Автор Тема: ВАЗ 2101 1974 г.  (Прочетена 26302 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 24, 2019, 20:53:48
Отговор #20

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Луфта не ти е бил сериозният проблем, а неправилното зацепване. С доста разбити карета ладата си върви без вибрации. Личен опит.

Октомври 02, 2019, 10:09:34
Отговор #21

Неактивен Димо

  • Публикации: 92

paparazzi

Март 20, 2020, 09:58:47
Отговор #22

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Не ми остава много време да пиша за това, което се случва с колата.

Като цяло работи почти перфектно, и си правя разходки с нея от време на време, но винаги има неща, които дразнят.


Веднъж ми се наложи да сменя крушка на задните светлини и имах проблем с развиването на болтчетата държащи стъклата.
Нещо, за което отдавна знам, но все отлагам да оправя. Е този път не издържах. Отидох до Евроболт и взех най-близките до оригиналните болтчета (неръждавейка). Естествено не бяха същите и се наложи лека преработка с бормашина и пила.



Друго нещо, което доста ме дразнеше е тропане отпред от ляво и дясно. Бях заподозрял горните шарнири, тъй като ги взех комплект уж СССР, но при монтажа ми се струваха леко хлабави. Поръчах нови и една вечер след работа ги смених. Хубавото на скоро сглобената кола е, че всичко се разглобява без майки и лели.



Естествено тропането си остана. Оказа се, че аморисьорите бяха хлабави от към втулките. Сега, както казваше един приятел е, като гумена, не тропа от никъде.

Други два проблема, които реших да решавам бяха леко премигващата лампа за налягането на маслото и леко притрисане на полусъединител.
За първото заподозрях маслената помпа. Едно от малкото неща, които не смених, когато правих ремонт на двигателя. С нея смених и втулката, в която се върти привода за маслената помпа и така нареченото делко.



Ефект има, налягането се покачва доста "по-рязко", но за съжаление премигването от време на време си остана. Съмнявам се в разпределителния вал и неговия кожух. Колата е с реален пробег около 135000 км, а и кожуха и вала са си оригиналните.

Заради претрисането на полусъединител, реших да сменя маховика. Съединителя го смених при реставрацията а маховика, беше оригинален. При сглобяването се установи, че е износен на канали, но от бързане и тъй като имаше струг наблизо го "изправихме" . Помислих, че с "изправянето" всъщност сме го изкривили и от там идва притрисането.

Смених го.



Отново не съм доволен от резултата, но смятам да покарам така преди да прибегна към смяна на новия съединител.

Заедно с помпата и съединителя смених и тампоните на двигателя, тъй като десния се беше смачкал. Сложих нивови и не смятам, че вибрациите с тях се увеличиха.

Бях си купил едно радио Videoton, което видях на обява за 15 лв неработещо, още преди да започна реставрацията с идеята да го сложа само за атракцията, дето се вика. Само, че видях тема на колегата dragon_hifi в раздела "Реставраторски работилници" за ремонт на ретро авторадио апарати. Пратих му го и след няколко дни, радиото беше при мен работещо!

Не хваща, много добре имайки предвид, че единиствения излъчвател на средни вълни в България е около Видин,и съм с вътрешна антена, но все пак много му се радвам.   



Много ми харесаха на снимки плакетите предлагани от колегата maini4ka, та не издържах и си поръчах един, отговарящ на епохата на колата. Не останах разочарован. Изработката е с прекрасно качество.



Много се чудех дали, да го слагам на колата или просто да си го разнасям с нея. Сложих я на решетката, но ако ми писне - се демонтира за секунди.


Та това е към днешна дата. Бях се засилил да посетя, колкото се може повече събития тази година, но предвид ситуацията ще видим...

Март 20, 2020, 13:39:09
Отговор #23

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5103
Много увлекателна тема, която ме подтиква и аз, час по-скоро да се захвана с Ладата ми!

Колата ти е чудесна!  ::)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Март 20, 2020, 14:49:14
Отговор #24

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Я вземи замери налягането на маслото с механичен манометър, на 135 000 не вярвам да си за кожух на вала, изкарват доста повече дори с маслата от време оно. Има и друго, първите ВАЗ, са датчик работещ на 0,8 бара, точно заради светещата крушка е подменен с такъв на 0.4 бара. Надявам се си с хубаво масло, защото и то може да е проблем.

Март 20, 2020, 15:14:40
Отговор #25

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Благодаря, Speeder!

Michev, двигателя го ремонтирах преди реставрацията (2011 г) и разпределителният вал остана, защото беше в добро здраве.От тогава няма и 10000 км пробег, тъй като и реставрацията се проточи доста.

Налягането на маслото го мерихме с манометър още като сглобих двигателя (2011), не си спомням точни стойности, но си спомням, че ми харесаха.
В момента имам вързан уред за налягането на маслото от 2103, като при високи обороти, според него налягането достига 4 бара, на празен ход стои на 0.

Произведена е 1974, и я причислявам към първите, но не знам с кой датчик за налягане е (0,4 или 0,8 бара).

Относно маслото, от както е в мен колата съм сменил доста марки масла и положението е все същото.
« Последна редакция: Март 20, 2020, 15:42:16 от Димо »

Март 20, 2020, 16:18:12
Отговор #26

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
И в крайна сметка с какъв вискозитет и какво масло (минерално, полусинтетика, синтетика) се кара? От масло до масло има доста разлика, дори и при един и същ вискозитет. Наскоро се уверих от първа ръка - 20W50 пълна синтетика на една от най-реномираните марки за синтетика ми държеше осезаемо по-ниско налягане на празен ход и ниски обороти от хубаво минерално масло 15W40. И има логика, ако се съди по тази графика. Едното от от тези 20W50 масла се държи като 5W50 масло.

На фабрчните датчици никога не може да се разчита на 100%. При каквито е да е съмнения веднага мериш с механичен манометър. Ако трябва и 2ри. Пак механичен.
Би трябвало да има некви данни за тези жигулски двигатели. Нещо от сорта - при температура на маслото 70 градуса, при 2500 оборота, еди какво си минимално допустимо налягане. При мен на тези 70 градуса на маслото на нов двигател дават 3(+) бара при 2500 оборота. И ако е под 2 бара нещата отиват към ремонт.
На студен, току-що запален двигател и издухал мотор може да покаже прилично налягане. Въпроса е какво става с налягането при работна температура на маслото. А с увеличаване на температурата на маслото при едни и същи обороти налягането си пада. Много призводители навремето са избягвали да дават налягане на празен ход, но пак казвам, обикновено дават данни, какво трябва да е при температура на маслото от сорта на едни 70 градуса и 2500-3000 оборота.
ПС. Налягането ти едва ли ще покаже 0 бара с механичен манометър! И не всички коли са смятани да работят на 2-3 бара на празен ход при загрял двигател. На моят датчик за маслото в оригинал пише 0.15-0.45 бара. Конструктивно двигателя ми дори и в перфектно състояние да е, не дава 2-3 бара на празен ход (при напълно загрял двигател!). Нещо повече - така е смятан, че масления ми охладител се байпасира при 3.1-3.2 бара на маслото и ако на загрял двигател на празен ход с некво супер "дебело" масло случайно пък успея да държа едни 2.5 бара, това означава при крюиз на 3000+ оборота нон стоп да се байпасира охладителя и в жегите мотора да грее здраво. 
« Последна редакция: Март 20, 2020, 16:25:46 от Nik1600GT »

Март 20, 2020, 16:46:13
Отговор #27

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Това е маслото, с което съм в момента.
Слагал съм и скъпи марки все 15W40 и е все така.


Нямам оборотомер, за да видя на какви обороти съм на празен ход и е една постоянна игра. Като почне да премигва вдигам малко оборотите, покарам я малко, стори ми се, че са високи, пак ги сваля, пак свети. Като за начало, ще направя проверка с читав манометър, а ако покаже добри стойности, вече ще вържа оборотомер, колкото да си настроя празния ход.

Март 20, 2020, 17:00:31
Отговор #28

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Колега, всички Жигули го имаха този "бъг", включително и на моята примигваше лампата на празен ход... доколкото помня било някаква особеност на маслената помпа, задвижвана от привода на делкото. Тука има достатъчно технически по-компетентни и опитни от мен лададжии, за да обяснят по-точно на какво се дължи.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 20, 2020, 17:24:17
Отговор #29

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Измери налягането с механичен манометър. На празен ход и в обороти. Но на позагрял двигател. Ако нямаш някъв индикатор за температурата на маслото, ориентировъчно можеш да покараш 15-20 минути и тогава да мериш. За ориентир можеш и да мериш с евитин китайски лазерен термометър температурата на блока. При мен разликата между температурата на маслото в картера и тази на доста места по блока е око 5-6 градуса.
Това дето го спомена Кранки, нещо ни ме се връзва. Връзката между маслената помпа и присветващата  лампа може да е само ...кофти помпа и налягане. Но бъг може да има в системата датчици-лампа. Това с присветването и едно гадно бръмчене е типичен бъг при стари Голфове. И проблемът е в самото табло и един зумер, който се шашка  ;D. Маслената помпа е наред, налягането на маслото е ОК, сменяш датчици .. и пак лапмата свети и зумера надава вой и то в обороти.