Автор Тема: Шкода 130РС - реплика  (Прочетена 88592 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 15, 2019, 17:31:23
Отговор #110

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Поровил съм из нета,сликове се намират втора употреба в Англия и то на много добри пари.За нови не мисля,доста са скъпи а и като се има предвид,че ще я изкарам 3-4 пъти в годината,не си заслужава.Другото с което се занемавам тея дни е резервоара,При РС е по висок за да събира повече бензин.Също така се премахва оригиналната гърловина която е отстрани и отива към предния десен калник.Новата гърловина е 80мм и седи в багажното отделение.Разрязах моя резервоар,които от 10  години не беше виждал бензин,вътре беше чудо  :shy:.Изчистих го  и  заварих 10см лента към горната част на резервоара,заварката е от вътрешна страна,за да не се вижда.За да се застраховам за течове,а и за да не корозирва заварката я калайдисах.Днес ми пристигна Фетокса с който ще залея 2-те части от вътре за да ги предпазя от корозия и остава да ги съединя.





Януари 19, 2019, 16:19:38
Отговор #111

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Залях резервоара с Фетокса на Фертан и докато съхне се хванах с изработката на важен елемент за охладителната система.Алуминиев щит,който седи зад водния радиатор и извежда  жегата през решетка в предния капак.Водната система на РС е много интересна,няма термостат и водата със запалването циркулира през радиатора,самия радиатор и той е интересен,дебел е 90мм питата му дълга   700мм и е висок 170-200мм(в момента го изработваме с един приятел)И най интересното е,че няма перка за охлаждане.Били са нужни около 8 минути да работи колата на място за да влезе в работна температура,дори на по студени състезания се е налагало да покриват част от решетката на предната маска за да намалят обдухването.




Януари 19, 2019, 18:08:50
Отговор #112

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Тоше , имай предвид комерсиалния елемент в проекта  - алуминиевата глава , липса на принудително мазане , топлообмен
на антифриз и масло. И доста по големия ресурс на мотора  :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 19, 2019, 23:28:31
Отговор #113

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Това, че колата е със сух картер /доколкото съм запознат/, не отменя принудителното мазане!

Януари 20, 2019, 21:20:38
Отговор #114

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Това, че колата е със сух картер /доколкото съм запознат/, не отменя принудителното мазане!

ха, Ники, така е.
При повечето сериини коли с сух картер, има поне 2 помпи.
Една смуче маслото от картера, а друга го нагнетиава.
Така че принуда има, а непринудата при маслото, е останала далеч в времето на Форд Т.

Януари 20, 2019, 22:13:48
Отговор #115

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
ха, Ники, така е.
При повечето сериини коли с сух картер, има поне 2 помпи.
Една смуче маслото от картера, а друга го нагнетиава.
Така че принуда има, а непринудата при маслото, е останала далеч в времето на Форд Т.
Момчета , тук RS мотор няма , а следователно и принудително мазане. ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 20, 2019, 23:05:16
Отговор #116

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Всеки един двигател, който има маслена помпа, е с принудително мазане. Независимо със сух картер или не, просто, както и Люси отбеляза, при тези със сух картер, помпите са две - едната изпомпва маслото от двигателя, вкарвайки го в маслен резервоар, а другата подава масло под налягане към двигателя. Мазане, което не е принудително, е това, което се извършва чрез плискане, тоест колкото го разнесат въртящите се части на мотора. Това отдавна е в историята, ползваше се доскоро по разни мотофрези, ама в автомобили не. Има разбира се и частни случаи, например двигателите на камионите Прага, и камиони и автобуси Шкода /ама модели преди 70-те/, са с комбинирано мазане - с плискане се мажат основните лагери на коляновият вал, а всичко друго под налягане. Основните лагери там са ролкови, коляновият вал е съставен.

Януари 21, 2019, 00:53:09
Отговор #117

Неактивен didotooo

  • Публикации: 2836
  • ☆☆Datsun 300 ZX 50th ANNIVERSARY☆☆
    • Z point Varna
И аз ползвах продуктите на Фертан за резервоара и за сега всичко е окей.

Относно джантите един приятел продава такива , ако представляват интерес .


Януари 21, 2019, 08:08:07
Отговор #118

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Прави сте ,че дали с 1 или 2 маслени помпи, мазането е принудително.Плюса от сухия картер е че не се плиска маслото при екстремно каране и няма как маслоприемника да всмукне  въздух,което е убийствено за един мотор, който е  постоянно във високи обороти.Другото е че върти повече масло(при РС е11 литра)от това следва и  малко по добро охлаждане, единствено това виждам аз като разлика от моя проект и РС мотора.Кирето го притеснява и алуминиевата глава,за мен е много по добре от чугунената,даже в книгата на рс пише,че първите разработки я алуминиеви те глави са слагани 82г. На вече излязлата от хомологация Рс-ка.Добро охлаждане и и повече мощност.Най-добре,ще си покажи като я подкарам   :winktongue:
Благодаря Дидо,знам ги джантите, но никога не са ми харесвали четирилъчеви.

Януари 21, 2019, 13:13:12
Отговор #119

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Най чeстата пистова RS комбинация е със задвижващи задни търкалета 9J . Раздувката не се пълни екстремно на ръба , а и
автомобила е изчислен за натоварване на полуваловете именно за 9 ки ширина и ЕТ минус 5 - 10.

8 - 9 J стигат предостатъчно

Чехите и словаците знаят какво са конструирали ,подбират с ЕТ , не са много по дистанционни фланци. :)

Моите "Делитко" - задните са 235 мм, което пресметнато в инчове излиза 9,25. ЕТ не знам как да изчисля, отпред борда до фланеца е 75 мм, а отзад - 120 мм. Предните са широки 205 мм, или около 8 инча с преден борд 45, заден отново 120 мм. Дебелината на фланеца при всички е 40 мм.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.