Автор Тема: Откачен въпрос за бутала  (Прочетена 13709 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 17, 2017, 02:29:37
Прочетена 13709 пъти

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Ще започна с това, че просто ми дойде като идея... Някой, някога дали е чувал на бутало с плоско чело да се поставя  "парче алуминий" с цел повишаване степента на сгъстяване ? По-скоро ме интересува технически възможно ли е това... Знам за другите варианти...., но в моя случай тая 'технолигия" най ми приляга   :D

Април 17, 2017, 10:26:36
Отговор #1

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
По скоро се замисли за вариант за използване на други, по-високи бутала. За какъв двигател става въпрос?

Април 17, 2017, 10:50:50
Отговор #2

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
Ще започна с това, че просто ми дойде като идея... Някой, някога дали е чувал на бутало с плоско чело да се поставя  "парче алуминий" с цел повишаване степента на сгъстяване ? По-скоро ме интересува технически възможно ли е това... Знам за другите варианти...., но в моя случай тая 'технолигия" най ми приляга   :D
Винаги съм си падал по плуване срещу течението и подобни експерименти много ми харесват. Чисто теоретично, не бих използувал парче алуминий - малко ниска температура на топене има. Бих ползувал парчета от стари бутала. Тревожи ме въпросът с "поставянето" - каква идея имаш? Заварка или механична сглобка? Ако е заварка, не знам как биха реагирали примесите в сплавта, а ако е механична сглобка, как ще се гарантира здравината след цикли на загряване/охлаждане. Не на последно място възниква въпросът с промяна теглото на буталата и нарушаване динамичният баланс на двигателя...с една дума, проблемите като че наклоняват везните в посока по-традиционни методи за повишаване степента на сгъстяване, като шлайфане на глава и/или челосване на блок и по-тънка гарнитура на глава. ;)

Април 17, 2017, 13:39:21
Отговор #3

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Проблема е , че оригиналното бутало на Москвич 412 е доста изпъкнало, а всички които намирам с необходимите параметри са плоски... Разликата е голяма и традиционните методи не помагат... Под "парче алуминий" разбира се, че имах предвид старо бутало...За закрепването, не знам. Някакви дупки в "парчето", в които да се завари след това и поне една механична връзка....ако нещо стане със заварките, някой да държи това тяло да не играе карамбол в цилиндъра :Д

Април 17, 2017, 16:11:58
Отговор #4

Неактивен dragon_hifi

  • Публикации: 94
А защо не опиташ да се обадиш в завода за бутала в Разград?http://www.drouzhba.bg/BG/index.htmlМогат да ти направят всякакви. :)
Волга 2410, УАЗ 452Д 1977г GSM 0898677185

Април 17, 2017, 23:19:56
Отговор #5

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Колега, завосдките бутала имат т.нар. тегловни индекси, трябва всички бутала в един мотор да имат равни тегла. Това, което искаш да направиш първо е свързано с много фино пилене и мерене на аналитични везни докато се изравнят, отделно че дори да ги изравниш при всички случаи буталата ще станат по-тежки от оригиналните, което кой знае как може да се отрази на работата на мотора. С други думи, щом задаваш подобни въпроси по-добре не се захващай сам, ами намери някой тунинг майстор, който е в час с нещата.

А защо не опиташ да се обадиш в завода за бутала в Разград?http://www.drouzhba.bg/BG/index.htmlМогат да ти направят всякакви. :)
Всякакви, ама ако има готово бутало за модел или поне чертеж.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 17, 2017, 23:28:54
Отговор #6

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
За индивидуална поръчка в Разград няма да му се върже евтино. Правихме с колега бутала точно там преди години, ама изцяло на принципа *мой човек*, подплатен с огнена вода и разбира се сухо :D Правили са ми и нестандартни бутални болтове, ама пак на този принцип. Ако имат нещо близко по размер може и да стане, но като цяло трудно се случват нещата там. Поне преди години беше така.

Април 17, 2017, 23:38:01
Отговор #7

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Смятам, че имам не малко познания в областта... Просто ми хрумна и реших да пипитам дали съществува такъв метод на работа. Проблемът е, че търся нещо, което го няма (или поне не съм го открил) като параметри - в този ред на мисли, и "тунинг майстора" няма какво да направи. Не ми се ще да използвам "поръчкови" части по две причини - първоначалната инвестиция и какво правим при евентуален ремонт ?  Колкото до теглото... ако го сравняваш с оригиналното 412 бутало, няма как да стане по-тежко, повярвай ми - друг такъв буркан не съществува дори при дизелите  :))  Явно ще трябва да продължавам с търсенето - барем пасне нещо...

Април 18, 2017, 13:04:41
Отговор #8

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Съвсем не съм искал да подценявам познанията и способностите ти, съжалявам ако така е прозвучало. А под "тунинг" майстор имах предвид някой занимаващ се с подготовка на състезателни автомобили - там правят всевъзможни доработки и преработки на моторите с цел увеличаване мощността и динамиката. Най-добре се консултирай с такъв човек, ако имаш познати в тези среди.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 18, 2017, 13:35:48
Отговор #9

Неактивен S15

  • Публикации: 843
     С оглед възникващите ускорения и температури единствения начин е чрез наваряване на алуминий с ТИГ метод или ,,аргон" по народному. За да се запази химичния
състав на буталото се взима същото старо бутало, нарязва се на ленти и се използва като добавъчен материал за наваряването. Съществува обаче огромна вероятност
след заварката буталото да не е кръгло вече или да има изменения в размерите на отвора за болта или каналите за сегментите. Ще трябва и ЦНЦ обработка на 4-те бутала
за да се придаде еднаква форма на заварката.
    Това става доста сложна задача, скъпа и с малка вероятност за успех. Преглътни цената и поръчай нови!