Автор Тема: Казармата - снимки, спомени, лафове :)  (Прочетена 76333 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 12, 2011, 23:44:06
Отговор #30

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Митак , с Урко сме от 1 специалност! >:D C:-)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 13, 2011, 06:51:07
Отговор #31

Неактивен dyankog

  • Публикации: 81
Хе, и ас бех в ШЅО'то от 1988 до 1989.
И аз бях в НШЗО "Хр. Ботев" от 1988 та до 1990г. Комбат беше полк. Захариев /по-известен като Бай Зари/. Ком. на първа рота - м-р Керезиев. Оставиха ме ЗКВ на Третии взвод  на Първа рота на Автомобилния Батальон. Ком. на взвода беше ст. л. Ранков /а аз му бях ЗКВ/. Арнаутски го помня, една вечер щеше да ни изхваща с алкохол в торбите. По разписание трябваше моя взводен /голям аргенлия/ да е дежурен по батальон, но се сменили с Арнаутски и ние без да знаем /GSM-и нямаше/, връщайки се от отпуска се нахендрихме на мустакатия. Размина ни се, но наистина много гонеше "по устав".
Урко /полк. Иванов/ ни беше зам. нач. на Школата. Бяха докарали едни старшини от закритата школа в Лом и ги сложиха по КПП-тата. Та веднъж ген. м-р С. Димитров се връща в Школата пеш и иска да мине през КПП-то. Старшината му казва "- Ей, ш, къде отиваш Бе???." Генерала просто не може да вземе никакво решение, и отговаря "- А миии при полк. Иванов!!!". Старшината вдига телефона, набира някакъв номер и казва "- Другарю полковник, тука един майор от горското Ви търси!!!"
« Последна редакция: Декември 13, 2011, 06:57:24 от dyankog »
Прави каквото трябва, пък да става каквото си ще!

Декември 13, 2011, 10:56:21
Отговор #32

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Хе, и ас бех в ШЅО'то от 1988 до 1989.
И аз бях в НШЗО "Хр. Ботев" от 1988 та до 1990г. Комбат беше полк. Захариев /по-известен като Бай Зари/. Ком. на първа рота - м-р Керезиев. Оставиха ме ЗКВ на Третии взвод  на Първа рота на Автомобилния Батальон. Ком. на взвода беше ст. л. Ранков /а аз му бях ЗКВ/. Арнаутски го помня, една вечер щеше да ни изхваща с алкохол в торбите. По разписание трябваше моя взводен /голям аргенлия/ да е дежурен по батальон, но се сменили с Арнаутски и ние без да знаем /GSM-и нямаше/, връщайки се от отпуска се нахендрихме на мустакатия. Размина ни се, но наистина много гонеше "по устав".
Урко /полк. Иванов/ ни беше зам. нач. на Школата. Бяха докарали едни старшини от закритата школа в Лом и ги сложиха по КПП-тата. Та веднъж ген. м-р С. Димитров се връща в Школата пеш и иска да мине през КПП-то. Старшината му казва "- Ей, ш, къде отиваш Бе???." Генерала просто не може да вземе никакво решение, и отговаря "- А миии при полк. Иванов!!!". Старшината вдига телефона, набира някакъв номер и казва "- Другарю полковник, тука един майор от горското Ви търси!!!"

хаха, много весело това с генерал Славейко...
Той беше един такъв май синеок, напет офицер, ама кротичък.
А Урко какъв беше фашист...  >:D
Веднъж като водеше строя долу пред административната сграда, някъв глупав старшина мина между него и строя, че и не оттаде чест на Урко.
На момента Урко го награди с 3 денонощия арст, и си го прибра да го остриже. ::)

А бай Зари най ме учудваше, че на похода по стъпките на Ботевата чета, като бяхме през юни, вървеше пеша, почти винаги с НАС. O0
ИНАЧЕ С ТОЯ ОГРОМЕН КОРЕМ, бай Зари, НЕ МОЖЕШе сам да си върже връзките на обувките.. не ги виждаше просто...
Викахме му цар Туба... O:-)

А твоя взводен Ранков, беше горе долу кротък. Виж взводния ти, беше така един кавалерист, изпънат, и много викаше. ^-^
Помня го добре...
А нашия ротен ако помниш, беше един дребен рус, караше Трабантче, хахаха. ;D
Ама му забравих фамилията.

А аз лятото на 1989, кандидатствах във Военноморското, ама не ме приеха. И тогава имаше практика, неприетите от Военните училища кандидати от Шзо-то, да дослужват караулна рота в Шзо-то, докато новия набор даде клетва.

И така, връщат ме от Варна да дослужвам караулна.
Но още не се бях преместил долу в спалните помещения на чистия караулен баталйон, дето са шофйорската обслужваща рота.
И, спя си аз слаДКО, И ИЗВЕДНУЖ ЧУВАМ НЯКАКВА ПАТАКЛАМА БЯСНА, по време на един от сутрешните разводи на нашия Автобаталйон, И КРАЯСЪЦИТЕ НА ДЯДО зАРИ. C:-)
Та, какво било.
Значи един от новите зайци курсисти, депресиран от гоненето през 1-те седмици, реши да се самоубие, като се метне на нашия плац отзад.
Всъщност целта му беше да падне върху дедо Зари, докато водеше развода.
Та хвърли се оня от 3-я етаж, ама не удари дедо Зари, а се разплйоска 2 метра до него. :))
Голям скандал стана тогава с това самоубийство.

Абе режима беше тежък, но по принцип уставен.
Но всяка година, поне на 2-3 души не им издържаха нервите от чанча.
Сега като се замисля, чак толкова драматично не е било.
Даже съм доволен,че някое ме е поиздисциплинрал, една цяла година там. :D
Иначе има бая направени оттогава снимки от нашия баталйон и рота, ще взема да ги кача по-късно или утре.

Декември 13, 2011, 17:18:51
Отговор #33

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Имах предвид, ротния ти, на 1-ва рота, майора, беше един изпънат, и имаше гръмовен глас, почти като бай Зари. 8))
А твоя взводен Ранков един такъв леко тромав ли беше, с черна коса, и леко шишкав?  ^-^
Помня че един от взводните в Автобаталйона, хич не го биваше на 3 км коросове, а и коремни възлизания нещо трудно правеше. :))
Ама несъм сигурен дали беше твоя ранков, или на 2-ра рота, взводния на 1-ви взвод.

А ако помниш, при нас в автобаталйона, имаше взвод вишисти. Спяха на най горния етаж.
И сред тия тарикати, ни беше съказарменик, известният ексминистър от царско време- Милен Велчев.
Той и тогава го раздаваше надуто, много не общуваше с обикновени школници като нас. ;)
Въртеше някви далавери тоя Велчев, да го пускат по често в отпуска, като се мажеше или на бай Зари, или на нашия Арнаутски.
Щото го помня, че им подаряваше разни монети от далечни страни, най-вече от Африка, дето били работили техните през 80-те.
Та такива работи с ШЗО-то... :)

Та, ето ни тука, шампионския взвод на Школата за сезон 1989. ;)
А именно- 2-ри взвод на 2-ра рота на Автобаталйона...   :))
Този с фуражката, старшина-школник Русчуклиев, ни беше ЗКВ на моя набор 1988-89 год.
Интересното при него беше, че съвсем млад, още докато ни беше ЗКВ, на 2-ри взвод, се ожени.  O:-)
Та му дадоха по тоя повод 1 седмица отпуска.
А имаше-нямаше 20 години. ::)
« Последна редакция: Декември 13, 2011, 17:37:50 от USfan »

Декември 13, 2011, 17:54:14
Отговор #34

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аз ще постна случка с Урко , превърнала се у виц:
 
Било е през 92 или 93 -та , Урко от 1990г е командир на ШЗО - то.Тогава аз се ОШених( завърших школата). 
 
Тъмна нощ, буря , гръмотевици. Инцидента става на караул. Наближава време за смяна на часовия на 1 от постовете.Върви смяната
с разводача. Следва обичайното СТОЙ , КОЙ ИДВА?
Никой от смяната  не го чува.  СТОЙ , ЩЕ СТРЕЛЯМ...аха , пак нищо. Следва патрон в цевта и прдупредителен във въздуха.
 
И се почва една канонада с участието на цялата смяна, разводача и часовия от съседния пост.На сутринта докладват на Урко за екшъна,
в който са изразходвани 300 патрона от калашник . УРКО се подсмихва:
 
                        Хммммм........300 патрона.                 И НИТО ЕДИН УБИТ?! >:D C:-) C:-) C:-)       
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 13, 2011, 19:31:32
Отговор #35

Неактивен dyankog

  • Публикации: 81
Но още не се бях преместил долу в спалните помещения на чистия караулен баталйон, дето са шофйорската обслужваща рота.
И, спя си аз слаДКО, И ИЗВЕДНУЖ ЧУВАМ НЯКАКВА ПАТАКЛАМА БЯСНА, по време на един от сутрешните разводи на нашия Автобаталйон, И КРАЯСЪЦИТЕ НА ДЯДО зАРИ. C:-)
Та, какво било.
Значи един от новите зайци курсисти, депресиран от гоненето през 1-те седмици, реши да се самоубие, като се метне на нашия плац отзад.
Всъщност целта му беше да падне върху дедо Зари, докато водеше развода.
Та хвърли се оня от 3-я етаж, ама не удари дедо Зари, а се разплйоска 2 метра до него. :))
Голям скандал стана тогава с това самоубийство.
Не беше по време на сутрешния развод, а точно тогава, когато им раздавахме на новобранците личното оръжие/АК-47/. Падна на има няма три метра от мен. Голям кошмар. Обяснението на случката беше, че новобранеца бил религиозен и вярата не му позволявала да носи оръжие та затова.
И аз бях караулна рота. Оставиха ни като отлично класно. Бяха предвидили два комплекта караулни, но един комплект дневални. И една сутрин след четири денонощия дневалствуване /дневални бяхме ЗКВ-тата които остават в школата/ решаваме да заключим етажа  и да се наспим като хората. В просъница чувам някакъв трясък - скачам и още сънен виждам бай Зари да влиза заедно с решетката на коридора и два реда тухли. Почва се едно викане и ни иска след 15 мин. при него в батальона. Отиваме, а с нас дойде старшината на първа рота "Джото" или тривеждия /имаше мустак/. Бай Зари вика и клещи, не можеш да се включиш. Как може дневални от образцов батальон да спят по време на наряд - дисцип и т.н. и т.н. По едно време му отслабнаха крясъците и "Джото" казва "Другарю полковник и аз да бях и аз щях да заспя". Обясниха се недоразуменията с единствения комплект дневални. Размина ни се, но после четиримата дневални едвам успяхме да върнем решетката от етажа на мястото й.
Прави каквото трябва, пък да става каквото си ще!

Декември 13, 2011, 20:10:49
Отговор #36

Неактивен dyankog

  • Публикации: 81
Имаше един полковник Петров /даваше Дежурен по школа/. Много обичаше да проверява караула. Една нощ се промъква към парковете и се скрива в една канавка. Караулния го вижда и съобщава в караулното по "трубката", но за съжаление смяната вече е тръгнала. Към поста / май №5/ приближават разводача и седем караулни. При проблем разводача трябва да размахва зелена светлина на "батерията". Обратен сигнал от караулния към разводача не се предвижда. Решавайки да действува по устав караулния вика " Стой кой идва???". Отговор няма. Следва " Стой ще стрелям" и отчаяното "Стой кой идва"/за втори път/. Ядосан от престараването на караулния Разводача отговаря "Снежанка и седемте джуджета".  В това време полковника се изправя и казва "Пет денонощия на Снежанка и по три на джуджетата". Случката е през ноември.
Декември към 20-ти се пада пак "Дежурен по школа" полковник ти Петров. Решава да използува същата тактика. Приближава се към пост номер 5. Температурата е около минус 5, сняг към 15 см. Но се приближава повече отколкото трябва. Караулния го забелязва и го кара да легне на земята и да се приближи с пълзене. Познавайки го се обажда в караулното и казва "Тука един нарушител с полковнически пагони се опитва да проникне на територията на охранявания пост. Да дойде Разводача". За непросветените Караулния на пост познава само разводача или началника на караула. Всички останали са врагове.  Будят ме /аз бях разводача на "големия кръг"/ и казват "Полк. Петров е на пост № 5 и трябва да го освободиш /без да бързаш/ от караулния. Проверих си оръжието на куршумоулавителя, проверих си противогаза, сумката и каската. А бе разстояние за 5 мин. го взех за 20 мин. Приближавам се, представям се по устав на караулния, осветявам си лицето и т.н. по устав. Освобождавам от "плен" полковника и го връщам в Караулното. Трепереше като германец под Сталинград. Изобщо не влезе при караулните. Продължи надолу към стаята на "Деж. по школа". Знам, че е давал още поне десет пъти "Деж. по школа", но никой не го е виждал да напуска Щаба по тъмно.
Прави каквото трябва, пък да става каквото си ще!

Декември 13, 2011, 20:25:32
Отговор #37

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Първия ми караул (около Никулден  , 1989г) беше на Дисципа - поделение34000 :) или за непосветение - военния затвор!
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 13, 2011, 21:25:45
Отговор #38

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Но още не се бях преместил долу в спалните помещения на чистия караулен баталйон, дето са шофйорската обслужваща рота.
И, спя си аз слаДКО, И ИЗВЕДНУЖ ЧУВАМ НЯКАКВА ПАТАКЛАМА БЯСНА, по време на един от сутрешните разводи на нашия Автобаталйон, И КРАЯСЪЦИТЕ НА ДЯДО зАРИ. C:-)
Та, какво било.
Значи един от новите зайци курсисти, депресиран от гоненето през 1-те седмици, реши да се самоубие, като се метне на нашия плац отзад.
Всъщност целта му беше да падне върху дедо Зари, докато водеше развода.
Та хвърли се оня от 3-я етаж, ама не удари дедо Зари, а се разплйоска 2 метра до него. :))
Голям скандал стана тогава с това самоубийство.
Не беше по време на сутрешния развод, а точно тогава, когато им раздавахме на новобранците личното оръжие/АК-47/. Падна на има няма три метра от мен. Голям кошмар. Обяснението на случката беше, че новобранеца бил религиозен и вярата не му позволявала да носи оръжие та затова.
И аз бях караулна рота. Оставиха ни като отлично класно. Бяха предвидили два комплекта караулни, но един комплект дневални. И една сутрин след четири денонощия дневалствуване /дневални бяхме ЗКВ-тата които остават в школата/ решаваме да заключим етажа  и да се наспим като хората. В просъница чувам някакъв трясък - скачам и още сънен виждам бай Зари да влиза заедно с решетката на коридора и два реда тухли. Почва се едно викане и ни иска след 15 мин. при него в батальона. Отиваме, а с нас дойде старшината на първа рота "Джото" или тривеждия /имаше мустак/. Бай Зари вика и клещи, не можеш да се включиш. Как може дневални от образцов батальон да спят по време на наряд - дисцип и т.н. и т.н. По едно време му отслабнаха крясъците и "Джото" казва "Другарю полковник и аз да бях и аз щях да заспя". Обясниха се недоразуменията с единствения комплект дневални. Размина ни се, но после четиримата дневални едвам успяхме да върнем решетката от етажа на мястото й.
ха, значи съм се объркал за часа на хвърлянето на оня.
Ама бай Зари беше долу при вас на плаца, това мисля помня, в момента на изпляскаването.
Много гадно това с дневалстването. То и ние караула, за да ние по лесно, и поне д аимаме някаув нормален сън, субирахме стойките си за биченето от 4 по 2 часа, на 2 по 4 часа, или 1 по 6 и 1 по 2 часа.
Иначе не се издържаше тия 40 дена до клетвата на младия набор.

А мен пък на морето при кандидатстването във Военоморското, ме хванаха, че бях избягал на Златните на Дискотека. :-[
После пък, на следващия ден, мамка му, ме хванаха и през деня, че ме нямаше, щото пък бяхме избягали на плаж....  :))
Та, откомандироваха ме, буквално 3 дни преди края на изпитите там.

И като се прибрах в Школата, дядо Зари ме награди за отклонението с 10 денонощия арест.
Но пък, не ги лежах, щото решиха, че ще им е по далавера да бича караул, а не да скубя тревички пред ареста. :D
« Последна редакция: Декември 13, 2011, 21:38:09 от USfan »

Декември 13, 2011, 21:31:46
Отговор #39

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Аз ще постна случка с Урко , превърнала се у виц:
 
Било е през 92 или 93 -та , Урко от 1990г е командир на ШЗО - то.Тогава аз се ОШених( завърших школата). 
 
Тъмна нощ, буря , гръмотевици. Инцидента става на караул. Наближава време за смяна на часовия на 1 от постовете.Върви смяната
с разводача. Следва обичайното СТОЙ , КОЙ ИДВА?
Никой от смяната  не го чува.  СТОЙ , ЩЕ СТРЕЛЯМ...аха , пак нищо. Следва патрон в цевта и прдупредителен във въздуха.
 
И се почва една канонада с участието на цялата смяна, разводача и часовия от съседния пост.На сутринта докладват на Урко за екшъна,
в който са изразходвани 300 патрона от калашник . УРКО се подсмихва:
 
                        Хммммм........300 патрона.                 И НИТО ЕДИН УБИТ?! >:D C:-) C:-) C:-)     

Хаха, весело!
Ами то тогава, поне преди 1990, се стимулираха школниците уставно да дават караул.
И ако някой не ти отговаря, и ти стреляш, не нали да го убиеш, но ако покажеш осторожност, ти даваха за награда 2-3 дена отпуска.
Уж де, така поне ни зарибяваха.
Носеха се легенди, че така при внезапни проверки на караулните, 1-2 офицери или сержанти, са отнесли по някой куршум. :))

И това много ме плашеше, като прескачах оградата за някое кратко ОВеСе, да не ми надупчат задника стреснати бойци. ;)
Щото като минах 2-3 месеца служба, и не ме пускаха градска отпуска, взех по редовно да бягам през оградата към Кайлъка, да ходя малко по центъра, така, да позяпам местните мацки.  ::)
« Последна редакция: Декември 13, 2011, 21:39:19 от USfan »