Автор Тема: Skoda 125 S/130 GL/A 1985 г. - проект, реплика и още нещо  (Прочетена 48864 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 19, 2017, 19:30:51
Отговор #70

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Интересно... не знаех, че всъщност боядисаните с черно гривни са само от последните години производство на "японките". Първата ми Шкода 110Р също има черни гривни и затова реших, че са по-старото производство. Всъщност гривната на километража в зелената Шкода я ошкурих и боядисах лично със спрей черен мат, след като оригиналната й облицовка се разкъса след 1-2 сваляния за ремонти и смяна на колелца. Освен това полският оборотомер Мера Лумел и малките уредчета 52 мм на VDO също са със заводски боядисани в черно гривни, така че се получи по-добра съвместимост, пък и спреят все още не се е изтъркал след 2-3 г. ползване... минах поне на 2 ръце с него.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 19, 2017, 19:54:26
Отговор #71

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Ти 110R недей сравнява с другите Шкоди. Нали знаеш какви табла имаха останалите от серията 100-110.
А това дето го пиша за хронологията на ринговете 105-120 съм на 101% сигурен, защото имам преки наблюдения.

п.п. твоето боядисване на ринговете е по-качествено от заводското.
И още една любопитна подробност - лайстните на тавана и праговете на последните 120ки 89- 90та г. са алуминиеви и боядисани в черно. Не хром никел, както на предишните. Даже в музея в Млада Болеслав зелената 125ца е с черни лайстни.
И моите бяха такива, боята им се олющи и отдолу се показа един сив матиран грозен алуминий. Естествено, че бяха сменени с хром никелови от по-старото поколение - неръждавейка са!
« Последна редакция: Юни 19, 2017, 20:01:19 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 19, 2017, 22:18:39
Отговор #72

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Вярно е, че километражите са слабо място. И аз съм сменял пластмасовите колела. Освен това при мен се получи и още един проблем. Блокира зъбното колело, което е м/у основния и дневен км. А то е метално! Тогава блокажа понесоха пласмасовите колелца. Зъбите им бяха смлени. Та, тези пластмасови колела служат и като предпазител/слабо място/. Ако бяха метални не знам при този блокаж кой щеше да го отнесе. Навярно жилото щеше да се скъса. Според мен е по-добре да се ползват пластмасови а не метални колела........



Жоро , месинговите колела също са предпазител . Самоооо , че не стареят като пластмасовите и не се трошат/пукат
в основата им . Червячните предавки и зъбните двоици са така и ти го знаеш - единия компонент е от черен , другия от
цветен метал /пластмаса/текстолит. Учил съм машинни елементи с курсов проект. ;D

Момчиле , имам снимки от декуплирането на километража , ще ги пусна. И от мене ( не е съвет) - никога не се нулира
никакъв вид дневен километраж в движение , устройството му категорично не позволява това ! Единствено
и само единствено в покой.

Мой приятел нулира на VW Jetta 2 дневния километраж в движение и го отнесе ..... алуминиевото приводно колело на вала
на брояча . Просто превъртя във вала .

Излекувах сравнително лесно ( и не лесно) механизъма . Пръснах километража , извадих колелото от оста и калайдисах две - три 
десети вала в мястото , където лагерува отвора на колелото. Набих , го сглобих го и казах на собственика :

- Круме ,ползвай си го със здраве , втора грешка като тази  просто не се прощава. O0
« Последна редакция: Юни 19, 2017, 22:31:24 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 20, 2017, 08:31:49
Отговор #73

Неактивен desistanev

  • Публикации: 66
.. И от мене ( не е съвет) - никога не се нулира
никакъв вид дневен километраж в движение , устройството му категорично не позволява това ! Единствено
и само единствено в покой.
Това в оригиналната книжка си го пише даже–да се нулира само в покой!Аз го спазвам стриктно и вече 72000км-няма проблем.
Кире,горното ти твърдение предполагам не се отнася за електронни километражи,нали?

Юни 20, 2017, 09:04:51
Отговор #74

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
На съвременните им няма нищо. Там е просто електроника, няма зъби да й се изронят.
За книжката е вярно. Колко пъти съм я чел... Най се кефех на вариантите с повече буквички - примерно ГЛС.
Моята в момента е с уж здрав непипан километраж от моргата, който като го монтирах, се оказа, че пак не му работи брояча.

Юни 20, 2017, 13:22:51
Отговор #75

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
И моите бяха такива, боята им се олющи и отдолу се показа един сив матиран грозен алуминий. Естествено, че бяха сменени с хром никелови от по-старото поколение - неръждавейка са!
Случайно пазиш ли ги тия лайстни? Че искам да си направя едни черни за зелената, ама не ми се занимава да ги дехромирам.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 20, 2017, 17:55:35
Отговор #76

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Пазя ги. Горните са премачкани от вътре, щото съм качвал багажник.
Тези на праговете нямат завършен вид, за разлика от хромираните, защото в краищата имат декоративни пластмасови тапи. Даже на снимката там стои и боята на лайстната, защото тапата я е запазила. Тях си ги ползвам и на хром лайстните.
Трябва да измислиш нещо накрая, защото се вижда дупка.
 Малко са криви, но са меки и могат да се изправят.
Ако ти харесат - имаш подарък от мен :)









Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 20, 2017, 18:09:35
Отговор #77

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Aз също умувах за черни лайстни в унисон със спорта , но реших окончателно да се хвана за хронологичността -
в този период всичко е хромирано. Само последните две - 1989 и 1990 моделни години са алуминиеви , боядисани в черно. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 20, 2017, 18:53:57
Отговор #78

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Случайно пазиш ли ги тия лайстни? Че искам да си направя едни черни за зелената, ама не ми се занимава да ги дехромирам.
Благодаря Жоро, ама горните са май наистина неспасяемо смачкани, а пък долните няма да ми свършат работа заради раздутите калници. Може би ще дехромирам някои свалени, но по-правички... Кире, не знам тази музейната ЛР-ка на Сибера от коя година е, но е с черни лайсни и мисля, че й тичат много повече от хромираните ;)

p.s. сега видях, че е '88 г. на производство http://auta5p.eu/lang/en/katalog/auto.php?idf=Skoda-130-LR-14087
« Последна редакция: Юни 20, 2017, 18:57:02 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 20, 2017, 19:18:41
Отговор #79

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Мите, горните са неспасяеми.
Но тези на праговете покриват изцяло само праговете. Без калниците. До фугата откъдето започва калника. Това е още една разлика от хром-никела, които хващат и част от калниците. Алуминиевите са по-къси. И аз ги рязах хромовите, за да хванат само прага. Така ми и харесва повече.
Освен това за закрепване на лайстните на прага трябва да имаш специални копчета, които се хващат с винтове към прага. Трябва и да се пробива. Както прецениш. Жалко е да разваляш хром лайстни за тази цел. Но, определено с черно стои по-добре за тази концепция. /въпреки, че мразя там където са хром детайли да се заменят с черни/
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.