Автор Тема: Заваряване при ремонт и възстановяване на каросерии:методи,практики,техники.  (Прочетена 14928 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Октомври 12, 2021, 21:13:55
Отговор #20

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Една остаряла технология за възстановяване на чугун

retrobs.com

Октомври 31, 2021, 19:54:22
Отговор #21

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
При алуминиеви каросерии ... може да помогне на някой :)
retrobs.com

Ноември 01, 2021, 11:41:41
Отговор #22

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
На мен ми е интересна темата с китосване на детайли по каросерията с олово. Тази техника в България дали някой я практикува и какво е мнението на спецовете ?

Ноември 01, 2021, 17:29:07
Отговор #23

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
На мен ми е интересна темата с китосване на детайли по каросерията с олово. Тази техника в България дали някой я практикува и какво е мнението на спецовете ?
Ами,практикувам я повече от 20 години .... може би са около 8-10 колеги.
retrobs.com

Ноември 01, 2021, 18:31:14
Отговор #24

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Тази технология е много стара ... когато навремето машините във фабриките не са били толкова прецизни и фино работещи технолозите са ползвали този припой (олово,калай и антимон) за заравняване на външни снадки (пример-заден калник със задна колона,задна колона с таван,задна престилка с калници и прочее ... )
Мога да кажа,че изпълнена по правилата ефекта от тази технология практически е вечен.Нанесеният кит старее и просмуква и след време започват да си проличават точки от недобре занулени заварки и доста други подобни.
Пастата използвана за това не е на киселинна а на водна основа.
С две думи ... много трудоемка и много оскъпяваща труда  :)
retrobs.com

Ноември 01, 2021, 21:31:23
Отговор #25

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Много благодаря за отговора!
Виждал съм този метод на работа в две предавания по Дискавъри за реставрации на доста ценни коли. Нанася се материала с горелка и после  се рендорва с рендета вероятно за метал и в последствие с шкурки и става уникално , няма начин под това да тръгне корозия под заливката , а  и позволява да се правят доста дебели заливки.
Адски ме кефи тоя тип китосване, може някой път за майтап да пробвам ако намеря правилния припой

PS: хммм , докато пиша поста цъкнах в тубата да видя въобще какво има по темата и понеже съм голям привърженик за "новостите" ми стана интересно какви клипове и техники има. Оказа се , че е доста позната техника  в момента и не е скъпа .

Едно кило припой е 46 лева с доставката от UK :  https://www.ebay.co.uk/itm/301547161002

Китайците предлагат и Калай и Олово смес, а ако се разтърся по дълбоко гаранция цената ще падне на тия пръчици;)  https://xfsolder.en.made-in-china.com/product/JNxnjseAbbWI/China-Similar-to-Alpha-Vaculoy-Solder-Bar-63-37.html


Обърни внимание , на клипа е чисто олово и на UK  линка също е само олово!




« Последна редакция: Ноември 01, 2021, 21:36:10 от fokke »

Ноември 01, 2021, 21:34:24
Отговор #26

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Кило припой върви с кило паста .... не го забравяй  ;)
retrobs.com

Ноември 02, 2021, 17:41:12
Отговор #27

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Много благодаря за отговора!
Виждал съм този метод на работа в две предавания по Дискавъри за реставрации на доста ценни коли. Нанася се материала с горелка и после  се рендорва с рендета вероятно за метал и в последствие с шкурки и става уникално , няма начин под това да тръгне корозия под заливката , а  и позволява да се правят доста дебели заливки.
Адски ме кефи тоя тип китосване, може някой път за майтап да пробвам ако намеря правилния припой

PS: хммм , докато пиша поста цъкнах в тубата да видя въобще какво има по темата и понеже съм голям привърженик за "новостите" ми стана интересно какви клипове и техники има. Оказа се , че е доста позната техника  в момента и не е скъпа .

Едно кило припой е 46 лева с доставката от UK :  https://www.ebay.co.uk/itm/301547161002

Китайците предлагат и Калай и Олово смес, а ако се разтърся по дълбоко гаранция цената ще падне на тия пръчици;)  https://xfsolder.en.made-in-china.com/product/JNxnjseAbbWI/China-Similar-to-Alpha-Vaculoy-Solder-Bar-63-37.html


Обърни внимание , на клипа е чисто олово и на UK  линка също е само олово!




Не е чисто олово .... това са стандартните пръчки 75% олово,24% калай и 1% антимон (на пръчките си има щампа с процентите).Разликите са много малко като проценти ... има с мед,с повече олово,с повече калай.Това променя и температурата с която се работи.
retrobs.com

Ноември 03, 2021, 11:36:52
Отговор #28

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Пастата използвана за това не е на киселинна а на водна основа.

Румба, сигурен ли си, че не бъркаш ? Пастата служи за да калайдисаш основата, която после ще запълваш с оловно-калаената смес. Тоест в нея има и флюс. Флюсите в повечето случаи са киселинни. Когато съм ползвал такова нещо голият метал от калайдисаното навън доста бързо се покрива с лека повърхностна ръжда, което ме кара да мисля, че пастата е киселинна, в никакъв случай водна. На страница 35 от "моята" тема Сенатор/Монца в немския раздел има снимки от процеса на смяна на дясната вежда. Калайдисал съм мястото, където ще ляга веждата ( слагам я със берт застъпване) , вижда се корозията до калая. Както казах е съвсем повърхностна и лесно се изчиства.
« Последна редакция: Ноември 03, 2021, 12:16:58 от немо »
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Ноември 03, 2021, 18:02:25
Отговор #29

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
В средата на "90-те когато WURT отвориха офис в Бургас управител беше един мой познат.След като предложи този продукт му поисках брошура с химичния състав (тогава оловото в пастата не беше още забранено).Понежe WURT не са производители а търговска марка се наложи да изчакаме два месеца докато пристигне .... та там пишеше H2O,ALK.(алкохол) всичките други съставки .... никъде не прочетох ACID.В съставките има и миещ препарат.Когато нанеса пастата и после я обработя винаги измивам с влажна гъба (пени се като Веро) и не се получава този ефект с патина по границите :D
retrobs.com