Автор Тема: BMW e21 315 1983 - Старецът Гюнтер  (Прочетена 21058 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 11, 2017, 14:05:51
Отговор #20

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Това е като при аспуха - по-големия диаметър също може да влоши нещата. Реално нещото към което се стремиш е максимален дебит, а той освен от диаметръра зависи и от скоростта. Може би при големи диаметри се получават ниски скорости, от там не добро продухване на мотора и обратен ефект от цялата работа...
Примера който даде Ники е интересен, но в линка пише КВ на буталата 24мм , при 315 е можеби около 45... кажи речи, че все едно има по две "бръмбърски" бутала едно върху друго  :)) Затова и споменах масите на въртящите се части. При късоходовия мотор е важно всичко да е възможно най-леко, за да се развиват обороти. Някъде из руските форими , един пич си беше направил труда да сравни разликата в теглото на буталата с това на човек държащ бутилка вода. Резултата беше интересен, но на дали ще успея да го анемря за да го постна тук....
« Последна редакция: Август 11, 2017, 14:08:39 от Caxo »

Август 11, 2017, 14:15:19
Отговор #21

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Даа, това за скоростта е интересно, не се бях замислял. Интересна дискусия стана, посъбра се информация.
Малко понапълнихме темата на колегата със страничи приказки, но пък току-виж на някой му е пполезно :)
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Август 11, 2017, 17:57:14
Отговор #22

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
... Разбира се, увеличаване на клапаните трябва да е съобразено с портовете, с дроселите на карба и широчината и геометрията на изпускателния колектор.

Жоро, само още едно надявам се полезно уточние и нещо което се бърка често! Под големина/размер на карба се разбира размера на  гърлото/дроселите му мм. Това обикновенно не се бърка. Ноо... един и същ карб, примерно 40ка се настройва/избира за дадена кубатура, големина на клапаните и т.н. според размера на дифузьора и жигльорите. Именно затова "спортните" карбове, като вертикалните Вебери IDF и хоризонталните Вебери DCOE са със семеняеми дифузьори (и жигльори, разбира се) и един и същи карб може да се използва/настрои в доста широк обхват от кубатури. Например един "спортен" 40ка карб, като споменатите по-горе, може да се използва в диапазана от 1300 докъм  (поне) 1800 кубика. Важни са и емулсионните тръби/разпръсквачите, които също са сменяеми. И колкото и парадоксално да е, точно тези спортни карбове са най-лесни за обслужване и настройка!!! Имаш всичко на всичко 4 винта, по 1 на всяко гърло, за регулиране на качеството на горивната  смес за празния ход и ниските (докъм 2500 оборота) и още 2 винта, по 1 на всеки карб, за синхронизиране (чрез определяне на първоначалното положение на дроселите). Цялата работа по настройката и синхронизацията е за 10-15 минути максимум! ПС.А тоя Пиербург 1В2 дето е в спецификацията на едно от 316ките е жива мъъъка! Голема  ;)!
« Последна редакция: Август 11, 2017, 18:15:40 от Nik1600GT »

Август 12, 2017, 15:35:00
Отговор #23

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Ихаа! Не очаквах такъв интерес.
Не мисля че нещата които казахте са странични, а бих казал интересни и полезни. Благодаря за което
Истината е някъде там в крайна сметка. Газовата динамика и механиката флуидите си е нещо много сериозно и в много случаи опитно се установяват някои неща. Според мен (надявам се да не греша) жигльорите, дифузьорите се изчисляват според фазите за пълнене и сечението на клапана. Във една стара книжка която съм чел като по-малък (израснах с много такива технически книги) си спомням че беше отделено много внимание на всмукателния колектор че се проектира по такъв начин че да се избегне неравномерното пълнене на цилиндрите. Същото се отнася за изпускателния за фазата на издухване. Естествено бяха описани и двигателите с карб на всеки цилиндър (или както колегата написа два двойни), което на практика е най-добре.

За колата:

Двигател:
Ами то още преди да я пусна тук темата мислех идеята да се сложи някакъв хубав вебер двукамерен, със всмукателен колектор от 316 както и изпускателен такъв. Главата от 316 (m10b16) не е ли същата като на 315? Мерак ми е засега да стане 90к.с. както 316ката, което ще я направи по-жива.

По нататък ще го мисля да мина на m10b18 с K-Джетроник (мотора на 318i), което е малко далечно бъдеще. Тогава 100% газта ще се махне :D

Окачване:
С тази вирната муцуна не знам с какви предни пружини е ама не са й нейните за 315. Идеята е да се заменят със оригинални, а по нататък може и спортни. Стаб. щанга се намери от 318i. Също се нуждая се от друг носач, понеже в единия има малка дупка.

Визия:
Абе като цяло тази кола искам да е изчистена и стилна. Този тъмен графит много ми харесва, заслужава една хубава боя защото сегашната е с много дефекти, макар и да не си личи на пръв поглед. Налага се кърпене на 2-3 места. Ако намеря едни BBS 15' биха й отивали много.

Ии проблемите:
Не видях че е сцепен метала на левия тампон на мотора. И по най-бързия начин я закарах при едни познати. От един приятел взех тампон от 318i, обаче изненада - не пасва. Стария го завариха, който се оказа от е30. Не намерих такъв за е21 ляв. Намерих обаче десни колкото искаш. Намерих и пак от е30 и засега така докато намеря.

Тъъ докато ме гледаше стреснато колата, реших да я огледам отдолу и изненадаа - всичко е много добре бих казал!





След като приключа с аварийните ремонти на Трабанта за утрешния парад във Владая, мисля да лъсна малко и BMW-то :) Пък не се знае може и двете да ги докарам утре... Дано е хубаво времето!
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Февруари 11, 2018, 02:54:23
Отговор #24

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Явно не съм писал скоро..
Колата си показа постепенно проблемите, изминах някакви километри, доста неща се подмениха:

- преден десен носач - разбит шарнир, тропаше
- рециклиран стартер
- тампон на двигател десен - поръчах от мкар оригинален, понеже нямаше никъде
- спирачна помпа - (старата за нищо не ставаше, сервото беше пълно с 600ml спирачна течност)
- горна помпа на съединител (текна в краката ми)
- предни седалки - намерих доста запазени такива
- волан - с по-запазен
- 5та джанта BSS Mahle 13 за резервната гума
- термостат
- водно съединение
- промита охладителна система
- свещи
- задни гуми
- n-пъти поправях бутона за аварийните светлини, засега работи..
- преден ляв носач - разбит шарнир и появило се тропане, изкривен при инцидент

Какво чака да се сложи:
- карб солекс от префейслифт 316 - 2бр (m10b16) - тук ще се прави от два един
- всмукателен колектор от 316 префейслифт (m10b16)
- предни пружини, за да дойде колата на нормална височина - очаква ги песакоструй и боядисване
- тонирано задно стъкло (зелено)
- лайстните с уплатнения за страничните стъкла
- трябва и предните гуми да се подменят

При влажно време или продължително некаране, започва колата да прекъсва, сигурно са кабели на свещи, бобина.
Радиатора от е30ка засега си върши работата но има замазани ламелки, трябва ми въздухозаборник.
Един от задните носачи има гнило и дупка, трябва да се подмени. Тампон-лагерите отпред на макферсона са напукани и
при смяната на пружините мисля да ги подменя. Съединителят е към краят на живота си, скоростната кутия издава ненормален виещ
резонансен звук при определена скорост (около 30 и то не винаги го издава този звук) независимо от предавката
И естествено гнилочите са много готина тема.. долният кант на задното стъкло е гнил и всичко се пълни и умирам от конденз и влага
в купето и багажника. Гръмнала е малко в багажника, тук-там повърхностна ръжда общо взето поправимо. Малко по малко ще бъдат степенувани и изчиствани проблемите.

А сега с риск да бъда линчуван, да споделя за инцидента който преживя е21цата.. Отправяйки се към Ринг мол да разходя малко животното, на отбивката от околовръстното по посока симеоновския лифт, на този завой изглежда се беше образувал черен лед. Там винаги имам едно на ум.. Заради лошите предни гуми, и непреценена обстановка, въпреки ниската ми скорост, предницата поднесе и колата стана неуправляема. Опитите ми да си върна контрола не бяха успешни и се отправих стремително към бордюра.. Тъй като имаше и бетонно разделение, успях да плъзна предното ляво колело по бордюра при удара и така се разминах само със охлузена джанта (може да не е крива много, защото нямам биене), крив носач и реглаж. Козметичните забележки по престилката бяха минимални. Носача беше планиран за смяна заради разбит шарнир.. Почуствах се много глупаво защото сигурно ме помислиха за поредния BMW-ст "правил се на интересен" и е завършил в бордюра.. обаче беше при нормално шофиране.. Хвана ме доста яд, но много се мотивирах да поправя това, което бях направил. На самоход го прибрах и след 2 дни отново беше на пътя!

Тук обаче стана интересно когато качиха колата на стенда за реглаж..
Ако сте забелязали във снимките ми преди, даже като я купувах го забелязах, левия край на бронята е задигнат леко. Което показва вероятно че е имало удар?
Изглежда още преди мен лявото колело има отклонение 5-6мм назад спрямо дясното. Това заедно със козметичните проблеми отпред ще се разгледа обстойно.

И искам да кача малко снимки за изплакване на окото:

Август, лятото:


И сега:


Не е трудно да си джентълмен зад волана!


Непосредствено след инцидента и запознанство с колегата PeshoE30:


Среща от преди 3 дни с е30 фен :)
« Последна редакция: Февруари 11, 2018, 03:03:11 от K.I.P. »
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Февруари 11, 2018, 12:18:09
Отговор #25

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
Здравей колега.
Да споделя от личен опит - при подобен инцидент с Е21, предното ми колело също се беше изместило назад. Оказа се, че носачът не се е изкривил, а края на стаб щангата е поддала и ухото на гредата под мотора (направена е от кашкавал "Витоша" :D), където се закрепва носача - също. Решението беше дълга тръба и изправяне на щангата, а за ухото на гредата - голям чук! :))
пп. Любопитно ми беше, след песъкоструенето на пружините, с каква боя мислиш да ги боядисаш?
« Последна редакция: Февруари 11, 2018, 12:23:51 от fifobradata »

Февруари 15, 2018, 18:09:09
Отговор #26

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
пп. Любопитно ми беше, след песъкоструенето на пружините, с каква боя мислиш да ги боядисаш?
По принцип заводски автомобилните пружини са прахово боядисани. Мисля и аз да ги боядисам прахово.

Притеснявах се дали при нагряване няма да се влошат характеристиките на пружините, но се сетих че пружините когато се произвеждат първо се оформят, после се закаляват в масло и накрая темперират (отвръщат) при температури над 550 градуса, за да се избегне крехкостта след закаляване.
На теория нищо не би трябвало да им стане (камерите на праховото май се загряват там до 200C), някой има ли идея праховото дали ще им повлияе?
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Февруари 15, 2018, 18:24:52
Отговор #27

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Едва ли ще им стане нещо. Още повече, че съм виждал стари пружини, на които боята е започнала да пада, като пада на характерни люспи, точно като за прахово боядисване. Тоест фабрично са така направени. Лично аз съм боядисвал пружини с пистолет с автоемайл, все още си държат. Направи така, както ти е по-удобно.

Април 28, 2018, 23:40:53
Отговор #28

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Времето се стопли, започна активност по колите.
От както съм купил тази кола винаги претриса на празен ход и прекъсва във влажно време.
Естествено причината беше в запалването... кофти накрайници на кабелите + износена капачка и палец.

Реших да кривна малко от класическия стил и реших да взема такава:

На колата седи много красиво, за съжаление не съм я снимал.
Малко бутнах центровката, сега е по икономичен и по-пъргав.
Но заради карбуратора от ВАЗ 2101... се спъва на 5000 оборота. Хм... защо ли? :D
Добре че имам два солекса за сглобяване..

Мисля проектът да тръгне в интересна посока.
И така тази недохранена акула се сдоби с това:



Най после да стане като 316ка преди фейслифт като вървеж..

Може би за първи път ще правя цялостна профилактика на карбуратор,
предполагам ще ми бъде трудно, защото нямам такъв практически опит.
Имам мерак и искам да се науча. За щастие баща ми е човек с добър опит
с карбуратори, може да ме насочва. Мисля да заснемам подробно процеса.

През това време си изчистих идеята за външен вид на този автомобил.
Разбира се ще търпи развитие. Моят тъмен графит много ми допада!



Търси се дифузьора на радиатора за Е21!
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Април 29, 2018, 19:09:31
Отговор #29

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Радвам се, че има развитие с малката акула! Тази дистрибуторна капачка е повече за украса  ;). И аз слагам отвреме на време такава, но по-добре е нещо по -истинско на Бош или Беру. Профилктиката на стар карб е задължителна. Хубавото почистване преди да сложите новите гарнитури, игли, платна и т.н. е задължително. Най-простия начин е "изваряване" за 10на минути във вряла вода с добавен 10-15% обезмаслител във водата. Изглежда примитивно, но работи. Естествено вякакви гумички и платна предварително се свалят от карба. После продухване с компресор. Проверете много внимателно гарнитурите дали пасват на 100%. Дори и хубави "оригинални" комплекти могат да докарат ядове. Несъвпадащи отвори или направо ... липсващи. Имах такъв проблем преди 5-6 години с един иначе хубав ремонтен комплекти за спортините ми Вебери. Липсваха 4 малки отвора на гарнитурите! И то важни! Тези, откъдето влиза въздуха за жигльорите за празния ход и ниските. Запалих все пак и ... няма грам празен ход .. ниски ... никой. Падна доста умуване докато се стигне до гарнитурите и отворите  ;D , щото двигателя се пали за първи път и последното нещо, което ще ти мине през главата е, че липсват некви дупки на новите гарнитури на карбовете. И накрая за оборотите и ладовия карб. Провери си как отчита оборотомера! Може ладовия карб да е рестрикция ... но може да те лъже и оборотомера. При мен например при 4500-5000 оборота оборотомера показва с около 500 по-малко от реалните! Оборотомера можеш много лесно да го провериш. Засичаш си некви реални стойности на скоростта (на 4та примерно) и гледаш какво показва оборотомера при съответните скорости. Като знаеш с какъв диферециал си и каква ти е 4тата предавка +размера на гумите с които караш ...от този  сайт http://www.scirocco.org/gears/   ще се ориентираш дали и с колко лъже оборотомера.
« Последна редакция: Април 29, 2018, 19:13:56 от Nik1600GT »