Автор Тема: Казармата - снимки, спомени, лафове :)  (Прочетена 76334 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 05, 2011, 07:13:58
Отговор #20

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Тази чудесия на снимката се нарича ТАКТИЧЕСКИ РАКЕТЕН КОМЛЕКС 9К52  ,,Луна-М''
ОЗНАЧЕНИЕ НА     НАТО '' FROG''.

Това на мен ли го обясняваш? :) Да, прав си. Мерси за допълнението! Образец от 60те години. Вече нарязан и унищожен.
Аз бях в Ракетно техническия взвод, където е транспортната машина. Занимавахме се с подръжката и транспорта на ракетите. Имахме и един кран Урал 375 за претоварване на ракетите. А пусковите установки бяха в Стартовите батареи.
Иначе службата ми мина много интересно. Всеки месец по една седмица занятие в гората. Водеше се много сериозен учебен процес. Още си спомням устройството на ракетата и автомобила и въобще не съжалявам, че съм бил част от елитните Ракетни войски на България, от които на Турците и Гърците им трепереха гащите - Тогава.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юли 05, 2011, 08:33:27
Отговор #21

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Науката и техниката в армията са най- много тука,в авиацията
и във флота.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 05, 2011, 19:40:55
Отговор #22

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Науката и техниката в армията са най- много тука,в авиацията
и във флота.
Виждам, че си от Смолян и се сещам, че през лятото на 86та г. бяхме на занятие в близост до "Хайдушки поляни".
Цяла седмица ни валя дъжд и не мръднахме от палатките. Бяхме се заровили дълбоко в гората. Там гледах и финала на световното по футбол Мексико 86 м/у Германия и Аржентина. Носехме един портативен чернобял "Юность" :)
Така се случи, че в същия ден беше края на учението, та след мача, колона и газ към поделението. Пътувахме само нощем.
Спомени, спомени.......
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юли 05, 2011, 21:06:12
Отговор #23

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
На танкодрума в Славяново видях нещо уникалноооо!!!
ДРЪПКА НА 250 метра МЕЖДУ ТАНК Т72А И  122мм САМОХОДНА АРТИЛЕРИЙСКА
УСТАНОВКА .   САУ-то МУ СКЪСА Г''ЗЪ!!!
Ей такова  нещо да пуснеш във V-BOX-a!!! Много яко!!!
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 06, 2011, 02:45:01
Отговор #24

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1012
М :)

Докато сме още на темата, гледах документалния филм за woodstock 1969. Не знаех че след като сa разбрали всички са невижданото дотогава масово сборище на хора, армията е помогнала със екип от лекари и оборудване. Съответно от сцената: "и те са със нас, поздравете ги!" :)

Искам да видя от армията само инструмент с който хората да можем да си помагаме един на друг в нужда. Би било чудесно дори за най големия скептик :D

Юли 06, 2011, 15:55:27
Отговор #25

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
За да не съм офф топик, Разказвали са ми че в казармата бензина е бил във варели и в неограничено количество, дори са си палили печките зимата с него  O:-)

Има нещо вярно, само че поне преди 15 г. беше много ниско октанов и не особено чист - сержанта от поделението в Суходол, където прекарах 2-рата половина от службата ме возеше с разпиления си до 1800 кубика московец 408, харчеше му 20/100 и всяка седмица чистеше карбуратора, но какво му пука като го кара с безплатен червен бензин направо от БТР-ите ;)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 06, 2011, 21:43:11
Отговор #26

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Докато сме още на темата, гледах документалния филм за woodstock 1969. Не знаех че след като сa разбрали всички са невижданото дотогава масово сборище на хора, армията е помогнала със екип от лекари и оборудване. Съответно от сцената: "и те са със нас, поздравете ги!" :)

Искам да видя от армията само инструмент с който хората да можем да си помагаме един на друг в нужда. Би било чудесно дори за най големия скептик :D
Армията винаги е имала задължения към населението и в мирно време. Тя е длъжна да помага при стихийни бедствия, и производствени аварии. Спомням си като войник във Видин, имаше сериозен пожар в завода за гуми "Вида". Цял ден прехвърляхме гуми, за да се ограничи пожара.
Също се сещам как при обилни снеговалежи армията изтеглят закъсали коли, линейки и автобуси със своите високопроходими машини. Помагаха и при големите наводнения преди няколко години....

За да не съм офф топик, Разказвали са ми че в казармата бензина е бил във варели и в неограничено количество, дори са си палили печките зимата с него  O:-)
Не във варели, а в 20 тонни подземни цистерни. А печките се палеха с нафта, щото бензина е по- взривоопасен.
Тогава всичко в държавата беше в неограничени количества. Затова сега няма.

... но какво му пука като го кара с безплатен червен бензин направо от БТР-ите ;)

А-86 ;)  Безплатен обяд няма! Безплатно е само сиренето в капана за мишки. :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юли 06, 2011, 23:56:07
Отговор #27

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Армията има свой принос в развитието на изкуството и културата и е техен меценат.
Особено в киното и масовите спектакли .Военни влизат в екипа на създателите на 1филм
и са консултанти по военни и исторически въпроси на сценария и режисурата,а същo така
по каскади и масови сцени.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 12, 2011, 18:59:26
Отговор #28

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Спомени ,Дидко......спомени...........
При мене беше преди22г............и на портала пишеше НШЗО''Христо Ботев''.
Готини момчета бяхме от цяла България .Не усетих как мина 1 година.
На младежите днес определено казармата им липсва.....някои я 
асоцират с пандиз..
Казармата   е първата самостоятелна крачка в живота на 1млад мъж.
Народ ,който не храни своята aрмия , храни чужда-Карл фон Клаузевиц.

Хе, и аз бях в ШЗО-то от 1988 до 1989.
Това бе през 1-та ми година в армията.
После, до края на службата, излязох през септ 1990, бях разпределен като командир на автомобилен взвод в едно Медицинско поделение в селото на Цар Киро, Катуница.
Имахме 3 Зила 130, една Ифа, и две УАЗки, хахаха...   :))

А може да се похваля, че моя взвод в ШЗО-то, 2'ри взвод от 2'ра рота на автомоблиня Баталъон, стана първенец на Школата - или общ, или по Фисицеска подготовка, не помня точно, ѕа 1989 година.  ;)
Командир ни безеизвестния лейтенеант Арнаутски, един с мустакат, дето много тормозеше по Физическа подготовка, ама все правеше взводове първенци.
А шеф на ШЗОто беше тогава генерал Славейко Димитров. :)
« Последна редакция: Декември 13, 2011, 17:58:42 от Gigabyte »

Декември 12, 2011, 23:40:36
Отговор #29

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
И аз бях там, и аз ядох, пих и се веселих...   O:-) Това през 95-96 г. по времето на Урко. Имахме си една крилата фраза, компилация от 2 бисера на изтъкнати местни пълководци - взводния ни командир и преподавателя по тактика. Та фразата е "Да се подгаТвяме да се изнИсяме"  :))
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.