Автор Тема: ВАЗ 2101 1974 г.  (Прочетена 26664 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 14, 2023, 22:34:31
Отговор #70

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Благодаря ти за тези думи! Всъщност теми като твоята дават смисъл, идея и добавена стойност на форума.
Това са темите, които са важни!

Всички останали, в които просто се копира и пренася съдържание от един сайт в интернет тук са просто пълнеж. Но това е друга тема :)

Март 15, 2023, 10:30:20
Отговор #71

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
А пък надграждането за което говори автора, че се наблюдава в темите произлиза и от форума. Тоест, човек четейки и виждайки какво са направили другите се обогатява и прилага наученото за себе си.Това е правилно и смислено според мене, а разни обвинения в "копиране" които съм чувал през годините ме дразнят страшно много, защото никой не е измислил нищо сам. Това е просто процес, който се нарича "учене" и той задължително става на базата на чуждия опит, прилагането му, правенето и на правилни и на грешни неща.
А бих добавил и че нивото на диалога във форума се повишава, от което пак печели както форума, така и потребителите му.

Март 15, 2023, 22:55:23
Отговор #72

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Точно така е. Няма място за сръдни. А тези, които не искат да ги "крадат" имат избора да не си показват колите никъде.

Март 23, 2023, 11:53:56
Отговор #73

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
В крайна сметка реших да монтирам фаровете HELLA.

Тези с които колата беше от сглобяването си през 2018 г. досега бяха ОСВАР за 21011/13 с крушка за габарит и за H4. Както споменах в предишните писания, фаровете на най-ранните 2101 нямат място за крушка за габарит и са с "балонни" крушки а не H4. Габарити има само в така наречените подфарници или с други думи мигач с двойна крушка 5W/21W. Оригинални фарове в добро състояние ще открия доста трудно а и дори да открия, едва ли ще светят по-добре от фар с крушка H4.
Tа ето ги ОСВАР-ските фарове и петната в левия.




Направих няколко сравнения на осветяването на ОСВАР спрямо HELLA.





Ето я и разликата във формата на стъклата. Единственото нещо, което не ми харесва особено по HELLA-та.



Иначе фаровете си станаха без никакво преправяне - смяната отнема около 5 мин на фар и по мое мнение не стоят зле. Само човек, който се интересува от тези коли би забелязал разликата ако се загледа - та засега мисля да ги оставя - особено предвид разликата в осветеността. Остана да ги вдигна малко, че явно съм прекалил с колегиалността при регулирането и светят ниско.


Март 23, 2023, 13:52:21
Отговор #74

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Тези Хели са като за Голф 2 и Трабант. Вероятно си го направил, но да кажа. 2101 няма релета на фаровете и при монтаж на халогенни рефлектори е задължително да се монтират.
Иначе, оригиналните рефлектори ФГ140 без габарит се намират елементарно, включително по магазините. Без габарит са и фаровете за Нива.

Март 23, 2023, 14:13:38
Отговор #75

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Релета монтирах, като сглобявах колата, въпреки че преди това дълго сме я карали с H4 крушки без релета. Един бивш колега разправяше истории за хора с Жигули преоткрили фаровете след монтаж на релета от него поради нагорели ключове.

Юни 20, 2023, 21:48:37
Отговор #76

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
И тук, както в повечето теми във форума - колата е вечният проект и винаги има нещо за правене.

При боядисването, бояджията поради явно естетически причини, беше китосал двигателния отсек, като китът се напука още преди да сглобя колата. Върнах му го да си го оправи. След известно време експлоатация, се напука пак, като видях, че явно няма да я направи, като хората, изчистих в зоната на напукания кит до ламарина, грундирах и боядисах частично със спрей.
Да, но минаха 2-3 години и китът продължи да се пука там където го имаше, а като го разчопля - отдолу разбира се кафявата гостенка си работи.





Вече ми беше ясно, че ще трябва да се изчисти всичко до ламарина, но естествено не ми се вадеше двигателя. Дълго време отбягвах тази неприятна работа докато един ден не се захванах.



Тази процедура се извършваше в гаража, с телена четка на бормашина. Досещате се какво се случва, когато телената четка добара кита. Това беше основната причина, дълго време да отлагам въпросния "ремонт"

В крайна сметка, след като изчистих до ламарина, обработих с ръждопреобразувател на Wurth, който в последствие също изчистих, въпреки, че никъде не пише, че не може да се боядисва/грундира върху него



След това нанесох грунд



И боядисах



Понеже вече отдавна ми се беше изчерпало търпението, реших да сглобявам, недостатъчно дъгло след боядисването и това доведе до съответните последствия, които след това поправях.



Дълго време се канех да сменя и разширителния съд, защото от годините доста е потъмнял. Така и така бях на тема двигателен отсек - моментът настъпи.



Смених също и капачките и маркучите на резервоарчетата на спирачната течност. И капачките и маркучите бяха оригиналните на колата съответно бяха изгнили и правеха течове.

В крайна сметка, след доста търкане, опаковане, чистене съм доволен от резултата.

 

Паралелно с цялото това приключение и с търсенето на части за другата Жигула попаднах на едни почти перфектни кори за вратите. Само задна дясна имаше изгорено от цигара, а за някакъв луд късмет, от тези на колата, само задна дясна беше перфектна. На моите преди време си играх да им облепям лайсните с фолио и да сменям фазера, на едната, защото се беше изметнал от влага. Както и да се опитвам да ги ремонтирам - направеното от завода е по-добро.

На снимките са старите и новите кори. Като дори новите на цвят са същите, като в зоните под дръжките на старите, където не са били изложени на слънчева светлина и др.








И докато върви приключението с премахването на кита от двигателния отсек. При поредното ми слизане в гаража гледам, скоро поставените фарове и какво да видя - единия се спукал. Явно съм го пренатегнал при монтажа.



След като ги монтирах, доста се чудех дали да ги оставя, поради плоската форма на стъклото. Беше ми минала мисълта да им сложа стъклата от Жигуловите фарове, но реших, че няма да съсипвам нови фарове. Е да, но при това положение, вече нямаше какво да губя.

Разлепих и почистих стъклата от Жигуловите фарове. На снимката, рефлектор на 4 години с демонтирани стъкло, фасунга и отражател.



Разлепих и стъклата от Hella-та.



И залепихме стъклата от Жигуловите фарове на рефлекторите от Hella.



Получи се много добре. Сега си имам хибрид от рефлектори Hella без габарит и стъкла на Жигулови фарове.

Важното, е че светят и стоят чудесно.



Смених и едно масло на двигателя с маслен филтър. Не беше на много километри, но беше сигурно на две години.

Посетих и парада на Спасов ден, като по мое мнение, времето тази година беше чудесно.

Та не ми е скучно  :D
« Последна редакция: Юни 20, 2023, 22:07:50 от Димо »

Юни 21, 2023, 00:16:23
Отговор #77

Неактивен 75 turbodelta

  • Публикации: 242
Очевидно не скучаеш  :D Браво , страхотна работа си свършил 8))
мирелка написа: кои мухльо ве оня дет е тъп кат клечка за уши ли  \"hahah\"

Юни 22, 2023, 13:17:21
Отговор #78

Неактивен Димо

  • Публикации: 92
Благодаря! Правим, каквото можем  :)

Юни 22, 2023, 21:24:50
Отговор #79

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2837
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
Леле колко работа си отхвърлил по двигателния отсек ! Дето има една дума както ти си го направиш , никой друг не може. Става чудесно.