Автор Тема: BMW e21 315 1983 - Старецът Гюнтер  (Прочетена 21055 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 29, 2018, 01:33:12
Отговор #50

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Пак забравям да пиша тук :))
Започвам хронологично:

Направих малко детайли по външния вид, понеже липсите ме дразнеха и седеше доста незавършена.
Реших да пробвам кои детайли биха ми харесали в хром да бъдат. Използвах хром фолио за някои.

-Капачки на джанти
-Капачки на болтове


-Дръжки врати


-Кожа скоростен лост


-Предна емблема (всички ме вземаха за подигравка когато липсваше)



Колата придоби по-интересен стил заради тези малки детайли.
Външният вид беше готов за ретро парада и ралито във Владая.

Беше първото ми ретро рали, донякъде се вълнувах, но знаех че е само демонстрационно.
Трябваше с навигатора да измислим име за екипажа. Трябваше да е нещо немско и тематично всяващо някак нотка респект,
но и едновременно да е нещо забавно и с чувство за хумор. Не че нещо мислехме че ще направим и знаехме че ще сме охлюви, знаехме че тук става дума за "точна езда".
Охлюви... хм... немски.. Schneke..? Хм "Schnecken Rennsport".. Почти като Фалкен, ама не точно :D

Колата беше стегната, подготвена за събитието. Пътят Владая - Мърчаево го бях минал с навигатора и си бяхме отбелязали неравности, засякохме време и стратегията поне за известните отсечки беше построена.



Тъкмо доволен я паркирах пред нас и на сутринта точно преди ралито заварих това:





Не знам кой и какво му е пречела колата, но гуми на 2 месеца бяха съсипани..
Да живее Бай Ганьо и културата покрай него!

Това не ме отказа да участвам, въпреки че бях побеснял.
Беше реагирано много бързо и с колата на навигатора + помощта на още един приятел успяхме да спасим деня.



Стигнах до Владая, видях се с малко хора, ии ралито започна. Беше даден старт на номер 7!
И ето че са ме хванали в кадър (с благодарности към фотографа):




Тук екипажът на Шнекен Реншпорт финишира успешно:



Чудесно се разбрахме с навигатора, получи се добре като за първо рали.
Една снимка преди да поемем към София:


През следващите месеци събирах части за окачването и в един хубав ден се очаква да се сложат:
- Стабилизираща щанга от 323i
- Предни пружини от друго е21 (моите са много високи ако досега не сте забелязали и колата не се държи добре)
- Задни носачи







Започнах отново университет и работата по колата секна...
Все пак присъствах и на ретро парада в Стара Загора (ех.. още чакам колегата да ми прати снимките които нащрака.. тъй че пак ще качвам)




Беше първото по-голямо пътуване на е21 от както е при мен. Вдигна 165км/ч като се чувстваше стабилно и комфортно, където се учудих за толкова стисната за гърлото кола и в предвид че има още много работа по нея.

Измерих компресията на двигателя на всичките цилиндри е между 10.4 и 11
Няколко дни по късно се заех с реглажа на клапаните, защото просто нещо ми казваше че не е наред там... Абсолютно всеки изпускателен клапан бе пренатегнат без грам луфт... Абсолютно всяка контра гайка беше пренатегната и съсипана резба!
Смених дефектните гайки, регулирах ги според спецификация с луфтомер:
0.15 всмукателен
0.20 изпускателен
Сега друг проблем: Има вече тихо чаткане дори и при загрят мотор.. Проверих пак всичко - като по книга е регулирано, и стегнато... Нямам представа, засега я карам така, не се засилва, не отслабва.



И най-важното е че сдобих с два двойни карбуратора с хоризонтален поток 40мм!!!  O0 Solex ADDHE 40 - снимки по-късно
Сега обаче кой може да прави колектори за м10 се търси :P

Завършвам този дълъг пост със снимка щракната от колега в работата ми. Може би един от най-приятните служебни мейли, които бях получавал:


Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Януари 24, 2020, 14:15:52
Отговор #51

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Здравейте колеги,

За съжаление не ми стига времето да се грижа на моите автомобили, а какво остава за реставрация.

BMW-то 2019 не спираше да се кара. От началото на 2019 до сега са изминати над 17 хиляди км. Бяха сменени:

-водна помпа
-вентилатор парно
-тампони стаб. щанга
-кабел маса на предни десни фарове

Колата започна да има сериозни проблеми със скоростна кутия. Спирачките също започнаха да показват признаци за внимание.
Бях се сдобил с почти всичко нужно да отстраня проблемите.

Преди няколко дни се случи най-лошото - започна да надува охладителната система, а на следващия ден маслото и водата се смесиха.
В резултат на което се получи боза. За щастие го разбрах бързо, преди да се е случило напълно.
Тъй като не разполагам с гараж и условия за ремонта, ще трябва да разчитам на 3ти лица.
Приемат се оферти за m10b20 също.

Проектът се замразява за определен период от време.

Поздрави!
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Януари 24, 2020, 15:24:06
Отговор #52

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Горе главата, K.I.P.!

Не търси друг двигател преди да си диагностицирал този. По всяка вероятност блокът ти е здрав, а проблемът е в старата гарнитура. Ще минеш само с една ревизия на глава. Защо ти е М10Б20? В общия случаи (без 2002тии) това е разреден двигател с плоски чела на буталата и без особена динамика.
Ако ще сменяш мотор търси инжекционов М10Б18. Евтини са (под 300лв), може да намериш такъв с документи и ще върви не по-зле от карбураторно М10Б20.
За Б20 по-трудно се намират части, глави, бутала и т.н. Б18 е моторът за теб!
Ревизията на спирачките не е скъпа и сложна, може да си я направиш сам.
4-степенните скоростни кутии се намират, ако нещо не може да намериш ми пиши на лично, ще ти помогна. Даже мисля, че имам една излишна при мен.
35 годишна машина е това, иска си внимание и тя от време на време.
Ако имаш нужда от човек, който да ти я направи също ми пиши, имам нещо предвид.

Успех и горе главата!
« Последна редакция: Януари 24, 2020, 15:29:46 от DMC »
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 24, 2020, 17:47:25
Отговор #53

Неактивен Роби

  • Публикации: 90
Мога да ти помогна за двигателя главата , ако не бързаш разбира се.