Автор Тема: Откачен въпрос за бутала  (Прочетена 13702 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 18, 2017, 15:58:17
Отговор #10

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
На мен все пак не ми е ясно,какъв е проблема да се купят нови бутала за Москвич 412, в магазините се продават свободно на цена 50 лв за 4 броя.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Април 19, 2017, 01:14:59
Отговор #11

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Става дума за преработка на целия мотор. Реално само блока и тялото на главата ще останат оригинални...От там идва  трудното окомплектоване на всичко останало... Най-логичното решение остава или намирането на "гърбаво" бутало или такова с малко по-висока компресионна височина и последващо леко пристъргване за да влиза в главата...

Април 20, 2017, 10:37:28
Отговор #12

Неактивен Smooth_Dog

  • Публикации: 215
  • Делян Петков tlf-0899806094 Варна
Буталата с изпъкнало чело са най- неприятни от термична гледна точка, поради голямата контактна повърхност на челото и най- добре се откажи от тях. За това, което искаш да правиш е най- добре да сложиш плоски бутала и колянов вал с по- голям ход, но за Москвич май нямаше такъв. Намери си някакви леки плоски бутала, а степента на сгъстяване може да я променяш чрез височината на главата и на блока.
А по въпроса за добавяне на материал чрез наваряване- камерата в главата е доста по- подходяща за това от буталата.
SUZUKI GSX 750 ES'83  ИЖ Планета'70, Jawa 50'65
https://www.facebook.com/M-J-Motors-610910035659939/?ref=hl

Април 20, 2017, 10:52:27
Отговор #13

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ако става въпрос за Космич 12-так, носеха се разни легенди, че моторът бил копие на баварските, дали пък няма някаква поне приблизителна съвместимост за да се ползват бутала от БМВ?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 20, 2017, 13:01:14
Отговор #14

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Саше , явно искаш бърз street Москвич . Пийни вода първо от руския извор.
https://forum.azlk-team.ru/index.php?topic=26761.0

п.п . Имам някои идеи  но малко да ги асимилирам , преди да напиша..... м/у другото спретнах лявовъртяща 12 кова реплика на
 Москвич делко , мина изпитания и ако желаеш , може да сефтосваш спорт spark. :D

На прима виста - намери комплект 2-3мм по големи бутала от москаловите , и по възможност по леки . Вала за сгъстен мотор в
БГ е труден , там е компромис за проекта ти . И се приготви да постържеш уморени доказали се ризи. :)


« Последна редакция: Април 20, 2017, 13:05:20 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 20, 2017, 22:14:45
Отговор #15

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
За "бързо" москве според мен трябва да се почне първо от скоростната кутия - тя май е най-калпавото му място, иначе моторчето на 12-така си има кончета, ака кофти подбраните предавателни числа го спъват сериозно. Не знам, може би някаква редена кутия с поръчкови колела, пак рали средите могат да попогнат тук... само че за разлика от ладите май от десетилетия никой в автопорта у нас не се занимава с москвичи, като последен мохикан си спомням легендарния Валерий Великов.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 20, 2017, 23:11:20
Отговор #16

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
По въпроса с вала се работи... по-скоро чака  :)) Живот и здраве, трябва да пристигне един с 80мм ход (оригиналния за 412 е 70мм). По-натам ще се поръча малко по-агресивен разпределитен вал. В Украйна и Русия ги има.  Относно плоски бутала - няма как да са баш плоски заради степента... Главата е сглобена вече и като цяло не ми харесва идеята да я наварявам... Към момента съм се спрял на бутала от БМВ 84мм с 34мм компресионна височина (на мен ми трябват 30мм за да равни) , останалите 4 ще влязат в главата - само ще се престържат леко отгоре за 82мм камера на главата.  Ако на някой му се търкаля такова бутало из гаража , може да се разберем нещо. Трябва ми за проби, така, че износвания и хлабини не ме притесняват.

От близо година карам с нисаново безконтактно делко- пасва само със смяна на чопа към привода - обаче май не съм доволен... регулаторите не пасват мн добре...не върви хубаво.

Относно кутията... най се доближава тази от БМВ М10 мотор - Гетраг 240 . С 5 скорости е , но за съжаление предавателните числа са 1:1 (+- 2-3%).

 Колкото до приликата между 412 и БМВ нещата са малко като в началното училище " Препиши ми домашното ама гледай да не е същото" , та и тука така - уж еднакви, а като размери почти нищо не пасва.


Април 20, 2017, 23:20:10
Отговор #17

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Относно кутията... най се доближава тази от БМВ М10 мотор - Гетраг 240 . С 5 скорости е , но за съжаление предавателните числа са 1:1 (+- 2-3%).
А с главното предавателно отношение на диференциала как стои въпросът? 5-тата предавка при всички случай ще ти разтовари мотора, стига да намериш такава кутия на разумна цена. Такава реплика на състезателен Москвич ще си е екзотика у нас, където всички правят лади като най-лесно. Интересно ми е и каква ще е горивната система - карбуратори или нещо по-модерно, на което впрочем не съм фен при такива реплики. Желая ти успех и да пуснеш тема да му се радваме и ние :)
« Последна редакция: Април 20, 2017, 23:25:42 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Април 20, 2017, 23:24:05
Отговор #18

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Тия кутии вече са на цена, колкото москвичовата вече  :))  Главното при Москвича има 2 варианта 4,22 и 3,89. При Гетрага , мисля, че дифа пак е 3,9, а предавателното на 5та предавка е 0,81 - общо взето печеля 20% ,което мисля, че е добре :)

fulcrum, най-вероятно в събота ще присъствам на парада в Дряново, ако смяташ да идваш... може да пробваме делкото  :))

Април 20, 2017, 23:27:05
Отговор #19

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Диференциалите са същите числа като на шкодовите, дали е съвпадение?
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.