Автор Тема: Казармата - снимки, спомени, лафове :)  (Прочетена 76642 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 21, 2012, 21:50:49
Отговор #60

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
Николаево беше полигон за стрелби, гльолчета не помня да е имало... там стреляхме от МТЛБ-та оборудвани с ПКТ 7.62 мм, БТР-и с КПВТ "Владимиров" кал. 14,5 мм (!) /целият БТР с маса близо 20 т. се тресеше от отката му/. Най-голяма емоция беше стрелбата с безоткатно РПГ - като гръмне и стъклата на близката сграда а-ха да се строшат. БТР-ите возеха много меко дори по пресечена местност, а по шосе развиваха завидна скорост, но борбата на механик-водача със скоростния лост беше наистина епична. Нафтовите МТЛБ-та - изключително стабилни и маневрени верижни машини, можеха дори да се въртят на място около оста си, но страшно неудобни за кашиците отзад - седнали приведени под ниския таван и нагазили в нафта до глезените... ех, времена! :)
Митак , базовия кашишки БТР 60 ПБ е почти 2 пъти по - лек.
Но това ни най - малко намалява зрелището при стрелба с КПВТ.
На мене ми е любима друга голямокалибрена картечница - 12, 7 mm ДШК при Т-55/Т- 55 АМ 2 и НСВТ при Т-72. >:D       

Да, вярно, оня БТР с платнищата отгоре, нямаше и 10 тона май.
Ама и тоя закрития, не мисля че е много над 10 тона.

Абе качвал съм се в МТЛБ, ама не помня чак в нафта да сме газили. :))
То все пак, един от основните резервоари на МТЛБ, не е ли в дебелите врати отзад събран?

А те май всички верижни машини се въртят на място, вкл и доста по тежките танкове... :)
Люси , МТ - ЛБ то (базовото с шестте опорни ролки) е с 4 рзервоара по 130 литра по страничните бордове.
На неговата база са създадени много бойни и транспортни машини. Ще спомена за три от тях двете са родно производство.

Самоходна 120мм минихвъргачка Б 1- 10 ,,Тунджа" - диполомен проект на възпитаник на ВВУАПВО ,, П. Волов" - Шумен.
Бойна машина на пехотата БМП - 23 , 7 опорни ролки , Двигател ЯМЗ - 238 Н (Наддувнъй) - на руски турбо.

И ужаса за летящи на ниска и средна височна (до 5 км.) - Зенитно - ракетен комплекс ,, Стрела 10/10м"
Който е гледал ,,В тила на врага с Оуен Уилсън и Джийн Хекман" ей с такъв ЗРК с пуск от 2 ракети свалиха F/A - 18 ,,Hornet"
на главния герой. >:D C:-)
Брей, не знаех, че наш БГ възпитаник е изконструрал така ва интерерсна самоходна установка...
 :)
Ами за МТЛБ-то сигурно го бъркам в теорията ми за резервоара, с БМП.
Да не би пък на него 2-та му резервоара, да са във вертикалните дебели врати отзад?

Февруари 21, 2012, 22:31:25
Отговор #61

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Николаево беше полигон за стрелби, гльолчета не помня да е имало... там стреляхме от МТЛБ-та оборудвани с ПКТ 7.62 мм, БТР-и с КПВТ "Владимиров" кал. 14,5 мм (!) /целият БТР с маса близо 20 т. се тресеше от отката му/. Най-голяма емоция беше стрелбата с безоткатно РПГ - като гръмне и стъклата на близката сграда а-ха да се строшат. БТР-ите возеха много меко дори по пресечена местност, а по шосе развиваха завидна скорост, но борбата на механик-водача със скоростния лост беше наистина епична. Нафтовите МТЛБ-та - изключително стабилни и маневрени верижни машини, можеха дори да се въртят на място около оста си, но страшно неудобни за кашиците отзад - седнали приведени под ниския таван и нагазили в нафта до глезените... ех, времена! :)
Митак , базовия кашишки БТР 60 ПБ е почти 2 пъти по - лек.
Но това ни най - малко намалява зрелището при стрелба с КПВТ.
На мене ми е любима друга голямокалибрена картечница - 12, 7 mm ДШК при Т-55/Т- 55 АМ 2 и НСВТ при Т-72. >:D       

Да, вярно, оня БТР с платнищата отгоре, нямаше и 10 тона май.
Ама и тоя закрития, не мисля че е много над 10 тона.

Абе качвал съм се в МТЛБ, ама не помня чак в нафта да сме газили. :))
То все пак, един от основните резервоари на МТЛБ, не е ли в дебелите врати отзад събран?

А те май всички верижни машини се въртят на място, вкл и доста по тежките танкове... :)
Люси , МТ - ЛБ то (базовото с шестте опорни ролки) е с 4 рзервоара по 130 литра по страничните бордове.
На неговата база са създадени много бойни и транспортни машини. Ще спомена за три от тях двете са родно производство.

Самоходна 120мм минихвъргачка Б 1- 10 ,,Тунджа" - диполомен проект на възпитаник на ВВУАПВО ,, П. Волов" - Шумен.
Бойна машина на пехотата БМП - 23 , 7 опорни ролки , Двигател ЯМЗ - 238 Н (Наддувнъй) - на руски турбо.

И ужаса за летящи на ниска и средна височна (до 5 км.) - Зенитно - ракетен комплекс ,, Стрела 10/10м"
Който е гледал ,,В тила на врага с Оуен Уилсън и Джийн Хекман" ей с такъв ЗРК с пуск от 2 ракети свалиха F/A - 18 ,,Hornet"
на главния герой. >:D C:-)
Брей, не знаех, че наш БГ възпитаник е изконструрал така ва интерерсна самоходна установка...
 :)
Ами за МТЛБ-то сигурно го бъркам в теорията ми за резервоара, с БМП.
Да не би пък на него 2-та му резервоара, да са във вертикалните дебели врати отзад?
Някъде в средата на 70 -те е завършил нашия човек , конструирал ,, Тунджата"
И във вратите на БМП - то не са резервоарите , Люси , както на всичките МТ - ЛБ - та са. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 22, 2012, 20:25:34
Отговор #62

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
Хм, ами може да се бъркам не по мои спомени, ами по наблюдения от един филм по Дискавъри, за най добрите бойни пехотни и транспортни машини.
Та там имаше един бронетранспортйор от соц лагера /иначе поставен на челните места като ефективност/, който го критикуваха, че бил при чуждо попадение в него, истински огнен капан, защото резервоарите му били във вратите.
Ама кое ли ще е това чудо с такава недомислица? ^-^

Февруари 22, 2012, 20:42:29
Отговор #63

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Не е руско/съветско Люси.
Беше чехословашко , те имат изцепки от военнопромишления им комплекс.
Но са си нация техническа , Нищо лошо!
В армията ни не е било на въоръжение. ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 23, 2012, 20:11:03
Отговор #64

Неактивен PVV

  • Публикации: 251
  • Skoda Octavia Super - 1963г. - ELIŠKA
На базата на МТЛБ -то има и така наречените КЩМ( Командно щабни машини) Такава е "Делфина" -Р 81   Радистите отзад са накатани на две между станциите и резервоарите и при всяко друсане удрят по една глава на тавана.
А на снимката по средата съм аз на една радиотренировка през далечната 1983 г. в околностите на с. Момин сбор- Великотърновско.

Февруари 25, 2012, 21:09:56
Отговор #65

Неактивен mitaka_sl3

  • Публикации: 13
Ето нещо и от мен, макар че това е снимка преди 6 години, но все пак това съм завършил, независимо от това че малко след това приключих с танковите войски.

Февруари 25, 2012, 21:13:05
Отговор #66

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
 :) :D O0
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 04, 2012, 18:31:14
Отговор #67

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
В самия край на службата , малко преди да влезем у НАТО. :))
Подарък от колега американец , командир на танкова рота М1 А1 Abrams
Воала:
.   
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 09, 2012, 18:24:12
Отговор #68

Неактивен fifo

  • Публикации: 1141
Много фазан, много нещо.

1994, ШЗО, световното, противотанкист, 100 мм оръдие, бусолята и т.н. Най-добрия ми приятел и човекът на когото мога да разчитам на 100 % по всяко време на денонощието е от там.

За да свържа още малко нещата с тематиката на форума ще допълня, че взовдния (тогава ст.лейтенантче) имаше VW костенурка, чийто мотор стоеше на балкона на панелката :)
we all have wings, but some of us don't know why

Април 09, 2012, 18:26:23
Отговор #69

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Много фазан, много нещо.

1994, ШЗО, световното, противотанкист, 100 мм оръдие, бусолята и т.н. Най-добрия ми приятел и човекът на когото мога да разчитам на 100 % по всяко време на денонощието е от там.

За да свържа още малко нещата с тематиката на форума ще допълня, че взовдния (тогава ст.лейтенантче) имаше VW костенурка, чийто мотор стоеше на балкона на панелката :)
Четвърта батарея , трети взвод! 8)) C:-)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987