Автор Тема: Шкода 130РС - реплика  (Прочетена 90632 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Август 09, 2021, 16:41:06
Отговор #280

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
През уикенда се проведе дългоучакваното състезание  CLASSIC RACING 2021.Още 2016 като почнах да правя Шкодата и си мечтаех един ден и аз да участвам с нея.Е този ден настъпи,но бях страшно претеснен,никога досега не бях карал на писта,въпреки че съм механик на състезател от Българския  пистов шампионат и съм по пистите от години.Другото ми притестение беше колата,реално на Шкода събора ми беше първото и каране,но там се състезавахме нана 400м ускорение,и  незнаех как се държи в завой,как спира,единственото което знаех,е че ускоравя и върви доста добре.И така първата сесея беше за мен упознавателна,да науча завойте,да усетя как стъпва колата,как спира,на коя скорост да съм в завоя,получих и няколко ценни съвета от моя приятел състезателя,с който си бяхме разменили местата,сега аз бях в ролята на пилот,а той на механик.И така първата сесия записах  слабо време 1:37.Важното е,че видя как се държи колата,оказа се доста стабилна,притеснявах се и от прегряване на мотора,че  си беше адска жега,но и там нямаше никакви проблеми,спирането също се оказа доста добро.Искам да вметна,че нашия клас е до 1600 кубика и участват доста профисионални състезатели предимно с Лади.Последва втора сесия вече бях набрал смелост и след загряващата обиколка се втурнах да раздавам газ.Захапахме се с един състезател с Лада Самара,там опита си личи,той правеше много късни спирания и ме застигаше по завойте,аз все още не бях свикнал с колата и спирах доста преди завоя,но излезехме ли от завоя,Шкодата дръпваше яко,и така 2 обиколки се натискахме и тъкмо беше взело да става интересно и Шкодата изпуши жестоко,веднага спрях,оказа се,че ми излязла щеката за маслото и е фъркало по изпускателния колектор,така приключи за мен 2рата сесия,със време 1.28.Оправихме щеката и последва 3 сесия,тръгна добре,но на първата ми бърза обиколка колата огасна и не ръчи да запали повече,издърпаха ме в бокса,нямаше ток на свещите,докато се чудим от какво е,тока дойде и колата запали,Дойде и 4та сесия изкарах я,но колата нямаше мощност,за беда загубих и 4-та скорост,но така се бях ядосал,а и ми се караше,вече бях сванал късното спиране,влизането и излизането от завойте,и така без 4-та скорост която ми беше неободима на дългата права и загубата на мощност,пак записах 1.28,спечелих от късно спиране и по голяма скорост в завой,след като видях,че в предишните 3 сесий,със скороста която влизах в завойте нямаше и минимално поднасяне,тук вдигнах скороста и пак на нито един завой колата неможа да ме оплаши или да поднесе,но за съжаление пак огасна и с това превърши карането ми,реално времето щеше да е много по добре,но всяко начало е трудно,за другото състезание ще съм по потготвен и ще се представя много по добре.
 Това е клип от състезанието    https://www.facebook.com/KMETAA/videos/1151172895390   
Второто дългоучаквано нещо бе да съберем двете Шкоди за една фотосесия с на колегата Митко Ненов.Даже организаторите ни дадоха 10 минути пауза на състезанието за да изкараме Шкодите за една фотосесия на пистата.Качвам само една снимка,а за  другите оставям тази чест на Митко,да ги качи в неговата тема. 


« Последна редакция: Август 09, 2021, 16:45:44 от to6ko_opc »

Август 09, 2021, 17:24:12
Отговор #281

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Тошка, честито ти бойно кръщене на пистата, знаех си че ще ти хареса и бързо ще свикнеш, дори твоят приятел - опитният стар пилот беше впечатлен от представянето ти като за новак. За колата не се притеснявай, нормално е да проявява в началото "бебешки болести", при положение че си я тествал много малко и не в такива условия. Вероятно специалното ти запалване играе някакви номерца, щом инцидентно губиш тоци, а после ненадейно се завръщат. Май ще трябва да говориш с твоя чешки приятел Върба да ти даде съвет по тези проблеми, или дори ако трябва да ти смени джаджата гаранционно. При мен комутаторът на Пежото ми играеше подобни мизерии - когато загрее прекъсваше внезапно захранването и колата спира на пистата, а половин-един час по-късно като поизстине пак запалва за кратко и така се зацикля... това е термично зависим компенент. Сменил съм 2 нови комутатора сега съм с трети вече, но винаги си нося и резервен в багажника.
Иначе добре си усетил, че Шкодата е кола обичаща завоите, дори в твоя случай както е със старата кормилна кутия вместо рейка... но пък вероятно сликовете компенсират този ѝ малък недостатък. Аз също с помощта на малка хитринка успях да завъртя 2 бързички обиколки с моята RS по време на парадната обиколка, просто тръгнах по-късно и трябваше да настигам колоната :) Очарован съм от поведението на РС-ката, макар че моята не е с пистово окачване и е с най-обикновени стрийт гуми, колата влизаше в завоите като по релси и дори задницата, където съм с по-старички гуми нямаше склонност към неочаквани дрифтове. Просто перфектно се води в сравнение с Пежото, което е на предно предаване и в завоите иска много здрави ръце, понеже волана постоянно те бие в пръстите и те дърпа неочаквано накъдето колелото намери повече сцепление... доста време ми отне, докато се науча да го карам добре на пистата и да постигам прилични резултати, най-добтите ми времена със сликове са около 1:20, така че вярвам следващия път със шкодата поне да ги изравинш.
Относно снимките - качвай на воля където поискаш, щом съм ти ги дал не се притеснявай. На Ростислав също съм му обещал да ги пратя в пълна резолюция, за да избере най-подходящата за календара догодина... имам чувството, че месецът в който я качи за мен ще продължи през цялата година ;)
И още нещо по тая тема - линкът ти към клипчето във Фейсбука не работи, макар да съм с регистрация там. Предполагам това е моето кратко клипче от борбата ти със Самарата, малко преди да изхвърлиш маслото... имаш разрешението ми да го качиш в Ютюб, че на мен надали ще ми остане време през тази седмица.
Още веднъж - много се радвам, че се събрахме въпреки почти непоносимо горещото време и оскъдицата на разхладителни напитки /барчето не работеше/, но се чувствам длъжен да благодаря и на организаторите, че ни предоставиха тази възможност да покараме и да направиме хубавата фотосесия на пистата.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 10, 2021, 07:36:07
Отговор #282

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Благодаря,Митко и аз имам съмнения за електрониката,и за горивната помпа също,но малко и се ядосах и съм я  оставил да ризмисли за държанието си  :D,като открия проблема ще пиша.Клипа ми от Фейса го качих в Ю-туба,но качеството е лошо
А този е,твоя,пак от същата обиколка

Август 10, 2021, 11:54:01
Отговор #283

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Тоше, точно на теб май няма смисъл да обяснявам, че горивната помпа се хваща най-лесно - ако бръмчи значи бачка, ако не бръмчи - колата спира. Аз затова на моята имам 2 паралелни помпи вързани на отделни ключета върху таблото - едната ако даде фира, веднага мога да превключа към другата ;) Мисля и бобина резервна да си монтирам по същите причини, но без ключета на таблото.
Хубаво, че твоите хора са направили клипче на почти цяла обиколка, на мен ми беше много жега да седя на трибуните за да правя дълги филми :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Август 10, 2021, 15:49:06
Отговор #284

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
първата снимка задължително в клубния календар за 2022!

Август 10, 2021, 19:18:16
Отговор #285

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
първата снимка задължително в клубния календар за 2022!
Пратил съм цялата фотосесия на Ростислав да избира :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Ноември 07, 2021, 16:00:56
Отговор #286

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Не съм писал отдавна,след карането на пистата се зарибих по състезанията,още повече,но понеже само аз си знам колко труд и пари,а  и отделно как не се намират вече части за този модел,реших да си направя 2ра Шкода за да мога да се поотчупя  на пистата. Почнах да търся пододящата Шкода за новия проект(а хем се бях зарекъл повече да не влезам в такива проекти)И така миналата уикенд ми се случи нещо като чудо,Петък се чух с колегата Стефчо от Дряново,баща му си продава Шкодичката,оговорихме се неделята да отида да я видя,събота вечерта ми звъни телефона в Шумен се продават части от РС на покойния Илия Бонев,без да се колебая се разбирам с момчето неделя сутринта да отида да ги взема.А частите се  оказаха точно липсващите парчета от пъзела за събирането на оригинален РС мотор.4 чисто нови Т образни ковани бутала с ризи,разпределителен вал с фази 320на 300 градуса и смукателен колектор,аз от преди това имах оригинален маховик с притискател,феродов и аксиален лагер от РС,също и колянов вал с биели.Чакам още някой дреболий и започвам събирането на така мечтания РС мотор.
Взех и странично огледало,но понеже вече имам,то ще остане за другата Шкода.Също така се сдобих и с оригиналните спортни колана,който също търсех доста отдавна.

Ноември 12, 2021, 08:15:18
Отговор #287

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Страхотни придобивки за проекта, браво!
Освен нов мотор, предвиждаш ли друго, имаш ли нещо за довършване, дооправяне...?

Ноември 14, 2021, 15:15:08
Отговор #288

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Страхотни придобивки за проекта, браво!
Освен нов мотор, предвиждаш ли друго, имаш ли нещо за довършване, дооправяне...?
За сега най-важен ми е мотора,който ще погълне още доста финанси.Направя ли мотора ми остава само задното окачване,което също искам да е оригинално.

Януари 08, 2022, 19:19:06
Отговор #289

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 250
Ето какво получи за коледа РСката.Оригиналните закопчалки за предния капак.Бяха ми мечта,но много рядко или почти невъзможно е да излязат някъде за продан и то само в Чехия,и ги бях отписал,но следя всички обяви в Чехия и Словакия и докато излезе обявата се обадих веднага,чеха излезе точен,защото се притеснявах да не ги даде на друг,но той каза,ти първи се обади за теб са.