Автор Тема: Шведските ми купета...  (Прочетена 74307 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 04, 2018, 20:53:57
Отговор #10

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Страхотен автомобил. Около Коледа точно за един ден се появи и една с 4 врати, 2.0 турбо, 180 к.с. я бяха писали, още на старите номера. Имам оферта за един 900, 1983 година, спира ме само, че е атмосферен двигател, добре ли се справя твоя откъм динамика ?

Да, таиа светло синиата 900 турбо бе фастбек с 5 врати обаче, не с 4.
От Пасарджик маи беше, и исглеждаше отн. угледна, особено на фона на само 1500 лв. цената.
А иначе оригинално е 143-146 кончета турбото при неиа, малко са понадули конете в текста.

Макар че беше на 260000 км пробег на обиава, и имаше видими раждички, веднага иа е прибрал некои фен.
Може и да е трудна документално де, с тиа стари номера от преди 1992 исдадени.
А и това, че не е карана ваобште 10 години, не е много добре по отн, на некои елементи, като напр. гарнитурата на цил. глава, и водните магистрали и радиатора.
Наи вероиатно ште прегрее и духне веднага гарнитурата, ако се подкара активно.

Ами какво да ти кажа по отн. на динамиката...
Конкретно моита работи сега на 3 цил,  O:-) та не мога да прецениа.
Иначе сам карал наи-бавниа 900, както и 99, те са с карбове Стромберг, и пак им е прилична динамиката.
Турбо всичките мотори са прилично силни, а атмосферниа 16в не мислиа, че е много по-динамичен от 8в инжекционите като моиа.
Наи-редкиа мотор на Класик 900 е 2.1 литра 16в атмосферен, но такав не сам карал.

Януари 04, 2018, 21:24:29
Отговор #11

Неактивен SlaviZ0

  • Публикации: 27
Ухааа, явно ме очакват същите проблеми с гарнитурата и т.н. при евентуалната ми покупка на атмосферния, който споменах, защото от 2-3 години не бил каран. Но, освободя ли се от Волвата, които имам съм на 90 %, че ще се сдобия с него.

Януари 06, 2018, 15:38:44
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ухааа, явно ме очакват същите проблеми с гарнитурата и т.н. при евентуалната ми покупка на атмосферния, който споменах, защото от 2-3 години не бил каран. Но, освободя ли се от Волвата, които имам съм на 90 %, че ще се сдобия с него.

E, успех с покупката.
Ако стане, 900-ката много ще ти хареса.
Много динамична на пътно поведение, и пъргава за завиване и каране е, като всички Сааби, за разлика от почти всички Волва например, които общо казано, са по-тромави и бабешки на стоеж на път.

А хардкор Сааб Класик 900 феновете по света си пишат по Форумите, че гарнитурата на главата на В201-В202 моторите, си е априори често сменяем консуматив.
Разликите са, както те се шегуват, че ако караш атмосферка 900 в Аляска, я сменяш само всяка година гарнитурата.
Но ако караш турбо 900 в Австралия примерно, ти е сезонен консуматив, и я сменяш на всеки 3 месеца, хаха. ))

Моя сега също е с тоя дефект. Взех го с издухала гарнитура.
По някое време мин. лято, след смяната на маслото през м. Май, наследника на бабата собственичка, ходил до провинцията в горещо време, и като се върнал, вече била фитка гарнитурата, и колата губела бързо антифриз.
Всъщност сега колата яко гълта вода само към трети цилиндър, и цапа свещта там още при паленето, другите 3 свещи си остават сухи.

Умувах в началото, да не е наличен проблем със запалването, с примерно комутатор-плочката или бобината, за което и досаждах с въпроси и за мнение на колегата доц. Киранов, поради прекъсването и трудното палене.
Киро даде компетентни и оказали се точни, преценки.  :D
И благодарение на неговите дистанционни съвети, диагностицирах цялото запалване.
В крайна сметка, след смяна за всеки случай на кабели, свещи, палец, дистрибуторна капачка, че и бобина, то се оказа ок.
Вкл. и еднаквата, както Киро уточни, при всички коли с транзисторни Бош запалвания- 7 пинова комутатор-амплифайер плочка, и тя беше наред след тестовете.

След като и пробвах на налягане и качество на впръскване, и 5-те /4 основни и 1 обогатителна/ дюзи на Бош К-Жетроник инжекцията, и те се оказаха наред, теоретично като проблем и причина за неравномерната работа, останаха само като предполагаем проблем, клапаните и буталата.
Та, с помощта на нашия колега ретрофен Сашо, главния майстор на сервиз Кобра 2, премерихме компресията на всичките цилиндри с един прецизен манометър.
Като цяло бе добре, малко в долните граници- 10-10,2-10,5 атм. на трите здрави цилиндри.
Но имаше и очакваема изненада- кръгла 0, O:-)  на мокрещия свещта си- трети под ред цилиндър.
Та. тия седмици ще свалям главата да видя какво става, и ще кача текущи снимки от разглобяването и ремонта.
Най-вероятно, изпускателен клапан на тоя 3 цил, ще е с с изгоряла периферия, или запецнал отворен, та да дава нулеви атмосфери.

Стискам и палци главата да е само покривена, а не разцепена от прегряването, и отом още да се губи водата и компресията.
Така че кой знае, може да се оформи и по-голямо приключение.
Като отворя мотора, и огледам цилиндрите, сигурно и ще продължа надолу с разглобяването, и ще сменя поне сегментите на буталата.
Ако има разни износени, или поразместени откъм ключа им сегменти, тая половин атмосферна разлика в компресията на 3-те здрави цилиндърар може да идва от това.

Лошото при Класик 900 е, че мотора, освен че е обърнат наопаки /1 цил. и ремъците на алтернатор, климакомпресор, и серво, са от към предното стъкло/, е и качен много неремонтопригодно, буквално върху скоростната кутия полулегнал.
Така че капака на картера е достъпен за махане и сваляне на мотовилките с буталата, чак като се извади мотора от колата.
Така че пролетта ще трябва да се запознаем с по-детайлно с вътрешностите на баш тоя ОНС Триумф мотор /иначе разни Триумф авто-мотори с по-стари конструкции с долни валове отдавна съм ги меткал на разглобяване-сглобяване  :))/.

А ето като допълнително визуално инфо, няколко общи снимки на моя със Сааба 900 турбо на един съсед и наш колега ретро фен, чичо Стенли. Неговия, освен че е с 5 врати фастбек, за разлика от моя 3-врат, е и от по-стария лифт, правен 1979 до 1986 година /моя е след 1987 версията/.
Стария лифт се характеризира с по-изправени фарове и решетка, но пък по американски по-издадени, но по-тесни брони.
Като цяло стария лифт според мен изглежда по-рустикално и типично по Сааб-овски, от спрямо моя аеро-оформен лифтов модел.

























« Последна редакция: Януари 06, 2018, 16:30:47 от USfan »

Януари 11, 2018, 22:28:36
Отговор #13

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
Много обаятелно пишеш бе Люси. Отново честито!

Няколко неща. Това че пише на книжката купе комби на един ред не значи че го имат за купе комби според мен. Саабска работа.... мисля, че са изброили модификациите, макар, че комбита май има само 2 произведени.

Мойта и тя духна гарнитура миналото лято към края :) . Смених я сам, не беше трудно.  Май пак на 3ти цилиндър беше проблема. Смених маслообирачи, напаснах клапаните, една стружка на главата и сега е отново супер... Моята надуваше много в казанчето, цялата компресия на 3ти цилиндър отиваше там.

Това е за сега... Ако колата е реално на 145ткм според мен не се занимавай да я отваряш надолу. Тези коли карат по 300-400-500 хиляди без проблем.
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Януари 12, 2018, 13:56:56
Отговор #14

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Благодариа Иване, радвам се, че ти харесва и колата, и описанието.  O:-)

Малко се отплеснах с предисториите, но реших, че ако по-натам в времето, млади фенове четат шведската тема, добре е да им дадем и малко по-широк исторически поглед по отн. на шведските точно купета.

А името Комби-купе, приложено само при 3 и 5 вратите хечбеци, го исмислиа главниа дисаинер на Сааб, бил на поста си от 1969, та чак до 1992 година- Биорн Енвал.
Специално това име при 900 се прилага широко в диларовата литература и рекламни материали тогава.
Енвал е автора на дисаина на всички Сааби тогава /не че са били много типовете каросерии и модели де/, вкл. и на 900, както и на фастбек версиата на предшественика му- 99, дебутирала в 1974 година.

Неговата идеиа е да сачетае практичността на хечбек бодито, с по-полегатите линии на класически фастбек. И така, успешниа му лифтингов модел 99 с 3 врати /оригинала 99 от 1969 е с 2 врати, проектиран от бившиа глаен дисаинер на Сааб- Сикстен Сасун/ , Енвал нарича КОМБИ-КУПЕ.

Тук обаче, на термина- комби, може да се гледа по-широко.
В 60-те и 70-те години така наричат всекакви МПС-та с трнасформирашти се товаро-пасажерски пространства, а не непременно само лека кола- типично комби.
Например Комбинацион ваген, наричат варианта на Фолц бус Т1, които е с ламаринени стени отсад, а джамове в средата, и падашт 3-ти ред седалки.

https://en.wikipedia.org/wiki/Combi_coup%C3%A9

https://en.wikipedia.org/wiki/Bj%C3%B6rn_Envall






А по отн на ремонта, бреи, и теб не те е подминал годишниа Сааб график, да се смениа редовно гарнитурата.  :))
А клапаните как ги претри на местата им при сглобката?
C некое приспособление ли, или с бормашина?
И само испускателните 8 броиа ли напасна, или всички?
Иначе да, надолу триумф блока е много даржелив, може и да не го отвариам надолу.

Колегата Стенли обаче, на неговиа при 260000 км. пробег смени семеринги и гунички на клапаните, че леко му синееше и хапваше масло.
Но неговиа беше италиански, та обсужването му и от нов, и следгаранционно, е малко така, по наполи стандартите правено.  O:-)

A снимката с двора с джанти, е Сааб-сервиса на Сашо в Перник.
Оттам са моите 15-ќи Аеро джанти, а има и колела от всиакви Сааб версии.





« Последна редакция: Януари 12, 2018, 14:02:46 от USfan »

Януари 12, 2018, 17:27:38
Отговор #15

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Като стана темата по отн на двигателни ремонти, в тоиа саит има подробни данни на ремонти и расмери на всиакави модели и версии на двигатели на класически коли.
В случаиа, даннните на атмосферните двигатели на Сааб 99 и 900.

http://www.enginerebuilding.eu/saab/saab-99-ems-gle-20-b20-1981-1984.html

Януари 13, 2018, 19:43:05
Отговор #16

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
като дадох главата хората махнаха клапаните, почистиха ги, после обратно с нови гумички... Как точно са ги напасвали фаските не знам. Моя масло не гори, но аз съм минал по-малко от 5000 км. Според мен за твоя единствено почистване на кранк кейса с някакъв препарат, ново масло и си готов. Гарнитура намерих лесно Ерлинг май ползвах, имаше и интейк и изходяща за никакви пари. Болтове не съм сменял...Остава ми да  намеря чаши на трансмисията. Някой ден Немо ще боядиса аеро кита, с който накрая се сдобих, после ще има монтаж и си мисля за едни малко смъкващи пружини, защото моята изглежда много висока.

'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Януари 24, 2018, 23:36:24
Отговор #17

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Според мен за твоя единствено почистване на кранк кейса с някакъв препарат, ново масло и си готов. Гарнитура намерих лесно Ерлинг май ползвах, имаше и интейк и изходяща за никакви пари. Болтове не съм сменял...Остава ми да  намеря чаши на трансмисията.

А, нека си седи висока, все пак е проектирана и за каране по преспи, не само по Малибу. :))

Ами за блока надолу ще видя. Дават по фабр параметри в Сааб ремонтните католози, някакви данни за луфтове между буталата и диаметъра вътрешния на цилиндрите. Ще меря с луфтомерче там, и с микрометър и за елипсоидност на Бора.
Ако съм ги подминал драстично параметрите, поне сегментите ще сменям.

А, гледам нещо интересно, твоя е с по-агресивно изглеждащите ранен Аеромодел джанти, дето са симетрични.
Моите са по-късните асиметрични, и с по-замазан вид на спиците, и са 15ки, а твоите 16ки ли са?

Януари 25, 2018, 14:40:49
Отговор #18

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Добра субстанция, Люси! :)

Страхотно състояние като цяло!
И аз си мечтая да ми попадне някоя Алфа с подобни дефекти на добра цена.
Малко работа по техниката, тъкмо да се запознаеш със състоянието и, малко работа по интериора за да стане идеална, някоя липсваща дреболийка и накрая имаш чудесна машина и миналото, на която да се довериш.

Иначе, в конкретният екземпляр най-много ми добада комбинацията от черен цвят и бордо салон. Още повече, мокет, кори на врати и само долната част на таблото са също в бордо.
Впечатлен съм!
Сааб винаги са ми били в ъгълчето на листата с желания, но никога извън нея.
Ще се радвам да се повозим като я изпипаш.

Все още помня возенето в Пробата преди няколко години  O0 !


П.П. Какви са били другите варианти на джанти за твоята, лифтова, версия?
На Ванката трилъчевите са убиец! Все едно свалени от концептуален автомобил.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 26, 2018, 22:01:52
Отговор #19

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Добра субстанция, Люси! :)

Страхотно състояние като цяло!
И аз си мечтая да ми попадне някоя Алфа с подобни дефекти на добра цена.
Малко работа по техниката, тъкмо да се запознаеш със състоянието и, малко работа по интериора за да стане идеална, някоя липсваща дреболийка и накрая имаш чудесна машина и миналото, на която да се довериш.
Иначе, в конкретният екземпляр най-много ми добада комбинацията от черен цвят и бордо салон. Още повече, мокет, кори на врати и само долната част на таблото са също в бордо.
Впечатлен съм!
Сааб винаги са ми били в ъгълчето на листата с желания, но никога извън нея.
Ще се радвам да се повозим като я изпипаш.
Все още помня возенето в Пробата преди няколко години...
П.П. Какви са били другите варианти на джанти за твоята, лифтова, версия?
На Ванката трилъчевите са убиец! Все едно свалени от концептуален автомобил.

Мерси Митко, радвам се че ти допада.
Салона наистина бе добро попадение, и като цветова гама и на кондициа,
Само на вратите са поотлепени плушовете, иначе почти липсват дефекти по седалките.

Хах, Пробата иа покарах тиа дни 1-2 часа.
Тиа е гаражирана на Делта Хил, в среда на доста по расови американки.


и понеже е с 3имни гуми, сега ми достави там големо удоволствие по селцата около Витоша да и продухам турбото.
Маистора Сашо сега и смени расни дреболии, наи-вече маслата в скорости и мотор, че на скоростите го смениах преди 4 години, а на мотора преди 2.
Откак преди години имах 2 счупени стик кутии на 2 перформанс Форда, на Сиерата ми Коси, и на Станга 5.0, сам внимателен на смени и и качества на масла баш при наточени Фордове.

Ами штом са ти леко в радара, специално ако искаш да ти намерим и на теб едно Класик 900, да имаш по-фамилна интересна кола, ште те срештна с маисторите в Аеро сервиса, може да намериат нешто.

Например сега си тарсиа да турна в харема и некое 740-760 или 240-265 комби, че немам комби.  :))
Но искам да е 3адлажително бенсин с 4 цил. турбо, или поне с 6 цил. мотор, и да е в почти идеална кондициа.
Трудна работа, но не се откасвам. Лубовта с шведки е пристрастиавашта, така си е.
А след ремонта ако е успешен, и след исвестно расработване, ако е нужно, по метода Пробе стаил на фул тротал  :D , ште му сцепим атмосферката на макс
Ште го пробваш и ти, да усетиш една интересна и свежа на поведение талижка.

3а джантите на Класик 900.
Има оште 2-3 варианта с 3 симетрични спици, а и други многоспицови, и такива дето са- баш като тасчета.  O:-)
Специално 16 цоловите агресивни като на Иван на модела аероджанти, се лансират ако не греша, на прима виста в така наречените- Карлсон едишани.
Те са с наи-висока мошност от всички Класик 900- 185 кониа от 16в турбо кулер мотор.

А ето и некои други модели джанти.












« Последна редакция: Януари 26, 2018, 22:15:30 от USfan »