Автор Тема: ВАЗ 2101 1974 г.  (Прочетена 26642 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 20, 2020, 21:19:01
Отговор #30

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
И на мен ми премигна  лампата на маслото на Жигулата, но единия път като че ли присветна и тази на генератора. Та ако има някакъв често срещан проблем, според мен е по скоро в ел. инсталация. При промяна на напрежението,колко му е да "пада" налягането. Не случайно на останалата съветска техника имаш само ленив манометър, при който няма какво да те шашка  :))  Аз мисля да пробвам да закача уред и датчик от лада, само за проба. С директен + от акумулатора, за да се елиминират повечето връзки.

Март 20, 2020, 21:27:40
Отговор #31

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Възможно е да ти премигват, разни лампички от хлабави предпазители. Чест "бъг" на бушонните табла с цилиндрични бушони при ВАЗ-овете. Руснаците масово ги заменят със съвременен аналог с масовите автомобилни бушони.
В случая съм сигурен, че не премигва от електрически неизправности.

Март 20, 2020, 21:31:13
Отговор #32

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Двигателите на ВАЗ, като цяло не са от най-държащите налягане на маслото. В загряло състояние, обикновено налягането е под 1 бар, и то на мотор в добро състояние. Има още една причина за ниско налягане на маслото при този двигател, като тя е пренебрегвана в 99% от случаите от "майсторите", като някои от тях, дори не се сещат за какво иде реч! Какво имам предвид. При ремонт, всеки гледа лагери колянов вал и помпа, кожух разпределителен вал, и дотам. Никой, обаче не поглежда така нареченият паразитен вал - този, който задвижва "гъбката" за маслената помпа и делкото, и бензиновата помпа! Това 10 сантиметрово валче, в предният си край лагерува в черупка, мажеща се под налягане. При ремонт обаче, щото там ремонта е свързан и с райбероване, никой там не бара! А налягане оттам пада сериозно! Аналогичен вал, само че на две лагерни втулки имат и
 някои от по-старите мотори на Фолксваген, пак задвижва маслена помпа и делко, но поради по-добрата конструкция и помпа, там този проблем е по-слабо изразен.
« Последна редакция: Март 20, 2020, 21:34:35 от michev »

Март 21, 2020, 09:21:38
Отговор #33

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
При мен този вал или по-скоро втулките му също са пренебрегнати. Знам за него и точно, както казваш много, много не исках да го пипам.



Преди всичко ще направя една проверка с манометър, после ще му мислим.

Април 11, 2020, 23:26:22
Отговор #34

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Днес реших да си поиграя с таблото. Годините са си казали своето, въпреки, че 90% от живота си колата е прекарала на закрито.
Планът ми беше да го сваля, да демонтирам лайсните от него и да ги пребоядисам.




Започнах с демонтирането и за около 20-30 мин. вече беше вън от колата.



Измих и пръснах лайсните.


Получи се добре според мен.

[/url]
Останаха някои дефекти, които ме карат да мисля над това дали да сглобя всичко в този вид засега, или да оправя всичко и тогава да го сглобя.
Пукнатини и ожулена "хромирана" част в горния край на лайсната.

За да се отърва от пукнатините има три варианта:
-да търся ново табло от Русия или Украйна, тъй като колата е от първите и тези табла са доста редки.
-да изчопля напуканото, да го изградя за с кит и да го дам да го тапицират
-да купя ново табло (ако може да се намери) от по-късните варианти с доста по-груб релеф.


Относно хромираната част на лайсната, бях чел за огледални фолиа, та може би това ще е решението там.
 

Юни 01, 2020, 10:47:37
Отговор #35

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
В крайна сметка дадох таблото на тапицер. Резултатът - средна работа. Ще продължавам да се оглеждам за читав екземпляр от първите.


Лайсните ги правих с огледално фолио, с което смятам да направя и тези по корите на вратите.



Напоследък в главата ми се върти мисълта да оборудвам колата с 5-та предавка. Съвсем скоро се сдобих с една 5 скоростна кутия на добра цена.

Отворих да погледна, какво се случва вътре. Понеже явно е стояла дълго време на открито в нея имаше вода и масло, което е довело до корозия по колелата на първа и втора предавка. Така или иначе никога не бих сложил втора употреба кутия без да я ревизирам.


Та се чудя, дали да ремонтирам тази кутия и да я сложа или да направя 4 - степенната кутия на колата 5 - степенна.
Дилемата идва от това, че 5 - степенната кутия е с по-дълги предавки и е правена за по-големи двигатели от 1198 кубиковия при 2101, съответно не искам да става по-мудна.


Юни 04, 2020, 21:16:25
Отговор #36

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Можеш да пресметнеш петстепенната как се комбинира с 4.44 "диф" от комби.
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Юни 05, 2020, 16:26:19
Отговор #37

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Спрях се на варианта да добавя 5-та предавка към моята 4-скоростна кутия, за да запазя предавателните числа от 1-ва до 4-та предавка. В действителност 5 скоростната кутия от 2107 е съвсем малко "по-дълга" и вероятно няма да се усети, но ще се наложи да се смени и приводът на километража, за да не лъже, понеже има 3 вида такива.

На снимката по-долу има таблица, в която се вижда предавателното число на всяка предавка за всеки модел скоростна кутия и броя зъби на всяко зъбно колело. В момента съм с числата от най-горния ред и дилемата беше дали да оставя тях или да сложа готова скоростна кутия от 2107, чиито числа са на последния ред.


Поразрових се из необятните руски сайтове и разбрах следното нещо:
 Разликата в предавателните числа на кутиите за 2101 и 2107 се получава от това, че зъбното колело на първичният вал (4 от долната снимка) и пъровото зъбно колело (1) на междинния са с различен брой зъби при двете кутии, а въртящият момент за всяка предавка (освен 4-та, която е директна) минава през тях.



Има два варианта, да се направи 4 степенната кутия 5.

Единия е да се сменят първичният вал (4), междинният вал (1), изходящият вал (10),оста за задна (21), да се добавят колела за 5-та предавка (16 и 18) и да се подменят най-задната част от корпуса,лоста за превключване ,лостовете местещи вилките, но така ще се получи кутия от 2107, която вече имам.

Другият (този на който съм се спрял) е да се добави 5-тата към жигуловата 4 скоростна кутия.
За целта се запазва оригиналният първичен вал (4), сменя се изходящият вал (10) с този от пет скоростната кутия. На междинният вал отзад (1) се пробива отвор, в който се навива резба, за да може да се монтира колелото за задна и 5-та предавка (18) и отново, вилки, лост корпус и останалите подробности.

В крайна сметка ще се запазят всички предавателни отношения и ще имам жигулова кутия с 5-та предавка с предавателно отношение 0,898 (както на вторият ред от таблицата).

Вече съм набавил нужните части за да мога да сглобя читава кутия, 5 - скоростната кутия е разглобена и готова за операцията. Остана да сваля 4-степенната и да направя гореописаното.
« Последна редакция: Юни 05, 2020, 16:35:15 от Димо »

Юни 05, 2020, 18:11:58
Отговор #38

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Скоро чух за една преработена кутия, така както искаш ти. След отварянето се установило проблем в мястото където се пробива вала, нарязва резба и т.н.  Ресурса на таква кутия  вероятно да е по-малък от заводска  5степенна.

Юни 08, 2020, 14:24:43
Отговор #39

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1598
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
какво хром фолио ползва за лайсните?