Автор Тема: BMW 315 E21 - пътят към дългоочаквания проект  (Прочетена 14728 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ноември 30, 2017, 16:34:06
Прочетена 14728 пъти

Неактивен denises26

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 9
Здравейте. Казвам се Денис, на 23 съм и съм от Кърджали. Реших, че е крайно време да ви запозная с проекта, за който дълго време мечтах. Предисторията е дълга, като тук ще покрия някои от ключовите етапи. Имам книжка от 5 години и това е 6-тия ми автомобил. Горе долу се пада на година по една кола, като се има предвид, че първата я имах още на 17години.  :D  Ще ги изброя накратко и ще кача по няколко тяхни снимки. Поста ще бъде доста дълъг и с много снимки, за което се извинявам, дано не е проблем!
Първата беше Форд Ескорт МК4 Кабрио - беше претърпяла някои модификации и имаше доста проблеми.
IMG_5843_zps49dc44b8 by Денис Мустафа, on Flickr
След нея дойде ред на първото БМВ, а именно семейното комби Е36 318тдс. Беше добър и икономичен автомобил, но спука глава и след оглед на цялостното състояние и откритата ръжда в изобилие, замина на части.
10006041_643441362360235_31074993_o by Денис Мустафа, on Flickr
Последва второ БМВ пак Е36, този път купе 320. Когато го взех беше в не много цветущо състоятние от към козметика, но механиката беше ОК. След, като я постегнах и покарах изпадна едно кабрио пак Е36 пак черно, просто малко разнообразие.
11930743_879415505429485_967553940093843692_o by Денис Мустафа, on Flickr
12001037_879416215429414_6508101111970349473_o by Денис Мустафа, on Flickr
Отново БМВ Е36 този път кабриолет. Пак малко модификации, тази мислех да пазя и карам, но винаги ми се искаше нещо старо, нещо класическо. През всичките години се заглеждах по един конкретен модел Е21. Ходихме да гледаме 3 коли в различни периоди, но все имаше някаква пречка, дали нередовни документи, дали не добра основа, все изскачаше нещо и ме спираше. Повратният момент дойде, точно докато карах кабриолета. Излезна обява за Е21 отново.
IMG_9721_zpstqgd1kj2 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0198_zpssm5b1ojj by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0199_zpszqkqmk0t by Денис Мустафа, on Flickr
Реших, че трябва да отида и да я огледам, въпреки, че беше далеч от Кърджали. Говорих няколко пъти с човека по телефона. Беше възрастен човек, който ме уверяваше, че колата е изключително запазена, гаражна, първи собственик, оригинална боя. Цената, която искаше беше около 3000, но се разбрахме за по-ниска. Сложих парите в джоба, запалихме Е28цата на баща ми и тръгнахме за Ботевград. Колата беше златиста и на снимките наистина изглеждаше добре. Бях много ентусиазиран, познавам се и знаех, че трябва да е много зле за да не я взема. Представях си как я разглобявам и давам няколко пъти покупната и цена за да добие вида, който искам. През дните преди да отидем, вече знаех, че съм твърдо решен да карам нещо по-старо от Е36, въпреки всичко мислех да запазя сегашния си автомобил. След, като пристигнахме там се уговорихме с продавача да се чакаме на един паркинг и зачакахме. В един момент пристигна това, което мислех, че е моята мечта. Е да, но се оказа абсолютно разочарование. Колата беше много, много изгнила и имаше опити да бъде изкърпена с ламарина и нитачка. Повечето панели бяха в различни нюанси на златистото, течеше вода /чиста и бистра вода, не антифриз/, двигателя работеше много зле и пушеше черно. Бях страшно разочарован, след тест драйва още повече. Продавача ми беше загубил времето, по телефона ме уверяваше, че дори мога да си я прибера на ход. Аз на ход с конкретния автомобил не бих минал дори от единия край на града до другия. Както и да е, малко се отклоних, да продължим нататък.
Тръгнахме да се прибираме и спряхме в София да хапнем. Бях разочарован не само от конкретния автомобил, но и от Е21, като цяло. Мислех си ако и другите модели се карат по този начин и усещането е такова, това не е моята кола. Знаех, че искам нещо по-старо, но вече не бях сигурен, че Е21 е моят модел. Имах приятел в Пловдив, който продаваше Е30 двоен стоп пак в златист цвят /какво съвпадение само/. Реших, че искам да я огледам и пробвам. Речено сторено, ранния следобед беше уговорена среща в Пловдив и отново чакахме на един паркинг. Огледах я, покарах я и стана така, че я взех. Вече имах нещо малко по-класическо - Е30 двоен стоп. Ето я и нея. Как беше и какво стана, тук снимките са повече!
IMG_1822 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1825 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1832 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1829 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1828 by Денис Мустафа, on Flickr
и след
IMG_0501 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0677 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0695 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0761 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_9976 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0339 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0360 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0361 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_0345 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1356 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1338 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3424 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3340 by Денис Мустафа, on Flickr
Конкретно тази кола глътна най-много усилия и средства и всички досегашни. Направих ревизия на двигателя, поправих тапицерията, след време претапицирах целия салон, пребоядисах колата, направих я на 5х120, монтирах регулируемо окачване и още редица неща. Харесваше ми, мотора беше 2.7. Всичко беше перфектно освен едно, аз все още гледах Е21чки... Няколко месеца след покупката на Е30ката продадох Е36 Кабриото. Е30ката беше кърпена преди, но явно имаше места, които бяха пропуснати и беше претърпяла инциденти отпред и отзад, тъкмо когато я разглобявах за втори път, този път мислех да е изцяло за да премахна каквито и да било ръжди кривини и всичко получих необичайно предложение от приятел. Той ми изпрати следните снимки:
IMG_3289 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3287 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3284 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3285 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3291 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3292 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3283 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3328 by Денис Мустафа, on Flickr
Цената беше висока и знаех, че не мога да си я позволя, но колата ме грабна много. Информацията, която ми даде той. Купува колата от Гърция /той е грък/ и решава да я пребоядиса и продаде в Германия. Това, което ме заинтригува бе мястото където е прекарала живота си колата, Гърция. Каза ми, че е много добра откъм купе. Двигателя работи и има всички детайли. Цената, на която бе обявена в мобиле.де беше 5500евро. Той ми намали от цената, но все пак това бяха страшно много пари, аз му казах, че единственото което мога да предложа аз е бартер за Е30ката. Описах му всичко, което има по колата, като модификации и какво трябва да се направи още. Каза, че ще помисли. На следващия ден получих положителен отговор. Моите условия бяха, чист бартер и докарването до БГ да е от него. След още няколко дни преговори и снимки се разбрахме и Е21чката отпътува към България. Бях доста притеснен и същевременно развълнуван!
След няколко дена получих и снимка на колата натоварена на автовоза и пътешествието и започна. Минаха около 6-7 дни докато пристигне в Кърджали. Ето и снимките от първия път, в който я видях.
IMG_3532 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3534 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3530 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3538 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3536 by Денис Мустафа, on Flickr
Сега имах няколко дена да я огледам и да помисля дали искам да продължим със сделката. Тук вече е измита и наредена до Е28цата.
IMG_3555 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3547 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3543 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3549 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3560 by Денис Мустафа, on Flickr
След огледа намерих забележки, боята не беше перфектна, таблото беше напукано и други дреболии. Но откъм купе беше идеална основа, мотора работеше и колата се движеше приятно. Този път знаех, че това е моята кола. Прехвърлихме каквото трябваше и Е30ката си замина. Вече имах една нерегистрирана "Жигулка" както я наричаха съседите и приятелите ми. Последва минаване на КАТ и номера.
IMG_4903 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3586 by Денис Мустафа, on Flickr
И вече можех да се движа напред назад с дългоочакваната ми мечта. Поосвежих някои работи и си я карах всекидневно.
IMG_3762 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3718 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3637 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3714 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3714 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4004 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4003 by Денис Мустафа, on Flickr
Оригиналната тапицерия се беше запазила под калъфите.  O0
IMG_3996 by Денис Мустафа, on Flickr
Свалих решетките на Хела с допълнителните малки фарчета и оставих само двата големи. Все пак и Хелите стоят.
IMG_4189 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4012 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4019 by Денис Мустафа, on Flickr
Купих си оригиналните метални джанти.
IMG_1297 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1288 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1296 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_3989 by Денис Мустафа, on Flickr
Оригиналното високо окачване нямаше как да се застои дълго. В момента съм с временно решение отпред пружини от Е36 м техник, а отзад Е34кови. Мисля да и сложа регулируеми на височина и твърдост амортисьори.
IMG_1306 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_1302 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4275 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4299 by Денис Мустафа, on Flickr
Бяхме и на Ретро събор "Хасково"
IMG_4073 by Денис Мустафа, on Flickr
Много се радвах на колата и си я карах всеки ден докато не се случи това.
IMG_4390 by Денис Мустафа, on Flickr
Реших да я прибера и да започна разглобяването, избощо нямах намерение просто да сменя гарнитура/глава и да продължа. Знаех, че искам да разглобя доколкото мога и да направя каквото има да се прави. Свалих таблото, мокета и хоп.
IMG_4402 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4404 by Денис Мустафа, on Flickr
За щастие това и малка дупка под резервната гума бяха всичко, което успях да открия. Приятна изненада. Разбрах и защо точно там е изгнило след като свалих подкалниците зад предните гуми имаше натрупата кал с години, дупките бяха точно зад калта. Поне ще знам какво да почиствам от сега нататък. Закарах колата при майстора да поправи проблемните места.
IMG_4566 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4570 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4567 by Денис Мустафа, on Flickr
Междувременно докато колата беше при него реших, че искам да сваля ББС престилката и да се направи лека заигравка на ножа. Маалко го удължихме, мисля, че трудно би го забелязал някой, който не е гледал доста Е21ци.
IMG_4761 by Денис Мустафа, on Flickr
IMG_4562 by Денис Мустафа, on Flickr
Престилката е удължена с наваряне на ламарина, а не с кит, отгоре има един фин слой за изглаждане. Когато дойде момента за боя изкарах кутията с боя, която ми даде моя приятел и я занесох на майстора. Тогава разбрах точно в какъв цвят е пребоядисана Е21чката, а именно RoyalBlau. Цвета пак си е на БМВ и е близък до Lapis-а, с който оригинално е била колата, но този е металик и е малко по-наситен. След боята на престилката си взех колата за да сваля главата и да сменя гарнитура/глава и да видя общото състояние на мотора. За мое съжаление блока се оказа спукан. Тук вече ударих на камък, първо започнах да търся здрав блок от М10 с документи или цял мотор. След няколко неуспешни опита за сделка бях решил да минавам на М20. Дилемите с мотора бяха дълги и постоянно си менях мнението, с две думи не знаех какво точно искам. Един ден гледайки снимки и проекти по форумите го реших. Исках мотора да бъде М10 и да застане в един изчистен кош без излишни кабели и прочие. След множеството разгледани снимки разбрах, че нещо в моя кош не е както трябва. Акумулатора не трябваше да е там и този дебитомер изобщо не беше от Е21, бяха присадили мотор от Е30 и заради дебитомера и филтърната кутия бяха преместили акумулатора от другата страна. Това изобщо не се вписваше във визията за коша, която имах в главата си. Първата стъпка беше намирането на мотор. Намерих си М10Б16 със Солекс от Е21 79'година, като най-големия плюс беше, че мотора има и документи!
IMG_5275 by Денис Мустафа, on Flickr
Старият мотор бе изкаан от коша.
IMG_5352 by Денис Мустафа, on Flickr
Колата се натовари на платформа.
IMG_5253 by Денис Мустафа, on Flickr
И отново е при майстора, чакам го да започне изчистването на коша и преместването на акумулатора в багажника.
IMG_5354 by Денис Мустафа, on Flickr
В момента интериор няма, таблото е свалено, мокета също. Намерил съм едно по-запазено табло и дървен волан. Докато се прави коша трябва да започна с мотора. Предстои да бъде разглобен за да се види в какво състояние са цилиндрите, дано не се налага шлайфане, защото бутала ще се намерят трудно. За момента съм решил да я оставя с карбуратор, като може би ще потърся Вебер 32/36. Всякакви мнения и препоръки са добре дошли!
Поздрави, Денис
« Последна редакция: Декември 01, 2017, 08:38:06 от dido1903 »

Ноември 30, 2017, 17:16:12
Отговор #1

Неактивен peter67

  • Публикации: 762
Мен ме грабнаха всички коли, особено е30-ката....нямам какво да кажа  :))
« Последна редакция: Декември 01, 2017, 08:41:40 от dido1903 »

Ноември 30, 2017, 17:45:44
Отговор #2

Неактивен moskvich3v1

  • Публикации: 160
  • Четырехфарник
Страхотна тема! И страхотни коли всичките! Поздравления. :)
Определено имаш вкус и ги правиш правилно.
А каква е концепцията като цяло за Е21-цата и защо не избухнеш с едни големи ретро джанти спица(BBS, RIAL, RONAL, REMOTEC, BORBET, MSW или др.) и класически мотор M20.
Как ми стана жал за Е30-ката..
Поздрави!
« Последна редакция: Декември 01, 2017, 08:41:32 от dido1903 »
Old but gold.. :)
408-68г.408И-70г.412-74г.2140Д-82г.2140Д-84г.

Наличие турбонадува: есть

Ноември 30, 2017, 18:13:57
Отговор #3

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
И от мен поздравления , много фенска BMW тема се очертава. :D

С мотора бавно и спокойно, захвани от блока . Дано нямаш износени цилиндри.
Остани на Solex - а , но го ревизирай и него от до.Много ми харесват стоковите железни 5,5 J BMW джанти

Сега важно за запалването - Ако искаш да си прехвърлиш безконтактното делко от стария мотор е много добро решение. Нооо
имай предвид че при М10 моторите до 1979г делката въртят по посока на часовниковата стрелка , от 1980г са срещу
На чашата на делкото (BOSCH e) има стрелка , указваща посоката. Виж това непременно , иначе няма да ти работят
ваккуумния и центробежния регулатор при трансплантацията на безконтактното делко.

Успех , Денис!
« Последна редакция: Декември 01, 2017, 08:41:23 от dido1903 »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Ноември 30, 2017, 20:49:28
Отговор #4

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Чудесна синя акула! И поздарвления за идеята за изчистения кош, кабелите и ... джантите. Да сложиш лята е най-лесното и вероятно ще завъртиш поне няколко комплекта. За мотора - дано да е ОК. Понеже казваш, че биха се намерили трудно, от чисто любопитство порових малко в нета за нови и точно за този M10B16 наистина с буталата е много зле. Ако не бъркам и си с 84 бутала един швейцарец все пак предлага Kolbenschmidt в ибея. И това май е всичко, което ми попадна. Същият предлага и 84.515
https://www.ebay.ie/itm/4-BMW-316-E21-Kolben-84-015-mm/260343336650?hash=item3c9dac0eca:m:mz5eItFhB0CI8NLXGP42Qsw

« Последна редакция: Декември 01, 2017, 08:41:15 от dido1903 »

Ноември 30, 2017, 22:24:39
Отговор #5

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Страхотно представяне,изкефен съм,евала  :)
Какви бяха BBS-ките на E36-цата?RS?
Виждам,че се придържаш към стоковия вид на колата (като изключим "смъкването",ама то е поправимо),което е донякъде нетипично за BMW-сти  ;)  :)
« Последна редакция: Декември 01, 2017, 08:41:06 от dido1903 »
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Ноември 30, 2017, 23:01:12
Отговор #6

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Аз затова си мълча :D Всеки си прави колата, по собствени разбирания и вкус. Аз определено бих изхвърлил тенекетата, които по никакъв начин не кореспондират с ниски регулируеми окачвания.  Но важното е на собственика да му харесва! Хубава 21-ка иначе, не останаха почти.
« Последна редакция: Декември 01, 2017, 08:40:57 от dido1903 »

Декември 01, 2017, 10:53:01
Отговор #7

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Супер представяне! Много интересно развитие на манията! :)
Много ми хареса маската само с два фара. Прави колата да изглежда някак по-широка и плоска. Супер е!

Предлагали ли са се различни седалки за Е21?

П.П. Притеснява ме само да не ичезнат снимките от фликър с времето. Случвало се е и препоръчваме да се използва нашата платформа за снимки pichost.name , достъпна и през бърз бутон ;)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Декември 01, 2017, 11:23:45
Отговор #8

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Добре дошъл, градски!  :D
Поздравления за тази страст, много хубаво представяне!
Ще се радвам да се видим някой път, някъде - в Кърджали или по пътищата.
Поздрави!

Декември 01, 2017, 16:48:38
Отговор #9

Неактивен denises26

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 9
Уау, благодаря за топлото посрещане и се радвам, че темата предизвика интерес!

@peter67 - Радвам, се че колите са ти харесали, както казах наистина 30ката глътна най-много време и средства, но резултата беше добър. Винаги има какво още да се желае, но точно преди следващия етап се появи Е21цата.

@moskvich3v1 - Благодаря много! Разглеждал съм и твоя Москвич, евала много стилен автомобил, всичко е точно и премерено! За 30ката и мен ме е жал на моменти, но всяко зло за добро! Колкото до концепцията на Е21-то, по-долу ще опиша какво ми се върти в главата и защо.

@fulcrum - Дано темата оправдае очакванията, смятам да се опитам да направя нещата, както трябва или поне да се доближа пък да видим докъде ще стигнат нервите и финансите.
Колкото до мотора. Първо и най-важно е да се огледа блока и да се види как са цилиндрите и дали не е спукан някъде! Ако евентуално цилиндрите са износени мисля, че няма да е проблем да се шлайфат до 89мм както е при М10Б18, защото имам 8 такива бутала, но това ще стане ясно като се разглоби. Солекс ако няма нищо счупено и непоправимо ще го запазя да, не знам как стои въпроса с гарнитури и резервни части. Дали се намират лесно?
Колкото до делкото, информацията, която ми даваш е много полезна, трябва да проверя посоката за да знам дали ще мога да прехвърля делкото от инжекционната инсталация, силно се надявам да стане. Една от причините да пусна темата беше, че след прочитането на доста теми тук виждам, че пишат основно хора с богат опит, който се споделя, а не както при други авто-форуми. Много добър форум с много полезни и информативни теми!

@Nik1600GT - Благодаря, винаги съм искал да направя хубав и изчистен кош, ще видим до каква степен ще успея да реализирам идеята си при тази кола. Джантите ми харесват и на мен, но трябва да минат на пясък. Може би тук е момента да вметна, че колата ще има и друг комплект джанти, но за тях по-долу в концепцията за колата. Колкото до буталата мисля, че блока може да се разстърже до 89мм, каквито са бутала на М10Б18 и имам налични 8 броя.

@немо - Благодаря, постарах се малко да съкратя, че на моменти се оливам и стават едни лирически отклонения... Джнатите на Е36цата бяха реплики за жалост, иначе да точно на ББС РС бяха реплика.
За визията, смятам, че всеки има определен вкус и визията на автомобила е пряко свързана с това, някой предпочитата по-семпъл и оригинален вид, докато други са фенове на спойлери и тежко модифициране. Надявам се да успея да обясня каква точно визия имам аз за този автомобил.

@michev - Съгласен съм, всеки има вкус и разбирания за хубаво и се старая да се отнасям с уважение към труда на всеки автомобилен ентусиаст, в крайна сметка сме обединени от една и съща страст! Тенекиените джанти няма да ги изхвърлям, но ще имам друг комплект джанти за крайната визия на автомобила, които по мое мнение ще си пасват с регулируемото окачване и предвидената височина на автомобила. Нещо в профила ти ми направи впечатление, имаш точно 1983 публикации, която е и годината на Е21цата хаха  :D

@Speeder - Благодаря, манията върви към по-старо, живот и здраве някой ден Е10... Аз също много харесвам маската с двата големи фара и винаги така съм си представял Е21цата, прави я някак по-различна от Е30 и по-близка до Е10, което ми харесва, семпла и изчистена предница, както сам каза!
Предлагали са се, да. Има опционални Рекаро седалки, но за жалост са много трудни за откриване, с повечко късмет може някой ден да открия!
За хостинга, първо опитах с вашия, но ми даде някаква грешка и не успях да ги прикача, затова минах на вариант Flickr, може да помисля за друг по-сигурен хостинг.

@dido1903 - Добре заварил! Като каза градски, твой ли е червеният Рекорд?
Благодаря, ще се радвам да се запознаем лично някой ден на по кафе!

Сега, ще се опитам да изясня какво точно ми се върти като концепция за колата в главата ми. Редно е да предупредя, че колата няма да бъде реставрирана до абсолютно заводски вид, а ще има тук таме модификации, които отговарят на вкуса ми!
Когато я взех и започнах да я карам много и различни визии минаха през главата ми. Мислех за голям двигател, за рейсинг джанти с полуслик, за абсолютно сток визия без никакви промени, дори имаше момент, в който гледах Е21ци с ролкейдж вътре. Разбира се както виждате не съм тръгнал да правя груби работи, реших че трябва хубаво да ми се изясни визията и да усетя колата както се казва. Опитах се да вникна във формите на колата и да разбера какво най-много би и подхождяло спрямо моето виждане.
Първо трябваше да реша какво ще се случи с двигателя. Идеята за 6цилиндров М20 двигател беше премислена, дори бях започнал да търся части, но някак самата външност на колата не подсказваше да има голям 6цилиндров мотор под нея. Външността на колата е семпла и размерите на колата са относително малки, по мое мнение е хубаво да има баланс. Карал съм М20 и определено е уникален мотор, но по-на място стои в по-големите купета от тази ера. Малкото купе най-много си подхождаше с малък и отговарящ на епохата агрегат /имах и помисли за ИС М42Б18/, да не забравяме че в Е10 например никога не се вграждал 6цилиндров мотор. Смятам, че за един автомобил не е най-важна мощността, дори напротив, според мен най-важното е цялостното усещане, което създава карането на колата. Пътното поведение, начина по който завива и се управлялва автомобила за мен е много по-важно от много понита. Стига толкова отклонения, мотора ще бъде М10!
Конфигурацията на мотора също е доста важна, искам да имам надежден и същевременно пъргав мотор, който да придвижва безпроблемно купенцето. Икономията не е толкова ключов фактор, всичките си автомобили съм карал на бензин, да кажем че съм свикнал на разход от около 15 литра на 100 километра в града. По зададените критерии не съм сигурен, че стоково М10Б16 ще бъде добро, но ако се постигнат едни 100 до 110 конски сили смятам, че ще задоволят очакванията ми. Карах я във варианта М10Б18 с инжекцион, който го водят 105 коня и беше идеално за мен. Сега ще се радвам някой по-запознат с тези мотори да се включи и да ме посъветва нещо. За момента съм решил следното:
Отваря се мотора както си е М10Б16 и се разглежда състоянието на цилиндрите, евентуално едни нови сегменти. Ако цилиндрите не са в допуски мислех да се разстържат до 89мм и да ползвам високите бутала, които имам за по-висока степен на сгъстяване. Долу билени и основни лагери предполагам ще са зле и ще трябва да се сменят. Главата може да остане ако цилиндрите са добри и се остава с тези бутала, ако обаче се преминава на 89мм бутала ще трябва глава от Б18. При всички случаи главата ще бъде ревизирана, а с повечко късмет и портната и полирана!
Какво ще се грижи за гориво-въздушната смес. Много бих искал да бъде с карбуратор заради по-семплия и механичен вид на мотора. Страшно много харесвам хоризонталната двойка карбуратори, но не знам дали финансово ще се справя на този етап. Ако си заслужава бих преминал на Вебер 32/36, но само ако наистина има реална полза или ако моя карбуратор не може да се поправи и ползва. Отгоре на карбуратора виждам един малък лъскав спортен филтър, дано успея да намеря на добра, че оригиналното кръгло голямо нещо не ми харесва никак  :D.  Друг ключов елемент в горивната система е бензиновата помпа. В момента колата има сложена външна електрическа помпа заради инжекциона, на мен някак по-ми харесва механичната монтирана на главата, пак заради по-малкото електроника. Не е за пренебрегване и факта, че с електрическа и карбуратор ще ми трябва много добър регулатор на налягането, което прави електрическата, защото то не е никак ниско.
Откъм изпускателна система чух, че колектора който имам е добър ъпгрейд. Аз съм с инжекционния, който мисля се води 4-2-1 вместо карбураторния 4-1. Някъде в бъдещето виждам лъскави разплетени изпускатели, но не на този етап. Назад откъм гърнета стоят всичките, средното крайното и са в добро състояние. Предпочитам да не ги пипам.
Очаквам всякакви препоръки за двигателя и всичко свързано с него, защото съм доста бос и по някои от точките може да съм изписал доста глупости.

Да преминем към окачването. Държа да отбележа, че това е много важен елемент от автомобила за мен и ще се опитам да подбера правилно всяка част, моментата конфигурация не е добра и ще трябва да се подмени почти изцяло. Предполагам, че това мисля да направя няма да се хареса на голяма част от реставраторите, но пак казвам не гоня стоков вид, а подобряване на някои от характеристиките на автомобила до някаква степен. Амортисьорите и пружините на БМВ Е21 са заедно / за разлика от Е30 например където отзад пружината е отделно /, което е голям плюс за слагането на регулируеми амортисьори. Отзад е лесно защото с минимално преправяне и прехвърляне на горния тампон на амортисьора пасва целия амортисьор с пружината от няколко модела VW. Отпред е малко по-сложно заради нуждата от рязане и заваряне на една допълнителна втулка с резба. Когато правих това на Е30ката ми се консултирах с доста хора включително и няколко инженера и по техни думи няма риск. Когато стигна до този етап ще покажа и оябсня подробно. Най-общо казано искам да сложа регулируемо на височина и твърдост спортно окачване, като се добавят разпънки отпред и отзад. Колата оригинално си има стабилизиращи щанги и отпред и отзад, само ще се подменят тампончетата им. На носачите мисля да сложа полиуретанови тампони и да дам шарнирите за пълнене. Надявам се по този начин да получа добра стабилност и контрол при каране по завои.
За спирачките все още не съм замислил ъпгрейд освен нови оригинални накладки и нови маркучи, евентуално нови дискове отпред в заивисимост от състоянието на конкретните. За жалост отзад е на барабани, някой ден ако намеря носачи с дискове от 323 ще премина на дискове.

Екстериор и колела
При визията на външния вид особенно важна роля изигра цвета, в началото мислех да пребоядисам колата, но с времето започна доста да ми харесва. Може би не е най-класическият цвят, но определено стои доста изискано и стилно. На тази боя мисля, че най-много биха подхождали класически модел джанти с полиран борд и цолаж 15 или 16 според зависи каква гума ще е най-удачно да ползвам респективно по-висока и месеста или ниска и малко разпъната. Цялата кола ще бъде доста по-ниска спрямо заводската височина за да не стоят джантите, като подарени и все пак това смятам ще допринесе за стабилността. Хрома ще се запази с тенденция да се добавят и хромираните лайсни около страничните лайсни, които липсват единствено при 315 от всичките модификации. Дръжките ги полирах скоро след взимането на колата и ми се искаше да добавя хромирано огледало на вратата, като по-ранните модели, но се поотказах от дупченето на вратата, засега остава с тези. Имаше някакъв гумен лип спойлер на багажника, който премахнах доста бързо. ББС престилката също няма да се слага, идеята е изчистени и стилни форми, които колата си има с малко бонусчета, като предната удължена престилка. Толкова по-външния вид, идеята за двигателния отсег е цялостно изчистване и заглаждане и хубава боя и лак. Ще се опитам да скрия повечето кабели и ще преместя някъде казанчето за течността на чистачките. Прикачвам една от снимките, които показах на майстора. Ясно ми е, че трудно ще стане чак така, но искам да се доближим колкото може повече до това!
Larry_Chen_Speedhunters_BMW_E30_Shaved-11-1200x800 by Денис Мустафа, on Flickr
Ами това е за интериор и т.н. ще говоря друг път, че ми се изписа писането хаха. Надявам се не е прекалено дълъг поста и поздрави на всички!!!