Автор Тема: Шкода 130РС - реплика  (Прочетена 88685 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 31, 2020, 21:49:25
Отговор #250

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Здравейте по колата се случиха доста неща от последния ми пост.След много размисли дали да поръчвам оригинално задно окачване от РС или репликово такова,поръчах репликовото,от финансова гледна точка.РС носачи с полуоски и главини е точно 6хил. лв,без скоростната  кутия за сухите полуоски,а при репликвото всичко със скоростната кутия ми стъпа на 2900лв.разликата в цената идва от това,че при репликовото носача визуално малко наподобява РС-вия,но се ползват главини,оси,полуоски от Шкода Рапид или 130,който се намират на сностна сума от Чехия.Хубавото е,че захватите и планките ,който се ползвт за да се хвани носача към купето са еднакви и може след време като събера пари да ги подменя с оригинални.



Разликата в носачите





Днес вечерта сложих и мотора,но стана тъмно за снимки,утре ще я мина през стенда за сходимост и ще снимам

Септември 01, 2020, 00:13:24
Отговор #251

Активен Механджията

  • Публикации: 1600
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
аз не виждам проблем да ползваш и занапред тия компоненти, стига да са на нивото на твоят труд по цялостната реплика на колата и да докарат нужната управляемост и стойка :)

Септември 01, 2020, 18:12:26
Отговор #252

Неактивен petkovic

  • Публикации: 135
 Колата е кръстена "Реплика" и да сложите оригинално задно окачване тя няма да стане оригинал,
според мен ще е излишно хвърляне на средства, това е мое мнение.

Септември 01, 2020, 18:20:40
Отговор #253

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Относно носачите и абстрахирайки се от парите - новото, макар и реплика винаги е по-добро от нещо вехто N-та злоупотреба, което може дори да е изкривено от зор по ралитата :)
Единствено ррезерви може да има относно ползването на полуоски от Рапид 130/136 - те са по-скоро за меко комфортно возене. Чувал съм "легенди", че при по-остро спортно вземане на завои са хвърчали карета... аз имам Рапид и не ми се е случвало, но той е в сток състояние т.е. само около 60 коня и не съм го мъчил екстремно в завоите. Мисля, че полуосите на 130LR са доста сходни с тези на Рапида, но са подсилени, така че добра комбинация би била новите носачи + полуоски от LR, ако могат да се намерят. Един бивш пилот ми предлагаше такива чисто нови "Лобро", които уж му били от бегачката 130LA, но на мен ми се сториха 1:1 с рапидовите, затова не ги взех... мога да те свържа с него, стига да е жив и здрав човека, може и да свършите работа.
« Последна редакция: Септември 01, 2020, 18:24:10 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 13, 2021, 16:22:18
Отговор #254

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Доста отдавна не съм писъл по темата си ,почти половин година.След като беше готово задното окачване,реално по колата останаха да и се вземат джанти и да настроя двигателя на дино.И така ноември месец я закарах на дино.Мапера закачи широколентова ламбда сонда за да следим смесите и да може да ги настроем,също сложи и детонационен датчик за да следим аванса.Завъртяхме я 3 пъти и за съжаление прекратихме,поради големи детонаций в мотора,но до някъде се обнадеждих,защото  показала 108 коня в точно 7000 оборота с много голям аванс и много бедна смес.Разбрах се с момчето от диното като уточня аванса,да я завъртим отново.Свързах се за съвет с чеха,от който купих тунинг частите по мотора,бог е в тунинга на шкодовите двигатели.Оказа се че тоя мотор с неговия 307 градуса разределителен вал иска статичен аванс 17гр и до 2200 оборота да не мръдва,след това много плавно да качва до 6000 оборота където прави макс аванс 34гр.А аз със делкото  и запалването от Голф 2,като дам статичен аванс 15 гр,на 2500 скачам над 30гр и правя макс аванс на 3500 малко над 45гр.Чеха сподели,че до преди 10-тина години и той ги е правил с ФВ делко,но с много преработки и  пак не е било както трябва,от тогава ги прави с програморелуема електроника,която да оправлява аванса.Реших да си поиграя още малко с делкото,слагах яки пружини,наварих ограничителите да намаля маск аванса,и все не беше добре,докато ми писна  и пак се свързах с него за да поръчам от него електроника.направи ми я веднага и ми я прати на 27 ноември по пощата,а пристигна на 5 януари,бях се побъркал от чакане.
 
В комлекта имаше всичко,така че,за 30,40 минути я закачих и заалих. 
&feature=youtu.be
Освен,че може да се програмирва аванса,електрониката може да оправлява бензинова помпа,4 бубини,да си гласиш прекъсвача на оборотите и шифт лапма.
Тази година на 100% съм решил да карам март месец на Калояново,на Класик рейсинга,а колата реално съм я карал само по улицата над вкъщи,реших да я закараме с на един приятел пътната помощ до летището в Павликени.Това може да се каже и беше бойното кръщене.Останах много впечетлен,карах над 1 час,като през цялото време колата вървеше на цялата газ,пистата е дълга 470м и тренирах през повечето време стартове 1-2-3.та връщам на 2ра  и обръщам на дрифт,мята се  като БМВ  :)) и пак на долу цялата газ.Колата се  държи много стабилно,на 3-та вдигах до 140.Спирането е като на съвремена кола,спира превъзходно.Другото е,че охладителната система е изумителна,няма загряване с тоя огромен радиатор,наложи се да слагам преграда пред радиатора за да намаля оптичащия го въздух,но и с нея от 60 градуса,темературата отиде на 70 и не мръдна.Не ми се слизаше от колата,вдигнах си адреналина и ме бе обхванал състезателния дух от 70-те когато тези Шкоди  са карали по пистите,невероятно изживяване.Сега очаквам следващата топла вълна за да я завъртим и настроем на диното,има какво да се желае още от колата,в средните обороти е бедна и прекъсва,поръчал съм жигльори.Това е клип от първите стартове,защото след това нямаше кой да снима,след това колата тръгна още о добре,и аз и свикнах на първа иска доста обороти за да поеме, силата и се осеща около 7000 оборота,тогава и идват всичките коне,а  чеха е сложил ниско прекъсвача на 7800,след тестовете се чух с него,каза да го вдигна и да сменям скоростине на 8000 оборота Другото е че и скоростната кутия е стандартната и при смяна от 2-ра на 3-та падат доста оборотите,но и това ще го оправя,поръчах от Чехия, пистови скорости за РС,тамп първа е дълга за да не товари съединитела,да се намали буксуването  и от 2-ра до 4-та са много близо една до друга,така ще държат мотора в оптимална мощност.
&feature=youtu.be
« Последна редакция: Февруари 13, 2021, 16:27:57 от to6ko_opc »

Февруари 13, 2021, 22:50:35
Отговор #255

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Много яко звучи мотора, ама защо си свалил при тестовете гърнето, пък и предния нож? Ще ти звънна утре да ми обясниш за скоростите, дето ще поръчваш, понеже и аз имам една резервна касета за скоростите, която мога да окомплектовам с такива, но съм си приготвил и по-дълъг диф. за там 3,9 главо редаване, за да не товари съединителя и кутията.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 14, 2021, 12:59:38
Отговор #256

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Тошко, радвам се много за Шкодата! Защо не звънна, можех да ударя едно рамо и да ти спестя малко нерви. С Голфовото делко много трудно ще направиш такава характеристика на аванса. Ходът на "бъбреците"/противогежестите трябва да е много малък при този голям начален аванс и след това тук едва едва качваш по някой градус та чак до 6000 оборота. Е няма да стане  :D. Или ще ти отнеме цяла вечност.
Но това, което ти е казал чехът, не е нищо ново и чак толкова секретно. Виж какво става с Мини Купърите - на същата кубатура, пак здраво сгъстени атмосферки и вадеха същите коне. И също като Шкода малко по-рано направиха фурор пак на Монте Карло.
Ами ето настройките на рейсингов Купър със същия Вебер 45 DCOE. Тук е един само Вебера и кво като е един. По кво се различават настройките спрямо 2 такива? Ами най-вече по едно нещо - когато един карб храни 4 цилинсъра (вместо 2) обикновено главния жиглор (или жигльори в случая, че са повече от 1) е с едни 10-15% по-голям. Така, че настройките ти на корбовете мисля трбва да са близо то тези в книгата на Дес Хамил (първата снимка) и главните ти жигльри да не са в никъкъв случай по-големи от тези 165. Всъщност това зависи с какви дифузьори си - тук Купъра е на 38ци. И тук дават голям начален аванс от цели 18 градуса и мах аванс на практика като твоя - 35 градуса. 
Ето ти ги характеристиките на аванса на рали Мини Купър - на втората фигура. На практика много близки до това, което ти е казал чеха. Аванса на едни 1500 оборота е горе долу като твоя - 16-17 градуса и мах аванса се прави на 6000 оборота.
Не всички бегачки обаче имат такива характеристики на аванса. Най-често такива характеристики имат изцедени атмосферни малолитражки с много висока степен на сгъстяване и агресивни разпр. валове, където мах мощността и мах въртящият момент  са издърпани много нагоре в оборотите. Тама където има кубатура и не се "изстискват" нещата откъм сгъствяне, при отиването на "спортен" разпр. вал става нещо друго (на последната фигура). Характеристиката става по-стръмна в ниските и мах аванс се прави доста по-рано в оборотите спрямо нещо стоково. Много често мах аванса се прави още на едни 2500-2800 оборота. При мен например мах аванс около 2600 оборота е супер. 
Ето тук нещата са обяснени супер разбираемо за човек с минимална общо култура по ДВГ! Е на англиски е, ама нали някой не очаква да е на врачански диалект (примерно)  ;D. https://fordsix.com/archive/www.classicinlines.com/SparkTech.html А същността е в ето този пасаж:
The biggest factor affecting the required advance curve in the distributor is the camshaft. The longer the duration the lower the cylinder pressure is at lower rpm. When swapping out a stock cam for a bigger cam we find that the advance needs to come on sooner and faster. The next factor to consider when determining what curve is likely to be needed is the compression ratio. When the compression goes up the compression pressure at the end of the compression stroke is higher so the rate at which the advance needs to come on goes down. In other words it works around the other way to the effect a bigger cam has.
Чичко гугъл лесно ще го преведе.
И още нещо - това обедняване във високите най-вероятно се дължи на малко по-големи въздушни корекционни жигльори -  тези air corrector на "върха" на емулсионната тръба на 3тата снимка. Те игрят много важна рола над 4500-5000 оборорота. Само с увеличавене на главните жигльори силното обедняване няма да се компенсира! Не знам колко са при теб тези въздушни корекционни жигльори, но на Купъра ги дават 170 (т.е. на практика колкото главните), а има случаи на сериозни рейсинг машини, където тези въздушни корекционни жигльори "слизат" и на 140. Макар, че общото правило е - размера на главния жигльор + едни 50 - 60 -80= размера на въздушния кор. жигльор. И за стийт машини почти винаги тези жигльори са от 180 и нагоре. Но пак казвам -  това е за стрийт машини на "нормални" филтри.
ПС. Никак, ами никак не съм убеден в това дето ти го е казал чеха  "характеристиката на аванса да не мърда до 2200 оборота".  Точно от около 1500 докъм 2200-2300 оборота като не нараства аванса и особено в комбинация с недонастроени карбове (дросели под първия отвор на прогресивния режим на празен ход) се получава жесток "flat spot" - едно много неприятно забиване, подаваш уж газ и няма никой .. тъпчеш/забиваш и след извество време отлепяш. При характеристиките на Купъра не виждам такова нещо със "задържане" на аванса и мисля е по-правилното. А вала на чеха не е извънземен, нито пък на Купърите. Просто агресивни спортни разпределителни валове. Аз на моите разпределителни валове най-много се моля гърбиците им да не заминат за норматив  ;D, че се е случвало на куп колеги и у нас, и навън.  Освен това точно тук в ниските си под лек/частичен товар и няма опасност от детонации. То само като обереш газта на шкодата и ще си над 2500 оборота. Не виждам логика аванса да не нараства до 2200 оборота, но ти ще си решиш и може и да поекспериментираш.




 
« Последна редакция: Февруари 14, 2021, 13:32:32 от Nik1600GT »

Февруари 14, 2021, 13:49:36
Отговор #257

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Ники,сега закачих лаптопа и снимах характеристиката на аванса ми.Чеха ми каза че това е перфектната характеристика и да не си губя времето да я ровя на диното.Въпреки това аз смятам да си поиграя с нея  :D.А колкото до жигльорите тези въздушните ми са 155,а горивните 145.Със 36мм дифозьори съм,но съм си подготвил и 38.Днес ми пристигна широколентовата лабда сонда и смятам да я настроя максимално на пътя и тогав,на дино,само да замерим и за финални щрихи,че инак наема на диното излиза солено.
А между другото тогава  ти звънях,като бях в дилема с делкото,мисля,че само един  път но не ми вдигна и след това не съм те притеснявал,направо поръчах електрониката и разреших дилемата  :D


Февруари 14, 2021, 16:05:43
Отговор #258

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Ясно! Ами ти си. На мен тези 2 леки пада/задържане на нарастването в характеристиката (преди 2000 и към 4500 оборота) много не ми се връзват, но щом вече си избягал от пружините  ;D нещата са много по-лесни. Аз събрах цели 4 делка от Алфа 33 и засега ще стоя на тях. Макар, че се съблазнявам за едно програмируемо делко, но засега не ми се дават 350 евра. Защото при мен с пружините и нагласяването на характеристиката на аванса е много, ама много по-лесно. Търся 10 градуса начален аванс и 32 мах при 2600-2800 оборота.  Аванс на празен ход (около 950-1000 оборота при мен) - 10 градуса и оттам 16-17 градуса предварение  при 1500 оборота, 21-22гр. при 2000 оборота, 27-28гр. при 2500 оборота и мах аванс от 30-32градуса при 2600-2800 оборота. На всяко увеличаване на оборотите с 500 аванса ми нараства с 6-7градуса и така общо взето докато се направи максималния малко над 2500 оборота. Тази характеристика не се различва драстично от Алфовата (но Алфата все пак прави по-бавно в оборотите мах аванс) и става сравнително лесно дори с използване на оригиналните пружини на Алфовото делко  :). Но мах аванс на Алфата е 36градуса и то при 6 градуса начален (при мен като тръгна от 10 и ще отиде на 40  ;D), а на едното от алфовите делката, като го сложих измерих 40+ градуса мах аванс (не беше в норма!) и то при 6гр. начален/на празен ход както си го дават при Алфата. Естествено меря с разкачен вакуум-коректор. Ако някой просто го сложи това делко на Костенурка и боксерчето може доста бързо да си замине.
Тошко, ето оригиналните настройки и на състезателна Ланча 1.3 на същата кубатура и приблизително същите коне като РС. Карбовете са Солекси 40ки с 34мм дифузьори и отново само на тромпети. Настройките са близки до твоите. Въздушният корекционен при теб не виждам да има нужда да се намалява, но ако обедняването го има и в средните и прехода от средни към високи обороти, т.е. от около 3000 до 5000 оборота, със сигурност карбовете имат нужда от малко по-големи главни жигльори. Тук при Ланчата на 34 дифузьори ползва като теб 145 главни, а ти си на по-големи 36ци. Общото правило при тези карбове го знаеш ... 4-4.3 по дифузьора = размера на главния жигльор. При теб  4*36=144, можеш да опиташ със 150 или най-много 155 главни и ако пак е бедна е нещо друго. А отидеш ла на 38ци дифузьори според мен тези 145ци вече със сигурност ще дойдат малки.
Винаги можеш да ми звъннеш по телефона, изобщо не съм разбрал тогава, а фейса го бях затрил за едно известно време. Ще те намеря и ще пратя покана.

From the original Solex S.p.A. Technical Bulletin No. 71/October 1967, supplied by the Lancia Competition Department
______________________________________
1.3 HFR Variante 1014 (77 x 69.7 engine, 132 BHP)
No Air Cleaner
HF variante 1014

Solex C. 40 DDHF (Special velocity stacks)
Choke 34
Main Jet 145
Air Corr Jet 155
Idle jet 50
« Последна редакция: Февруари 14, 2021, 16:40:38 от Nik1600GT »

Февруари 14, 2021, 22:46:55
Отговор #259

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Нямам голям опит в настройките на спортни двигатели ама от това което съм гледал и пробвал по моите тучове, не виждам смисъл от по-големи дифузьори. Хората с такива карбове хранят по 2л мотори... В един момент се получава обратен ефект. На колко мм са портовете в главата и клапаните ? Настройка на делко също го смятам за малко неблагодарна работа и тука Тошко хубаво е решил проблема. Вероятно много зависи от формата на горивната камера, бутала, сгъстяване и т.н. ама примерно Москвича иска максимален аванс на средни обороти и после трябва да пада... такова делко не мисля, че е възможно да се направи ;) Ники, не знам за какво са ти 350 евро, има руска универсална електроника за около 100лв, в зависимост от ектрите.