Автор Тема: Opel Rekord C Sprint Coupe - находката!  (Прочетена 62566 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 20, 2018, 23:28:17
Отговор #90

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Айде малко свежо инфо покрай Рекорда :)

Отдавна не съм писал, но това не значи, че по колата не се работи. Тъй като останах без гараж преди 2 месеца се наложи бързо колата да отиде в сервиз, където да и се слоби и сложи мотора. Сервизът е на мой приятел и съм сигурен, че няма да има изненади, затова и бях спокоен. Междувременно с колегата Peter1978 взаимно си помогнахме и сега ползвам неговия гараж (благодаря ти Пешо!).










Ето как изглеждат новия и стария успокоител на веригата. Като място на монтаж са същите, но болтовете, с които се хваща новия успокоител са особени стъпални болтове. Не можах да намеря да си купя такива и затова използвахме втулки за да докараме стъпалото. Нямам снимки за съжаление да го онагледя.




За това време двигателят беше сглобен, но за съжаление нямам снимки от процеса, тъй като както казах, не участвах за съжаление.
Накратко ще разкажа какво беше направено по мотора:
 - нови биелни и основни лагери (шийките излезнаха чак на втори ремонт!)
 - нови сегменти (понеже буталата са втори ремонт, затова и сегментите са втори ремонт 93.97мм).
 - чисто нови клапани на главата с нови седла, гумички, шлайф и т.н.
 - челосване на блока и хонинговане на цилиндрите
 - нов съединител Valeo
 - нова водна помпа
 - нова ангренажна верига. Ангренажните колелета не ги сменихме, защото не изглежда по-зле от новите
 - нови обтегачи и успокоител на веригата
 - семеринги, гарнитури и др. такива - нови разбира се.

Със сегментите филма беше голям. Никъде не успях да намеря втори ремонт сегменти. Търсих по магазини, рових в каталози, търсих в Германия.... Единственото нещо, което се доближава беше четвърти ремонтен размер от газ 24, но и такива не намерих никъде.

 ГАЗ -24:




Опел:
 



Накрая се обадих на завода в Разград (завод Дружба) и хората откликнаха бързо и ми намериха компресионни сегменти. Причината да сменя сегментите е, че имах един счупен. Иначе останалите не бяха износени. В крайна сметка сложих тия разградските компресионни и старите маслени.

Тук е мястото на благодаря на Дидо, който ми даде друга скоростна кутия, която е с минимален луфт на първичния вал (За разлика от моята, която и виеше). Дидо освен това ме снабди и с генератор от по-новите Рекорди. ИСках такъв алтернатор с вграден диоден блок, за да разкарам електромеханичния реле регулатор.







Стартерът само го боядисах, защото втулките му изглеждат добре, както и четките.
От един Рекорд Е успях да си намеря електронно запалване, което съм пригласил да монтирам, за да махне чукчета наковални и всякакви такива архаични дивайси, пречещи на хубава искра във високите обороти :)
Блокът и главата са боядисани със някакво 3в1, не помня точно на кой български производител.

Търся си капак на клапаните. Някой ако види някъде Фронтера 2.4 на части или някоя Омега с тоя мотор - да ме има предвид. Не ми се иска да слагам ламаринения, който имам. Оригиналния капак за съжаление при мен липсва, а в чужбина е доста скъп. Той изглежда така:




Ето го на тръгване от сервиза:





В момента Опелът си е при мен в новия гараж и действам когато мога. Прекарах инсталацията в коша. Имам малко работа по нея, тъй като много ръчички са пипали преди мен и се случва така, че от фийдъра до консуматора един кабел да сменя 3 цвята :)
Но пък инсталацията е ултра простичка, така че ще я наглася бързо.
Като купих оригиналните за Рекорд СПринт карбуратори се наложи да потърся и оригинален изпускателен колектор, тъй като този, с който дойде колата е несъвместим с тях. От един колега от Нова Загора се снабдих с изпускателен колектор от инжекционна Манта. След като го изпясъкоструих видях пукнатина и реших да го закарам за го заварят. За щастие заварката мина добре (при чугун винаги има риск от допълнителни пукатини). Не е максимално красиво, но няма да се вижда и се надявам и да не се и чува :)









Скоро ще има още напредък. Мисля, че ще успея да го завърша Май месец.




Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 20, 2018, 23:38:04
Отговор #91

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Междувременно съм пригласил и джанти за Опела.
Реших, че тия оригиналните 14х5J не ме кефят и ще сложа едни , които бях взел преди време за БМВ-то. Melber 15x7, не помня с какво ET бяха.
Пясъкоструени, боядисани сребристи:





Мисля да ги карам с гуми 195/55/15, но първо ще сложа някакви стари да видя как ще стои колата с тях, как ще е волана и т.н. Ако ми хареса тогава ще купя чисто нови.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 21, 2018, 12:36:06
Отговор #92

Неактивен vessomitkov

  • Публикации: 742
От известно време този тип джанти ми харесват много. Имам едни 15ки прибрани и чакат  :)

Март 21, 2018, 16:26:04
Отговор #93

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз пък бих ти препоръчал да не слагаш Мелбери. Много са мейнстрийм, вече всички слагат лети джанти. Още повече, че са адски типични за БМВ. Гледах тия от Опела - такива никой не ползва, та аз гласувам за тях. Лети джанти колкото щеш, някога придаваха индивидуалност, ама сега май е по-лесно да срещнеш стара кола с лети, отколкото със стоманени и тасове или такива профилни като на Рекорда. И не вдигай цолажа. Колата изглежда хармонично на високи 14-ки, с ниски 15-ки ще е като всяко 25-годишно БМВ. С тия 90 коня няма да вдигне 200. Сложи си съвременна висока гума. Печелиш в пъти като комфорт, тя тая кола и да иска, не е бърза.

Моторът изглежда супер, оригиналният капак на клапаните е много интересен - дано се намери.
Предполагам вече е поработил, или още не си го чувал. Каква генерация ще има, отзад с колко тръби завършва? Дали не е с двуцевка, или си е с една тръба?
Говорихме май с тебе за изолации - вчера накупих една камара микропореста гума с метално фолио за Волгата - мързи ме да качвам снимки, ама тия дена ще кача. 10мм с фолио е 15 лв с ДДС квадратния метър в Изолайн. 6мм е 12 лв. Взех и двете, да видим как ще е. Подът има половин сантиметър и повече битум, да видим с това какво ще се получи. Вече съм в другото хале, опъваме шнуровете по колонките и отива в монтьорно за мотор и табло.
Та май месец най-вероятно ще има много сини коли готови. А дано!

Март 21, 2018, 23:31:08
Отговор #94

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Благодаря за включването, MG!
За джантите си прав. Но много е тясна следата с тия 5 инчовите оригиналните. Много стои някакси бабешка. Тя си е баба ама... не знам. Ще пробвам с тия. Да, БМВ-ски са, да ширпотреба са, но ми е лесно да пробвам с тях, защото вече ги имам. Освен това размера на гумите е ширпотреба и е на добри пари. Относно вдигането на 200,км/ч няма как да стане, защото те ще са с по-малък диаметър от оригиналните 14ки.
За комфорта може да се спори, защото високите гуми се сучат в завои и колата се клати доста повече отколкото с ниските гуми. Иначе в неравности - да, високата гума поема по-добре дупките, спор няма. Но с ниските гуми получаваш доста по-добра динамика в завои.
Оригиналните джанти си ги пазя, вероятно ще ги наглася и тях с времето. Притеснява ме колко ще е тежък волана със 7-инчовите 15ки. Колата фабрично излиза със 165мм гуми, а аз ще я карам със 195мм. Карах я малко с 14ките ББС-и (195/70/14) преди да разглобя колата и се "ядваше". Ще видим сега как ще е.

Изборът на джанти винаги ражда противоречиви чувства, но аз посрещам с разбиране всички критики.

Моторът още не съм го чувал след ремонта. Преди ремонта го бях покарал едни 100на км.
Генерацията я поръчах оригинална ОЕМ от Германия (още ги има на едно място). Цената беше добра - 620лв от колектора до края. Реално ако я бях дал да ми я правят в Крафт примерно щеше да ми излезне 100-150лв по-евтино, но не си струва компромиса. Сега ще съм сигурен, че колата не е нито тиха, нито шумна, звучи както трябва. Освен това ще има сглобки на правилните места.
Относно накрайниците, отзад трябва да е с двуцевка. Реално крайното гърне е същото, но накрайникът на Спринта е с дълга двуцевка. Гърне с такава двуцевка струваше с около 300лв повече от нормалното гърне и затова реших да го спестя. Двуцевки се продават и тук ще сложа някаква максимално близка до оригиналната. А може и да си я оставя на една тръба накрая.

За изолацията с теб сме говорили още преди време. По твой съвет купих материали от въпросното място (Изолайн) и за синята Е12 и за зелената Е12. Тук при този Опел не съм заварявал нищо по дъната, така, че оригналната изолация (която е нещо като вата) стои и не мисля да я свалям. Мисля да сложа малко битум по вратите и на някои незащитени места.
Ще се радвам ако след месец-два съберем 21цата и двата сини рекорда някъде за една фотосесия. Ще е интересно да се видят различните нюанси на синьото :)
« Последна редакция: Март 21, 2018, 23:34:09 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 22, 2018, 06:49:23
Отговор #95

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Жоро, излезе една Кромодора -14ки 6J ET22. Мисля е една доста добра джанта за твоя Спринт. Най-малкото не е банална и на мен лично ми харасве повече от Мелберите. И носи малко по-сериозна гума от 165/14. На 200-220 лева ще ги даде човека и пише, че са читави. Обявата е от вчера на Nikola Borisov‎ във Фейса - Ретро и класически автомобили-купува/продава/резервни части и аксесоари. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1031899373643772&set=pcb.843743629164128&type=3&theater&ifg=1
ПС. Дават я оригинална джанта точно за твоя Спринт, както и за BMW (може би знаеш).
Cromodora CD 38
Cromodora CD 38 - specifications
Rim material: Magnesium
Rim width x diameter (inches): 6JKx14
Offset: 22
Bolt pattern: 5x120
Weight: 5,5 kg
Year:
Manufacturer part number:
Cars: Opel Rekord Sprint 1900, Opel Commodore, BMW 2500, BMW 2800, BMW 3.0 S / 3.0 Si / 3.0 CS / 3.0 CSi, BMW 518 / 520 i / 525 / 528

Ето снимка.

« Последна редакция: Март 22, 2018, 07:26:12 от Nik1600GT »

Март 22, 2018, 09:52:41
Отговор #96

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
И аз я гледах тази Кромодора и толкова съжалявам, че не е размер за Алфа! Дизайнът е точно за Алфа.
Мисля, че ще е супер на Рекорда.

И все пак, вече говорим за джанти! Краят му се види, след точно една година работа.
Гопето поддържа страхотно темпо и действа здраво!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Март 22, 2018, 12:02:25
Отговор #97

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Познаваме се с Николa, виждал съм джантите още преди да ги обяви. Готини са, но някак си не ми се връзват за Спринта. А и аз съм си заклет cross- spoke фен. Даже си купих едни такива и за Пежото  :)
Ако реша да остана на 14ки ще сложа  bbs-ите 14 х7 ет11.
А тия Кромодори ги дават за Спринт, но няма една снимка на Спринт с такива из мрежата. Освен това са с централен отвор на бмв (72.4mm) ,  а на опела e 69.1mm, така че не са оригинални за Спринт.

Ето няколко снимки как изглежда Рекорда с "дълбоки" 14х7 BBS Mahlе:


« Последна редакция: Март 22, 2018, 12:35:18 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 22, 2018, 13:56:46
Отговор #98

Неактивен vessomitkov

  • Публикации: 742
Джантите са много важни и от тях адски много зависи как изглежда автомобила. Оригиналните желязни джанти от онова време е хубаво всеки да си има по един комплект, но с малкия цолаж, малка ширина и тъп офсет автомобилите изглеждат смешно, да не кажа грозно. А и металните джанти са си сток изпълнение. Винаги е имало и ляти , по-красиви, въпроса е какви са били предлагани тогава за модела и марката. Иначе е въпрос на вкус на собственика в крайна сметка. При Форд от 60те и началото на 70те железарките с тасове са слагани на най-ниско окомплектованите автомобили. Оттам нагоре са пак железни, но с по-красива шарка, по-изнесени и тн. Края на 70те има вече и Фордови си алуминки за Джия изпълненията. Та така , слагай спицата и заеби в мазето тасовете , че както един Варненец вика , колата стои като ощипана с тия малки тръкалца набити навътре в калниците  :)) :)) :))

Март 22, 2018, 14:30:58
Отговор #99

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Този ББС на доста класически коли стои повече от ОК  ;). А Мелбера също е ОК, но и аз като колегата m_g го възприемам като типична БМВ джанта. С цолажа на джантата и височината на гумите моментът е най-тънък. Там (прекелено) ниската гума при някои джанти прави колата да изглежда като типичен американски мускул или при малки машини нещо от типа "много джанта ... малко кола". В крайна сметка е въпрос на вкус. А на снимките по-горе Опела е с доста високи гуми стурва ми се и си е ОК. С ниски не съм убеден  ;).