Автор Тема: Шведските ми купета...  (Прочетена 74318 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 31, 2018, 12:13:04
Отговор #40

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Аз да изкажа адмирации за тука споменатата обективност. У нас има масова мания за замазване относително типичните проблеми да дадена марка или модел, а не е коректно. Често срещана практика е в конкретни форуми за отделни модели да се дискутират точно този тип въпроси, а не да се леят безкрайни дитирамби на възхвала. Всеки, който се занимава дори и най-бегло с автомобили знае, че свръх хвалебствията са безпочвени и в много случаи дори смешни, като пак ще кажа - у нас са добили патопсихологични размери, така че отново - комплименти за обективността.

Боре, радвам се, че оценяваш това.
Бих предположил, че моята и също и тази на колегата Иван обективност идва, може би заради моите други, а сигурно и неговите други коли, които са със задно предаване, и по конвенционална конструкция.
Та косвено сме натренирани да сме всеядни, ако това е правилния израз, и безпристрастно да можем да оценяваме тая и оная школа, с всичките и плюсове и минуси.

Специално за мен тая поливалентност и подозрителност към всички конструкции, която обаче не изключва любовта ми към тях, дойде още от първите ми 4-5 броя придобити коли, в периода преди 25-30 години, които всичките автомобили бяха коренно различни на конструкции и производители.
Ако добре ги помня на подреждане, първата ми кола бе Триумф Хералд кабрио със задно. Втората бе Фолц Поло купе, с предно.
Третата бе тарга- Бертоне х1-9, с централен мотор. Четвъртата бе 5 цил. Ауди 100 Авант. Петата бе  6 цил. тарга- Нисан 300 ЗетХ. Шестата бе 1-я ми Мерцедес, и първия автоматик- 6 цил. 250се Купе. И така нататъка, ставаха все по-различни.

Така че моето поне отношение от много години, и досега, към колите ми, се изчерпва с израза Love-Hate relationship.
Оценявам им веднага и негативно конструктивните, производствени, и експлоатационни недостатъци, много ме дразнят тия им черти, но не ги обичам количките, по-малко за това.
Примерно сред средите на собствениците на американски коли, аз и майстора Сашо Кобрата, сме почти единствените оплювачи на тях.
Което много стряска праволинейните УСА почитатели, понеже знаят, че все пак имам 5-6 броя налични американки, които си ги харесвам, и не мисля да ги продавам.
Но тая ми любов към свръх оразмереността им, и харченето на желязо при производство, не ми пречи да им оценявам по принцип демодираните им конструкции, явните недостатъци в някои аспекти на производството, и някои проблеми по експлоатацията.

Всъщност като се замисля, от всичките коли които в течение на десетилетията съм имал, само единици са съчетавали тоя рядък бленд на конструктивно заложена абсолютна надеждност, в комбина с умишлено проектирана, или просто пък случайно получена- динамичност и удоволствие от карането.
Ако пък към тия критерии- екстремна надеждност, съчетана със супер прецизна управляемост и удоволствие от карането, решим да добавим и външна красота и баланс на формата, то от абс всички сигурно над 40-50 коли, дето съм имал, и от тия 14 дето имам сега, избора се свежда до само една единствена кола и модел, която още имам и карам с кеф.
А да видим дали ще се сетите коя ли е тя...

Що се касае за автоклубовете и марковите Форуми, там 90 процента от хората са на ниво 8 клас на информираност и обективност.
Затова там чета или пиша само в редките моменти, когато ми трябва съвет за някой ремонт, или нещо подобно, или ако ще се договаряме за някоя сбирка на фенове и собственици.

В случая да сме по темата, ако вземем Сааб Форума, там това фенско подскачане, на никакви реални бази почиващо, също е силно изразено.
Примерно сигурен съм, че над половината пишещи там, не могат да различат външно стар 93 от 96, да речем, или Класик 900 от 99.
Там огромната част от колите са, разбираемо- Опеловите 900 и 93, често съчетани и с гадния 1.9 литра ГМ дизеляк, слаган навсякъде по света от Корейски Шевита, през Опел, и чак до Алфа Ромео.
Така че като се ръгне някой у тоя Форум с новопридобития си 9-3 дизел, и се похвали, че си е купил най-накрая истински Сааб самолет,  ::)  какво да му четеш повече там...

Март 31, 2018, 21:57:32
Отговор #41

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913

А да видим дали ще се сетите коя ли е тя...


Ето тук мисля се мъдри отговорът :

"Абе, ако трябва да избирам да остарея само с един автомобил, това ще е именно такова късно 928.
Най-силния ми фаворит кола за всички времена е." - от тази тема - http://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,8710.msg126934.html#msg126934

И понеже не знам какви Поршета имаш в момента, предполагам ще да е някое от тях  :)

Април 01, 2018, 00:02:50
Отговор #42

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Хаха, да, теоретично си прав по отн. на моето преклонително отношение кам 928.
Но не сам дискутирал надеждността му като кола, само поведението и на каране.

Но триабааше да уточниа тук- от колите, които сега имам, а не които сам имал, или сам карал.
Сега имам само малкото 924 еС, което на механика и мотор е 944, но в слим боди.

Но от него категорично като надеждност не сам доволен.
Колкото е прецисно на поведение на шосе, и да е и супер добра ГТ кола с само 4 цил. мотор, тиха, комфортна, устоичива в 3авои и т.н, е по принцип- ужасно ненадеждна.
Една от 2 или 3-те коли, които сам имал, и на които постоианно им е ставало нешто.
Другото гадно, освен честите ремонти, е очакваемото, е че при Порше частите и спец. инструментите са трудни у нас да се доставиат, и са и доста тоиер на цени.

Та, броикам надолу по важните дефекти при 10-12 години каране.
Не слагам тук смени на консумативи като масла, ремаци, кабели, свешти и спирачки.
Последните, при 924 еС и 944 еС2 са като на 911 Карера и 928. и биаха екстремно високи на цена. Установих го с траур, като смених комплект 4 диска и накладки, скоро след придобиване на колата.
Комплекта на АТЕ, барабар с 4-те броиа челусти, беше почти колкото цената на купуването на колата. При това колата си беше в доста добро оригинално састоиание при придобиването.

Та дефектите подред,
2002- купено.
2003-проблеми с копчето на електр. фарове, смених го с по-ново от 944.
2004- пожар в мотора, предисвикан от дефектна бенсинова реика. Глупава штанцовка от супертанежна ламарина, буквално се бе распаднала от ражди от горивото.
След пожара триабваше доста кабели и жици по мотора да смениам.
2005- при смени на ремаците, натегач на ремака на балансваловете се самоекструдира от главата.
2006-расштракване на карета на полуоски. Станаха поне от Фолц бус Т-3.
2007- исдухала цил. гарнитура, поради спонтанно скусана шпилка на цил. глава.
Ваденето на мотора, главата, и скусаната шпилка, и распробиването на блока и главата на расмер с по-дебел диаметар шпилка, бе хардкор прецисна и пипкава работа, дето иа сварших почти сам.
2008- исхварчал лагер на предно десно колело. Стана поне тук от Ауди 200.
Смених профилактично тогава и лагерите отсад, имаше на един от тиах леко виене, при много под 200000 км пробег. 3адните станаха от Ауди В2 Купе Куатро.
2009- спукан масло-охл.течност кулер, само от Порше правен, с сложна Г-обрасна триисмерна форма. От ништо друго не ставаше. триабваше ориг. от Порше да се купува.
2010- счупване на алумин. реиката на електр. шибидах ,коиато с енамира њ багажника, комплект с ел. мотора.
Сложна форма, само оригинална от Порше иа имаше таиа реика.

Супер каприсна кола е точно таиа 924 еС.
Представиам си и 928, как ште е двоино по-калпава на обслужване и от 944, все пак е двоина на цилиндри, клапани, моштност, и прочее.

Така че Боре, от моите сега налични коли, идеалната комбинациа на надеждност и удоволствие, далеч не е 924ката.
Помисли пак, коиа ли е колицата шампион?  :)
« Последна редакция: Април 01, 2018, 00:19:04 от USfan »

Април 01, 2018, 22:05:18
Отговор #43

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
залагам за единицата кабрио :)  >:D
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Април 01, 2018, 23:23:28
Отговор #44

Активен USfan

  • Публикации: 10811
залагам за единицата кабрио :)  >:D

Хм, топло си, но почти.  ;D
Единицата е супер готска кола на каране, особено като се има предвид, че е с предно предаване.
Но считам, че има 2 проблема с надеждността, които иа отдалечават от абс. критерии на надеждност.
Специално е така при ГТИ мотора като на моето кабрио, там са типични 2 проблема.

Единиа проблем е при инжекциата при престои, ако не се кара.
Тогава идват васдушни мехури в мех. инжектори, а и по принцип се сбагиасва мех. инжекцион от престои.
Друг проблем е честотата на исносване на втулките на штангите на скоростната кутиа, което им иска смениането на 3-4 годишни периоди.
Така че Голфа е почти фаворит, ама не баш.

Друго едно мое кабрио- Мустанга 5.0 ГТ, и тои ми е фаворит по надеждност и динамично каране.
Но, само почти.
При него при ГТ версиите правиат проблеми стик кутиите с 5 скорости.
С моиа вече имам 3 отделни броиа Кутии Борг Т-5, всичките са правени, и и трите сега пак са повредени.
Другото е, че предницата е малко тежка, и ако не се кара при агресивно каране на дрифт, почва да недо3авива, което е доста досадно при уж спортна кола с 3адно предаване.
Сума-сумарум, тои е почти надежден, и почти страхотен на каране, но си остава почти.

Така че друга е колата, и определено е една от другите останали мои с 3адно предаване.  ;)

Април 02, 2018, 00:28:58
Отговор #45

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Миата

Април 02, 2018, 08:54:54
Отговор #46

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
Мичев позна според мен. ^-^
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Април 02, 2018, 11:32:38
Отговор #47

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Да, Ники нацели.  :))
Мх-5 почна преди почти 30 години живота си като имитация на Лотус Елан, и въобще есенция на британските роадстери от 60-те, но стана много скоро- цяла институция.
Това е с дистанциа на най-прецизно перфектната кола на каране, дето сам имал, и една от най-забавните.
В добавка като сложим с абс. и непоклатима надеждност на експлоатация, ми става фаворита ми сега на всички времена, поне от колите дето сам карал.
Моята за вече 6 години активно каране направи проблем само със блокиране на кутията на задна скорост.
Но аз си бях виновен, понеже ми изпускаше амбриажната помпа налягане, не я смених навреме, и в резултат, изглъзга се от съпротивления при смяна, вилката на задната скорост.
Но извън помпата и самопредизвикания проблем с кутията, абс. никакви проблеми, само чиста радост от шофирането.

А на мен поне, Мх-5цата /в Япония и викат- Еунос/, след премиерата и, и след това, поне визуално ми изглеждаше доста женска кола.
Но това беше така, докато не покарах една от първите внесени в БГ, бе собственост на мой познат, в далечното лято на 1992 година.
И оттогава се влюбих в нея като кола, и така, вече цели 25 години.

Да, 2 и 2 Ген, макар и да имат перфектни пропорции и балансираност  на формите, продължават да ми изглеждат леко фемининни.
Но пък 3 и сегашната 4 ген, станаха по-ръбести, и определено изглеждат вече маскулинни.
Особено актуалния модел, с вече намалената му маса /в Германия пролетта на 2017 можах да покарам при премиерата му новата тарга версия/, е страхотна за каране кола.
При това, отчитайки и ниските цени от 25000 Евро за 1.5 мотора, и 30000 Евро за 2 литровия, мога само да кажа, господ да поживи Мазда, че прави още Миати!  O:-)
И че не се е отказала отдавна от тях, на фона на все пак намалелите им продажби, спрямо пика им през славните 90-те години.

« Последна редакция: Април 02, 2018, 12:09:53 от USfan »

Май 08, 2018, 09:47:54
Отговор #48

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
сигурно ги следиш, ама все пак - два интересни кабриолета, единия турбо :)

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11507909355703867&slink=6z5bjz
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11518903037496157&slink=6z5bjz


и двата ми се виждат доста изгодни

Май 14, 2018, 16:34:18
Отговор #49

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Аа, мерси за линка, да познавам ги добре. Ходих да ги гледам и да ги карам в Киноцентъра.
Да, дебна ги, но не много усърдно, понеже са отн захабени и двата, кинаджииския особено.  :))
Кинаджиите продават всъщност 2 броя, по скъпия ими е турбо като тоя тук, но пак червен като нетурбото.
На него не му пускат обаче публикувани обяви.

Нормално, всеки Сааб фен чака дъмпингова цена, каквато реално само заслужават заради поостърганата си кондиция.
Двата кинаджииски най вече ще бъдат купени само ако са още по-евтинджос, че са вече по кинаджииски побългарени в много детайли.
« Последна редакция: Май 14, 2018, 16:38:29 от USfan »