Автор Тема: Шкода 130РС - реплика  (Прочетена 88624 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 17, 2018, 20:14:46
Отговор #60

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Работи се на пълни обороти,покрива вече е махнат и както си знаех,че ще имам работа по гредите под него.Опасявах се,че ще е повече,защото там им е слабо място,ламарината е гола,но се оказа че е изгнила само гредата от шофьорската страна.



За моя радост се оказа,че отвътре гредата е в отлично състояние

Една снимка от вътре на купето.Отвътре съм напълно готов,остава да изработя ролбара.


Юни 18, 2018, 13:18:40
Отговор #61

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Браво! Отлична работа!

Юли 18, 2018, 22:37:04
Отговор #62

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Вече си имаме и праг

Юли 19, 2018, 09:32:26
Отговор #63

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Браво, Тошко! Още малко и си готов да започваш голямата игра с напасването на калници и капаци... Относно боядисването - предполагам си избрал окраската със сини и червени ивици, но мислил ли си да замениш синьото със зелено...?

Юли 19, 2018, 14:06:01
Отговор #64

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Имам един въпрос. Знам, че калниците на шкода са на болтчета, а не на заварка. Въпреки това, би трябвало да се явяват част от силовата структура на купето като цяло. Замяната им с такива, изработени от композитни материали, или пластмаса, определено не е промяна в положителна посока. Оригинално на 130 РС от какъв материал са калниците, и има ли заводски някакви усилвания по купето, в сравнение със серийна 110-ка примерно?

Юли 19, 2018, 16:52:43
Отговор #65

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Колега Ники, пазя оригиналните калници на моя 130RS, макар и в доста лошо състояние. Изработени са от фибростъкло, също както и задният капак. Вратите, таванът и предният капак са от алуминиеви листове, поставени върху оригиналната стоманена арматура. Не съм забелязал да има някакво допълнително подсилване на купето, освен разбира се ролкейджа от безшевни стоманени тръби. Освен това носачите и магарето на предния мост са допълнително подсилени и презаварени.
В онези години това явно е било считано за достатъчна пасивна безопасност в рали автомобилите. Нека си припомним, че само 10-тина години по-рано те все още не са били оборудвани с такива клетки, а някои от тях дори и без предпазни колани!
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 19, 2018, 17:11:29
Отговор #66

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Аз не мисля, че в този случай калниците трябва да имат принос за коравината купето. При 105/120 може и да съществува тоя момент, тъй като там заден калник праг, средна и предна колонка, свързани с профила под лайстаната на покрива, всъщност са един детайл, който е заварен. Това действително няма как да не влияе на коравината на цялото купе. Но при 1000/1100 и фейслифта му 100/110 и предните, и задните калници са на болтове, на които според мен не се разчита за обезпечаване срещу усукване на купето.
В оригинал калниците на 130 RS също са стъклопласт. Ако изключим ролбарът, който по-скоро пази състезателите, отколкото да заздравява купето, на 130 RS има една допълнителна напречна преграда между предните подкалници, която преграда със сигурност ги усилва, но нейната поява по-скоро е резултат от преместения отпред радиатор. Друго, за което се сещам при 130 RS, е сравнително тънката разпънка с кръгло сечение (вероятно тръба), заварена между двата задни амортисьора. Ако има още нещо, предполагам krankenstein ще може да разкаже по-подробно, тъй като той е сред малцината късметлии, собственик и на 110 R и на 130 RS ;)

Юли 19, 2018, 17:15:35
Отговор #67

Неактивен to6ko_opc

  • Публикации: 246
Определено ще има разлика в здравината.Сега забелязах като отделих тавана от гредите.Към всичките греди е изварен а точковите заварки са през 2 см.Беше много здраво,а сега на негово място ще се нити алуминиев които е и по тънък,дори с 1 мм от железния.Също при РС са премахнати някои допълнителни подпорки и всичко това с цел олекотение.За сметка на това пък има ролбар.
Сега видях че Роската е писъл за ролбара,които наистина не помага чак толкова за здравината на купето,а повече да пази пилота.Ролбара никъде не е хванат към страничните греди или към  тавана,а е заварен само към пода.Подпрени са предните ланжарони и отзад има разпънка между амортисьорите.Лично за моита мисля да пусна някои мустак от ролбара към гредите
А и Роска голямото напасване започна,в тая жега не ми се приказва как залепва и сърби по мен тая пушилка.А до цвета мина ми през акъла вместо синьо зелено,ама няма да бягаме от оригинала
« Последна редакция: Юли 19, 2018, 17:26:46 от to6ko_opc »

Юли 19, 2018, 17:28:58
Отговор #68

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Благодаря за отговорите. Не съм запознат с този автомобил, затова и питах.

Юли 19, 2018, 17:36:05
Отговор #69

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170
Друго, за което се сещам при 130 RS, е сравнително тънката разпънка с кръгло сечение (вероятно тръба), заварена между двата задни амортисьора.

От моят опит с Костенурки (пак са задномоторни при това на шаси) тук би трябвало да е ключа за бараката. И аз не мисля, че калниците имат много общо със здравината на купето. Поне до момента, до който не се стигне до удар.А при Костенурки, които дори със стоковото си окачване са повече от стабилни в завой, при липса или разбита задна стабилизираща щанга (нещо като разпънка е) веднага се усеща много кофти "усукване" при по-здраво влизане в завой. Ако е наред тази щанга и с малко по-шороки гуми от стоковите се влиза и излиза  :D от доста кофти завои със скорост, която оставя учудени (или назад) доста съвременни коли. ПС. Леката предница е другият фактор, при който никакви калници и разпънки не помагат, а се иска доста опит за да не се направи беля из завоите при здраво/спортно каране.
« Последна редакция: Юли 19, 2018, 17:58:34 от Nik1600GT »