Автор Тема: Москвич 408 1966  (Прочетена 15286 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 16, 2017, 14:48:48
Отговор #10

Неактивен Ikonomov

  • Публикации: 166
То ако трябва да сме честни в Русия днес всички Москвичи са си изключително редки, тяхното царство е Украйна и някои други съветски републики. В България също в процентно отношение все още са по-масови, отколкото в РФ.

Въпросът не е просто в двата фара. 70-ските ИЖ-та далеч не изглеждат по същия начин, с друга решетка са, задницата е новата, отвътре са съвсем различни и естествено са с 412 двигателя:


На книга е вярно, че за вътрешния пазар в периода 1965-1969/70 всички 408-ци са като този, но достатъчно е да попрегледаме някой филм от епохата и ще видим че т.нар. експортни 4-фарки 408 Э са също доста разпространени. Както и обратното, има експортирани двуфарни, дори и за западни страни, където впрочем, моделът е бил доста популярен, за разлика от по-късните москвичи.

Естествено, че работата е много и не е по силите на всеки. Вярно е и че от по-ново купе може да се направи реплика на този. Но то пък и къде в ден днешен ще намериш здраво купе почти без да има нужда от правене, което същевременно да не ти е жал да развалиш като кола, за да правиш собствени експерименти. 90-те минаха отдавна, колеги, тия коли не са да ги ринеш с лопата вече.
В конкретния случай наистина е разумно може би от двата да се направи един, но колегата спомена, че и белия не е като да няма работа по него. Негова работа е да прецени, включително и собствените си възможности, а пък проектът на всеки един етап може да се замрази (щом разполага с гараж) а също и да се продаде без да се търсят някакви кой знае какви печалби. Все ще е по-добре, отколкото да виси до курника за вечни времена или да отиде на скрап.

Юли 16, 2017, 18:30:02
Отговор #11

Неактивен moskvich3v1

  • Публикации: 160
  • Четырехфарник
Успех с начинанието!
Огледай първо основата и си прецени дали си заслужава да се наливат пари в това купе изобщо.
Ако гредите са изгнили не си струва да се използва това купе.
Не, че е невъзможно да се възстановяват греди, просто вложеният ресурс спрямо полученият резултат изобщо няма да си струва.
Поздрави! :)
Old but gold.. :)
408-68г.408И-70г.412-74г.2140Д-82г.2140Д-84г.

Наличие турбонадува: есть

Юли 17, 2017, 10:06:09
Отговор #12

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Саше, стига плаши човека. Нищо му няма на москвича, колко по гнили са правени. Идеята е да се възстанови това купе, тъй като е рядко. Освен това защо да похабява донор, като може да възстанови и москвича на дядо си. Стига сте отказвали хората . Москвич сигурно се реставрира най лесно от всичко друго, сглобките са елементарни и освен това още има всичко, само подпрагове няма, ама те се сгъват лесно защото са правоъгълни. Даже и греди ако трябва ще се намерят. Няма да се отказваш, москвич се прави най лесно, още повече ако имаш гараж. Освен това има много хора с опит от които да се почерпи акъл. Москвич двуфарка е много рядък у нас, знам само за още един такъв. Това е като москвич фургон у нас има само два - на Стефчо и още един във Видинско. Така, че няма да се отказваш направо го почвай. Много си далече иначе с удоволствие щях да помагам. От мен да запомниш - няма москвич на тоя свят които да не може да бъде възстановен и подкаран отново. Това сигурно е най ремонто пригодната кола на света и единствения и проблем са калпавите части, но все още се намират и читави.

Юли 17, 2017, 10:27:23
Отговор #13

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Аз бих избрал по-читавото от двете купета и бих го окомплектовал с визията, която ми харесва повече. Без да ме интересува какво точно е набито на рамата. Ако е изгнила колата наистина трябва много добър тенекеджия и доста пари за да стане хубава. Ако не си я правиш сам сумата накрая ще е голяма. И знаейки, примерно че задния калник ми е сменян винаги ще се вглеждам там и ще се опитвам да намеря неточност в линиите, във фугите и т.н.
Та ако искаш да създадеш по-добрата кола, подбери по-доброто купе. Ако са сходни като ръжда тогава по-добре хвани двуфарката.
Ще следя темата с интерес.
Успех!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Юли 17, 2017, 17:06:52
Отговор #14

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Из Михайловградско навремето можеше да се мерне тук там 408 с двата фара. Мои роднини имаха от най-първите, 1965г, вървеше може би до 2005-6г. Тъмносин.
Че е рядък - това е относително, все пак 408 е най-масовата кола от 60-те в България. Какъвто и да е, не е рядък.
На сивия визията е най-малкия проблем. Там няма кола останало. Може ли да се направи? Може. Ама ще ти струва 1-2 години нон стоп труд плюс едни поне 10000лв.  Казвам го на база личен опит и на успешно построена кола от части. Аз вкарах 11 месеца плътно труд и пари колкото нова Дачия И при положение, че се занимавам професионално с коли и ръцете ми растат от правилното място. Отиваш на магазина и си назад 800 лв за някакво тъпо окачване. Или 4 гуми за 600 лева, Мишлен нали щото няма да вземеме барумки за по 60 лева. Плащаш на тоя, на оня, на другия, щото не става всичко сам. И накрая си имаш изложбена кола да й трепериш и да гледаш три пъти прогнозата преди да я изкараш. Малко тъпо, ама така става.
Ето от това:










Та до това:

Това не ти ли е минало, няма как да го знаеш. Планираш ремонт за 3000, излизат винаги поне 6.
Та така...
За 3-4000 ще купиш перфектен оригинален Москвич в топ кондиция, който никой да няма. Изпадат коли по на 20-30000км недокоснати. Отиваш, парите на капака и не се разправяш с градежи. Смяна на масла, гуми и някое маркуче и си готов.
Или за 600-1000 - четирифар със що годе добро купе, но за боя. Дай още 2-2,5 за боя и дребни тенекеджийски поправки. Пак си на 3-4к, ама и няколко месеца бачкане. И колата е на 80-100000км и механично е за правене (408 не е особено издръжлив, както и всичките евтини коли от 60-те. Ако гониш перфектно състояние те чака много лежане отдолу).
Аз за 1500 лева преди 7-8г намерих ей тоя бял 408 с 4 фара, имаше пр. десен калник и врата препръсквани (минимална разлика в цвета, иначе никаква ръжда). Иначе уникално запазен, хром и салон като нови (само таблото беше сложено от 408И, шото на старото пластмасата се е разкапала). Дадох координатите на приятел, взе го и още си го държи, като я е дал 200 лв, я не е за ремонт и поддържане.


Сега за 1000 лева намерих Лада 1300 - 21011 на 47000 реални километра. Нова нова,  само с дребни външни забележки резултат от уменията на единствената собственичка, която успешно е паркирала на слух. Но иначе - свети, перфектна, гаражна соц кола. Взе я приятел. Технотест, мехнотест, КАТ и колата е на нови номера. Както и да е, за 3-4000 финален бюджет (вече е вкарана за цялостно външно боядисване), ще си е кола - чук. Минимум километри, върви като нова кола. Перфектен салон, невиждал слънце... Отиваш на изложение и си ти. Народът ще си счупи врата, едно време за такава кола що хора са си мечтали...
Та в синтез - дръж сивия за донор. Белият му събирай части и го възстанови все някога. Вече по избор - Москвич или друга някаква стара кола, която ти харесва, или ти изпадне на добри пари.
Иначе - ако се хванеш, ще помагаме с каквото можем. Но трябва много добре да пресметнеш какви пари можеш да отделяш за хобито на месечна база. Минимумът ти е 500лв на месец. За година са 6000лв. За 2 - 12000 по тази схема.  И си вървят супер лесно. Щото почваме стоп за 50лв, оная врата за 80 нова, другата, решетка, броня.... Колата има няколко хиляди части и всичките струват пари.

Юли 17, 2017, 19:03:22
Отговор #15

Неактивен moskvich_408

  • Публикации: 79
Още има оцелели двуфарки. Тази е в София

Юли 17, 2017, 21:12:20
Отговор #16

Неактивен dragomir_68

  • Публикации: 134
Има един Москвич  с два фара се движи във Враца, но все не мога да го снимам.
ГАЗ 69

Юли 17, 2017, 21:43:44
Отговор #17

Неактивен Moni96

  • Публикации: 19
Здравейте ! Радвам се че темата ми предизвика такъв интерес . Доколкото знам от миналия собственик наистина отдолу е бил калайдисван . Ако намеря нещо за ИЖ ще ви пиша колега и литература има сканирани книжки в нета, вече свалих няколко и са доста полезни . Не знам кой от двамата модела е по рядък, лично аз мисля че този в днешно време се среща доста рядко из българските пътища, знам за 5 такива бройки включително и моя към тази цифра . Белият наистина и той е зле и съм решил да го ползвам за донор не за друго но защото се намира в гаража на село, рано или късно къщата ще се продаде все с гаража и реално няма къде да го съхраня, пък има части от него които биха ми влезли в потреба като например тавана, шофьорската врата, предния капак и други . Ето и негови актуални снимки :



Както се вижда и по него има бая работа и е бая сериозен сбиротък (седалки 2140,арматурно табло 2140,кори на вратите от каквото е попаднало) + 2 килограма кит нанесени лично от баща ми на задната маска + изгнили греди + не знам колко още изгнили места . И държа пак да кажа следното нещо което казах малко по-нагоре : "По колата има не малко работа, за съжаление мисля че няма да мога да я направя пълен оригинал 1:1 , но ще се постарая с всичките ми налични части които съм събрал през годините да я направя годна за движение и възможно най-близко до оригиналния вид" . Не желая да разочаровам някого че колата като стане готова ще изглежда като този в "Ретро музей", просто това не ми е по силите .
Купето на първо четене, гредите и пода изглеждаха сравнително здрави, ще видим какво ще излезе като свалим всичките боклуци по тях .
Та стига общи приказки, днес вече колата официално по документи е на мое име, ходих да го прехвърля и беше забавно защото всички регистрират "нови коли", пък някакъв си хлапак прехвърля документите на  някаква стара кола  :D Едната лелка от гишетата седи и гледа годината на първа регистрация и ме пита : "Това някакъв ретро автомобил ли е ? " с усмивка на лицето, и аз и викам "Да". И ми задава нов въпрос : " И сигурно е много запазен ? ". Засмях се и казах: " По-скоро е супер незапазен " . След като го прехвърлих на мое име, обиколих едни вторични суровини и за мой късмет беше хвърлен един 408и от който свалих предната броня и лайстната на предния капак :

Така изглежда отдолу:

Наистина тя изглежда доста запазена няма удари или хрома да има дефект, бронята има малко следи от употреба, но пък за 15 лева мисля че е ще свърши работа на първо време :



Знам че не е от две части, но предполагам че не е проблем да се среже и да се направи от две части, или пък да я оставя така ?
През изминалите дни поработихме малко с един приятел, за което страшно съм му благодарен че ми помогна. Свалихме двата предни калника, предната маска с бронята, задната броня и започнахме полека да чистим с телена четка и да изникват нови изненади :


Мдаа ... веждите и праговете са изцяло за смяна :



Старата и новата маска :

Част от "красотата" на ръждата :


Имам 2 чисто нови предни калника - лев и десен, обаче без отвори за мигачи и съм пред дилема да отрежа от старите калници отворите и да дам да ги заварят на новите, или просто да ги оставя така без отвори . Четирите врати ще се сменят имам 3 нови и тази шофьорската от белия . Стопове имам чисто нови :

Обаче не мога да намеря с цели червени стъкла на нормални пари . Разполагам и със стъкла за предните мигачи :

Ще помоля ако някой колега знае къде да намеря стъкла или комплект с основа светлините за заден ход, да свирка ! (Тази вляво ) :

Това е от мен засега, съжалявам само за снимките с гадно качество, камерата на телефона ми не струва .


Юли 17, 2017, 22:36:55
Отговор #18

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,8234.0.html

Разгледай това.Всяка последна неделя от месеца.
От кой край на страната си?
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Юли 17, 2017, 22:43:58
Отговор #19

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
От Михайловградско, ако съдя по номера :) И наистина нека да не обезкуражаваме колегата, в този край ентусиастите са доста надъхани и понякога успяват да направят от нищо нещо с малко пари, но много труд и мерак... да не забравяме Ханс монтанчанина /трабито на непълнолетния ни колега:)/, пък и последната ми Шкода дойде точно от там - никой друг не се беше наел да монтира този бодикит, точно затова я взех въпреки, че изпълнението е далеч от перфектното, но пък е уникално и единствено у нас.
« Последна редакция: Юли 17, 2017, 22:46:33 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.