Автор Тема: Шкода 130РС - реплика  (Прочетена 90122 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 12, 2020, 13:15:53
Отговор #190

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Още веднъж ти благодаря за инфото!
В интерес на истината тази Костенурка макар и с много стокови части по мотора, специално буталата и разпределителния и вал са може би най-доброто в света, което може изобщо да се сложи на Тип 1 въдушен боксер на Костенурка.
И те, като споменатите от теб ковани бутала за 1800 пари, са много скъпи. При Костенурката са шведско прозводство и то на самата фирма, която е направила и целия двигател. А това, че са оставени доста сток неща от оригиналния 50 кончета боксер на Костеруката шведите са го направили само за да покажат при правилно сметнат (първоначално този мотор буквално е бил смятан), "събран" и настроен двигател какво може да се постигне. Дори и с над 50% сток части от оригиналния 50 кончета мотор. 
Хубав неделен ден и по-бързо и успешно завършване на 130ката!

Януари 27, 2020, 23:55:17
Отговор #191

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Той лифтът може да е малък, защото кавалите на вървят през центъра на кобилиците. Не знам дали се изразявам правилно. Но ако опорната точка на кобилицата е по-близо до повдигача, а не до клапана, тогава пътят който изминава котактуващата с клапана част ще е по-голям от този в другия край (при повдигача). И съответно по-малка гърбица ще свърши работа (нали действа като лост). Като гледам снимки на главата кавала (вала, който минава през кобилиците) не е в средата на кобилицата. Сега като чета какво съм написал не знам дали стана ясно....
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 28, 2020, 01:43:45
Отговор #192

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Споко, разбрахме те :) Все пак това не е форум "БГмама" - чат пат отбираме от физика  :))

П.П. Аз до сега май не съм виждал кобилица с отнешение 1:1 и може би това не е случайно.

Януари 28, 2020, 09:26:42
Отговор #193

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Caxo, има и с отношение 1:1, но повечето кобилици са с отношение 1 и нещо към 1. На доста кобилици направо си го пише на кобилицата това отношение. Може и да се измери, но не с линийката  ;D.  В крайна сметка при по-голямо отношение се увеличава и лифта на клапаните. Има тунинг фирми, който за някои двигатели продават афтърмаркет кобилици с по-голямо отношение от стоковите. Например при тип 1 и 4 въздушните боксери на ФВ има куп такива кобилици. Стоковите са с отношение 1:1 или 1.1:1, а пърформанс кобилиците стигат докъм 1.5:1. Това е и най-безобидния и лесен начин за малко повече пърформанс без да се отива на агресивен вал. Разбира се много често такива пърформанс кобилици се ползват точно с агресивни разпределителни валове за да се увеличи още повече лифта на клапаните. Понякога е досататъчно да се поотворят само смукателните клапани с такива пърформанс кобилици. Проблемът при долноваловите мотори обаче е много сериозен - агресивен вал дори и без такива пърформанс кобилици си иска усилени повдигащи пръти и в зависимост от вала тези пръти трябва да си дойдат на правилната дължина. Няма универсални и готови за слагане такива пръти, по простата причина, че тези пръти не вървят със съответния пърформанс разпределителен вал, агресивни валове с най-различни характеристики бол, а стоковите пръти идват и слаби, и не идват на правилната дължина. Ефектът от слаби и сгрешени на дължина повдигащи пръти е ... падащи водачи, като на стара баба зъбите и "плаващи" из леглата клапани  ;D. Що? Щото кобилиците "бият" на "кестерме" по клапаните,  когато повдигащите пръти не идват на дължина.  Въпрос на не много време е мотора да "гръмне". Отделно, стоковите пръти като правило идват слаби (при агресивен вал сме на по-тъврди пружини и развъртаме доста нагоре в оборотите). Та, поне при същите въздушни боксери на ФВ продават универсални усилени повдигащи пръти с доста по-голяма дължина от стоковите, които универсални пръти се режат на правилната дължина в зависимост от конкретния разпределителен вал. Определянето на правилната дължина на прътите става с раздвижен прът и при "събран" двигател с монтиран разпределителен вал. При 50% лифт на разпреелителния вал се търси натискащото рамо на кобилицата и оста на клапана да са в съосие!  Аз това упражнение с прътите го правих - разлика дори от няколко милиметра в дължината на прътите има фрапиращ ефек по отношение на това как кобилиците "бият" по клапаните. 
« Последна редакция: Януари 28, 2020, 10:04:11 от Nik1600GT »

Януари 28, 2020, 11:58:26
Отговор #194

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Тази тема за валовете е доста интересна, но честно казано малко разбрах от разсъжденията ви по нея, все пак не съм завършил ДВГ, също така не съм чел много по въпроса и не съм правил практически експерименти, затова разчитам на чужда помощ и съвети. Като цяло знам, че колкото е по-голям градусът на вала, толкова по-широка и полегата е гърбицата, така се удължава времето, в което са отворени клапаните. Моят вал за 130РС-а е оригинален чехословашки от едно време, 300/315 по спомен беше маркировката върху него, понеже е поставен вече в мотора... някъде трябва да имам снимка. На зелената реплика съм с някакъв копирен афтърмаркет вал 268/278 градуса в комплект с по-твърди пружини на клапаните, него си го поръчах от една чешка тунинг фирма. С този вал моторът работи що-годе прилично и в ниските обороти, нали колата се ползва предимно за класик регуларити ралита, където средната скорост е ниска. В последствие се сдобих и с още един вал, също поръчван от Чехия, 280/280 градуса му е маркировката, но не съм решил все още на коя от колите ще го ползвам. 
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 28, 2020, 17:37:08
Отговор #195

Неактивен Bogi

  • Публикации: 739
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
ако ти е интересно на какво влияе вала, потърси за "кръгова диаграма" при вдигателите.

тези валове трябва да се правят от тунинг фирми които слагат на дайно за двг всеки вал и тестват.
няма математик който да изчисли и начертае нещото, всичко става с проба грешка метода, но вала се слага на мотора и мотора се рън-ва на дайното

за генерацийте същата работа, всмукателни и изпускателни.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Януари 28, 2020, 19:06:55
Отговор #196

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Митак, като прочете Тошко мисля ще обади как стоят при Шкода нещата с валове, пръти и т.н.. Но това, което споделих, се отнася по принцип за всички долновалови мотори. И няма нужда да си завършил непременно ДВГ. Това, на което акцентирах, си е чиста проба геометрия и трябват само минимални познания по двигатели. Имаш агресивен вал с по-голям лифт от стоковия, припилил си главите за да посгъстиш - е няма как стоковите пръти да са на правилната дължина. За това дали няма да дойдат и слаби отделно.
Ето най-краткото и читавото видео в нета, което мисля и на неспециалист по ДВГ ще даде доста добра идея за тази геометрия и дължина на прътите.

И видео от сорта "за автомобилните фенки"  ;D, където една "кака" ще се опита да ни обясни как да измерим този прословут лифт на разпределителния вал.
« Последна редакция: Януари 28, 2020, 19:10:00 от Nik1600GT »

Януари 28, 2020, 20:36:18
Отговор #197

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Митак, като прочете Тошко мисля ще обади как стоят при Шкода нещата с валове, пръти и т.н.. Но това, което споделих, се отнася по принцип за всички долновалови мотори. И няма нужда да си завършил непременно ДВГ. Това, на което акцентирах, си е чиста проба геометрия и трябват само минимални познания по двигатели. Имаш агресивен вал с по-голям лифт от стоковия, припилил си главите за да посгъстиш - е няма как стоковите пръти да са на правилната дължина. За това дали няма да дойдат и слаби отделно.
Всъщност, когато бяха монтирани валът и твърдите пружини на клапаните на зелената реплика, по това време проектът все още се движеше от Кирчо /fulcrum/, така че той най-добре може да каже какво и как е правено... мисля, че в темата за колата не се споменават тези подробности, нито пък си спомням да съм ги коментирал лично с него. Всичко това си е за хора, които по някакъв начин практически или теоретически са достатъчно задълбочено запознати с ДВГ, аз все още съм на нивото да се уча как правилно се мери компресията на ДВГ :) Честно казано всъщност и аз съм завършил магистратура по инженерна дисциплина, но никога не съм работил по специалността, понеже още тогава осъзнах, че в работата си вероятно бих нанесъл повече щети, отколкото ползи ;)
« Последна редакция: Януари 28, 2020, 20:39:19 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 31, 2020, 17:38:37
Отговор #198

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
За повдигателните пръти, които старото поколение нарича "тижи", има и един друг момент. При силно сгъстяване следва да се поставят по-къси пръти, дори и да може да се регулира правилна хлабина на самите клапани от съответните винтове. Ясно защо - вътре в кобилиците има канали, по които маслото от оста на кобилиците (кавала) отива към повдигателния прът и го маже. Не дойде ли кобилицата в правилно положение при затворен клапан, отворът си стои затворен, мазане няма и става забавно.
Отделно как и къде кобилицата натиска клапана и получава ли се завъртане на клапана при работа - за тази цел кобилицата натиска малко встрани от оста на самия клапан. Идеята е да се получи по-добро топлинно натоварване на клапана и съответно очистване от нагара. Вече при форсиране и работа при високи обороти се поставят усилени пружини, за да успее клапанът да затвори правилно. Ето как се случва на практика:




Например, на Волга от завода продават два вида пръти - къси и дълги за различните височини на главата. В моя случай като сгъстих мотора от 6,7 на 8,4 степен на сгъстяване, скъсихме и прътите с по 5мм.
В това отношение двигателите с разпределителен вал в главата имат значителни предимства пред долноваловите. Но като иска човек Шкода или Волга, ще трябва да се бори с допотопната конструкция на двигателя.

Февруари 01, 2020, 17:42:21
Отговор #199

Неактивен wrcfan11

  • Публикации: 10
 В моя случай като сгъстих мотора от 6,7 на 8,4 степен на сгъстяване, скъсихме и прътите с по 5мм.

A с колко смъкнахте главата?