Автор Тема: ВАЗ 2101 1974 г.  (Прочетена 26269 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 06, 2017, 23:28:31
Прочетена 26269 пъти

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Здравейте!

Най-накрая се реших и аз да представя моя ВАЗ 2101 или иначе казано Жигули.
Колата е закупена от дядо ми през 1974 г. от Мототехника в гр. Бургас.
До 1997 г. се караше и подържаше от него,като се държеше в гараж и в него не влизаше неизмита,имаше дори тефтер,в който бяха отбелязани всички операции ,като смяна на масла,свещи,гуми,регулиране на клапани и т.н.
Между 1997 г. и 2006 г. Колата се ползваше от чичо ми,като в този период се появиха първите видими ръжди и обичайни проблеми за автомобил на тази възраст.
Третият период на колата датира от 2006 г. до ден днешен. През това време,по нея са сменени амортисьори,пружини,фарове,стопове,спирачна система,калници,прагове и още доста части,за които не се сещам.
Смяната на калниците с прагове бяха придружени и с боядисване и кърпене,като по времето,когато беше извършен ремонта (2008-2009) си мислех,че е перфектен. Като абитюрент (2011) направих основен ремонт на двигателя.В този вид карах колата до миналата 2016 г. През това време не е виждала дъжд или сняг,но въпреки това се появиха нови ръжди,на места където ги имаше преди боядисването. С годините разбрах,че направения на купето ремонт,всъщност далеч не е толкова перфектен.
Вдъхновен от Жигулито на m_g и Ладата на Frysco,реших и аз да ремонтирам (реставрирам) моето Жигули,този път както трябва.
Захванах се да разглобявам,като идеята беше да сменя задната престилка,легенчетата под резервоара и резервната гума и пода под пасажера и шофьора. Липсата на хора,които са кадърни и искат да се занимават с колата ме принуди да запретна ръкави и да се захвана сам.
Естествено,сметките ми излязоха криви. Започнах от задната част,като пораженията от ръждата и некадърния ремонт се оказаха доста по-сериозни от предвиденото.
За съжаление липсата на време се оказа голям препъни камък  в процеса на реставрация на колата. За година от както съм я разглобил,по купето не съм свършил много,за сметка на това двигателят и скоростната кутия са разглобени,измити,ревизирани и боядисани и чакат купето. Изпесъкоструил и боядисал съм още куп дребни детайли за тази година. За съжаление все още е непосилно за мен да се занимавам с колата,а и има неща,които искам да бъдат извършени от човек,който се занимава с тенекеджийство. Снимките по-надолу са подредени сравнително хронологично.

« Последна редакция: Декември 07, 2017, 08:27:47 от dido1903 »

Декември 07, 2017, 09:12:39
Отговор #1

Неактивен andi1

  • Публикации: 106
Браво, колата заслужава качествена реставрация! Продължавай напред и ще стане прекрасна. Поздравления за вложения труд

Декември 07, 2017, 16:04:55
Отговор #2

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
 :)) :))Надписа на последната снимка на пода... сори, ама не се сдържах :shy:
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 07, 2017, 16:39:30
Отговор #3

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Да! Така ми помагат приятелите!  :) Трябваше да го махна,но дори не съм се замислял за него.
« Последна редакция: Декември 07, 2017, 17:56:15 от Димо »

Декември 11, 2017, 23:24:07
Отговор #4

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Няма му нищо на надписа, нека седи.  :D Поздравления за ентусиазма, и успех занапред! Не винаги нещата стават бързо и както ги искаме, но важното е да не се отказваме, още ведъж желая успех в начинанието! По снимките бих казал, че базата е сравнително добра, и има за какво да се хванеш  ;)

Януари 27, 2018, 23:56:58
Отговор #5

Неактивен 105L

  • Публикации: 74
    • 105l_100s_1000mb
Здравейте, поздравления за свършената работа и успех за напред. Как се развива реставрацията?
Имам книжки за този модел за продаване ако имаш интерес може да ми пишеш на лично за синята искам 12лв. а за другата 25лв.



Имам и сервизна книжка:

Януари 30, 2018, 14:18:40
Отговор #6

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Благодаря!
Реставрацията върви с темпо далеч по-бавно от желаното от мен.
Относно книжките,благодаря много,но към момента имам достатъчно. :)

Ноември 29, 2018, 21:00:39
Отговор #7

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Работата по колата, макар и бавно продължава. В момента е при тенекеджия, който е преполовил работата по купето. Междувременно аз продължавам да песъкоструя, чистя и боядисвам, като освен купето за боя останаха задният мост и джантите. Снимките, които съм направил на купето не са детайлни, а просто да хвърлят светлина върху прогреса до момента, по-детайлни ще има след излизането на колата от тенекеджийното.

Февруари 02, 2019, 19:28:23
Отговор #8

Неактивен Димо

  • Публикации: 92


Работата и по задния мост приключи. Вече всичко освен купето е докарано до ново състояние. Всички семеринги, гарнитури и всичко, което не е на 100% изправно е подменено с ново. Подът на купето ще бъде песъкоструен, след което обработен със съответните покрития и тогава предният и задният мост ще бъдат монтирани отново след което колата заминава в бояджийното. Радващото е, че няма повече разглобяване на омаслени и ръждясали части.

Февруари 19, 2019, 20:54:20
Отговор #9

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
Поздравления за упорития труд и чудесния резултат!