Автор Тема: Citroen ВХ 16TRI 1984  (Прочетена 13631 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 20, 2017, 22:11:06
Прочетена 13631 пъти

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
 Здравейте. Днес се регистрирах, дълги години в Ситроен форума. За моето болестно състояние по ВХ или сферохолизъм е от 2003г. Но не Ситроен ВХ беше мечтаната кола от мен. Пежо 205 малко автомобилно бижу, ноо не то промени представата ми за френското нестандартно мислене в автомобилостроенето. Нямах намерение да купувам голям автомобил, но този ме грабна с возията   добрия двигател  и ниската цена  също немаловажен фактор за мен. За тези 13г съвместен живот. Ако мога да го нарека... сме преминали през катастрофи сериозни мащабни ремонти над 100 000 изминати километри, промяна в мисленето ми изцяло за автомобилите и работата ми като автомонтьор дълги години. Малко сервизи имаха желанието за ремонт на този автомобил, но не след дълго започнах работа в автосервиз.  Повечето ремонти извършвам аз. Повечето са публикувани в Ситроен форума. Много от нещата не са оригиналните за модела но взети от по нови или стари ВХ. Двигателят е 1,9GT 84г С направен капитален ремонт, салона е от последните за модела стандартно рекаро. Не блести с кой знае какво но не е скучна кола както за каране така и за правене. Винаги има с какво да те изненада. Не е автомобил за всеки, от типа качваш се и караш. Сега се получава качването и карането но с много планови и не планови ремонти. А те край нямат. http://www.clubcitroen.bg/forum/viewtopic.php?f=9&t=68175 //pichost.name/images/2017/04/20/20150318_170033a5a58.th.jpg[/img][/url][img
« Последна редакция: Април 21, 2017, 09:03:02 от dido1903 »

Април 20, 2017, 22:44:22
Отговор #1

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Добре дошъл и тук !
Ако имаш някакви снимки на колата - интериор и екстериор ще е хубаво да ги пуснеш.

Април 21, 2017, 20:00:52
Отговор #2

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
 Пресни снимки от днес. След частичното боядисване на лява предна, задна врата и калник. Малко настройка на сместа с газ анализатор.0pe][/url]

Април 21, 2017, 20:41:38
Отговор #3

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Като виждам вестниците "Работническо дело" се сещам за професионализма преди 30 години :winktongue:
retrobs.com

Април 21, 2017, 22:50:27
Отговор #4

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
 Един Форд Галакси ме беше посмачкал преди 7 години, застрахователите оцениха щетите на почти 700лв. Заден калник беше проблем да се намери по онова време, декоративен панел също. Вратата в момента е за смяна, майстора който боядисва след мен... си остави ръцете на задна дясна врата. В момента имам две здрави чакащи своя ред напълно оборудвани врати. Всичко което някой друг е правил по тази кола си е оставял ръчичките и за това избягвам по всякакъв начин някой друг да пипа. Ляв праг сменях в продължение на един месец, и сега не ме е страх да вдигам колата на което място пожелая, на ред е левия тръгнал е но може да отложа и тази година. За всяко нещо трябва желание и време, ние самите сме си катализатори или ограничители за много неща. Ето и малко не вестникарски снимки  :winktongue: Няма нищо случайно на този свят за добро или лошо.   [url=http://pichost.name/image/IAUXv][/url]
« Последна редакция: Април 21, 2017, 23:00:58 от Йордан Дончев »

Май 08, 2017, 23:36:55
Отговор #5

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Интересна машина.
От къде настройваш сместа на двигателя?
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Май 15, 2017, 22:10:11
Отговор #6

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
 Автомобила се кара основно на газ, движи се и на бензин. Двигателя е многоточков инжекцион LE 2 Jetronic, сместа се регулира от винт на дебитомера за въздух и е един вид байпас магистрала и коригира дебита на въздух който преминава през клапата на механичния дебитомер. Един от първите електрически инжекциони с паралелно свързани инжектори, не от най икономичните но с що годе прилична мощност от 103кс за 1580сс работен обем.
« Последна редакция: Май 15, 2017, 22:16:42 от Йордан Дончев »

Май 15, 2017, 23:29:26
Отговор #7

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
И защо не я обърнеш на газов инжекцион?

Май 16, 2017, 19:49:45
Отговор #8

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
  Колега от форума на ситроен е сложил газов инжекцион на своя  СХ със същия инжекцион като моя с това се и занимава. Каза работа за 1 ден е и около 500лв но се въздържам. Малко км въртя с кочинката около 5000 на година, а и върви прилично на газ разход около 10 на 100 но и аз не карам икономично. Не искам да ми пробиват колекторите. Все се оглеждам за нещо по ново С5 примерно но е голяма кола за мен но там хвалят повече дизелчета. А дизелите не са ми в кръвта и май никога няма да са но нищо не се знае. Скоро може да съм с някоя въшка за бръмчене, а червения ще си почива, все по трудно се намират части и няма да е добре за всекидневно ползване.

Май 29, 2017, 20:48:27
Отговор #9

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
 Преди около 3 години бях сменял левия праг с обикновена ламарина по шаблон 1,5мм на цена около 16лв имаше доста сериозни поражение от вътрешната страна и се налагаше изграждане. В кухините където нямах достъп с ръждопреобразувател на WURTH отне ми около месец защото както винаги нещата не са такива каквито изглеждат. Трябваше да изградя изцяло на ново преден и заден под калник. Явно съм успял да се справя защото все още няма избила ръжда и с крика не е проблем да вдигам по цялата дължина на прага. Този път на ред е десния праг, отлагах и ето че назря момента, нямаше и два часа работа все едно съм го правил вчера и всичко вървеше като по мед и масло, за днес толкова. Личеше си че е оригиналния прихванат с точкови заварки. Очаквах че и тук ръждата е направила сериозни поражения защото в дясно е имало повече вода на пътното платно. Бях готов за стария сценарий но останах приятно изненадан. Преди няколко седмици присъствах и участвах на ретро събора в град Кубрат за което не съжалявам. Запознах се с нови хора и научих някой неща важни за мен, неръждаемата ламарина идеална за гърнета за направата на болтове и гайки. А защо не и прагове както ми и  каза един фен на мерцедес наблегнал на точно този тип стомана. Речено сторено, мястото където направиха предния праг, на въпроса могат ли да ми го изработят от лист неръждаема стомана, отговора беше... Ти тая кола колко години мислиш да я караш а и цената ще е друга. За едни 40 лева, оригиналния е по скъп и едва ли по устойчив.