Автор Тема: ВАЗ 2101 1974 г.  (Прочетена 26301 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 19, 2019, 21:36:17
Отговор #10

Неактивен Pancho77

  • Публикации: 17
Адмирации и от мен!
Впечатляващо е!


п.п. беше годината 1989 в която баща ми реши да къри нашата Лада... и затова знам колко труд е коствало това което си направил!

Февруари 20, 2019, 08:02:56
Отговор #11

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Благодаря ви!
Типичен пример за огромната разлика, между планове и реалност. В началото мислех, че ще се сменят само няколко панела и толкова  :D

Август 31, 2019, 23:55:43
Отговор #12

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Ще се опитам на кратко да разкажа, как продължи работата по автомобила по-нататък и какво се случва с него днес:

Работата вървеше доста бавно. От време навреме се налагаше да се търси някоя дефицитна ламарина.

Това може би беше най-разкостеният вид на колата по време на цялото приключение. Като цяло купето беше в добро състояние предвид възрастта му. В този период закарах чичо ми да я види (той я кара 10-тина години), не можа да я познае сред още 2-3 подобни пациента.


Тук някъде си мислех, че до 2-3 месеца колата ще е на пътя и как не, всичко освен купето беше докарано до чисто ново състояние и чакаше само да бъде сглобено. Е да ама не...





Въпреки всичко, след няколко месеца, купето отново беше едно цяло.


 

Въпреки, че пода беше ремонтиран и изгнилите участъци бяха отстранени, имаше места с повърхностна ръжда, които не можеха да се достигнат с телена четка или друго пособие отстраняващо ръжда. Нямаше как да "запечатаме" пода така, и най-добрият вариант остана песъкоструенето.

Сравнително бързо открих човек, който се занимава с песъкоструене на цели автомобили и за моя изненада се оказа доста близо до вкъщи. Уговорихме се и:




Останах доста доволен от резултата.

Последва обработка на пода.



Тук някъде се сетих, че освен купето има още нещо, чакащо нова боя - джантите. Реагирах доста бързо, защото вече ми трябваха.



Направих си и количка, заместваща предния мост, тъй като предстоеше боядисване на двигателния отсек а не ми се искаше вече боядисаният преден мост да бъде оплескан с боя.

Тук за пръв път от доста време купето можеше да се движи само с бутане, не ми трябваха хора за да го местя и малко се надъхах.



Засилих го към бояджийното.


 

След известно време вече имахме боя.



Казвам си: "Остана най-хубавото - сглобяването. Разглобих я сам за 2 дни, ще я събера горе долу за толкова."
Всъщност, това май беше периодът изпълнен с най-много нерви, може би, защото си бях наумил, че ще стане лесно и бързо.
Не ставаше, даже напротив! Минаваха дни, след всеки от който, като теглиш чертата ти се струва, че не си свършил нищо. В един момент даже ми се струваше, че няма да се справя сам.




Въпреки всичко продължих да работя и макар и бавно нещата се случваха.



На този етап сглобявах колата, там където се правеше купето, но в един момент вече имаше двигател, скорости, ходова част, спирачки, кормилна уредба и реших да си я прибера в гаража.



Там продължих да работя.



Вече имах палещ двигател, работеща инсталация - направих първите метри на собствен ход. Беше ми странно, предвид че не съм я карал почти 3 години.

След още няколко дни вече бях оборудвал вратите, интериора и можех да я карам на собствен на ход. Направих няколко кръгчета по квартала.



Закарах да я измият. След такъв ремонт, можете да си представите, колко прашен и мазен е един автомобил.



Дойде поредният уикенд и реших да покарам. Реших да карам в София, та ако нещо се счупи или изпадне, да съм лесно достъпен за помощ (все пак сглобих колата от болтчета и гайки, не се знае къде съм се разсеял).

Първото пробно шофиране, мина учудващо добре. Имаше вибрации от кардана след 80 км/ч (което е нормално предвид, че го сглобих както си знам,защото след боята изчезнаха белезите които бях му направил) ,а кранчето на парното, беше блокирало в отворена позиция и на моменти имах чувството, че в салона е 50 градуса въпреки отворените стъкла.

Дойде време за ГТП.



А днес вече я накарахме и да се движи направо.



След това пообиколихме да съберем малко усмивки.



С това мога да кажа, че реставрацията, проектът или както там е правилно да се назове почти приключи. Остават дреболии, донагласяния, донастройки...

Минаха почти три години, от както я разглобих. Всичко освен, боядисването на купето съм правил сам. Това включва разглобяване, почистване, песъкоструене, боядисване и т.н на стотици детайли. Всичко оригинално, което е подлежало на възстановяване е възстановено, другото е подменено с ново.

Сега следва най-приятната част - разходки и хубави моменти.







Септември 01, 2019, 00:06:41
Отговор #13

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3494
Впечатляваща гледка! Уважение, колега! Много е красива! Колко труд!!!
Къде е правен стенда, защото и на мен ще ми трябва?

Септември 01, 2019, 00:16:02
Отговор #14

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Благодаря!

Сервизът се казва 6+, намира се точно до МакДоналдс в Младост. Оказа се, че имам доста точно око :D. Бях я докарал доста близко до нормите.

Септември 02, 2019, 10:19:09
Отговор #15

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Браво! Изглежда супер и предполагам, върви по правилния начин. По отношение на кардана - купи си един нов комплект и не се занимавай. Още ги има, аз моя го взех от Пачилов на Слатинска.
Сглобяването в никакъв начин не е по-лесно от целия останал градеж. Винаги се оказва, че и това, и другото, и третото е за смяна и се почва бясно търсене.
Така, както си го пуснал, изобщо не става ясно колко труд е.
Интересно ми е, като мина през всичко, би ли се хванал с друга кола по същия начин?

Дидо, реглаж може да се направи навсякъде. Нужно е обаче да имаш точни стойности на всички ъгли и размери. Такъв Рекорд се съмнявам да го има в базата данни на стенда. И задължително си събери интериора, зареди догоре с гориво - колата трябва да е натоварена на нормално ниво.

Септември 02, 2019, 12:22:18
Отговор #16

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
За кардана Момчил е прав. Играх си преди години така, мой приятел сменял сам карета, ама не белязал, почнахме да прехвърляме през зъб, добре че на трети или четвърти опит уцелихме.

Септември 02, 2019, 14:19:47
Отговор #17

Неактивен Acropolis 1800

  • Публикации: 163
Прецизна работа, хубав резултат. И въпреки, че кефа цена няма, все пак каква е крайната сметка на тази реставрация?
82 Шкода 120L, прецизна чехословачка без точка ръжда, продадена
85 БМВ 520i, красива италианка с оригинални спойлери Зендер и джанти Алпина, продадена
95 Понтиак Гранд АМ, Спорт Седан, профсъюзен американец, продаден
87 Москвич 2140, отчаян руснак, оригинален соц тунинг и картичка на Саманта Фокс, продаден
97 Ситроен Ксантия СТ Турбо Актива

"Шъ карам като луд!"
"Докато не пукна аз шъ съ качвам на колата!"
Дядо Стефан от Сливен, 92 годишен

Септември 02, 2019, 15:35:35
Отговор #18

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Върви добре според мен. Може би ще ми трябва да покарам друг такъв автомобил в добро състояние, за да мога да сравня. Не си спомням някога да съм се качвал да карам друга Лада или Жигула.
 
Кардана го бях белязал с една малка пила, но явно е трябвало да понатисна, защото след пясък и прахово, белезите изчезнаха. Мислех, да го закарам на баланс, но и нов не е лоша идея, имайки предвид ,че не купувам кардан за Мерцедес.

Действително, така както съм го представил работата не изглежда много. Имам безброй снимки, но ще ми отнеме доста време, за да мога да опиша всичко подробно. Не пречи да добавям по някоя от време на време.

На този етап не бих се захванал отново с подобно начинание, просто защото не е за мен, не че не ми доставя удовлетворение. Работя на пълно работно време, заплатата ми не е голяма, а времето и парите са много важен ресурс в едно такова начинание. А вариантът да разглобя работеща кола и никога да не я довърша не ми допада. Не че не съм имал такива страхове. В тази връзка, свалям шапка на хората, които имат по 2-3 или повече ретро автомобила.

Грешка от моя страна беше, че започнах всичко без план и без бюджет. Един ден отидох с колата до сервиза на мои приятели, там я разглобих и в края на деня се прибрах с градския транспорт.

Не съм си водил сметка по времето на ремонта, но груби сметки ме водят до сумата от 7-8000 лв , като се има предвид, че за доста услуги не съм плащал или съм плащал наполовина или съм ползвал оборудване без пари, тъй като имам доста познати в сферата на автомобилите. А и колата беше в добро състояние преди да започна.
Моят труд, пари за гориво и други подобни въобще не влизат в сметките. Но нищо не съм правил с цел печалба, просто имам спомени с тази кола и желанието ми беше да я докарам до такова състояние.

Септември 24, 2019, 15:16:09
Отговор #19

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Минах малко над 1000 км с колата. Отидох подбалкана до Бургас, от там се разходих до Крайморие и по обратният път през магистралата до София.
Както бях писал преди колата имаше проблем с кардана и кранчето на парното. Купих ново кранче от магазина на ул. Цар Симеон и реших да го сменям. Старото изглежда така
.
Доста по-проста и надеждна според мен контрукция в сравнение с оригиналното. Представлява ос с прорез по средата и в зависимост от положението и, кранчето е отворено или затворено (проблемът беше,че се движеше трудно и жилата едвам го помръдваха). Както и да е, имах оригинално реших да го сложа. Източих охладителната течност и след известно време вече го бях монтирал
 .
Налях антифриз и вода, запалих и отне около 2 мин на оригиналното кранче да протече, в крайна сметка разглобих, почистих,сглобих и върнах старото кранче. Сега работи коректно.
Другият проблем беше вибриращият кардан. Проверих колко струва нов, обявиха ми цена от 120 лв за неоригинален. Казвам си "имам пребоядисан кардан, който трябва само да се балансира, ще се ползва той". Да, но в София от 3 места отказаха да го балансират с мотива, че карданът не разполага с центрираща втулка, като при по-новите коли и не могат да го монтират на балансиращата машина. В крайна сметка тръгнах за Бургас.

Вибрациите, започваха от 80 км/ч, като в началото се стремях да не надвишавам тази скорост, но в последствие карах с 90-100 км/ч. Не беше непоносимо, но все пак си беше дразнещо.
В крайна сметка стигнах до Бургас. Тук колата е в гаража, строен за нея, в който и е минал повече от половината живот.

Друго такова място - вилата на дядото в близост до Бургас, там също бая е постояла..
Малка разходка до Созопол през Крайморие.

И наобратно към София



.

Колата се представи много добре. Навръщане минах по магистралата, като карах с 90-100 км/ч. Всички баири към София ги качи на 4-та, и даде разход под 8/100, като се има предвид, че бяхме 3-ма с общо тегло към 300 кг и пълен резервоар и багажник.

След като се върнах, свалих кардана и го оставих на баща ми да го закара на поредният сервиз за кардани, тъй като на мен ми предстоеше командировка в чужбина. Диагнозата на сервиза беше, разбити карета. Цената за смяна на каретата и баланс на кардана беше 240 лв. При 120 лв за нов изборът дали да го правят беше ясен.Реших да пробвам последно да сменя каретата преди да купувам. В тях действително имаше минимален луфт, но си мислех, че е пренебрежим, още повече, че бяха нови. От сервиза бяха, казали че каретата са за Фиат не за Лада и действително, като сглобявах кардана се наложи да махна гресьорките им, тъй като с тях не можеше да се сглоби.Представляваха ето това

 Купих нови карета, смених ги, презацепих кардана в положение, което смятах за правилно.




Монтирах го и....кефф, нямаше и спомен от вибрациите. Стигнах до извода, че луфт в каретата на кардана дори и минимален не се допуска.

 





« Последна редакция: Септември 24, 2019, 15:53:43 от Димо »