Автор Тема: Смяна на ел. инсталация.  (Прочетена 7128 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 04, 2017, 22:38:09
Прочетена 7128 пъти

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
 Предстои ми преместване на инсталацията между два еднакви автомобила. В момента колата е цяла и сичко по ел. инсталацията работи. Имам много запазено купе, което разглобих до последния болт. Предстои обработка на пода и цялостно боядисване. Искам да преместя цялата ел инсталация и когато е свалена да направя ревизия, защото за 35г има поражения. На снимките се вижда как се е разпаднала изолацията. Дайте съвет какво да правя - да поправя изолацията или да сменя един по един кабелите ? искам да сменя всички опечени и съсипани шлаухки, дайте съвет какви да позлвам и магазин в София откъдето да ги купя. Ясно ми е , че няма да е лесно и да мине без проблеми, но имам много подробна ел. схема на колата и с повече търпение, мисля че ще се справя.


Юни 09, 2017, 09:24:48
Отговор #1

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Иво,тук Боби беше правил подобна интервенция на една шведска машина.
Може да е от полза.
http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,7891.10.html

Иначе за закупуване при едно търсене излизат разни варианти:

Кабели автомобилна инсталация
https://www.proton-bg.com/Default.asp?m=articles&GRL1_ID=356

« Последна редакция: Юни 09, 2017, 10:04:18 от dido1903 »

Юни 09, 2017, 09:54:53
Отговор #2

Неактивен yoz

  • Публикации: 360
Цяла статия мога да напиша. ;D

Накратко обзорно - кабелите за автоиндустрията са със стандартните за Европа сечения , но PVC изолацията им е
с минимален процент включвания на вещества , наречени пластификатори. Те улесняват много формуването на
изолацията при ,,обличането''на медния сноп , нооо ..... я правят доста температурно зависима , проводник с изолация
с голям процент пластификат се познава по това , че на ниски температури стои като вдървен , а от 10 градуса нагоре
вече изглежда като нормален.

Силикон не  е вече никакъв проблем да се имплантира в пластмаса. П-ка стои по гъвкав , като с каучукова изолация , с по
високотемпературен клас на изолация е. Което значи че електроизолационните свойства се запазват при по високо
нагряване - и от протичащия ток през п - ка , и от температурните режими в автомобила.

п.п. Мите , изолацията е като живите организми - старее безвъзвратно . Философско , нали? ;)

И в крайна сметка има ли място в България от където могат да се купят кабели за автомобили?

« Последна редакция: Юни 09, 2017, 10:00:52 от dido1903 »

Юни 09, 2017, 10:41:46
Отговор #3

Неактивен S15

  • Публикации: 843
И в крайна сметка има ли място в България от където могат да се купят кабели за автомобили?

      Намирането на кабели е по-лесната задача. Проблема е да намериш кабели със заводския цветен код. Разбирай не само основния цвят но и допълнителните цветни черти
и тирета които има оригиналният сноп и които са отбелязани в ремонтните схеми.
      Но не е задължително да са в България може да се вземат онлайн. И както каза fulcrum вече има силиконови които издържат на по-висока температура и са по гъвкави.

Юни 09, 2017, 15:19:27
Отговор #4

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Общо взето подмяната на цяла ел инсталация, без да я имаш готова, е сложна мисия със съмнителен резултат. Едно, защото няма кабели с цветните кодове отпреди 50 години и второ, защото цената на кабели + клеми прави операцията доста скъпа.
При съвременните автомобили нещата са ясни - един кабелен сноп струва до няколко хиляди лева, купува се и се сменява.
При стара кола - най-разумно е да не се сменя всичко, а само частично - кабелите, които са повредени.
Обикновено заминава снопа по пода, където е най-изгнило. Мунчо прави заварки, пали кабелите и така... Или идват злите мишки и изяждат де що видят.
Това, което аз бих препоръчвал, е да се ползва готов кабелен сноп от подобен автомобил.
В ретрото - най-просто е да се вземе от Лада. Инсталацията в задната част е на 90% същата - в крайна сметка има осветление (външно, на купето и в багажника), датчик за нивото на бензина и това е. С малко търсене по магазините може да се купи цяла нова задна инсталация.
Аз примерно така смених моята от стената между купето и мотора назад. Бушонно табло и назад. Работи си супер, а преди това примерно кабелите за включвателите на 4-те врати бяха изпогорени и колата чудно как не се е подпалила.
Вече при нещо, модел след 1970г, където инсталацията става по-сложна - просто се търси донор, сваля се и така... Или се прави на ново, което почти няма как да стане с фабрично качество.

Юни 09, 2017, 18:17:07
Отговор #5

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
При мен работата ще е малко по-лесна. Аз просто искам да сваля инсталацията, която в момена работи без проблеми и да я преместя на друго купе. Идеята ми е докато е свалена да сменя някой съсипан кабел. Ясно ми е, че никъде няма да открия кабели с точните цветни кодове и реших да ползвам парчета от инсталация от донор (имам демонтирани 4 инсталации в нелош вид)

Декември 17, 2017, 02:21:18
Отговор #6

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!