Автор Тема: Полиуретанови втулки за ретроколи-инфо и вносители в БГ  (Прочетена 5403 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 11, 2017, 13:56:53
Прочетена 5403 пъти

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Колеги, дали някои от вас ако имат инфо, и ако може тук да постне адреси на БГ происводители и най– вече вносители на Полиуретанови тампони и втулки.

След все пак не много ровене по Нета, открих само една БГ фирма, правеща такива неща у нас. Ето я.

http://www.polyurethan.me/contacts.htm

От тях мисля да купя поли-втулки по предницата на Аудито ми В4 купе.
Искам и на Голф 1-цата да ги сменя, но те ниамат още мостри на поли-втулки на Голф 1.

Та ако някои имат опит с фирма вносител на такива неща, моля да сподели впечатления и контакти, ще е добре да имаме такова инфо във Форума.
« Последна редакция: Септември 11, 2017, 14:10:58 от dido1903 »

Септември 11, 2017, 14:17:58
Отговор #1

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Познавам човека и мога да гарантирам за него и за нещата които предлага.
В момента е на почивка обаче  :) :) :)

Септември 25, 2017, 13:33:01
Отговор #2

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Познавам човека и мога да гарантирам за него и за нещата които предлага.
В момента е на почивка обаче  :) :) :)

Да, звъннах му след откриването на темата, и още беше извън фирмата си.
При връщането си обаче ми прати втулките за Аудито 80, които поръчах, и на другия ден дойдоха.
От изработката, поне видимата и част, съм много доволен.
Навсякъде размерите пасват идеално, като където трябва да има плътност и да влизат отн. трудно, плътността я има, точно колкото трябва.

Хванах се за един ден, и свалих сам носачите на Аудито да сменя тампоните, както и ябълковидните им болтове.
Ябълките не бяха много зле, за оригинални такива на кола на 190000 км, но бъзикнята по смяната на втулките е отн. голяма, та реших да отметна и това.
Втулките на носачите, както и по 3-те болта на ябълковидните болтове се развиват само с номер 17 инструменти, като освен камъчета за врътки, задължително трябва и по един плосък и една лула ключове 17-ки.
Избиването на старите гумено-метални, така нар- силентови втулки, е огромна бъзикня.

Препоръчва се да се избиват на преса с поне 700 кг натиск, доколкото са верни в това отношение някои гидове по Нета.
Но предвид, че наблизо до мен преса нямах, а и заради страха от деформация на отворите на щанцованите от ламарина носачи, реших да извадя втулките с рязане на най-външния им метален цилиндър
Като цяло втулките на следлифтовото Ауди 80 Б4 са са доста сложно отляти.
Оригинално имат 3 отделни метални цилиндърчета всяка, а между тях има гумени 2 слоя, дето ги слепват.
Най-вътрешните 2 метални цилендърчета на всяка втулка излезоха или на силен натиск с пръсти, или с леко чукане с длето, като така се откъснаха от гуменото слепване, и излязоха.

Разбира се, проблема е ваденето на най-външните пресово набити цилиндърчета.
Тях ги резнах надлъжно с електр. трионче, и после, така олабени, ги избих лесно с чук и подходяща помощна тръбичка, като внимавах да не повредя повърхността на носачите.
Преди да намеря електр инятрумент, пробвах с обикн ножовка, ама беше бъзикня, все пак тия втулки металните имат прилична твърдост и закаленост.
Вътрешните по 2 броя метални цилиндърчета в старите втулки, може да ги видите на някои от снимките.

Новите поли-втулки за разглобяеми 2 компонентни /тоест за 2-та носача на Аудито за -4те втулки са общо 8 полиуретан парчета, плюс 4 броя нови вътр метални втулки, влизащи в поли-парчетата/, и затова влезоха отн. лесно в отворите на носачите, като ползвах за това мако подвижно менгеме, което се вижда на снимките.
Една идея по-трудно и плътно, но така и трябва, влезоха вече готовите с ноните втулки носачи, на гнездата им в предния мост, но и това стана с помощта на почукване с чук и малко натиск на самите носачи с крик нагоре.

Самите носачи ги свалих и поставих обратно, като колата беше качена само на стойки, но трябва да се обърне внимание, че окончателното пристягане на болтовете на втулките трябва да се извърши само като колата е в хоризонтално състояние, за да може носачите да са застанали в типичните им при нормално натоварване и стойка на колата, места.
Тоест пристягането трябва да е на канал, или на голям крик, дето дига колата през опори на колелата, или по друг такъв начин, запазващ натоварването на окачването.

И при монтажа на втулките в носачите, както и пи поставянето на носачите с новите втулки, обратно на местата им в предния в случая мост, производителя пренпоръчва поливтулките да се намажат обилно с грес, за да не скърцат след време и да няма повишено износване на повърхноста им.

Производителя, в случая БГ фирмата, дава ползване само на 3 вида греси, които са отн. дълготрайни като поставяне спрямо мокра и неблагоприятна среда. А именно- синтетични, медни, и морски греси.
Препоръчват се основно в случая морски греси, но предвид че производителя нямаше в момента 400 гр. опаковки от морска грес на френската фирма Яко, а до мен наблизо в София по автомагазините нямаше другия популярен заместител- морската грес на Бардал, купих най добрата налична близо до мен медна грес- 500 гр опаковка на англ. фирма Кома.

На цени разликите не са големи. В тия опаковки по 400-500 гр, медните греси са по 15-16 лв, морските по 15-19 лв
Синтетичните греси са най-скъпи, по над 20 и нещо лева за тия грамажи, са им цените та опаковка.

Аудито го сглобих, но преди да го подкарам по-агресивно по разни настилки, та да дам преценка, колко и дали по-твърдо ще поема сътресения отпред спрямо оригиналните гумени тампони, както и колко и дали ще се води по-прецизно като управление, ще трябва да ходя да направя един реглаж на предницата.

Колкото и да внимавах и да белязах местата на старите ябълки с 3 болта за закрепване към носачите /при Б3 80 са само с 2 болта закрепването/, както си бяха поставени оригинално на носачите, и да се стремих и новите ябълковидни болтове да ги завия точно на тия им места, леки разлики от по някои и друг милиметър има, колкото да пообъркат не прекалено много, но все пак, геометрията на окачването.

Така че най-важното, ефикасността, а и дълговечността на новите поли-втулки, тепърва ще ги проверим в практиката.
















Септември 27, 2017, 09:10:54
Отговор #3

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Люси, благодаря за подробното мнение!
Аз съм слагал полиуретанова втулка само на едно място на Алфетата ми и то на централният тампон на ДеДион моста.
Затова и не мога да споделя мнение за твърдостта на втулката, която поръчах от SuperPro.
В моя случай изигра голяма роля за да не ми "хлопа" моста защото полиуретана, за разлика от оригиналния тампон, обхваща цялата рамка на моста и не му позволява да мърда.
Наложи се да слагам такъв тампон защото замяната на изпакания оригинален с правилен заместител нямаше ефект.

Люси, ще е любопитно да споделиш как е возията.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Септември 27, 2017, 12:49:43
Отговор #4

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Само от едни тампони на носачите няма да има разлика във возията, още повече идеята на полиуретана е да се ползва в коли със спортна насоченост, където е пипнато и окачването, и возията така или иначе е пожертвана. Не съм съгласен и с тезата, че имат по-голям живот, но това си е мое мнение. Реалната опасност е да се разскърцат след време, а това гарантирано ще стане заради принципа им на работа. Дано тази грес, която е ползвал Люси се окаже достатъчно дълготрайна.
« Последна редакция: Септември 27, 2017, 12:51:52 от michev »

Септември 27, 2017, 15:39:17
Отговор #5

Неактивен caro

  • Публикации: 91
Аз карам същата кола като Люси ,но като прочетох темата за полиуретановите тампони в Ауди форума и се отказах категорично.Колеги които са карали с такива тампони казват ,че бързо заминават шарнирите и биалетите.Затова си купих усилени на Мейле .Става 15 хил. километра много съм доволен ,а и не са скъпи май бяха по 6.50лв.Ето такива:



А ето обикновените:

« Последна редакция: Септември 27, 2017, 15:47:17 от caro »