Автор Тема: Skoda 125 S/130 GL/A 1985 г. - проект, реплика и още нещо  (Прочетена 48854 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 13, 2017, 23:33:27
Отговор #50

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
В интерес на истината, аз също не бих си лепнал стикер на боята.Гледам някои ги лепят, като напръскат с препарат за стъкла - хем се изпува по-лесно, а и сигурно не залепва така яко.

Март 13, 2017, 23:49:30
Отговор #51

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Аз се занимавам в момента точно с това и професионално - печатам и лепя стикери, при това някои доста големички - на цели витрини O:-) Сапунената водичка се използва, за да се изгонят по-лесно мехурите и гънките след залепянето на стикера и той да се изпъне добре преди да изсъхне. А това дали ще останат следи след отлепянето му зависи от качеството на фолиото и след колко време ще се разлепя. Има някои наистина супер евтини и неподходящи за целта, като на последното рали Родопи примерно - при опит за отлепянето им още на следващия ден след финала повечето от лепилото остана върху боята и трябваше доста търкане и поливане, за да се махне... но всичко е въпрос на бюджет, цената на що-годе читавите фолия започва от около 2 лв/кв.м.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 15, 2017, 22:26:47
Отговор #52

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Бате Кире както си го замислил така да стане  ;)
Както някой хора знаят тука бая шкоди съм съсипал , направил съм една две  O0
Мотора трябва да е лек , чугунийя няма място в задно моторен автомобил нито ладов нито голфов (със 1000мбто със 130коня мотор 1.6 направих 1.03 минути на Калояново със тежки фланци музики резервни гуми и тн бе ем ветата 2.5 правеха подобни времена !)
Скоростите издържат на около 150Nm това са около 130 150 коня на високо оборотен мотор
Джантите , няма значение цолажа има значение диаметъра  :) Железни рязани заваряни не си е работа правил съм няколко комплекта не си струва от никъде нито труд нито резултат
Спирачките , докато не сложиш големи на четирите колела си мислиш че и без това можеш !

Март 16, 2017, 00:23:12
Отговор #53

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Един инструмент трябва да ми  доспретнеш , трябва ми една от машините ти в цеха. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 09, 2017, 17:30:30
Отговор #54

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Захванах да събирам горвната система на проекта , огромно благодарско на Skoda ретро сектата , на Митко (krankenstein )
и Ванко ( Skoda 130 LR/h) , единия предостави колектор за карбуратор 781 мотор , другия също колектор , но вече паснат за
работа в задномоторка . Ъглите на наклона на мотора при Фаворит/Фелиция и задномоторна шкода са различни и за хоризонтирането
на горивния поток е необходимо или изработването на преходна изравнителна плочка от алуминий или текстолит.

На това не съм никак фен , създава съпротивление и закъснение на горивния поток , макар и малко.

Или пък изрязване на фланеца на оригиналния Фаворит/Фела  карб и монтаж чрез заваряване на такъв на необходимия ъгъл , но за
целта на колата трябва да е монтиран 781 мотора , за да се вземе мярката директно на него при монтиран пълнителен колектор.

Точно това Митко ми го спести , предоставяйки колектора от зелената реплика на 130 LR преди да монтира двойните карбове.

Ето избора на горивната система:

Това е Митковия колектор , преправян за двукамерен карб 32/32  от рода на...но ще трябва и той да мине още едно фрезоване за разширяване и изравняване на отвора на пълненето.


На следващите две снимки се вижда какво трябва да се направи ,за да се докара необходимия ъгъл на хоризонтиране на
карба. Вижда се разликата в ъглите  как е при задномоторка и съответно при Фаворит/Фелиция(левия колектор)




На този двукамерен Pierburg Solex се спрях . Карба е 34/34 със синхронно задвижване на дроселите








 Пълнителния колектор , който ще преработвам. :)

 
« Последна редакция: Април 09, 2017, 17:45:04 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 07, 2017, 17:42:51
Отговор #55

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Подготовката за сезона върви , от една страна се събират частите  , които не мога да изработя нито сам , нито с колеги или
пък да нагодя. Просто вадя парата. ;)

От друга страна пък прекърпвам и освежавам. Така се случи с вратите. Скърцаха ужасно - ред газ за горене , ред синетични
масла и греси и вече не скърцат. 



Докато подготвя чехословашките ралиджйски огледала ( производство са  на фирмата Моravan) , поставих тези пак чешки
модела е известен като ,,слонски уши". Колата имаше две колхозни ладови - едно здраво и остатъци от друго.

За закрепване с видии не можеше и дума да се издума , подпъхнах от вътрешната страна на вратата по една планка с две
резби М5 и дебелина 6мм . Уплътнение от сурово вилканизирана гума и голямо мерси на krankenstein. :)



Това са механизмите за стъклата на Шкода . Докато на руски/екссъетски автомобил  се виждат се виждат ролки и въжета
тук всичко е много лесно. И тука скърцане , газ , масла и греси и стана работата.Пластвасовия шлаух се пълни с грес
и отвора му се затапва с едно витче М8.



Емблематична джаджа от Skoda/ Rapid 105/120/130/135/136 - ограничителя на вратите . Едно парче ,,арматурна
тел'' извито и закалено до твърдост със съответните единици. Силно натегнато , пука яко при фиксиране . След време и
години е необходимо да се райбероват отворите на пантата на колконката за ограничителя.

Малко реформа на ъглошлайфа и вече затваря много по леko , но действието му се запазва.
« Последна редакция: Май 07, 2017, 19:05:25 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 07, 2017, 22:29:34
Отговор #56

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Тези специфични шумове са част от чара на една ретро кола... ако всичко е тихо и мазно като в съвременните просто магията се губи ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 29, 2017, 22:26:24
Отговор #57

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Реанинимирах колата и вече се движа на бензин в града с нея като ежедневка . Газовата уредба напусна завинаги територията
и . Първо беше нелегитимна (без паспорт на бутилката и стикер за газова) , и второ направена много некадърно и опасно.

Докато си джитках из града , колата ми угасна внезапно топла на два пъти . Веднага хванах проблема в зародиша му по
метода на изключването - ток и въздух имаше , гориво едвам - едвам. Помпата не даваше видимо колкото трябва.

Последва демонтаж , разглабяне от до , миене , лъскане като нова , и смяна на платното. На неговата снимка се вижда
главния виновник - цепката на стуктурата му . Вече му идваше времето. Ето снимки на освеженната помпа:





« Последна редакция: Май 29, 2017, 22:36:51 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 30, 2017, 08:35:42
Отговор #58

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
Хайде да ти честитя новата помпа,а покрай нея и новата кола!Много хубав цвят си си избрал ;)
Новото платно защо е хем черно,хем червено?Аз имам и от двете,ама са си поотделно :D
Опс,чакай да те питам за клапанчетата,на помпата де.Аз имам две нови и четири употребявани за резерва,обаче като смукна,така,с уста на новите -и те пропускат.А старите са без грешка-няма пропуск.Новите са като че ли по-различни и може би не са оригинални,не знам.С кафяв текстолит са.Възможно ли е да се разработват(сработват)с времето?
Поздрави!
« Последна редакция: Май 30, 2017, 08:43:48 от desistanev »

Май 30, 2017, 17:01:54
Отговор #59

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Aaaaa , много мерси Деси!  :D

И двата вида клапанчета вършат работа , само новите , за които говориш не са чешки , а полски .Има ги много
като резервни части . Не съм имал случай на загрял корпус на помпа да заяждат.
Платното за шкодовата 120 помпа се състои от две платна , запресовани м/у две шайби. Тука са със зелен и
червен цвят съответно , така се виждат и контурите им на снимките. :)


 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987