Автор Тема: BMW e21 315 1983 - Старецът Гюнтер  (Прочетена 21064 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 29, 2018, 21:13:04
Отговор #30

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Жигуловия карб ДААЗ 32/32 ти е малък.Затова и ограничава на 5000.
 Заложи за 1600 мотор или ладов 2106 32/36 или от наличните ти солекси
разполагаш със такъв с дросели 32/36 , това ти е карба за проекта. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 30, 2018, 16:50:52
Отговор #31

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
И аз до колкото съм чел дават 32/36 като най-удачен и лесен тунинг на М10. Или търси както Fulcrum казва от ЛАда 1600 или от 8-клапанова двулитрова Сиера, или двулитров Таунус, Гранада. Там е 32/36, само че е с автоматичен смукач по спомен.
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Април 30, 2018, 17:50:04
Отговор #32

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
И аз до колкото съм чел дават 32/36 като най-удачен и лесен тунинг на М10. Или търси както Fulcrum казва от ЛАда 1600 или от 8-клапанова двулитрова Сиера, или двулитров Таунус, Гранада. Там е 32/36, само че е с автоматичен смукач по спомен.

Този прогересивeн карбуратор (във варианта с електрически автоматичен смукач) - Weber 32/36 DFEV- го продават нов (или поне до скоро го прадаваха) и предлагат като "пърформанс" ъпргрейд и при силов тунинг на Костенруки. Доколкото са произведени над 20 милиона Костенурки и всяка 3-4та, която е на пътя, е тунигована - опитът е ОГРОМЕН. Е, над 80-90% от хората опитали "туниг" с него по трудния (и стураващ нов приличните 320-350 паунда) начин са разбрали, че карба не струва! Адски капризен за настройка, кой знае каква икономия не дава спрямо двоен със синхронно отваряне на клапите, а като пърформас далеч от двоен синхронен корб. Ако няма да са два двойни, много по-добър вариант е един двоен синхронен Weber 38/38, но излиза и доста по-рядко. ПС. Познавам поне 3 души във Варна, които опитаха "силов тунинг" на Костенурка с такъв прогресивен карб - все пак Костенурката стоково е най-често с един еднокамерен Солекс 30 или 34.  Двама от тях опитаха с чисто нови испански прогресивни Вебери (купени от Англия и джетнати уж за Костенурка), 3тия опита с "трета" ръка карб точно от Форд. И 3мата браха големи ядове! Този с Фордовия карб накрая го изхвърли и сложи точно от Лада  ;D. Прогресивен карб и силов тунинг (и изобщо търсене на некъв пърформанс) са несъвместими неща. Лично мнение. Ето го този прогресивен карб нов и в "жълт вариант" за по-скромните 190 долара - китаеца прави всичко и явно успява да изкарва пари на гърба на баламите. Нов, пълно копие на Вебер, и го дават освен за Костенурка и за Форд, Фиат и т.н. Естествено пише, че е топ качество (някой съмнява ли се  ;D ).
https://www.aliexpress.com/item/CARBURETOR-CARB-EMPI-32-36-DFEV-electric-choke-FIT-ford-fiat-vw-bug-replace-weber-top/32780738605.html
 
« Последна редакция: Април 30, 2018, 18:15:06 от Nik1600GT »

Април 30, 2018, 19:40:13
Отговор #33

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Да, обяснявам си че двигател с обем 1600 няма как да бъде хранен за карб за 1200. Предполагам че жигльорите са по-малки, оттам горивото не е достатъчно?

Обаче солексите които имам са оригинални 32/32 DIDTA, което означава че дифузьорите и двата са 32мм.
Интересно че същия са го слагали на 316, 318, 320/4 същия солекс до 79та (с автоматичен смукач, и вакумно задвижване на 2ра клапа).
Дали жигльорите са различни за да се хранят добре и по-големите м10ки?

За WEBER 38/38 съм чувал че масово го слагат на m10 като ъпгрейд. Обаче колко лесно се намира?
Блазни ме идеята много за двойни карбове, но знам че супер трудно ще намеря освен ако не дам солидни парички за нов кит..
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Април 30, 2018, 21:31:53
Отговор #34

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Купи си нов карбуратор ДААЗ за ВАЗ 2107, и не се занимавай с глупости! Правиш на фреза преходен фланец и го насаждаш, комплект с въздушният филтър. С такъв карбуратор, съм хранил М10В20, точно в Е21! Евтино, надеждно и ефикасно. С този хардуер под капака, чудеса няма да се случат, ще ти останат само ядовете, и наливането на пари. Ако искаш тази кола наистина да тръгне, има други варианти, далеч не толкова скъпи. Мерак да имаш!

Април 30, 2018, 22:50:30
Отговор #35

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Аз имах предвид тоя с автоматичния воден смукач (DGAV мисля му беше модела). Но то няма особена разлика между двата.
Да прогресивен карбуратор е, не е синхронен, но бях чел доста преди време в UK форумите за БМВ и в Американските форуми за БМв 2002 също. Ползват го хората и са доволни. Неслучайно все още се произвежда и се продава.
Може би нещо с костенурките не се разбира, може да има някаква особеност там при боксерите.
Ето малко  инфо:

http://www.bimmers.com/02/upgrades/engine.html

https://www.bmw2002faq.com/forums/topic/138206-weber-32-36-conversion/
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Май 01, 2018, 08:06:04
Отговор #36

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Да, обяснявам си че двигател с обем 1600 няма как да бъде хранен за карб за 1200. Предполагам че жигльорите са по-малки, оттам горивото не е достатъчно?

Обаче солексите които имам са оригинални 32/32 DIDTA, което означава че дифузьорите и двата са 32мм.
Интересно че същия са го слагали на 316, 318, 320/4 същия солекс до 79та (с автоматичен смукач, и вакумно задвижване на 2ра клапа).
Дали жигльорите са различни за да се хранят добре и по-големите м10ки?

За WEBER 38/38 съм чувал че масово го слагат на m10 като ъпгрейд. Обаче колко лесно се намира?
Блазни ме идеята много за двойни карбове, но знам че супер трудно ще намеря освен ако не дам солидни парички за нов кит..

Може 1600 да се храни и с карб за 1200. Ако карба е слаган и на по-големи кубатури и 1200тата кубика не са близо до максимума на неговите (до)настройки. Но е по-добре на 1600 да сложиш нещо, което е слагано на 1600+, разбира се. Имаш правилния карб (или карбове)! Слекс 32/32 DIDTA е слаган стоково на 316, 318, 320/4 да и с него вадят от 90 до 109 коня точно от М10. Нямаш никакъв проблем! Все пак е хубаво малко да прочетеш в нета и да имаш още няколко жигльора в резерв - може да трябват донастройки. В една книга за Е30 Барет Еверет го дава точно този карб като най-удачен и лесен начин да се изкарат 8-10 кончета отгоре от М10 на Е30 1.6 90кончета. И препоръчва освен карб от 320/4 да се сложи и смукателен колектор и филтърна кутия от 320 с хубав въздушен филтър. Не бъркай размера на карба/дроселите с дифузьорите! Тези цифри около карба винаги показват размера на гърлото/дросела. Дифузьора винаги е с поне 4мм по-малък. Примерно при тези Солекси 32/32 DIDTA  дифузьорите няма как да са по-големи от 28мм. Но са достатъчни като размер за твоя мотор и това което се очаква от него. Няма понятие малък ... голям карб. Или е много относително. В един момент обаче основната рестрикция по отношение на оборотите и мощността се оказва точно и най-вече ... дифузьора. И затова при спортни карбове не само жигльорите, а и дифузьорите са сменяеми. Искаш повече мощност и я търсиш нагоре в обротите - ами по-голям дифузьор/дифузьори (за жигльорите се подразбира). Така карба/карбовете много по-лесно могат да се настроят за дадена кубатура и сътоветната комбинация от разпределителен вал, глави и т.н. ПС. И с дифузьора има оптимум - прекалено голям влошава здраво нещата в ниските и преходния режем от ниски към средни/високи  ;).
« Последна редакция: Май 01, 2018, 08:34:13 от Nik1600GT »

Май 01, 2018, 11:43:46
Отговор #37

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Карбураторите не се изчисляват според кубатурата на двигателя, а според консумацията му на въздух. Горе долу, целта е на всякакви обороти да ти дава около 1 килограм бензин за 12-14 килограма въздух, с леки нюанси според режимите. Естествено, консумацията на въздух расте спрямо кубатурата, но това се коригира с жигльори. Тъй че най-удачния карбуратор е този за който има какви ли не жигльори, като освен въздушните и горивните за главната дозираща система, много важни са и тези за празния ход и преходните режими, както и човката на ускорителната помпа.
Та в тоя смисъл, ладовите карбуратори не са лош вариант, било то механичните, озоните или солексите.

Май 02, 2018, 07:36:34
Отговор #38

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Абсолютно прав си! Но от чисто практическа гледна точка при избор на карбуратор (и изчисляване на коректните жигльори) повечето от "достъпните" и сравнително лесни за използване методики тръгват от едни такива диаграми. Т.е. тръгва се с избор карбуратор с подходящ дифузьор/дифузьори спрямо кубатурата и оборотите при мах мощност, който избор е и критичен, доколкото при повечето карбуратори дифузьора е фиксиран. Оттам натък си има малко елементарна математика (а и емпирични правила) за избор на жигльорите, които са си "консуматив" и могат да се варират в много широк обхват на практика при всички карбуратори.  ПС. От диаграмата е ясно, че размера на дифузьора (а и този на карбуратора/дросела, който е поне +4мм) няма нищо общо с кубатурата до момента, до който не се уточни при какви обороти се постига мах мощност. А кривите на диаграмата тук индиректно отчитат консумацията на въздах, за която говориш. Тези криви не бива да се абсолютизират, размера на дифузьора може малко да варира в зависимост и от конструктивните особености на двигателя. Това, което убягва на много колеги e именно размера на дифузьора и често го бъркат с този на карба/дросела! При един и същ размер на карба/дросела дифузьора може да варира много ... с над 8-10 милиметра! И разбира се дифузьора е винаги по-малък (с поне 4мм). Да се сложи карб просто ей така само щото ни харесва като модел и "размер" на цифрите след него без да се знае с какъв дифузьор е ...е много  :-\ . Най-често не размера на карба/дросела е критичен и някаква рестрикция, а именно размера на дифузьора. Че карба трябва да е и с правилните (за съответния дифузьор) жигльори е ясно.

 

 
« Последна редакция: Май 02, 2018, 09:08:03 от Nik1600GT »

Май 02, 2018, 10:22:26
Отговор #39

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
за мен лично акула или е30 с 4 цилиндъра просто не върви... класическо БМВ, звучащо като Лада, просто не ми се връзва някак.... един м20б20 струва колкото карбураторите за тоя 4цил мотор... няма да стане изтребител,но с повечко нютони и готин звук тая кола ще има душа!