Автор Тема: Шкода 130РС - реплика  (Прочетена 88604 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 15, 2021, 08:56:56
Отговор #260

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Нямам голям опит в настройките на спортни двигатели ама от това което съм гледал и пробвал по моите тучове, не виждам смисъл от по-големи дифузьори. Хората с такива карбове хранят по 2л мотори... В един момент се получава обратен ефект. На колко мм са портовете в главата и клапаните ? Настройка на делко също го смятам за малко неблагодарна работа и тука Тошко хубаво е решил проблема. Вероятно много зависи от формата на горивната камера, бутала, сгъстяване и т.н. ама примерно Москвича иска максимален аванс на средни обороти и после трябва да пада... такова делко не мисля, че е възможно да се направи ;) Ники, не знам за какво са ти 350 евро, има руска универсална електроника за около 100лв, в зависимост от ектрите.
Сашо, змам за тези електроники. Дори и западните еквиваленти вече са на прилична цена. Само че, ако от Порше разсъждаваха така 1970г. сигурно нямаше да могат да го запалят Порше 917 с неговите 2 делка, дето "хранят" 12 цилиндъра с по 2 свещи на цилиндър  ;D. А те не само, че го запалиха това 917, ами и "хвърчаха" с близо 400км/ч на Льо Ман и  държаха куп рекорди там от 1970 та чак до 2010г. А марката и модела на колата, дето през 2010г. подобри тези рекорди, е известна само на запалените фенове на РСА концерна, а името на Порше 917 -  на почти всички непредубедени фенове на автомобилния спорт. И това 917 се счита за една от най-добрите състезателни машини за всички времена! Не от мен (щото съм фен на класически Поршета) -  а от специалистите. И много други бегачки разбира се сума ти години ги караха на делка. Знаеш приказката - който го може, си го може (и с делка). Но това, което Тошко се е опитал да прави с Голфовото делко, настина е много пипкава работа. Просто трябва много, много сериозно преправяне.
А за карбовете дето хранят 2 литра мотори. Те хранят, ама размера на карба и дифузьорите не зависят само от кубатурата, ами и от мах обороти на двигателя и по-точно от оборотите, където се прави мах мощност. Един 2литров двигател може да прави мах мощност на 5000 оборота, ама може и на 8000 ;D.  Ето това е книга на моя колега проф. Ангел Димитров от варненския Техничски. Допреди преме караше "пура" Ауди А8ца от "старите", но е фен и на по-стари класики от източния блок -  има и доста прилични Трабант 600 и ЗАЗ 965 ;D. Така, че на само на хартия е опирал до карбове.
По принцип не ползвам почти нищо на български, ама случайно ми попадна из нета в лада форума мисля тази негова книга за карбовете ;D. Абе Сашо, знам че си фен на Моско, ама що не хвърляш едно око при "конкуренцията"  ;D. Та ето какво пише колегата на 190та страница за оразмеряването на карбове.
Точка 2 казва как се изчислява размера на карба (това "тръбопровод" дето го ползва колегата ми звучи малко като ВИК чарк  ;D ;D ;D ;D ;D), т.е. на гърлото/дросела. Всичко е вярно, с уточненето, че този коефициент ламбда при състезателни коли се взима (типично) 0.85 (т.е. малко по-голям от това 0.8 ... 0.83 дето дава той). И после т.3 дава размера на дифузьра = размера на карба по 0.8.
Ами при Тошко за мах мощност при 8000 оборота и размер на един цилиндър в литри 0.325 литра получаваме: 0.85*(корен квадратен от 8000*0.325) = 43.34mm размера на карба. При Веберите с хоринзонтален поток най-близкия действителен размер е 45mm. Е, на Тошко Веберите са точно 45ци. Умножаваме 45*0.8=36mm и това е размера на дифузьорите. Е, на Тошко дифузьорите са точно 36mm  ;D. При Ланчата очевидно мах мощност се прави между 7000 и 7500 оборота и там вече 40ки карбове с 32 или 34mm дифузьори ще свършат работа.
За "неизцедени" стриит машини, дори и такива със "спортен дух/бегачки" размерите на карба/карбовете са типично с един надолу (ако има такъв) спрямо състезателните машини, а на дифузьорите -  типично 0.8 по по-малкия вече размера на карба (както е в книгата). При спортните Вебери с хоризантален поток например "най-малките" карбове са 40ки и за стрийт машини от порядъка на 1300 кубика се прави известен компромис - слагат се 40ки карбове (и идват малко големи да), но се донастройват с подходящи дифузьори и жигльори. При спортните Вебери с вертикален поток има и 36ци и там нещата са малко по-гъвкави и лесни при малките кубатури откъм настройки. Алфа 33 1.3 например ползва Вебери 36ци с 28ци дифузьори. Алфа 33 1.5 с нейните 105 кончета на 5800 оборота заводски пак ползва Вебери 36ци, но вече с 30mm дифузьори и съответните жигльори (достатъчни са тея карбове и за стрийт машини "достатъчни" е много по-добре от "големи"), каквито карбове ползвам и аз. За стрийт машени с "големи" карбове (по точно несъобразените и неоразмерени за характеристиките на двигателя)  ще се извади мощност, където стрийт машината не може да я ...използва ;D, и ще се влошат нещата там където и трябва тази мощност  ;D.
На последните 2 фигури размера на карба/карбовете и дифузьорите (без закръгляне към действителните размери) са за състезателни машини, като РСа на Тошко. Не за стрийт машини!   






« Последна редакция: Февруари 15, 2021, 10:00:28 от Nik1600GT »

Март 28, 2021, 19:05:56
Отговор #261

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Вчера най сетне колата мина дино теста,имаше доста ядове докато настроя мотора,над 3 часа продължиха настройките,но крайния резултат си заслужаваше.С отиването почнахме от 108 коня и 110нм и завършихме с 125 коня и146 нм.
Една снимка докато сменям жигльори,честно може би ми се събират над 2 часа надвесен така,накрая неможех да се изправя,заболя ме кръста  :))




Март 28, 2021, 21:05:00
Отговор #262

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
супер е, чакаме фотосесия напълно събрана на някое яко място  O0

Март 28, 2021, 21:31:44
Отговор #263

Неактивен peter67

  • Публикации: 762
Въххх, тия обороти  :-[ :-[ :-[ , много ли е нахално ако помоля да се повозя малко? O:-) O:-)

Март 30, 2021, 11:28:29
Отговор #264

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Въххх, тия обороти  :-[ :-[ :-[ , много ли е нахално ако помоля да се повозя малко? O:-) O:-)
Струва ми се невъзможно технически, защото... има само 1 седалка ;) Моята има 2, ама не смея да я вкарвам в подобни обороти, понеже моторът е оригинал и няма части за него...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 30, 2021, 21:00:53
Отговор #265

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Въххх, тия обороти  :-[ :-[ :-[ , много ли е нахално ако помоля да се повозя малко? O:-) O:-)
Изобщо не е нахално и с удоволствие бих ви повозил,но Митко е прав,че имам само една седалка А усещането вътре  в колата в движение да я вкараш в 8 хил оборота и усобено сега след настройките,е уникално,ревът на мотора и ускорението ми вдигат адреналина на макс.

Март 31, 2021, 06:07:46
Отговор #266

Активен rosen sn

  • Публикации: 470
 Значи, който има желание и си носи седалка  :D :D :D, може да усети 40 годишна рали кола ,
 Готина резачка ,браво

Март 31, 2021, 14:08:29
Отговор #267

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Тошко,"въх тия обороти" имат ли някакъв ограничител?В смисъл някаква защита?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Март 31, 2021, 16:05:51
Отговор #268

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Отговарям пак от името на Тошко - той си поръча от Чехия едно въззскъпичко запалване с вграден компютърен ограничител, доколкото разбрах може да му се настройват макс. обороти ;)
Използвам случая да се похваля и аз, че в темата ми все не остава ред да пиша надълго и нашироко - и на мен днес ми е пристигнало едно делко с оригинален парт. номер за модела, също електронно но не е чак компютризирано :) Трябва само да отида при "доставчика" да си го прибера...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 31, 2021, 19:07:11
Отговор #269

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Тошко,"въх тия обороти" имат ли някакъв ограничител?В смисъл някаква защита?

Немо, тук се "търсят" около 95-100 кончета от литрова кубатура и при класическа малолитражна атмосферна бегачка тези кончета няма откъде да дойдат освен, ако не се направят ... "въх тия обороти"  :D. По-големият проблем е това, с което се занимава Тошко напоследък - финната донастройка на карбовете и "изчистването" на характеристиката на аванса. Тогава тези високи обороти ще са и по-безопасни за самия двигател.
Иначе за доста класически делка се намира палец с механичен "прекъсвач". Има ги през 400-500 оборота - от 4500-4800 ... докъм 7500-8000 оборота. Проблемът е, че при стар палец с прекъсвач много често оборотите, при който сработва прекъсвача, са различни от това, което пише на палеца. В китайската ера няма да се учудя и при нов палец, ако прекъсвача сработва при доста по-различни обороти от написаното на палеца. И от моя опит - по-често са по-ниски оборотите, при които сработва прекъсвача от това, което пише на палеца. Хубавата новина е, че чрез елементарно "изкривяване" на пластината, към която сочи стрелката на снимката, тези обороти могат и да се увеличат, и да се намалят. Ето един такъв палец, с който карам от време на време. Тествал съм го и в границите на точно 500 оборота мога да променя оборотите, при които сработва прекъсвача - изкривявам пластината навън и оборотите, при които сработва прекъсвача се увеличават и обратно. Има вариант да се заиграем и с пружината, която се вижда в канала в средата на палеца и тогава може да го направим и на 3000, и на 15000 оборота да "къса" искрата ;D.

« Последна редакция: Март 31, 2021, 19:31:45 от Nik1600GT »