Автор Тема: Skoda 125 S/130 GL/A 1985 г. - проект, реплика и още нещо  (Прочетена 48872 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 02, 2017, 21:27:19
Отговор #60

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Преди седмица босовете от автосервиза , в който поработвам/помагам ми направиха неочакван подарък и сюрприз! O:-)

Шкода 120 L японка , от първите прозвеждана няма и година . Май е от 1983 г. С малките правоъгълни фарове , характерни
за 105 модификацията до края на производството и . Така че е относително рядка модификация. :D

Характерно е липсата на двата малки отвора в долния край на маската за проветрение на спирачките. Колата е чудесен
донор , много от  детайлите и са читави и добре запазени. Уплътненията са пушки , корите  на вратите са девици , вратите и тях ги
бива . кокпита и той го бива . Километража работи . Предните мигачи ми кацнаха по поръчка , като нови са , задната маска и
капак също. :D

Уплътненията на предното и задното стъкло са с лайстни и ширити.След това стават цели и без тях.
Колата дойде с 3 стари акумулатора бонус вътре. Ще я разкулача от до . O0


















РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 03, 2017, 13:57:13
Отговор #61

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
 :'(На такива страшни филми слагай червена точка +18,моля те)
Но все пак това е по-добрата съдба!

Юни 14, 2017, 13:15:00
Отговор #62

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Дадох зелена светлина на силовия тунинг. :)

Това е термостата на 105 /120 /130 откъм малкия кръг , тоест откъдето се захваща за двигателя. При  Фаворит /Фелиция
е обърнат на 90 градуса заради напречното разположение на мотора там . Конзолката става 1:1 на 781 /135/136 мотор.
 
Необходимо е да се премести датчика на температурата на двигателя на корпуса на термостата . Оригинално при
Фаворит и Фелиция стои там. На 105/120 /130 е на главата.

Пробива се корпуса откъм малкия кръг , стругова се една алуминиева втулка със засечка на нивото на дебелината на стената
на корпуса , нарязва и се една резба М14 по 1,5мм и хайде при заварчка. :D

Ето как става преди заварката:



РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 14, 2017, 17:43:06
Отговор #63

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
И след заваряване , шлайфане и полиране:


РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 16, 2017, 22:28:49
Отговор #64

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Имам си отремонтиран километраж , два дена ми отне да се занимавам с него.Проблемен и невралгичен възел е
на Шкода 105/120/130/5/6. :)

Взема се донор километраж от Шкода фаворит , там и двете колела са месингови , прехвърлят се на червячната
предавка. Затяга се болта на конзолката с вала и колелата, гресират се хубаво и готово. Пластмасовите колела се
пукат след време в основата , започват да изтърват разряди и шлици( сглобката ,, вал - колело"е шлицова).

 Няма успех на  класик рали без изправен и калиброван километраж!



 
« Последна редакция: Юни 16, 2017, 22:40:49 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 18, 2017, 09:16:12
Отговор #65

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Завършх километража , отремонтиран и ,,калиброван''. :)

Всички стрелки на уредите ще са в сигнално жълт цвят.

За няколко часа снощи успях да спретна и оборотомер на проекта , имах останало половин табло от Алфа 33
( много мерси отново на админа Митко Тенов). Успях прецизно и не много трудно с помоща на термоскалпел , пили и бормашината
да го намуша в кожух от шкодов километраж. O0

Остана само да се изпринти една нова скала , на старата цифрите и идват на периферията на кожуха и се виждат едва половината

Моля , коментирайте и давайте акъли мнения и идеи. :)

РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 18, 2017, 17:23:00
Отговор #66

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Сканиране оригиналната скала на шкодовия оборотомер с висока резолюция, принтиране върху сямозалепващо фолио и изрязване... само не знам дали местата на цифрите съвпадат точно с тези на алфовия уред. Всичко това мога лесно да ти го направя, но не знам дали ще си струват времето и средствата за изпращане до Сф и обратно, доколкото знам и в Смолян имаш познати с рекламно студио, така че помоли ги да ти свършат тази услуга - би трябвало да струва съвсем дребни пари предвид размера на скалата.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 19, 2017, 09:17:38
Отговор #67

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Кире, моля те да покажеш как се отваря шкодов уред. Понеже на 105/120/130 винаги дефектира брояча на километри и няма Шкода, на която да не е отварян. Има ли някаква специфика, защото е запресована гривната, а точно при тези километражи върху метала е нанесено еластично пластмасово покритие, което при груба намеса се къса и после си личи.
На нашата семейна 120ка километражът е повреждан два пъти. Веднъж като нова още в гаранционния срок и втори път 93-та или 94-та баща ми, лека му пръст, със 110 км/ч реши да нулира брояча. Чу се троп и зъбите пак се изрониха.
Дали стария модел километраж без дневен брояч е по-надежден, или и той се скапва. Мисля, че и той е съсъ същото пластмасово колелце.
Не знаех, че става от Фаворит. някога ако тръгна да я възстановявам, ще мина по тоя път. 

Юни 19, 2017, 11:41:10
Отговор #68

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Дневният брояч доколкото знам се задвижва от основния, така че спре ли той спира и дневния. Иначе отварянето става внимателно посредством отвертка или ножче, като гривната постепенно и равномерно се повдига по периферията подобно капачка на буркан :) Наистина при по-новите облицовани гривни след второто отваряне е твърде вероятно да се разкъсат по краищата, така че остава вариантът алуминиевата гривна да се пръсне със спрей черен мат, както е заводски при по-старите модели до началото на 80-те г.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 19, 2017, 18:51:19
Отговор #69

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Вярно е, че километражите са слабо място. И аз съм сменял пластмасовите колела. Освен това при мен се получи и още един проблем. Блокира зъбното колело, което е м/у основния и дневен км. А то е метално! Тогава блокажа понесоха пласмасовите колелца. Зъбите им бяха смлени. Та, тези пластмасови колела служат и като предпазител/слабо място/. Ако бяха метални не знам при този блокаж кой щеше да го отнесе. Навярно жилото щеше да се скъса. Според мен е по-добре да се ползват пластмасови, а не метални колела. Нищо, че се пукат и стареят. 10г. изкарват и повече.
Метални колелца също има при първите 120ки. Слагани са на километражите без дневен брояч. Същите км. са и на моторите Ява и ЧЗ.
Та, премахнах блокиралото зъбно колело м/у броячите и сега карам без дневен. Доста табла минаха през ръцете ми от морги - нямаше не отварян километраж. Смених няколко и все нещо им имаше и накрая ми писна и си сложих моя оригиналния, без дневния. Работи си без проблеми. Карам си с него.
Момчиле, Митко правилно е описал отварянето. Не трябва да те притеснява, защото ринга ляга в таблото и се вижда предната му част. Т.е. следите от интервенцията са скрити.

Наистина при по-новите облицовани гривни след второто отваряне е твърде вероятно да се разкъсат по краищата, така че остава вариантът алуминиевата гривна да се пръсне със спрей черен мат, както е заводски при по-старите модели до началото на 80-те г.

Сега, Първите 120ки са с хром рингове. Следват ринговете с облицовката - 80те г. И накрая са боядисаните рингове.
Моята е 90та и беше с боядисани рингове, на които боята много лесно пада. Смених ги и сега съм с облицованите рингове. Много по-красиво стоят от боядисаните.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.