Автор Тема: Откачен въпрос за бутала  (Прочетена 13717 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 09, 2017, 06:52:51
Отговор #30

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Изникна още един конструктивен въпрос - Ако се сложи малко по тясна биела (с около 1-2мм) това би ли довело до някакви поражения след стартиране ?

За стартирането не знам, но с налягането на маслото и мазането със сигурност нещата няма да се съвсем ОК! От това, което съм мяркал из спецификации или и е коментирано из разни форуми, не се сещам за работна аксиална хлабина на биела повече от 0.5-0.6 милиметра! А при теб е поне 2-3 пъти отгоре! От един момент всяка десета отгоре  :(
« Последна редакция: Ноември 09, 2017, 07:11:51 от Nik1600GT »

Ноември 09, 2017, 10:45:33
Отговор #31

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
Изникна още един конструктивен въпрос - Ако се сложи малко по тясна биела (с около 1-2мм) това би ли довело до някакви поражения след стартиране ?
Съжалявам за по-строгия тон, но двигател не се прави с размери "около" и хлабини в милиметри и т.н. Работи се със стотни и десети. Ник хубаво е писал за евентуални проблеми с мазането. При работа, мотовилката би се движила аксиално недопустимо много, довеждащо до загуба на маслено налягане, спадане на масления клин и опиране на лагерните черупки в шийката на вала с всички произтичащи последици...

Ноември 09, 2017, 17:33:44
Отговор #32

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Знам, че не се мери на "око" , просто биелата, която искам да сложа не е при мен за да мога да кажа с точност до десета или стотна. Чувал съм за "спортни" биели, афтърмаркет, които били също малко по-тесни ... вероятно с цел олекотяване. Виждал съм какви ли не "решения" - от подлагане на "шайби" до наваряване на точка, която след това да се шлайфа на размер... Интересува ме дали съществува решение на този проблем, освен по-широки биели. При колите, биели с ширина 28мм и отвор 55мм май няма :)

Между другото съм виждал и "разпънати" биели... с цели 12мм...
« Последна редакция: Ноември 09, 2017, 17:37:40 от Caxo »

Ноември 09, 2017, 19:01:14
Отговор #33

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
Знам, че не се мери на "око" , просто биелата, която искам да сложа не е при мен за да мога да кажа с точност до десета или стотна. Чувал съм за "спортни" биели, афтърмаркет, които били също малко по-тесни ... вероятно с цел олекотяване. Виждал съм какви ли не "решения" - от подлагане на "шайби" до наваряване на точка, която след това да се шлайфа на размер... Интересува ме дали съществува решение на този проблем, освен по-широки биели. При колите, биели с ширина 28мм и отвор 55мм май няма :)

Между другото съм виждал и "разпънати" биели... с цели 12мм...
Не съм чувал за по-тесни биели с цел олекотяване - може би са по-тесни, но не и между страничните опорни повърхности...то и олекотяването трябва в другия край.
пп Не можах да си представя "разпъването" на биелите - къде, в каква посока, как?

Ноември 09, 2017, 20:33:42
Отговор #34

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
По-правилно беше да кажа "удължени" .Идеята да станат по-дълги.... Точната технология и аз не я зням... вероятно нагряват стеблото... но до каква температура и как го охлаждат после не знам ... Вероятно след това слагат нови втулки в горния отвор.


Третата е 412 удължена с 3,5мм и олекотена, 4тата е удължена с 2,5мм , 5тата е стокова


« Последна редакция: Ноември 09, 2017, 21:05:11 от Caxo »

Ноември 09, 2017, 21:09:40
Отговор #35

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
Това ми се струва направо невероятно. Напомня ми за първия път като видях чупена мотовилка - държа я в ръце, а си викам "те такова животно нема"... :))

Ноември 09, 2017, 22:33:18
Отговор #36

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Точно с нагряване са го направили, ясно личи на 4-тата. Предполагам нагряват и разтягат с някаква хидравлика. Вече какви структурни изменения се получават в метала, божа работа! Веднъж се третира термично, при не малко градуси, второ пластичните деформации. То вярно биелата на 412 си е здраво желязо, ама прекалено варварски ми се струва метода.

Ноември 20, 2017, 22:31:21
Отговор #37

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Аз продължавам да търся топлата вода....та в тая връзка, някой може ли да каже нещо повече за балансирането на биелата. Ако една биела се сложи на друг колянов вал с друг ход, това означава ли че трябва да се промени центъра на тежестта на биелата...?  Стигнах до някакъв вариант с леко разстъгване на биела и слагане на по-голям биелен лагер (искам да запазя биелната шийка на вала) , но тогава би се променил центъра на тежестта...

Ноември 21, 2017, 07:02:42
Отговор #38

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Ето ти примерен отговор на инженер с над 30г опит в тунинга на Кефери и Порше.
“Rod Ratio” is the length of the connecting rod divided by the crankshaft stroke. The small end of a connecting rod is affixed to the center of the bore of the piston, and the big end is attached to the crankshaft. If you increase the crankshaft stroke, and do NOT also increase your rod length, the rod angle is increased. 78mm is the maximum that the stock rod can withstand; beyond that the bolts will fail. Note that I said stock rod, not stock rod LENGTH. The stock rod length is fine as long as you use a stronger than stock rod. Longer crankshaft strokes require a longer connecting rod, and/or a stronger or a better-designed rod connection system. This is exactly what 4340 Chromoly rods accomplish.

С две думи - при Кефер със стокова кубатура 1600 и вал с ход 69мм стоковата биела може да издържи вал с ход максимум 78мм. Който вал обаче не е присаден от Трабант, а е прозведен пак за Кефер! И това при положение, че биелите са стоковите немски без някой да е творил по тях. При вал с по-голям ход от стоковия проблема очевидно ще се появи на първо място в буталния болт. А при теб очевидно ще имаш някакъв проблем с баланса (който ще влоши нещата), понеже не ползваш комплект биели и ги пипаш. Оттам нататък, освен да ги изравниш на тегло, едва ли можеш да направиш нещо повече. Иначе маховик, колянов вал (или комплект от маховик и колянов вал) се балансира, но не е евтино и на малко места го правят.
« Последна редакция: Ноември 21, 2017, 07:38:26 от Nik1600GT »

Ноември 21, 2017, 14:42:42
Отговор #39

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Точно заради това което си цитирал е желателно да сложа по-дълги биели. Оригинално при Москвича използват една и съща биела за 3 различни вала - 70 , 75 и 80мм. Оптималната в моя случай е 140мм, колкото е на 408, проблемът е в диаметъра на големия отвор...

Знаеш ли колко е дължината на биелата на Кефера ?