Автор Тема: ВАЗ 2101 1974 г.  (Прочетена 26290 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 12, 2021, 21:43:47
Отговор #60

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
преди години се сещам, че така на Жигулито сложихме ново гумено каре, тресеше... сложихме едно старо, здраво (евентуално оригинално) и заспа... Вече се замислям, че за някои части май е по-добре да се пробва от донори, отколкото нови...

Колко ти излезе баланса в Кубрат ?

Януари 12, 2021, 22:52:08
Отговор #61

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Аз за пореден път се убеждавам в това с частите. Това каре го сложих преди години, тъй като от оригиналното на колата отлетя едно парче, като я бях засилил със 120 км/ч. Та още след смяната тогава се появиха леки вибрации, но не обръщах внимание - млад шофьор+Жигула. Баланса на кардана ми излезе 80 лв без куриерите. Виждам, че и са разглобявали каретата. В София на едно единствено място се бяха навили да го правят, като го занесох пребоядисан с нови карета. Там становището беше, че каретата на 0 км пробег са за смяна и че е за баланс, мисля че сумата беше около 150 лв и затова купих чисто нов от НАР, което в крайна сметка се оказа грешка.

Юни 02, 2022, 10:53:34
Отговор #62

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Мина почти година и половина от последното ми писание, а неусетно дойде и Спасовден и реших да понапиша някой друг ред за колата.

Като беден абитюрент и в последствие студент, постоянно имах разни драми с оригиналния (произведен в България) алтернатор Г-221 и реле регулатора РР 380. Или презареждаше или недозареждаше. Имаше периоди, в които бях свикнал да си бутам колата сам и да успявам да я паля.Пробвал съм и с електронни релета. По това време се бях размечтал да си купя, чисто нов самаров алтернатор, но поради финансови причини, се задоволих с втора употреба 55 А от Fiat Тempra, който с приятел стругар нагодихме към жигуловите крепежи.  От тогава забравих за проблемите със зареждането. Един ден обаче бях отворил сайта на Динамо в гр. Сливен, за да проверя цена на алтернатор за мой приятел и след 10 мин. вече бях поръчал алтернатор за Самара 80А от сайта. Дойде опакован, чисто нов.



Естествено при първото свободно време отидох да го монтирам.




Много ми допадна начина, по който застана, но две неща не ми харесаха. Появи се един леко виещ шум, когато алтернатора беше под товар. и напрежението на празен ход (вероятно заради по-голямата шайба) падаше под 14 волта.

Искаше ми се да запазя този алтернатор, затова го снабдих с по-малка шайба, така напрежението на празен ход стана малко над 14 волта.



По въпроса с шума реших, че източника може да е и водната помпа, защото тя ми беше подарък от съсед и с неясен произход.
Разрових се и открих, че HEPU произвеждат водни помпи и за Лада. Купих и монтирах.



Оказа се, че новата водна помпа е и с по-голям пропелер. След нейния монтаж, не съм виждал стрелката за температурата да мине средата.



В крайна сметка шума остана, дори пращах алтернатора в завода, от където се съгласиха, че шум има, но не успяха да установят причината.
Върнах си Fiat-овия алтернатор, от който нямам никакви оплаквания. От цялото приключение, ползата е по-ефективната водна помпа.

След време колата, започна да глъхне все едно не и достига гориво.
Реших да проверя бензиновата помпа, както и нейния привод. Смених платната, както и щифта, който задейства помпата, защото старият се беше поизносил, което реших, че е и причината за глъхненето.



За известно време, нещата се пооправиха, докато един ден, колата просто загасна в движение, естествено на оживен булевард. Установих, че искра има - значи пак проблем с горивото. Напомпах гориво ръчно и колата запали. Тръгнах, минах 300-400 м. и пак загасна. Така на няколко пъти се прибрах до гаража. Свалих бензиновата помпа, като този път извадих и бакелитната част от привода й, като от нея излезе само половината.
Естествено останалите парчета бяха в картера. Помъчих се с бъркане през пробката да ги извадя и ги напипвах, но пръстът ми заедно с някое от парчетата, нямаше как да мине през пробката. Много хора биха посъветвали "карай си така", но не издържах и свалих картера.



Благополучно извадих всички парчета.



С нов привод и нова бензинова помпа колата си върви и до ден днешен.

От както съм сглобил колата, при потегляне има леко почукване от луфт по трансмисията.
Понеже от маховика до диференциала всичко, е ремонтирано, тествано, сменено реших, че виновника е диференциала.
При сглобяването на колата, реших да му сменя семеринга и не бях сигурен силата на затягане на гайката на фланеца към кардана.
Понеже в работата имам колега занимаващ се със скоростни кутии и диферениали, го свалих, за да затегнем гайката по учебник с подходящите инструменти.



За съжаление ефект нямаше и почукването при потегляне си остана.

Между хоби ремонтите имаше и малко "тунинг"



При миене, стоповете се пълнеха с вода. Отдавна знам, че уплътненията там са набор на колата, и реших да ги сменя с купени от случайно видяна обява в интернет. Оказа се, че и "стъклата" имат трудно забележима цепнатина по средата от горещината на крушката. Калпаво производство, кой знае от къде. Преди време смених оригиналните, защото бяха адски избелели. Смених и тези отново с подарък от съсед.



Брат ми изкопа, един черен номер, който запазих за разни събития. Сложих му и едни котешки очи, да засилим малко соц носталгията. В последствие намерих още едно зелено. 



Дойде зима, сезонът на вирусите и инфекциите, което ме прати за 14 дни вкъщи. За радост гаража, в който е колата има топла връзка с кооперацията, та не ми беше скучно.
Корите на вратите бяха с обелени лайсни, а една от тях се беше деформирала от влагата. Понеже ми беше останало огледално фолио от лайсните на таблото се заиграх.





Пепелниците също имаха нужда от освежаване.


 

Все още диференциалът беше заподозрян за луфта в трансмисията и почукването при потегляне.
Реших да пробвам с друг, втора употреба, от кола с минимален пробег според продавача.



Претърпя малко освежаване.



И отново позната операция



Резултатът беше:

Ще търся причината по-натам.

Та така с малки недостатъци колата си се движи и до днес. Друго, което съм си наумил да препипам е кормилната кутия. Луфтът й не е регулиран никога (колата е на 134000 км и 48 години). Приятелката, която скоро взе книжка ме пита, защо постоянно трябва да коригира посоката с волана, за да се движи колата направо. Освен това и въпреки новите семеринги протече. Като цяло неща, които не биха направили впечатление на водача през годините, когато тези коли са били актуални, но днес сме се поразлигавили с автомобилите, които управляваме.

Накратко това е.
Надявам се с повечето от вас да се видим на Спасовден.
« Последна редакция: Юни 02, 2022, 11:07:19 от Димо »

Юни 02, 2022, 21:44:10
Отговор #63

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Много интересна тема ! Не мога да кажа ,че съм фен на соц автомобилостроенето , но машината изглежда доста добре , а и пипаш вниманително и прецизно по нея . Следя  :)

Юни 02, 2022, 23:47:48
Отговор #64

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Много интересна тема ! Не мога да кажа ,че съм фен на соц автомобилостроенето , но машината изглежда доста добре , а и пипаш вниманително и прецизно по нея . Следя  :)
Благодаря!
Аз съм фен на този тип техника по стечение на обстоятелствата. Колата е купувана нова от дядо ми, а всички знаем колко му трябва на едно дете да възвеличае една кола. Ако я нямаше, кой знае с какво щях да се занимавам. С нещо немско, японско, френско или нещо коренно различно от автомобили. В интерес на истината ежедневната ми кола е немска. Марка с много лоша репутация поради масовия ѝ ползвател  :D. Тя също ми е голяма страст. Въобще харесвам автомобилите, като цяло и не робувам на марки и производители. Следя всички раздели във форума с интерес. Относно внимателното и прецизно пипане - понякога правя едно и също нещо по 2-3 пъти и пак не съм доволен, но предполагам, че при всички ни има такива моменти. Важното е да си правим кефа  :)

Юни 06, 2022, 21:15:37
Отговор #65

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Абсолютно ! Няма особено значение пазарна стойност , а сантиментална. Иначе всяка машина си има нейния си чар и когато честотите съвпаднат се появяват чувствата  :)) :))
Зимата имаше ретро сбирка във Варна , та с интерес разглеждах жигули , лада и волга газ 21 на колегата Игнат  :) Всичко е толкова различно , архаично и просто механично. Аз съм фен по японските и американските технологични автомобили от 80-десетте и до скоро изобщо не обръщах внимание на соц автомобилостроенето , понеже в моето детство беше пълно с тях. Вече определено липсват по пътищата и се кефя като видя някоя запазена . Не пропускам и темите на колегата Момчил с неговата колекция лъскави машини. Сори за спама , следя с интерес развитието по темата ти .

Юни 07, 2022, 16:49:57
Отговор #66

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
В интерес на истината, работейки по Жигулата и аз си мислех, че е много архаичен автомобил, но след като започнах да посещавам разни ретро събития виждам, че разни уж архаични инженерни решения са същите и при западните автомобили от тези времена.
Просто соц автомобилостроенето е спряло да се развива в даден момент.
Една от причините да правя моята кола е темата за Жигулата на Момчил. Просто много ми хареса начина, по който вървеше ремонта - нива над това, което бях виждал, като ремонт по соц автомобил до момента. Не крия, че съм откраднал идеи за някои детайли по колата от него. Като знам какъв зор е да направиш една Жигула се чудя как се оправя с 5-6 ретро автомобила.  :D

Март 13, 2023, 16:22:02
Отговор #67

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Изключително много ме мързи да пиша по темата, но пък изпитвам кеф след като го направя.

Колата продължава да се кара (по около 50-100 км месечно), колкото да не мухляса в гаража. Не ми остава много време за каране, предвид това, че имам ежедневна кола и макси скутер, с който предимно се движа в градски условия.

Та така, за периода от последното ми писане досега върша неща по колата, колкото да поддържам хобито живо.
Състоя се, предвидения в предишните ми писания, ремонт на кормилната кутия, който освен до отърваване от теча, не доведе до разлика в поведението на колата, но и това хич не е малко - мразя течове.На снимките по-надолу се виждат следи от парафин смесени с трансмисионно масло от течащата кутия и съответно състоянието, до което успях да почистя.




Частите вътре бяха в чудесно състояние, като лагерите, които предварително купих от магазина бяха видимо по-лоша изработка и поради тази причина оставих оригиналните.


Възползвах се от момента, да гресирам шарнирните връзки по кормилната уредба и да сменя всички нацепени маншони.
Някои от "новите" маншони се сцепиха още при монтажа.




В периода от последното ми писане, ми изпадна и една доста запазена долна част на задна седалка, като за моя салон.
Оригналната, един приятел в годините, в които тъкмо бях взел книжка, я изгори с цигара.
Трябва да и отделя време да я позачистя, защото е "навята" леко с боя отстрани. Явно някой е боядисвал на отворена врата.



През лятото на 2022 г. посетих и националния Лада събор на пистата до Сапарева баня. Като изключим жегата, си изкарахме доста добре.



Понеже в левия фар се появиха петна по рефлектора, все едно са влязли капки вода в него и това ме дразни, реших да взема нови фарове. Понеже се стремя, когато сменям части да го правя със такива произведени от западни марки, поръчах 2 фара Hella, които се монтират на доста марки и модели автомобили включително и ВАЗ 2101. Има изпълнение с и без крушка за габарит. Купих такива без (каквито са и оригиналните фарове на тази кола) и много ми харесаха, като изработка, но с изненада открих, че стъклото им е по-плоско от оригиналното за Жигули и поради тази причина, все още не съм решил дали да ги слагам.




Не на последно място и в пълен разрез с написаното за мързела, както и със заканата ми никога повече да не се вкарвам в подобен филм - пускам малък "тийз", (както се казва на модерен български език) за възстановяването на една друга Жигула  :)). Не  е моя, на мой приятел е, но участието ми в процеса е много активно, да не кажа основно.


Повече за въпросния автомобил ще напиша в друга тема.

« Последна редакция: Март 13, 2023, 17:32:02 от Димо »

Март 14, 2023, 10:25:35
Отговор #68

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Чакаме с нетърпение другия филм.
В унисон с раздадените вчера награди, сигурен съм, че ще е достоен за "Оскар".
И още нещо, колега - дано повочето от нас да имаме твоя "мързел" и старание.

Поздравления!

Март 14, 2023, 21:22:00
Отговор #69

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Ами явно всички доста ги мързи, като мен. Това е един от малкото автомобилни форуми,  които все още не са се изнесли във фейсбук. Темите са от интересни, по-интересни. Мога да седна и с часове да се разхождам по разделите. И като че ли нивото на работата по колите постоянно се вдига с времето.