Автор Тема: Спиране от движение на МПС заради неплатена ГО  (Прочетена 7703 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 24, 2017, 09:20:03
Прочетена 7703 пъти

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Здравейте колеги,
получих наскоро уведомпление, че едната от колите ми е спряна от движение служебно заради неплатена ГО. Месец по-късно си платих ГО и колата вече е на пътя.
Няма глоби за възстановяване на регистрацията. Ето малко материал по темата:

От 18 април 2016 вече е в пълна сила служебната “дерегистрация” на автомобил без сключена застраховка “Гражданска отговорност”, след като се обнародваха в държавен вестник промените и в Наредба № I-45 за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторни превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях, април 2016 и промените в кодекса на застраховането 2016 от 1 януари 2016 г.

Това означава, че служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд (съгласно Кодекса за застраховането), и се уведомява собственикът на пътното превозно средство. Служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство се възстановява служебно при предоставени данни за сключена застраховка от Гаранционния фонд  или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите. (Закон за движението по пътищата)

За превозните средства, на които служебно е прекратена регистрацията (поради неплатена гражданска отговорност) продължава да се дължи годишен данък. Само връщането на регистрационните табели и свидетелството за регистрация освобождават собствениците на автомобили от плащането на данък. Ако, след служебната дерегистрация, собственикът върне регистрационните табели на автомобила, то данък не се дължи от месеца, следващ месеца на прекратяване на регистрацията за движение. (Закон за местнте данъци и такси)

Гаранционният фонд разполага с база данни за всички автомобили с и без сключена застраховка “Гражданска отговорност”. Информационният център предоставя на Министерството на вътрешните работи данни за действащите и прекратените застрахователни договори по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Процедура по дерегистрация

Преди да се пристъпи към дерегистрация на автомобила има две уведомления до собствника на автомобила.

Първото уведомление е от страна на Гаранционния фонд до собственика на автомобила. В срок до 14 дни след датата на уведомлението собственика на автомобила трябва да представи доказателства за наличие на сключен и действащ застрахователен договор за тази застраховка. Ако след този срок автомобила продължава да няма такава застраховка, Гаранционния фонд  педоставя  наличната си база данни (за автомобили без гражданска)  на съответните 28 регионални структури на Пътна полиция.

Регионалните структури на МВР уведомяват за втори път собственика на автомобила, че няма застраховка “Гражданска отговорност” и че трябва да си я поднови. Ако в 14 дневен срок след това второ уведомление, собстеника не предприеме действия по сключването или подновяването на застраховката и не предостави доказателства за валидна таква застраховка, следва автоматична дерегистрация на автомобила (служебно прекратяване на регистрацията на автомобила – служебно спиране от движение на автомобила), като налагат и съответните административни наказания на собственика – глоба от 250 лв.

Служебното прекратяване на регистрацията на автомобила (поради липса на валидна гражданска) НЕ означава сваляне на регистрационните номера. Когато един автомобил е служебно дерегистриран (поради липса на валидна застраховка Гражданска отговорност), той няма право да се движи. Ако въпреки това, този автомобил се движи и направи ПТП, тогава носи отговорност по отношение на процедурата процедурата за дерегистрация, която нарушава и по отношение на щетите, които нанася. След това, ако си плати „Гражданска отговорност” той отново служебно се регистрира, т.е. той пак да има връщане на табели, смяна на талони и т.н”.



Възстановяване на регистрацията

Служебно прекратената регистрация на автомобила се възстановява при представяне на данни, от страна на Гаранционния фонд, или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка Гражданска отговорност.

Ако изберем автоматичният вариант, при който Гаранционния фонд, уведомява КАТ за сключената застраховка, регистрацията ще бъде възстановена след като фонда подаде данните към КАТ, което става автоматично през няколко дни.

Ако изберем да занесем сами полицата за сключената застраховка в КАТ, регистрацията се възстановява веднага.

Застрахователен договор може да бъде сключен от разстояние само по един от следните начини:

   -   в електронна форма, подписан с квалифицирани електронни подписи на страните;
   -   на хартиен носител със саморъчни подписи на страните;
   -  чрез страница в интернет.

Застрахователите разполагат със срок от три работни дни, за да изпратят на клиента сключения по интернет застрахователен договор на хартия, със собственоръчно поставен подпис, както и зеленият стикер, който трябва да бъде поставен на предното стъкло. За да упражни правото си на отказ (съгласно Закона за предоставяне на финансови услуги от разстояние), застраховащият, който е потребител е длъжен да върне на застрахователя получения препис, удостоверяващ сключването на застрахователния договор.

При сключване от разстояние на застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите чрез страница в интернет на застраховател или застрахователен посредник писмената форма се смята за спазена и без подпис на застраховащия, ако той е заплатил застрахователната премия или съответната вноска по нея чрез същата страница, с кредитна или дебитна карта, издадена на името на застраховащия.

Съгласно новия Кодекс за застраховането, срещу заплащането на една премия, се разширява териториалния обхват на покритието по задължителна застраховка “Гражданска отговорност на автомобилистите” и по отношение на вреди, причинени на територията на трета държава, чието национално бюра на застрахователите е член на системата Зелена карта.

Тъй като срещу плащането на такава една премия полицата за застраховката предоставя покритие и по отношение на територията на трети страни, към нея ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се предостави и сертификат Зелена карта. Сертификатът е необходим, за да удостовери наличието на застрахователно покритие за територията на третите държави.

Задължение

Договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което:

   -   притежава МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор;
   -    управлява МПС от трета държава при влизане на територията на Република България, когато няма валидна за територията на Република България застраховка. В този случай лицето е длъжно да сключи гранична застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите на граничния контролно-пропускателен пункт, от който влиза на територията на Република България. Лицето трябва да има валидна гранична застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите до напускането на територията на Република България. Ако лицето, при влизане на територията на Република България, притежава валиден сертификат „Зелена карта“, не е длъжно да сключва гранична застраховка.

Не се сключва договор за гранична застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите за моторно превозно средство от друга държава членка или когато изплащането на обезщетение във връзка с гражданската отговорност на виновния водач е гарантирано от компетентна институция на държава членка и моторното превозно средство или съответното лице е включено в списък, изготвен от компетентния орган на държавата членка, посочващ освободените моторни превозни средства или лица от задължението за сключване на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, и предоставен на Република България.


Наказания

(съгласно Закона за движение по пътищата и Кодекса на застраховането)

Водач, който управлява МПС без застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите (до предоставяне на сключена валидна застраховка) се наказва с временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство.

Служебно се прекратява регистрацията на ППС (временно се спират от движение), за които е получено уведомление от Гаранционния фонд за липса на затраховка Гражданска отговорност, и се уведомява собственикът на пътното превозно средство. Служебно прекратена регистрация на ППС се възстановява служебно при предоставени данни за сключена застраховка от Гаранционния фонд или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите.

На лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се налага:

    -  глоба от 250 лв. – за физическо лице. При повторно нарушение наказанието е 800 лв.
    -  имуществена санкция от 2000 лв. – за юридическо лице или едноличен търговец. При повторно нарушение наказанието е 4000 лв.

Тези наказания се налагат и когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция.

Лице, което не е собственик и управлява МПС, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв.

Водач, който управлява МПС, което не е било спряно от движение и на което не е поставен валиден стикер “Гражданска отговорност”, и не носи валиден контролен талон от знака, издаден от Гаранционния фонд, за задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, се наказва с глоба 50 лв.

Наказва се с глоба 10 лв. водач, който, не носи документ за сключена задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, но има поставен стикер Гражданска отговорност, валиден към датата на установяване на нарушението.



Източник:

http://www.shofior.com/wordpress/%D0%B7%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D0%B7-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0/
« Последна редакция: Април 24, 2017, 09:26:31 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Април 24, 2017, 16:55:10
Отговор #1

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Здравейте колеги,
получих наскоро уведомпление, че едната от колите ми е спряна от движение служебно заради неплатена ГО. Месец по-късно си платих ГО и колата вече е на пътя.
Няма глоби за възстановяване на регистрацията....

На лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се налага:

    -  глоба от 250 лв. – за физическо лице. При повторно нарушение наказанието е 800 лв.
    -  имуществена санкция от 2000 лв. – за юридическо лице или едноличен търговец. При повторно нарушение наказанието е 4000 лв.
...................

Минал си метър по отношение на тези 250 лв или аз неправилно тълкувам това по-горе!?

Април 24, 2017, 17:16:39
Отговор #2

Неактивен turbotobg

  • Публикации: 174
Чети и нататък:

Тези наказания се налагат и когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция.

т.е. глобата е само ако са те засекли, че си карал автомобила. Ако си седи някъде без ГО няма проблем.

Април 24, 2017, 17:45:34
Отговор #3

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
Чети и нататък: т.е. глобата е само ако са те засекли, че си карал автомобила. Ако си седи някъде без ГО няма проблем.
Както и да го чета, изрично си е написано, че се налага глоба в случай, че не е направена ГО. Налага се И когато е засечен с техн. средство и т.н.

Април 24, 2017, 21:33:26
Отговор #4

Неактивен niksan 240

  • Публикации: 471
Преди да се пристъпи към дерегистрация на автомобила има две уведомления до собствника на автомобила.

Първото уведомление е от страна на Гаранционния фонд до собственика на автомобила. В срок до 14 дни след датата на уведомлението собственика на автомобила трябва да представи доказателства за наличие на сключен и действащ застрахователен договор за тази застраховка. Ако след този срок автомобила продължава да няма такава застраховка, Гаранционния фонд  педоставя  наличната си база данни (за автомобили без гражданска)  на съответните 28 регионални структури на Пътна полиция.

Регионалните структури на МВР уведомяват за втори път собственика на автомобила, че няма застраховка “Гражданска отговорност” и че трябва да си я поднови. Ако в 14 дневен срок след това второ уведомление, собстеника не предприеме действия по сключването или подновяването на застраховката и не предостави доказателства за валидна таква застраховка, следва автоматична дерегистрация на автомобила (служебно прекратяване на регистрацията на автомобила – служебно спиране от движение на автомобила), като налагат и съответните административни наказания на собственика – глоба от 250 лв.

Април 24, 2017, 21:39:09
Отговор #5

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Тази глоба от 250 лв. е разписана в Кодекса за застраховането,не в Закона за движението по пътищата.И този Кодекс не е от вчера,не е и от завчера,а е от 2006г.
И глобата преди беше 400 лв.,миналата година я намалиха на 250 лв. за физически лица,грижа за  човека,за неговото добруване и благополучие така да се каже.
Та така,трябва да се отиде на жълтите павета и да се крещи групово  "ДА ЖИВЕЙ" за това,че глобата беше намалена.Грижата за човека-основна грижа на ПАРТИЯТА.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Април 24, 2017, 22:18:38
Отговор #6

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Аз до колкото чета текста глобяват се водачи, които шофират без ГО. А ако колата ти стои в гаража и няма ГО глоба не плащаш. Поне аз не платих.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Април 24, 2017, 23:34:29
Отговор #7

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Минал си метър по отношение на тези 250 лв или аз неправилно тълкувам това по-горе!?

Иѕглежда глоби дистанционно не налагат, било ѕашото биха били лесно обжалваеми дори на 1'во инстанционно гледане, било ѕаштото не им се ѕанимава на КАТ службите с фишки и несабираеми и беѕ дела даже суми.

Статистиката в момента поне при мене следната-
По отн. на тиа ниаколкото коли, дето имам в момента регистрирани в Софиискиа и Соф. област КАТ, на мое име или на името на мои роднини с надлежни адреси при кореспонденциа, и които не се карат сега, и са с неплатени в момента ГО ѕастраховки, нито ми пишат писма да им плаштам ГО, нито праштат писма до собствениците им по талони /мен и роднините/ да ходим да си получаваме актове ѕа това уж нарушение.

Всаштност трудно и КАТ точно биха написали актове са такива нарушениа, ѕаштото далеч не всички собственици по талони на коли в БГ са и правоспособни водачи с БГ книжки.
Примерно на маика ми на името имам 2 коли в КАТ, а тиа ниама книжка.
По таиа линиа на собственост не виждам ваобште КАТ да могат да тормоѕиат с актове.
Така че са сега, поне при мен, а както се раѕбира, и при колегата ДМС, проблеми с глоби в това отн. ниама.
Както винаги напоследак, а и ваобште у нас, напанала се планината-даржава, и родила мишле решение на проблема.  :))
« Последна редакция: Април 24, 2017, 23:37:51 от USfan »

Април 25, 2017, 09:00:42
Отговор #8

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
ЕЙ, Люси, пак почна да пишеш на шльокавица. Дай май на правопис, де! :) Какъв пример даваме на подрастващите :) А и ми е сложно да разбера какво си написал понякога
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Април 26, 2017, 11:39:32
Отговор #9

Неактивен USfan

  • Публикации: 10838
Ами, един нотбук дето ползвам навън, както съм обяснил и друг път, е купен от Босна и Кирилицата му е тамошна, няма Щ и Я например.
Възможността да си свалям от Нета и да ползвам приложения с наша Кирилица за клавиатурата също ги знам, но не ги считам за толкова важни за приложение точно в случая на тия 2 основни букви, дето липсват в Босна и ги замествам с ШТ за Щ, и ИА за Я.
Разбира се, моля за извинение всички четящи, както и модераторите по отношение на тази лека граматическа фриволност.

Но и мисля, че смисловото съдържание е по важно от формата на писмено общуване.
Ако се отплеснем социологически или социо-антропологически  O:-) в тия неща, съвременността отдавна показва, че поне в Нета, и то не само в Европа и в България, ами и другаде по света също /имам българи приятели- един Корейски и един Японски филолози, та ги гледам на каква невъобразими азбучни смесици общуват с Азиатските си колеги/ всеки пише както си иска.

А и както акцентирах, мисля, че е важно за младите съдържанието и идеята на темата и постовете.
А то според мен точно в тук е- да не се плашат младите, да събират и къткат ретроколи и скелети от тях,  :)) все още държавата в това отношение е слаба, и няма как да им ги вземе /поне не от частни имоти, докато в Германия напр. това не е съвсем така/, или пък глобява, за нещо си като липсващи ГО например.
« Последна редакция: Април 26, 2017, 12:25:46 от USfan »