Автор Тема: Opel Rekord C Sprint Coupe - находката!  (Прочетена 62571 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 14, 2017, 18:37:15
Отговор #20

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Благодаря на всички за добрите думи за колата :) Много ми е интересно как този Опел буди много повече емоции в хората в сравнение с която и да е от другите ми коли. Лично аз не го намирам за чак толкова специален като модел, но винаги съм ги харесвал тези Рекорди. Не само купетата, седаните също ми харесват. Дори бих казал, че седанът има по-хармонична форма сравнен с купето. Специалното в точно този Опел за мен е, че купето му е в прекрасно здраве и, че има документи! Това бяха нещата, които ме привлякоха, а не защото е версия Спринт.
Колкото до разликите между Спринт-версиите и останалите Рекорди - вече сте ги отбелязали. Главините са 5х120 (Вместо 4х100), двигателят е с различна глава откъдето идва и по-високата степен на сгъстяване. ОСвен това е оборудван с двойка двойни карбуратори Weber DFO с вертикален поток. Вътре колата има допълнителни уреди - оборотомер, амперметър, манометър за маслото, часовник и допълнителни фарове отпред. Сигурно има още разлики, но още не съм се запознал в детайли с автомобила.

Човекът ми каза, че предишният собственик е правил ремонт на мотора, сменял е бутала и сегменти. Съединителят също бил сменян с някакъв по-малък и буксувал. Оригиналните карбуратори при мен липсват и е сложен един карбуратор от Фиат 1800 (вебер 34/34). Сменен е също капака на главата, не знам по какви причини.
За момента планът е реставрация до оригинален вид. Обаче може би няма да успея да намеря оригиналните карбуратори, тъй като са доста редки и се слагат само в 2 модела нна Опел.
Ако не ми хареса как върви този 1.9 мотор с един карбуратор ще направя някаква модификация по мотора. Или ще сложа 2.4 CIH от Фронтера/Омега (125 коня) или ще мисля за хоризонтални карбове с по-злобен вал. Едно е ясно - колата освен, че трябва да изглежда добре, трябва и да върви и спира добре. В името на това може да се наложи някой друг компромис с оригиналността, но ще видим. Ще гледам за момента да го възстановя на 100% оригинал.

Да продължа разказа. След като го докарах в София реших да прегледам спирачките. Един следобед се събрахме с Дидо и започнахме обезвъздушаване, тъй като педалът изобщо не хващаше. Отпред - всичко наред. Обаче отзад се оказа, че цилиндърчетата са блокирали. РАзглобихме всичко, изчистихме и сглобихме. Спирачките се появиха :)



Вдигнах капака на клапаните и вътре знаете какво имаше - онова гъсто старо масло с плътност подобна на грес :)
Източих маслото, което излезна на парцали. Изчистих колкото можах главата с четка и нафта.




Реших да пробвам дали не е спекъл мотора. Свалих свещите и го превъртях на ръка - всичко изглежда перфектно.
Вътре в блока и в картерът обаче има още от старите гнусотии от предишното масло. За да ги махна сипах 4 литра нафта през главата и реших да пробвам да запаля мотора.
Не щеш ли моторът запали. Пработи 2 мин и го загасих, след което източих нафтата през картера. Бая гадости изтекоха отново. Сипах едно старо масло за промивка още веднъж преди да сипя истинско масло и да сменя филтъра.
До тук добре. Моторът пали, даже спря да пуши отзад, клапаните звучат добре, нищо не чука, не трака. До момента паленето на мотора беше само с шише бензин вътре в коша.
Дойде ред да видим горивото как е. В резервоарът ме чакаше изненада. Колата, която е стояла от 1991ва е била оставена с не-малко бензин, който е полимеризирал. Резултатът - около 10мм дъвкообразно вещество на дъното, което няма махане.



Посъствах се с умните глави от НЕфтохима и ми казаха, че най-добре да сипя пресен бензин за няколко дена, който ще поразтвори тая дъвка и след това ще мога да го изчистя по-лесно.
Послушах ги. Сипах 10 кила пресен бензин и го оставих да престои. След 5 дена източих бензин с плътночерен цвят, през който дори и силна светлина не прозира! Въпреки това имаше още от г*вната по дъното. УСпях да вържа една телена черка за една шина и почнах да търкам вътре. След това отидох на ОМВ-то на топлата водоструйка и изпръсках няколко лева вътре. Резултатът - идеално чист резервоар! Боядисах го с 3 в 1 на Оргахим и го монтирах обратно. Нивомерът нямаше късмет обаче. Неспасяем е. Ще ми трябва друг. Роско, като гледам твоят е по-различен, май няма да имаме Бинго :(
След като имам резервоар, спирачки и почистен мотор време беше за първото ми кръгче на самоход. До автомивката разбира се.
Ето малко снимки:
[/url]

След първото кръгче станаха ясни някои неща:
 - Окачването на колата е в ужасно състояние - всички тампони и амортисьори според мен са чао.
 - Скоростите вият, задната изключва и може би няма никакво масло в тях.
 - Вакуумрегулаторът не работи, маркучето му е скъсано.
 - Водните съединения текат.
 - Гарнитурата на капака на клапаните тече яко.
 - Оборотомер не работи, подсветка на таблото не работи, парно не работи, манометър за маслото не работи, часовник не работи, скоростомер не работи.

Очаквайте продължение :)
« Последна редакция: Май 14, 2017, 18:43:36 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Май 14, 2017, 19:02:10
Отговор #21

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Четох и се радвах .... нито за миг не се оплака а само коментира проблемите.
Уверен съм,че щом колата е в твои ръце всичко ще се поправи и възстанови!
Успех!
retrobs.com

Май 14, 2017, 19:11:25
Отговор #22

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
Четох и аз с интерес. Точно днес завърших операция със смяна на резервоар и близки срещи с "битума" образуван от стар бензин. Ще ползувам жокера с чистенето с четка и пароструйка. Желая ти успех с всички неработещи джунджурии... ;D

Май 18, 2017, 23:06:11
Отговор #23

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Малко добри новини. Двигателят на Опела май ще се окаже в добро здраве. Добре компресия даде - около 11 бара навсякъде.
Смених датчика на маслото с такъв от Фронтера. Оказа се същия. Сега вече имам показания на манометъра  и съм щастлив :) За сведение споделям, че работещия датчик трябва да дава около 10 Ома измерен с мултицет.

Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Май 19, 2017, 00:14:34
Отговор #24

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Комбиниран ли е, че не се виждат хубаво изводите? За лампа и манометър?

Май 19, 2017, 07:36:28
Отговор #25

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Комбиниран ли е, че не се виждат хубаво изводите? За лампа и манометър?
Kомбиниран е , оперирал съм в/у същия.Жоро , 10 те ома са относителни , варират колкото конкретно
е налягането в системата . Около. Знаеш мембранката бута/дърпа реостатче. :)
« Последна редакция: Май 19, 2017, 07:41:53 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Май 31, 2017, 00:15:26
Отговор #26

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Мислих си първо да правя окачването и мотора, а след това купето, но след като монтирах манометъра стана ясно, че моторът не е в много добро здраве. Да компресия има, сменяли са хората бутала и сегменти. Явно и главата са правили за да са херметични клапаните. Но за съжаление моторът не държи добро налягане на маслото. При студен мотор вдига 4 бара, но щом загрее маслото едва държи 0.8 бара при 1000 оборота. И в когато вдигна обороти на загрят мотор, налягането почти не помръдва. Дали е умряла маслена помпа или лагери или и двете... ще разберем като го отворим. И понеже се оказа, че ще вадя мотор, скорости и т.н, направо се уговорихме и с един приятел да го хване да го боядисва с него познат. Започнах разглобяване:




УТре вадим мотора, стъклата и започва работата по купето. Междувременно аз ще разглобя мотора и ще видим какво става вътре.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Май 31, 2017, 07:55:36
Отговор #27

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Да се обадя за всеки случай:
За стъклата->първо търпеливо и внимателно вадиш никелираните лайсни ( с Т-образно сечение трябва да са),вадят се малко по малко,иначе може да се изкривят,след това почистваш под уплътнението старателно(може да има болкит или нещо подобно).Купуваш си силиконова спрей-смазка на Вюрт и напръскваш под уплътнението,да се плъзга и да омекне малко,и повтарям:търпеливо и внимателно.....да не ми ревеш после!!
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Май 31, 2017, 09:04:10
Отговор #28

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Немо, уплътненията са доста мекички и свежи и бояджията препоръча да ги свалим така както са заедно с лайсните и стъклото. Аз никога до сега не съм свалял джам по този начин, но според него така е правилното и най-безопасно за лайсните. Ти свалял ли си стъкла по този начин?
Пробвах малко от едната страна на задното стъкло и ми се струва, че има шанс да излезне така комплект с уплътнението и лайсната, но само защото гумата е свежа, не е опечена от времето. Ще видим довечера, как ще процедираме. Може и първо да свалим лайсните както ти описваш.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Май 31, 2017, 10:00:49
Отговор #29

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Не ти е толкова проблем еластичността на уплътнението,а това,че лайсната го играе клин в уплътнителя!
На Сенатора съм махнал едната лайсна от челното стъкло,не е трудно,просто трябва да се внимава и да не се бърза.
Аз не те убеждавам да правиш каквото АЗ казвам,само ти заострям вниманието...
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001