Автор Тема: Skoda 125 S/130 GL/A 1985 г. - проект, реплика и още нещо  (Прочетена 48927 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 28, 2017, 19:16:15
Прочетена 48927 пъти

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Реших да се хвана в работа и да подкарам втория си шкодов проект. Колата купих с цел донор на едно друго начинание , но сърце
не ми даде да я разкулача и реших да започна първо нея. Така че всяка сага има своето начало. :)

Купих я от колега , експлотатирал задномоторки , карал и 105 , и 120 L . С две приказки се разбрахме и договорихме.

Накратко - най базова ,, японка" , произведена през 1985 год , без никакви екстри. Привлече ме белия цвят , така необходим за реплика
на базовата чехословашка ралиджийка  130 L/A, хомологирана през 1985г. Лисички има ,но купето е право и не удряно. Има газова уредба , която е със спорна съдба - ту би ор нот ту би..
Първо което правя по колата е реанимация - година и три месеца не е палена , прогонване и профилактиране съединителя и спирачките ,  яка промивка на мотора и охладителната система.

За своите 32 години  хубавото е , че вратите се затварят като на хладилник. Уплътненията са сравнително читави.Наред с тенекеджийските работи ще събирам необходимите комерсиални шкодови части. Имам много , но не и всичко.



Добра или лоша база /изходна суровина, това е много относително , вече си се метнал в джаза. O:-)


































« Последна редакция: Март 01, 2017, 09:57:28 от dido1903 »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 28, 2017, 19:51:35
Отговор #1

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Кире, успех и те поздравявам за ентусиазма да спасиш още една Шкода! И то не само спасена, но и превърната в реплика, може би на 130LR, което е още по-трудно и заслужава адмирации.
Ще помагам с каквото мога, ако се наложи. Щото се оправяш и ги чаткаш нещата.
п.п. Разшифровай заглавието на темата - 125 S/130 GL/A
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Февруари 28, 2017, 19:58:56
Отговор #2

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН

п.п. Разшифровай заглавието на темата - 125 S/130 GL/A
Мерси Жоро , за шкодаджийското сефте. ;D
Ами веднага казвам - поредната бърза Шкода , 5 speed , S индекса означaва спорт . Останалото както му доде времето.
 
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 28, 2017, 22:35:00
Отговор #3

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Айде, Кире, спорна работа!!! Щом си започнал, ще я направиш! Аз ще следя с огромно любопитство.

А запалили я вече, кара ли я...?

Март 01, 2017, 10:11:08
Отговор #4

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Кирчо пак се впуска с рогата напред  >:D
Успех от мен !

Март 01, 2017, 10:44:19
Отговор #5

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Поздравления за новия проект!
Шкода 120Л, която е в момента - както пишеше в една любима книга - е изпълнение "делукс", а не стандарт - има и 120 без "Л", която е хептен обрана, даже задните стъкла не се свалят.
Та какви са творческите планове?

Аз, за мене си, съм си мислил разни варианти.
Първи и основен е фабрична 120Л. Купуване на идеално запазена без документи и реставриране на моята до отлично състояние. Мене си ме тегли към оригинала. За кво ми е стокова 120? Не върви, не е интересна, верно, моя си е, семейна от чисто нова. И така и си ми стои. Проект в бъдеще неопределено. А и няма да има къде да я държа и жена ми не харесва любимия ми бежов цвят. Бил айде да не казвам какъв. Баща ми я е избирал и е била само една в тоя цвят в цялата Мототехника. Е, ако някога я направя, ще си остане бежова!

Вторият е да изглежда оригинална, но да има невидими за външния наблюдател изменения, които да направят автомобила много по-динамичен и приятен за каране. Така съм си правил Жигулата. +-100к.с, 5 скорости, дълъг заден мост и нова ходова част без излишно втвърдяване. Идеална е за магистрала, но и в планина се кара много леко. При килограми колкото на Шкодата - тя е сухо 825кг, 2101 е 855кг. Никакви газ, маз, оцет, само 98+ бензин, обикновено наливам 100 октанов. При 140 по магистралата може дори да се разговаря вътре. Хубава музика, абе всичко каквото може да се сложи при запазване на вид от едно време.
За Шкода бих сложил 5ск с 3,9 ГП и поне 781.136, ама пак няма да върви кой знае колко без драстично форсиране, където ресурса става 0. Все пак от 1,2 или 1,3 с непълноопорен колянов вал не могат да се изкарат кой знае какви коне без да остане без ресурс и да се отваря през 1000 - 2000км. Да се преправя с ФВ вече излиза от идеята да е с чисто Шкодови агрегати.
Айде, на Шкодата бих й сложил салон от 130Л де. 120ковия е доста обикновен - изцяло черен, а и оригиналните седалки изгарят от слънцето и след 30г се разпадат само с поглед.
Естествено - хубава и скъпа боя и купе без никакви визуални забележки. Иначе колкото и да върви, не върви колкото нормален нов семеен седан и ако няма и добра визия, става излагация.

Третият е да се прави полубегачка. Това не ми е в зоната на интерес. Изтърбушване на интериора, клетка (аз няма да мога да вляза вътре тогава), корите... Много вкоравено окачване, мост със сухите полувалове и двигател поне 120-130 коня - или Шкодов яко форсиран, или Фолксваген, или каквото там. Тогава ще може да се кара по Калояново наравно с Ладите поне. Обаче дотам на платформа и я карам три пъти годишно. Егати! Нещо не е добра тая идея.
Мааму стара, има 205ГТИ, Голф 2 ГТИ, Е30 и кво ли не в пъти по-вървящо и ставащо от яко префасонирана соц кола за съшите 4-5000 лева, да не станат и 10-15000, ама нали сме фенове.

Четвърти е вече съвсем драстично. Преди няколко дена гледах Ладата 2105 на мой състудент и приятел от МЕИто, с която спечели Рали България 2016 в група Е1. Това са няколкостотин километра на пълна газ. Ще ми се някой да направи подобен звяр от Шкода, но там сумите са драстични - няколко десетки хиляди лева отиват неминуемо, айде и 20000 да са, ама пак не става от първия път - Пепи строши поне 5 Лади преди тая шампионската за около и над 10 години каране и правене. Една унгарска зла кутия е 5-6000 само тя. Сега си направи и улична 21013 и направо се плаша, като се сетя каква бърза шосейно-тренировъчна 2101 имаше и блъсна де. Тая новата е син металик, раздута, с къстъм широки носачи отпред и мост от нива отзад, и ладов двигател едно и много с мега и 130-40 коне поне. Не че няма какво друго бързо да кара, ама стар мерак.

Та ти препоръчвам да не зарязваш външния вид. Боядисай я в един цвят без криво и драстични стечки и да няма боядисани пластмаски, както е сега. Бяла Шкода си е готино - на чичо ми беше такава (още е, ама вече е моя - донор за бежовата). Не й слагай ЛР кит - освен ако не е наистина ракета. Остави я външно обикновена пенсионерска шкодичка без лепенки и изгъзици. Бодни й поне 1,8 - 90 от ФВ и къс заден мост 4,44 и газ по баирите. На шкодовите спирачки и схема на окачване повече не им трябва. Олекоти я, махни газта, че са ти 50+ кила.

Март 01, 2017, 11:23:32
Отговор #6

Неактивен PVV

  • Публикации: 251
  • Skoda Octavia Super - 1963г. - ELIŠKA
А така, почна се! Няма лабаво при теб. Като ти знам сърбежите, тая шкода рано или късно ще я гледаме по ретроралитата в България. Успех Кире и знам ,че ще ни държиш в течение.

Март 01, 2017, 11:34:35
Отговор #7

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Айде Кире, попътен вятър ти желая и с този проект! Ще имаме скоро бяла спортистка :) Тя била наборка на мойта :)
Още веднуж успех ти пожелавам, и ако мога да бъда полезен с нещо, на линия съм!

Март 01, 2017, 12:49:12
Отговор #8

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Поздравления за новия проект!
Шкода 120Л, която е в момента - както пишеше в една любима книга - е изпълнение "делукс", а не стандарт - има и 120 без "Л", която е хептен обрана, даже задните стъкла не се свалят.
Та какви са творческите планове?

Аз, за мене си, съм си мислил разни варианти.
Първи и основен е фабрична 120Л. Купуване на идеално запазена без документи и реставриране на моята до отлично състояние. Мене си ме тегли към оригинала. За кво ми е стокова 120? Не върви, не е интересна, верно, моя си е, семейна от чисто нова. И така и си ми стои. Проект в бъдеще неопределено. А и няма да има къде да я държа и жена ми не харесва любимия ми бежов цвят. Бил айде да не казвам какъв. Баща ми я е избирал и е била само една в тоя цвят в цялата Мототехника. Е, ако някога я направя, ще си остане бежова!

Вторият е да изглежда оригинална, но да има невидими за външния наблюдател изменения, които да направят автомобила много по-динамичен и приятен за каране. Така съм си правил Жигулата. +-100к.с, 5 скорости, дълъг заден мост и нова ходова част без излишно втвърдяване. Идеална е за магистрала, но и в планина се кара много леко. При килограми колкото на Шкодата - тя е сухо 825кг, 2101 е 855кг. Никакви газ, маз, оцет, само 98+ бензин, обикновено наливам 100 октанов. При 140 по магистралата може дори да се разговаря вътре. Хубава музика, абе всичко каквото може да се сложи при запазване на вид от едно време.
За Шкода бих сложил 5ск с 3,9 ГП и поне 781.136, ама пак няма да върви кой знае колко без драстично форсиране, където ресурса става 0. Все пак от 1,2 или 1,3 с непълноопорен колянов вал не могат да се изкарат кой знае какви коне без да остане без ресурс и да се отваря през 1000 - 2000км. Да се преправя с ФВ вече излиза от идеята да е с чисто Шкодови агрегати.
Айде, на Шкодата бих й сложил салон от 130Л де. 120ковия е доста обикновен - изцяло черен, а и оригиналните седалки изгарят от слънцето и след 30г се разпадат само с поглед.
Естествено - хубава и скъпа боя и купе без никакви визуални забележки. Иначе колкото и да върви, не върви колкото нормален нов семеен седан и ако няма и добра визия, става излагация.

Третият е да се прави полубегачка. Това не ми е в зоната на интерес. Изтърбушване на интериора, клетка (аз няма да мога да вляза вътре тогава), корите... Много вкоравено окачване, мост със сухите полувалове и двигател поне 120-130 коня - или Шкодов яко форсиран, или Фолксваген, или каквото там. Тогава ще може да се кара по Калояново наравно с Ладите поне. Обаче дотам на платформа и я карам три пъти годишно. Егати! Нещо не е добра тая идея.
Мааму стара, има 205ГТИ, Голф 2 ГТИ, Е30 и кво ли не в пъти по-вървящо и ставащо от яко префасонирана соц кола за съшите 4-5000 лева, да не станат и 10-15000, ама нали сме фенове.

Четвърти е вече съвсем драстично. Преди няколко дена гледах Ладата 2105 на мой състудент и приятел от МЕИто, с която спечели Рали България 2016 в група Е1. Това са няколкостотин километра на пълна газ. Ще ми се някой да направи подобен звяр от Шкода, но там сумите са драстични - няколко десетки хиляди лева отиват неминуемо, айде и 20000 да са, ама пак не става от първия път - Пепи строши поне 5 Лади преди тая шампионската за около и над 10 години каране и правене. Една унгарска зла кутия е 5-6000 само тя. Сега си направи и улична 21013 и направо се плаша, като се сетя каква бърза шосейно-тренировъчна 2101 имаше и блъсна де. Тая новата е син металик, раздута, с къстъм широки носачи отпред и мост от нива отзад, и ладов двигател едно и много с мега и 130-40 коне поне. Не че няма какво друго бързо да кара, ама стар мерак.

Та ти препоръчвам да не зарязваш външния вид. Боядисай я в един цвят без криво и драстични стечки и да няма боядисани пластмаски, както е сега. Бяла Шкода си е готино - на чичо ми беше такава (още е, ама вече е моя - донор за бежовата). Не й слагай ЛР кит - освен ако не е наистина ракета. Остави я външно обикновена пенсионерска шкодичка без лепенки и изгъзици. Бодни й поне 1,8 - 90 от ФВ и къс заден мост 4,44 и газ по баирите. На шкодовите спирачки и схема на окачване повече не им трябва. Олекоти я, махни газта, че са ти 50+ кила.
Подкрепям на 100% Момчил, и аз съм за смяна на двигателя с нещо по-потентно. Да ме прощават шкодаджийте тук, но оригиналният триопорен и долновалов мотор никога не съм го харесвал.

Март 01, 2017, 18:59:19
Отговор #9

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Благодаря за попътния вятър , колеги! :)

Вече има конкретика по колата и преди да изхвърля чалгиите , да си кажа инженерната дума:

Момчиле , Ники , много правилна трактовка от ваша страна като спецове . Но .....нищо друго освен Шкода.

5 speed gearbox - a  е налице , предвателното число обаче ще бъде 4,22 на ,,мокри'' полувалове. Кутията с главно предаване 3,9
( 5 speed , защото има 4 , тя се монтира само на Гарде и 120 LX ) върви комплект с полувалове на карета и шлици и изходите от
дифа и са такива , докато 5 цата с 4,22 е на ,, камъни" Сменям само кутията.

Момчиле , много искам на борда с тебе да те поръчкам по завоите на Родопа планина да усетиш как вози задномоторка с 4,22
5 степенна кутия и проектираните коне . Проверено при LR репиката с още двама на борда - справка krankenstein. ;)

Конете стигат и за магистрала , колата държи без проблем 120 на 4000 об.мин. 4, 22 е идеалния круизърски диф .3,9 е магистрален ,   пистов ,трябва да напомпаш мотора около 100- 120 магарета и стой та гледай.
4 , 44 е ,,драгаджийско'' твърдо планинско решение , скопено от динамика .

Шкодовите скоростни кутии не са разнообразни по отношение на конкретната предавка , там предавателните числа
са строги , мени се само главното - 4, 44 , 4,22 , 3,9 . Изключение прави спорта - там има числа , които не се срещат в комерсиалното.
Тоест голям избор няма.


Мотора , който ще се вгради тук е 781.136М от Фелиция 1,3Mpi . 68 стокови магарета , сгъстен и разпилен до около 80 , спортен напречен изпускател на стандартния даунпайп . Горивната система и запалването са засекретени засега.

Ники , щеше да е супер , ако е петопорен както при долновалово Рено. Сектантско - с BMW всеки може.Ластика му се разтяга много, въпроса е с шкода.......


п.п. Ако все пак бих заложил на друг мотор , то е боксерен Alfa Romeo 1,5 105 коня на два двойни Вебера 36 IDF.Предостатъчен.

Шкодовия има съществен недостатък в разположението си - леко прав , леко наклонен , и следователно леко разбалансиран динамично
Мнозина биха попитали защо Поршетата са така стабилни , ето веднага отговора - нисък заден център на масите на системата ,,
мотор - скоростна кутия'' и същевременно симетрично разпределен по надлъжната ос на колата.Иначе съм много далече от мисълта идеята  шкодичката да стане порше.
« Последна редакция: Март 01, 2017, 19:28:47 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987