Автор Тема: Казармата - снимки, спомени, лафове :)  (Прочетена 76639 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 03, 2011, 10:44:49
Отговор #10

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Няма да бъде задължително за всеки.
Целта е всеки младеж ,който се интересува от военно дело да съвмести гражданската си
професия с военна .
Защото и в армията има шофьори,програмисти,готвачи и т.н.
Армията също е място,където хората работят и творят в екип.б
И който пожелае,нека се реализира там.
Все пак става въпрос за ключова институция на всяка суверенна държава.
Сега за дълбокото ми лично убеждение:
ВОЙНАТА НЕ Е  СРЕДСТВО ЗА РЕШАВАНЕ НА ЧОВЕШКИТЕ ПРОБЛЕМИ!
За съжаление това е  в ъпрос на човешко съзнание.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 03, 2011, 11:09:39
Отговор #11

Неактивен Smooth_Dog

  • Публикации: 214
  • Делян Петков tlf-0899806094 Варна
Аз служих 1995 година и половина и не смятам, че спечелих нещо от това изживяване. Някакъв стаж в чужбина би бил по- полезен като първа самостоятелна крачка.
Сега съм на кадрова служба и който иска да разбере от военния живот да заповяда, ще получава и заплата
SUZUKI GSX 750 ES'83  ИЖ Планета'70, Jawa 50'65
https://www.facebook.com/M-J-Motors-610910035659939/?ref=hl

Юли 03, 2011, 11:18:24
Отговор #12

Неактивен MZ ES

  • Публикации: 336
Всичко е въпрос на личен избор, който в момента съществува с професионалната армия. Ако един млад човек има аспирации към военната служба, сега има възможност да я избере като професия доброволно, а и да получава подобаващо възнаграждение за избора си. Не смятам, че трябва да се въвежда задължително военно обучение. Служил съм в Българската Народна Армия през периода 1985-87 година. Цели две години, които освен едно хронично заболяване от което продължавам да си тегля още, не смятам ,че са ми донесли нещо повече. Освен това остава и спомена за нечовешкото отношение на командния състав, когато след две години примерна служба, след като се разболях и то сериозно, ме изкараха симулант и не искаха да ме оставят да се лекувам. Така че за мен казармата е едно изгубено време, оставило непоправими следи върху остатъка от живота ми!

Юли 03, 2011, 18:04:32
Отговор #13

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1013
Няма да бъде задължително за всеки.
Целта е всеки младеж ,който се интересува от военно дело да съвмести гражданската си
професия с военна .
Защото и в армията има шофьори,програмисти,готвачи и т.н.
Армията също е място,където хората работят и творят в екип.
Все пак става въпрос за ключова институция на всяка суверенна държава.
Така звучи по-добре, но все пак ми се струва че можем да пропуснем тази стъпка и просто да бъдем шофьори, програмисти и готвачи работещи в екип :) За мен лично всякакви институции с потенциално наказателни функции са излишни за човек който вече притежава самоконтрол. Но това което се наблюдава от Виетнам досега, военни мастодонти като НАТО повече пречат отколкото помагат и защитават интересите на банки и корпорации с цел печалба. Трудно е да се направи съпоставка с нещо като великата отечествена война например... или пък руско-турската освободителна за нас... В други времена живеем :)

ВОЙНАТА НЕ Е  СРЕДСТВО ЗА РЕШАВАНЕ НА ЧОВЕШКИТЕ ПРОБЛЕМИ!
За съжаление това е  в ъпрос на човешко съзнание.
Наистина е така и не съм прав да обвинявам до толкова доколкото не може да се очаква че всички ще бъдем на еднакво ниво на развитие. :) Все пак има и хора които още вярват на астрологията и на други подобни псевдонауки например.

Юли 04, 2011, 14:38:12
Отговор #14

Неактивен CeCko2

  • Публикации: 45
Според мен е наложително всички младежи да прослужат към година, откъснати от средата на семейството. Казармата учи един мъж да е самостоятелен и да се справя с трудностите. Поне аз мисля че трябва да се върне, казармата!
А тези които не искат? Тях насила ли?  >:(

Ами дядо ти никой не го е питал! Така е времената са други може би имам остарели разбирания!


За да не съм офф топик, Разказвали са ми че в казармата бензина е бил във варели и в неограничено количество, дори са си палили печките зимата с него  O:-)
Old school rulz

Юли 04, 2011, 19:19:18
Отговор #15

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Като войник/85-87г./ имах щастието да съм ракетчик и шофьор на автомобил ЗИЛ135. Естествено след преквалификация за тези машини в школата във Видин, която си беше казарма. Сигурно малко хора са ги виждали, затова ще ви ги опиша с няколко думи.
На снимката е транспортната машина. В походно полжение се поставят шпригли и ракетите са покрити с брезент. Секретна работа. ;) На същата база е и пусковата установка на клипа.
- Два бензинови двигателя от УРАЛ 375, намиращи се зад кабината, управляеми са предния и задния мост. Левият двигател движи левите колела , десният- десните. Няма диференциали, само кардани и редуктори. Две скоростни кутии и т.н. Всичко е спънато и не може да превърти гуми! Всички колела се въртят еднакво, дори и някои да са във въздуха. Само рамата е стомана. Кабина и калници са от стъклопласт.
Изобщо, уникална конструкция и инженерна мисъл.

Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юли 04, 2011, 19:32:46
Отговор #16

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аз като фазан бях командир на танков взвод Т72!Я
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 04, 2011, 22:25:55
Отговор #17

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Тази чудесия на снимката се нарича ТАКТИЧЕСКИ РАКЕТЕН КОМЛЕКС 9К52  ,,Луна-М''
ОЗНАЧЕНИЕ НА     НАТО '' FROG''.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 04, 2011, 23:15:36
Отговор #18

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 451
 И аз бях в казармата като млад и това много ме кефи :)  Мисля че това е много полезно за един мъж, не е важна военната подготовка и умения, нещата които научаваш там са много повече....тези които са били ги знаят а тези които не са никога няма да ги разберат от приказките ни тук. Темата за смисъла на казармата и дали е загуба на време е безсмислена, аз имам мнение по въпроса и направих каквото смятам че е добро за мен.
 Факта че днес живеем в свободна и независима държава се дължи на това, че много смели мъже са дали живота си за това . Никой не ги е карал да ходят на фронта и да остават бедните си семейства...но са го направили и който се е върнал жив е получил само един месингов кръст "ЗА ХРАБРОСТ"...и свободата разбира се, която на нас ни е подарък. Аз мисля че не съм изгубил много като бях войник за малко.
 Ако един народ не води война 100г той се отдава само на гледане на телевизия и  затваряне на буркани,  съзнанието му се покрива с тънкия гланц на примитивизма и простотията :)  " Войната е майка на прогреса "   >:D

 Ето ме и мен ден преди казармата и после на фронта :)  Исках да съм артилерист като дядо ми, но ме взеха в пожарната в София, под.7220 МВР, където сам се уредих за артелчик :)
 
 

Юли 05, 2011, 00:23:17
Отговор #19

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Най-лошото на наборната военна служба бяха извращенията на стари над млади войници.
Особено в закритите вече Строителни и Транспортни войски,където служеха малцинствата.
Това беше потъпкване на всички нива на чоешкото достйнство.
Заради това и мое виждане фазаните т.е старшини-школниците в поделението ни се скарахме
люто с наборите си и не се напихме  заедно на уволнението.
Мoже би защото в ШЗО -то нямахе стари войници .
Дано днес вече да не е така.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987