Автор Тема: SAAB 9000 CS Swiss Edition  (Прочетена 5430 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 24, 2020, 16:30:16
Прочетена 5430 пъти

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Привет на всички фенове на шведските автомобили. Ще ви представя моята ежедневна бъдеща класика СААБ 9000 . Накратко ще разкажа, това което знам за историята на модела. Разработен е в началото на 80те на обща платформа заедно с ФИАТ Крома, Алфа Ромео 164 и Ланча Дедра. Въпреки това , реално взаимозаменяеми части с тези коли няма. Шведите доработват всичко според собствените си виждания за здравина и безопасност. Произвежда се цели 14 години - от 1984 до 1998г , преди да бъде заменен от новия модел 9-5, вече изцяло под шапката на Дженеръл моторс. СААБ 9000 дебютира само във версия хечбек с 5 врати, като по-късно , през 1988г. лансират лимузина с 4 врати. Моделът претърпява фейслифт през 1991г, като визуално са променени предната маска и задните светлини, а задната колона при хечбека става плътна. Двигателите, скоито се комплектова са само бензинови с обем 2.0 и 2.3 атмосферни и турбо LPT или FPT. Мощността варира от около 130 до 240кс за топ версиите Аеро. С преминаването на марката в ръцете на ГМ , добавят в гамата през 1993г и атмосферен Ве-образен шестак с работен обем от 3.0 и мощност 200кс. Опел мотор. Скорстните кутии са във вариант 5 степенна ръчна и четирстепенен "автомат" на немската фирма ZF. Дългият период на производство е доказателство за надеждността на колата, все пак това е последният "шведски" СААБ, в който са вложени изключително качествени материали. Въпреки че отстъпва по популярност на модела 900, 9000 има многобройни фенове по цял свят, като именно здравината и сериозният потенциал за тунинг го правят търсен, което се отразява и в покачването на цените на запазените употребявани екземпляри. У нас е непопулярен. Малко от тези шведи все още кръстосват по пътищата ни. На мен самият , доста рядко ми се случва да засека някой колега, но когато това стане, винаги е придружено с поздрав.
    Моят 9000 е произведен през 1996г. - от последните години на производство , като е бил предназначен за швейцарския пазар.Интересното е,че за Швейцария са се правели индивидуални поръчки, като клиентът е имал богат избор на екстри и цветови комбинации.  Конкретният екземпляр разполага с двулитров турбо мотор с мощност 150к.с. Скоростната кутия е автоматична. Като оборудване разполага с централно заключване, аларма, имобилайзер, 2 бр еърбег - за водача и пасажера, ел. стъкла, огледала, ел. регулируеми с подгрев предни седалки с три позиции на памет, климатик, борд компютър, който индикира моментен разход , среден разход , както и функция за изчисляване на консумацияна гориво при зададена дължина на маршрута. С борд компютъра следя и дистанция до зареждане, както напреженеието в ел системата - волтметър. Добавям като екстра климатика, автопилот и фарове и интериорно осветление с функция за изгасване , известна сега като "изпрати ме до вкъщи". И още - халогени, ел. регулируеми фарове с доста практичните при лошо време чистачки към тях. Май това е всичко, може и да забравих нещо , но всички тези екстри демонстрират претенции за луксозен и комфортен автомобил. Първият собственик , който е притежавал автомобила до 2013г, е купил СААБ-а от представителството на шведската марка в Алпийския град ***. (няма шега, наистина има такъв град) Н атова се дължи и материалът на тапицерията - вълна. Идеална за студения планински климат, но не особено комфортна за горещите месеци у нас. Както и да е, тези подробности научих по-късно.
     Идеята да стана собственик на такъв СААБ се дължи изцяло на зет ми - заклет фен на марката. Благодарение на него ,още през 2014г. имах удоволствието за първи път да се кача в 9000. Усещането е уникално. Просторен салон с много удобни седалки и богато остъкляване, обзорът е перфектен, а челното стъкло в комбинация с дизайна на арматурното табло и лостът на автомата внушават усещането за управление на самолет. Все пак , това не е случайно, марката е известна именно  с производството на аероплани и тази традиция се следва и в дизайна на автомобилите. Авиацията ми е слабост, точно това и натежа при избора ми на автомобила. И така , през пролетта на 2018г. се случи така,че си търсех автомобил за ежедневна употреба и понеже имам и Форд , се бях насочил към покупка на нов Фокус, определих си и лизингов план и всичко беше точно. Бях решил да си взема нова кола и да не се занимавам със сервизи. Обаче една събота, зет ми звъни: "Има страхотен СААБ в Швейцария, току що излезе на обява, само за теб е!" Е, наистина беше страхотен , запазих си и скрийншота от обявата. Да купиш кола само по снимка е риск. Определено имах известни резерви, но СААБа беше в луксозен салон за автомобили , на малко километри, и това ми вдъхваше доверие в избора. Фокуса рязко отпадна от плановете и през фирма на познати, които внасят автомобили в Швейцария, се свързахме с продавачите и капарирахме СААБа, като изпреварихме някакви поляци, които също бяха готови с парите за сделка.

Тук е все още в Швейцария, преди да се качи на автовоза за България:

И две седмици по-късно на плаца в София. Оказа се ,че към колата има и втори комплект зимни гуми с железни джанти и оригинални алуминиеви тасове.




Октомври 28, 2020, 20:23:40
Отговор #1

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Страхотно, много интересен автомобил. С интерес прочетох поста ти, изненада ме общото с ланча дедра. На снимките, които си дал, само на първата малко прилича на дедра, иначе нямат много общо. Първата ми кола за малко щеше да е дедра, сега като гледам този Сааб, определено бих го предпочел. Определено ми грабна вниманието. С удоволствие бих се порадвал на още снимки :)

Октомври 28, 2020, 21:43:36
Отговор #2

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
с ланча тема дели платформа, не с дедра :)   иначе е готин саабът, изглежда като нов, честито :)

Октомври 29, 2020, 09:57:56
Отговор #3

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Да, извинявам се за допуснатата грешка, не съм добре запознат с Ланча, което за член на  класически форум си е пълна излагация. Ето ги и двата модела. В интерес на истината , вратите като форма са абсолюно еднакви с тази разлика,че при СААБ те са усилени отвътре, за да поемат по-големи натоварвания при страничен удар.

Ноември 02, 2020, 12:03:57
Отговор #4

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
С помощта на Весо натоварихме СААБ-а и се отправихме към КАТ за регистрация.






Платих си екотаксата в размер на 300лв и се наредих на опашка за канал. Тук за първи път ми направи впечатление колко много се откроява от другите силуетът на колата.


Очаквано минах без проблем, все пак имах валиден швейцарски ГТП, който със сигурност е по-сериозен тест за колата , отколкото нашите. И вече и съм регистриран с номера готов за път.


Първи няколко километра по българските пътища и първи впечатления. Карах внимателно в града. Всичко обаче работеше отлично, дори климатикът, който и досега не съм обслужвал. Автоматът е малко муден, но превключва безшумно и ускорява плавно, а моторът работи равномерно и развива учудващо бързо работна температура. Возията е стегната, но комфортна, все пак задният мост е цял, а не с независимо окачване. Купето е много добре шумоизолирано, седалките са големи и удобни. Както вече споменах, разполагат с електрическо регулиране, включително и във височина, воланът също е с опция за регулиране. Всичко това ми помогна да настроя и запаметя идеалната позиция за шофиране. Таблото е прегледно и информативно, като липсва единствено индикатор за турбото, който е сериен при по-луксозните Аеро версии.
И вече в новия си дом.

Стандартът на швейцарските рег. номера е различен и затова ми се наложи да си купя нов панел. Светещото табло с изминатите в Швейцария километри - 104хил. Пожелавам си да ги умножа тук поне по 3. 





Ноември 02, 2020, 14:51:22
Отговор #5

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
безаварийно оттук нататък!   колата свети отвсякъде и е хубав цвят

Ноември 12, 2020, 17:59:13
Отговор #6

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Благодаря!  Ще отворя и темата за разхода, защото вече навъртях достатъчно километри и имам сравнително точна представа. Разбира се , всичко зависи тежи кракът на водача, но при спокойно каране, без кик даун и превъртане на гуми , Шведа е сравнително икономичен, предвид това ,че е с автоматична скоростна кутия ,а и не е особено лек - теглото му е около 1700кг .  Карам го почти всеки ден в града. С падането на температурите и засилването на трафика, съответно и  разходът се покачва - около 15/100, за сметка на 13/100 през топлите месеци от годината. Използвам го активно и през почивните дни, вече обиколих доста места в България, като успях да стигна включително и до Гърция. Извънградско разходът е около 9/100 по магистрала при 120кмч средна скорост. При едно пътуване до морето го понастъпих до 160-170, което съответно покачи консумацията на 11/100, което за 25 годишна кола е съвсем приличен разход. Тук е моментът да отбележа,че зареждам само 98/100 октанов бензин.
И понеже не обичам да правя постове без снимки, прикачвам и няколко кадъра от една есенна разходка до Етрополския манастир.

Декември 08, 2020, 11:28:32
Отговор #7

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Зимата наближи и температурите сутрин слязоха под нулата, дойде време за втория комплект джанти със зимни гуми. Гумите са си швейцарските - Гудиър, имат още живот и си ги използвам.


Направих и реглаж на предницата. Задният мост е цял и не се регулира. За втората половина на 90-те подобна схема е вече отживелица , но само две години по-късно цялото окачване  ще бъде заменено в модела 9-5.



Вдъхнових се от разказа на Момчил за неговата Шкода и реших тази година да оставя стоаменените си джанти. Почистих и полирах оригиналните алуминиеви тасове. Сега вече определено има ретро вид, а и са практични - ппредпазват по-плътно ходовата част и спирачките от мръсотията и лугата.


Декември 16, 2020, 21:22:03
Отговор #8

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
Привет!

Автомобилът изглежда като нов, поздравления. Убеден съм, че ще те радва още дълго време. Тъй като го караш ежедневно и седи в гараж, бих съветвал да го понапръскаш с някакъв восъчен хидрофобен спрей, за да го предпазиш по подкалници прагове, и т. н.  :)

Поздрави!
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Декември 18, 2020, 16:37:55
Отговор #9

Неактивен Yuri

  • Публикации: 355
Благодаря!
Още в Швейцария е консервиран с нещо отдолу (това ми напомня да го снимам следващия път , когато е качен на подемник) Отделно е поцинкован заводски и е светулка. Друго, което ми направи впечатление впоследствие е ,че резервоарът за гориво не е метален, а стъклопластов. Спомням си като го закарах за реглаж , събра очите на всички в сервиза, не бяха виждали толкова здрава кола и то на 25г.
Иначе и аз съм се замислял за нещо такова. СААБът е солидно опакован с пластамасови подкалници,вежди, прагове, вероятно трябва да се свалят, което по-скоро си е работа за професионално консервиране. Виждал съм в нета как го правят с продукти на Фертан, резултатът изглежда впечатляващ.