Автор Тема: Иван Колев - автоисторикът на България  (Прочетена 36303 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 13, 2011, 15:44:37
Прочетена 36303 пъти

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Колеги,
искам да ви представя една уникална книга и още в началото да поясня - показвам я не с цел реклама, а за да могат да я видят повече почитатели на автомобилната история и да разберат за нея, тъй като книгата не се продава по книжарниците:





Ето и кратко представяне на съдържанието, предоставено от самия автор:

"Настоящата книга представлява опит за подробен анализ на автомобилната еволюция в България през първата половина на ХХ век, който почти изцяло се базира на първична документална информация и автентични снимки.
Сред нейните основни предимства е и позоваването на многобройни публикации в старата преса. Прави впечатление, че автомобилната тема започва да присъства редовно в серия статии и репортажи на страниците на наши периодични издания още от 1905 г. Появата на първите автомобили в Двореца, дейността на автотранспортните дружества и разбира се, пътно-транспортните произшествия също предизвикват интереса на журналистите и често намират място сред водещите вестникарски заглавия.
В книгата са включени общо 650 снимки и илюстрации от повече от 25 лични сбирки и над 15 библиотеки, музеи и фотоархиви в страната, голяма част от които се публикуват за първи път.
Освен документалната информация, важна част от това изследване са и личните разговори на автора с много преки участници или наследници на известни автомобилисти. Особен интерес представляват запазените отчетни документи на част от най-ранните автотранспортни фирми и автомобилни представителства от периода преди Балканската война. Преобладаващата част от тези архивни текстове също се публикуват за първи път.
Наред със снимките и документите, са показани и голяма част от откритите до момента автомобилни реклами, поместени в различни издания след 1906 г., което създава точна представа за периодите на възход и затишие на родния автомобилен пазар, както и за разнообразието от марки и модели, продавани в страната. Отделно от това е направен и почти пълен опис на автомобилната литература, издавана у нас, като за придобиване на по-точна представа от съдържанието са показани някои илюстровани вътрешни страници на част от книгите и списанията.
Тук за първи път е направен опит за съставяне на подробна и почти пълна статистика на вноса на МПС в страната по държави и години за целия период до национализацията.
Възприетият подход за хронологическо обособяване и представяне на фактите и илюстративния материал улеснява съпоставката с историческите събития у нас и по света и отчетливо онагледява динамиката на автомобилните процеси в страната."

Книгата е формат А4, 416 страници гланцова хартия, 650 черно-бели илюстрации.
Цената й е 70 лева, но за да не стане като реклама и да нарушим правилата на форума, мога да обясня как си я поръчах на ЛС или на имейл [email protected] . Ако модераторите позволят, мога да напиша координатите за директна поръчка, ще е по - лесно за желаещите.
Аз вече си получих екземпляра и останах меко казано удивен от съдържанието.
Ако имате конкретни въпроси, мога да споделя впечатления...

« Последна редакция: Февруари 05, 2013, 02:11:01 от Speeder »

Януари 13, 2011, 15:48:16
Отговор #1

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Тук рекламата е безплатна, стига да е свързана по някакъв начин с класически автомобили и янгтаймери!
Всяка информация, която би улеснила желаещите да си закупят тази интересна книга е добре дошла!

Лично аз имам интерес към книгата и очаквам да разбера най-удобният начин да се поръча :)
Поздрави!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 13, 2011, 16:01:11
Отговор #2

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Тук рекламата е безплатна, стига да е свързана по някакъв начин с класически автомобили и янгтаймери!
Всяка информация, която би улеснила желаещите да си закупят тази интересна книга е добре дошла!

Лично аз имам интерес към книгата и очаквам да разбера най-удобният начин да се поръча :)
Поздрави!

Длъжен бях да попитам, мерси за разбирането!

Аз си поръчах книгата чрез имейла на автора - [email protected]
Другият вариант е да му се обадите директно на 088 4124791 - предполагам ще е по - лесно за хората от София.
Моят екземпляр получих чрез куриер, без никакъв проблем - книгата беше добре опакована, нямаше следи от транспорта.

Мога смело да кажа, че подобна книга досега не съм срещал, а аз имам не малко издания. Смело я препоръчвам, защото съм убеден, че няма да има недоволни, а след като разгледате книгата, цената й ще ви се стори дори ниска...

Януари 13, 2011, 16:44:26
Отговор #3

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Росене, здрасти!
Радвам се ,че се регистрира тук !
Познавачи като теб са добре дошли.
 :)

Януари 15, 2011, 23:55:38
Отговор #4

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
И аз да препоръчам книгата - сдобих се с нея и много й се радвам. За създаването й е положен огромен труд - перфектна е и като съдържание, и като изработка. Като добавим малкия тираж, става още по-ценна.


Януари 19, 2011, 12:31:26
Отговор #5

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... Като добавим малкия тираж, става още по-ценна.

Момчил е прав, тиражът е много малък - само 300 екземпляра са издадени, а дали ще има следващ тираж, не се знае...

Януари 19, 2011, 13:23:38
Отговор #6

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
И аз да кажа книгата е просто супер!!!! Наистина си заслужава

Юни 22, 2011, 17:47:04
Отговор #7

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Някой няма ли да се похвали, че си е купил книжката?  ;)

Юли 05, 2011, 21:45:52
Отговор #8

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Но  историята е същo TOЧНА НАУКА!
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Август 25, 2011, 16:43:24
Отговор #9

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Цитат на цитат от книгата:

29-ти януари 1910:
"Тази сутрин на ъгъла на улиците "Търговска" и бул. "Дондуков" големия пощенски автомобил се сблъска с един трамваен вагон. От това сблъскване пострада само трамвая, като стъклата на прозорците на трамвая се строшиха. Паниката бе голяма с пътниците в трамвая. Автомобила отмина неповредим."

Лексиката е била интересна през онези години... А според автора, това вероятно е първият сблъсък между трамвай и автомобил. Книгата е много интересна!