Автор Тема: Polski FIAT 126p 1981 ... "Abarth"  (Прочетена 14384 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 17, 2011, 02:00:17
Прочетена 14384 пъти

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Малко се поколебах в коя секция да пусна мъника, Зад Желязната завеса или при италианските класики,
нооо прилагателното "полски" надделя, при все протичащото Абартизиране ::)

Произведен е 1981г. За съжаление нямам снимки от процеса на съживяване,
но на външен, незавършен, вид се получи това.
Боица Rosso Fiorano на Ferrari 599 GTB Fiorano:








Джанти Mille Miglia Maifrini 5,5J13 4x98mm от 1972 (годината, в която се ражда 126).
С гуми 165/55R13, като има вариант отзад да са 175/50R13.
По-долу демо-версия на бъдещия облик, разбира се и полиран борд:







А ето го и спортното бъдеще:

Вляво е пулверизатор, вдясно "по-мяза" на карбуратор.




Без колектор... накъде!?



Разпределителен вал 288* Swiatek (полски)






Малко чаркове от отечеството - Ботуша:



















Разликите между главата на 126 и Panda 30:





Без да искам съм направил реплика на уредите на Аутобианки А112 Абарт  ;)
От касетофон кой има нужда в спортна кола? Още повече, ако не си чуваш дори мислите...
А и ладовите уреди са руска версия на Veglia, които присъстват в доста жабарски бегачки O:-)





Понастоящем моторът е събран (но не мога да кача снимки в момента) във версия Ево1,
т.е. със стандартния колянов вал и бутала 652куб.см. За да го запаля трябва да се модифицира
ауспуха и да намеря подходяща карантия за карбуратора.От тази комбинация очаквам не повече
от 35к.с. при стандартна 24к.с.

Ево2 е с колянов вал и бутала от 126 Бис (Чинкуеченто 700) за да стане 704куб., но като се снабдя с бутала.
Това ще докара мощността до не повече от 40к.с., но и 35 да са, въртящия момент ще е доста по-приличен.

Разбира се, списъкът с модификации е мнооого дълъг и обхваща всичко по малката гадинка,
но като всеки уважаващ себе си проект, още дълго време няма да позволява да се говори
за него в сегашно време и за това...

... следва продължение ;)
« Последна редакция: Декември 12, 2012, 18:51:03 от dido1903 »
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Януари 17, 2011, 12:06:14
Отговор #1

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Много сериозен проект, браво!
Много ми е интересно да го видя на живо. Като се стопли времето може да направим една среща из Пловдив  ;)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 17, 2011, 12:49:28
Отговор #2

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3496
Голям сладур е Фиата! 
Много готин цвят.
 O0

Януари 17, 2011, 22:42:22
Отговор #3

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Здравей ,много хубав автомобил и много сериозна подготовка откъм оригинални части ,БРАВО !!!
Карбуратора е от АЛФА 75  вътрешният от двата и дори и да е за 1600 двигател
си мисля че без да го промениш -намалиш достатъчно ще почне да ти дави двигателчето и конусите на дифузора дори и 30 са доста големи .
Лошото е че джет -китове за малки версии на този карбуратор много трудно се намират ,имаше формула в раздел технически да си изчислиш ПРИБЛИЗИТЕЛНО
компонентите които ще ти трябват за карбуратора .
Паздрави !!

ако имаш нужда може да ти помогнем  :D :D
Centrum Transaxle

Януари 18, 2011, 23:50:27
Отговор #4

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Благодаря за милите думи, момчета! :)

madboy, карбураторът ми се чини, че е от нещо двулитрово, ако съдя по жигльорите според описанията по книжките.
Изчел съм де що съм намерил за настройката на тия пущини. Мдам, дифузьорите са големки - 32мм.
Всъщност са супер, ако обичайният режим е 6000+ оборота ::) Търся си 28мм, колегата exton удари едно рамо
с комплект жигльори от DRLA 36, които, поне според теорията, ще са добра отправна точка, освен ако не
паснат по чудо. Мисля, че на Алфа 33 1,3л бяха 32-ки, а комбинацията от жигльорите би трябвало да е близка до
оптималната. Няма да е лесно :P

Speeder, ще се срещнем със сигурност по нататък. "Малко" съжалявам, че не те потърсих като беше площада на
ретро-ралито, но живот и здраве :)

dido1903, смея да кажа "адаш" ;D Цвета го избрах на сляпо по номер на боята и на снимка нямах представа какво е,
чак когато го видях в забъркана проба,разбрах, че друго не съм търсел 8) На следващата боя, понеже хубавите неща не стават от сефте и ако не е от първия, обикновено от третия път... :-[ Трябва да изглежда като първообраза:



А това са си има-няма +2к.с. O:-)

Поздрав!
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Януари 18, 2011, 23:57:37
Отговор #5

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Относно боята, има един Алфист в Пловдив , който мина няколко пъти през ада докато докара такъв цвят на 147цата си и пак не е доволен. Ако желаеш ще те свържа с него да си побъбрите за бои и цветове.
Адски пипкава работа, за бояджии перфекционисти.
Alfa Romeo 8C има подобен цвят.

Мисли как ще оглозгаш задницата на фиата така, че надписа ABARTH на картера да се вижда от километри!  O0
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 19, 2011, 00:24:37
Отговор #6

Неактивен Kiril Terziev

  • Публикации: 439
  • Ладите ги карат младите,а талантите карат Трабант
Човек Фичко е уникален ,много ме кефи !Аз имах един Фич от 93 някакъв междинен с 700cc двигател!!!
Но пък си беше въздухарка  ,тоя фич беше донор и го подарих на тия кадето купиха моят. ;)

23 000 000 milion VW Beetles were produced between 1934 and 2004,more than any other model.That speaks of the QUALITY.

Януари 19, 2011, 00:32:39
Отговор #7

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Здрасти ,карбуратора  е на 100% от ALFA75 и щом конуса на дифузора e 32 би трябвало да е за NORD ALFA ROMEO 75 engin 1800 -2000 и мисля че на него има букви
DeLoRTo  DHLA 40 N или H или ако машината е окомплектована и с вариатор за променливи фази на газораспределението трябва да е с буква R,но гледам че няма TPS и контактор ,ако ми кажеш какви размери са джетовете и номерата на емулсионните тръбички ще ти кажа точно как са окомплектовани и за каква кубатура е въпросният карбуратор .
Като начало ще се наложи да почнеш от по малки комплекти и постепенно да разгъваш схемата .......ако са правилно портнати каналите и 30 мм дифузор ще е добре ......но това има тясна връзка със испускателната система

просто разсъждавам .......извини ме .......професионална деформация

Поздрави !!!
Centrum Transaxle

Януари 19, 2011, 00:57:47
Отговор #8

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
За боята ще мисля много по-нататъка. Проектът започна с боя и ще свърши боя,
но тоя път никакви компромиси с евтини материали. :-X

Картерът се вижда отдалече, няма какво да се кастри. Мислех да сложа самоделен заглушител-алпака
под бронята, ако спортното гърне дойде шумно, ама... идеята отпадна категорично, живо кощунство 8)
Надписът е боядисан вече, с любезното съдействие на гаджето, което бе натоварено с отговорната
задача да открие и снабди проекта с красив и подходящ лак за нокти :))

Киро, прати ми на лично линк или снимки на на тази "междинка въздухарка 700куб."
Честно, доста се съмнявам, че съществува заводска такава. Поляците щяха много а се гордеят. ::)
Дано си насочил новите чорбаджии към форума! ;D

За карбураторите не мога да споря с професонлист, а професионалното изкривяване не е порок,
още повече, ако говорим за страсти :) Моите са най-обикновени без контактори и гявол.
Да, N им е маркировката, забравих одеве да спомена. Сега не мога да ти кажа размерите на жигльорите,
но няма смисъл, при всички положения са ми огромни. Ще видим какво ще пасне в крайна сметка :)

Поздрав на всички!
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Март 14, 2011, 19:53:12
Отговор #9

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Ярмомелка мюзик представя: Звукът на тишината

Така приключи животът на един стар боец, който се възражда бавно, но славно ::)

Накратко за състоянието на мотора - нямаше нито една движеща се част, която да не е износена, подбита или надрана. Буталата и цилиндрите безкрайно износени, лагерите също, луфт по оста 2+мм, блокирала кобилица, счупена втулка на бутален болт, разпределителният вал с гърбици изтрити в рамките на 1-2мм и заострени, спукано между клапаните и на двата цилиндъра, веригата... снимките говорят сами, щом е маала по капака чак... Луфт между разпределителния и делкото, палецът също мърдаше...

И все пак след като оправих кобилицата и го регулирах що-годе, палеше чакмак, дори и след седмица престой, за което помага разбира се и върховото произведение на пловдивската електроника т.нар. "пловдивско електронно запалване"... Има доста мото-часове на място и 100-ина километра с тоя баталясал мотор. Движеше, но не вървеше, вдигаше много шум и плашеше народа :P Целта беше да мине КАТ и я постигна... блестящо :))

Така се премина към ново вдигане на трупчета:














След премеждията с ръзбитото сърце на Фичо пристъпих към прехвърляне на почти всичко от Панда Трийсковия двигател, който беше купен само и единствено заради главата. Оказа се, че всичко вътре е перфектно - бутала, цилиндри, колянов вал, лагери. Всичко бе почистено както подобава, главата пилната, а клапаните паснати. Тъй като двигателят върти в обратна посока, размених местата на цилиндрите, обръщайки ги същевременно, понеже буталният болт е изместен в другата посока. Както се вижда на снимката, за по-доброто охлаждане спомага дефлектор.

Абе друго си е като на частите пише FIAT, а не FSM ;D 8)) >:D










С главата беше занимателно. Първо изпилих една стандартна глава -1,8мм. Този вал изисква шлайфане от 1,8мм до 2,5мм, но разбира се братята поляци не са се сетили да напишат колко е за стандартна глава и колко за 650Е, която е с форма на камерата и ст.сг. като на Панда 30. Това щеше да ми спести малко разиграване и стотинки.



Измерих обема на камерата по този начин. Течността е нафта. И малко гесчица по диска и клапаните, за да не бяга нафтата.



Неправилната форма я финтирах с шев и кройка.




Архимед се оказа прав. А тенекията дебела 0,7мм излезе точно половината от нужния ми обем за отнемане.



Така главата се сбогува с 1,4мм.



Моменти от сглобяването:



Сравнението за износване в случая не е съвсем уместно, защото вляво е харното бегачково валче.







Магнетизиране и уплътняване на пробка... макаронаджийска им работа...









Това е единствената папагалщина, която допуснах. Голям компромис! Отначало не мислех да олекотявам маховика, защото уж за временно ползване сглобявам Ево 1, но не се сдържах... Направих го, след като двигателят беше събран. Това всява нотка на неудовлетвореност от свършената работа, но така ще е засега, дано няма вибрации, че го изтърбушвам одма...




Накрая придоби вид...  ;D



А ето това ще мери пулса O0



 O:-)



После ладата не била ФИАТ...



И за финал, един съществен момент от тунинга :)) с изключителното съдействие на половинката :D , която достави по заявка точната боя:



Дано скоро последва продължението!  ;)
« Последна редакция: Март 14, 2011, 20:16:33 от DEYAN IYI »
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500