Автор Тема: Шведските ми купета...  (Прочетена 74315 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 25, 2018, 22:25:26
Отговор #70

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Питането по отн. на Сааба ме подсети, че е време да се постне повече инфо и 3а другата шведска кола- Волвото Купе. Него обаче в последните години карам доста малко, основно летниа период, понеже го гаражирам целогодишно в гр. Балчик.
Та, на Волвото купе в последните години му правиа средно по около 1000 км на година, основно по краибрежието. То все оште си е в отлична кондициа, и е на пробег само малко над 160000 км,

В 2018 година се направиха 20 години от почването на прои3водството на С70, така че по повод пулноценниа му вече статус на Иангтаимер, в следв. седмици ште му напускам по-актуални снимки, и отчет от вече почти 10-те му години на експлоатациа.

3а които се интересува от красиви шведки,  :)) ето много интересна статиа в АутоБилд, посветена на 20 годишнината на Купе версиата.

https://autobild.bg/volvo-c70-%D0%BD%D0%B0-20-%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF/






« Последна редакция: Септември 25, 2018, 22:29:33 от USfan »

Октомври 08, 2018, 14:50:50
Отговор #71

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160




Люси, Сашо, в Русе има един такъв ако някой го интересува да сигнализира. Не знам подробности за година на производство, но сигурно е 87 някъде. Няма документи, но има вариант да се извадят до колкото знам.
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Октомври 08, 2018, 21:04:45
Отговор #72

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Иване, супер находка.  :)
Колата прилича да е в някакво обкръжение на изоставени коли, като гледам снимките.
Ами тоя е почти като моя на спек- следлифтов фастбек с люк.
Поне за мен спойлера отзад говори да е с инжекция мотор, а турбо сигурно не е, заради хром трима, и заради железните джанти.
Турбото пост-1987, предполагам серийно вече са само с разни видове лети джанти, и с черни лайстни трим.

То ако мотора работи, и ако го дават на умерена цена, ако и да няма документи, мен ме интересува за закупуване, да си имам резервен на части.
То ме интересува и ако не работи мотора, но тогава трябва цената да е крайно умерена,)) че да се компенсира пътната помощ от Русе.
А и все пак, с калпав мотор ако е, само панелите, джамовете и трансаксъла, и някакви дребни неща примерно, му остават да се ползват основно, и то някога...

Ако можеш питай дали пали, и колко пари ще е, и ми прати тел. на собственика за повече подробности евентуално да му звънна.
Ще ти бъда благодарен.
Аз обичам да си събирам резервни части, стига да не са на шведски стандарт цени... )
« Последна редакция: Октомври 08, 2018, 21:14:23 от USfan »

Октомври 10, 2018, 09:18:18
Отговор #73

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
Люси, не е турбо... Перките му са в багажника поради някаква причина. Отзад пише 900i , така че си прав за двигателя. Колата  е на приятел, който има авто къща но и той не знае защо я е купил. Не я е карал, но собствиеника е казал че работи добре. Преди няколко месеца влизах в нея и не помня на колко км беше точно но не беше на много. Таблото е без пукнатини. Скоро питах за цената, но нищо не ми каза. Ще разпитам пак.
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Октомври 10, 2018, 14:38:28
Отговор #74

Активен USfan

  • Публикации: 10811
A, ok, мерси Иване.
Ами ако пробвате да иа палите, ште е интересно дали ште проработи.
По прннцип мех. инжекцион К'-Жезроник не обича престоите.

Ами вденага ти давам отговор, што ште иа купи тарговец на коли в тоиа и убит вид....
3аштото иа е в3ел почти бе3 пари.  :))
А и штото гледа Нета, И си мисли, че има в Саабите голиам потенциал на печалба.
Има, ама не баш у тоиа клет ек3емплиар, и не точно в БГ.

3а мотора, почти сам сигурен, че нема да може да пали, ако над година или нешто такова, не е карана.

А може ли и питаш и какви документи е била- с БГ регистрациа и е бракувана, или е внос била с чужда регистрациа...
А и в двата случаиа, има ли некакви копиа на документи с неиа...
Ако липсват поне копиа на документи, а3 ште пасувам по отн. на целата кола.
Тогава само дребни работи ште ми триабват.  :)

Ноември 16, 2018, 22:10:52
Отговор #75

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Е, колегата Иван докато си кара тия сни кабрио, аз пък най накрая се хванах да разкоствам мотора на моя, да видя що има само на 3 цилиндъра компресия.
Всъщност въпреки голямото ми жаление днес да сваля цил. глава, за интензивни 5-6 часа работа, досега успях само да я оголя максимално от всякакви жици, тръби, чаркове и колектори, и утре или другиден, вече да ми е лесна за краен демонтаж.
Та, днешната ми занимавка ме убеди, че Класик 900 Саабите са екстремно неремонтопригодни коли, за такива със само 4 цил мотори, и надлъжно разположен мотор, с уж доста място вляво и вдясно в коша, за работа.
Основната вина за тегавостта при такива разглобявания носи, поне според мен, силно наклонения надясно, почти до хоризонтално ниво, цилиндров блок, както и до голяма степен, обратното по надлъжна ос разположение на мотора /ангренажния механизъм и първи цилиндър са дефакто най отзад, откъм предното стъкло.

Други затрудняващи лесното махане на главата фактори са, че моя Сааб 900 за само с 8 клапанов мотор версия 16 клапановата глава е още по-обемна и затруднителна/ е с почти пълен пакет допълнителни агрегати по мотора, като климатик, възможно най-голямата на размер печка Вебасто, и стандартното от 900и нагоре, серво на волана.
Така че освен всичко друго, трябваше и с тия чаркове да се боря да ги махам.

Е, вината при конструирането на тоя двигател може да се метне косвено и на англичаните, понеже оригиналния при Сааб 99 от 1969 година, 1800 кубиков карб. 4 цил. мотор, си е на Триумф разработка.
Но при Триумфите от 70-те години, разположението на мотора и наклона му, са конвенционални, не като тук.
Промените в това отношение, както и слагането върху скоростите на блока, и добавянето на по-късен етап на турбо, вече са си чисто шведски идеи.

Как да е, ето някои ракурси на пооголения мотор, а тия дни като сваля главата, ще снимам и нея, и мотора вътре, да се види какви проблеми и повреди може да се крият там.
Първопричината за прегряването и издухването на гарнитурата, и изгарянето на 1-2 клапана, мисля вече я открих де.
Термостата бе запецнал в средно отворено положение, и при тест на надомно с варене в джезве, :)) не се отвори повече, нито по се затвори, след като се охлади след варенето.
На термостата има надписи- Мейд ин Ингланд, и 1987 година, така че мисля, че е оригиналния още от производството на колата.

























Ноември 18, 2018, 21:15:38
Отговор #76

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
Люси, прав си че за ремонто пригодност при сааб не може да се говори, макар че при мен махането на главата ми изглеждаше една идея по-опростено. Шведите са си такива.... Сестра ми живее там и като идва с племенника ми искаха да ползват шведска седалка (бебешка) упътването е 10 страници и ниищо не се разбира, нито от схеми , нито от текст. Същия кошмар преживях по repair manuala на сааб като търсих инструкции за сменяне на гюрука... Накрая само аз си знам как съм го слагал ... Успех с разглобяването!
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Ноември 18, 2018, 23:11:58
Отговор #77

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Ха, Иване, значи със детските седалки трудно се куплира ЮПИ кабриолета... :))
Е има логика, едтно време коъ.йто борсов посредник саабаджия е загърбвал плейбойството и е ставала семемен, иска не иска,у е минавал на 9000 сигурно. Или понее на 900 с 4 или 5 врати, които имат по-широка задна седалка от кабриото.

Ами, разглобяването напредва, до ниво вчера почти да бях успял да сваля главата.
Мамка му, за 1 ден и половина време, значи 12-1 работни часа сумарно, преди няколко години бях успял да сваля главата на Фронтерата ми /бензин 2 литра ОНС Опел мотор/, да я занеса на шлайф, да изчакам майсторите 2 часа да я оправят, да я върна в къщи в гаража готовата глава, и да я монтирам обратно, и да запаля колата.
Значи Опела, с 2 литра надлъжен 4-так с 1 горен разпред. вал, за 2 непълни дни бе готов, а тука на Сааба, принципно пак с такава двигателна конфигурация, за 2 дена даже не може мотора да отворя.

Ограничи ме на време пипкавостта с надписването и демонтирането на повечето чаркове по К-жетроника при мотора, както и засега невъзможността на махането на обтегача на веригата.
При моя К-жетроник 8-вентила мотор, за разлика от електр. инжекциони като при 16в в202 мотора, има не 2 тръби за гориво и обща рейка за инжекторите, а множество тръбички, и всякакви там вакууми и термодатчици, свързани с него /вакуумите и датчиците на запалването са отделно/.
Та, докато внимателно отстраня кюмбето с дебитомера/гориворазпределителя, и глупаво крехките пластик тръбички за бензин, водещи до инжекторите, без да ги счупя /последно такива пластик прозрачни тръбички за инжекцион съм виждал при БМВ 2002 ТИИ и Триумф 2500 ПИ/, симина време.
А окончателно ме препъна вчера да довърша демонтажа, охлабването на обтегача на веригата, който при 8в Сааб моторите е в 2 различни версии, и за едната от тях трябва махането на обтегача да стане със сложен оригинален СААБ-Сервиз ключ, приличащ на нещо като Х, и действащ като двойна ножица.
И, макар да имам разпечатана пълната сервизна СААБ документация и сервизни бюлетини, вчера не ми остана време да довърша и тоя шибан обтегач.
Тия дни обаче ще се изборя, и като сваля главата, ще видим колко клапани има горели, и дали е само покривена, или и здраво нацепена, тая ретро Инглиш главица.  ::)

Ето и вида и отгоре откъм вала.
Няма нещо много вода горе като конденз, или останала мешана с маслото, ама това не значи, че отдолу откъм горивните камери, няма да има допълнителни изненади.























Ноември 21, 2018, 20:28:12
Отговор #78

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Вчера най-накрая се свали главата, и за който се интересува, ето ъпдейт на сагата с ремонта, и една предварително окончателна диагноза на причините за издухалата гарнитура, и другите свързани с това, в крайна сметка, не особено големи проблеми.
Та, след сваляне на главата се установи че гарнитурата е поизгорела на 2 места.

Едното е свръзката между горивните камери на 2 и 3 цилиндър, което е и вероятната причина за падналата компресия в 3 цилиндър.
Компресията в 2 цилиндър бе нулева, заради константирания сега изгорял изпускателен клапан в него.
Другото издухало място по гарнитурата е между камерата на 2 цил, и една прилежаща и водна магистрала.
Тия следи от минаване на вода показват откъде е идвала водата в маслото, освен ако разбира се, впоследствие на прегряването, не са се получили и пукнатини в самата алумин. глава.
Визуално след гледане с лупа, по нея засега не съм установил пукнатини де, както и не се вижда да е много изкривена.
По-нататъка, ако реша да ремонтирам тая точно глава, определено ще я нося там на светлинна, ауро,  :)) или друга налична диагностика.

Стените на цилиндрите и челата на буталата иначе изглеждат безупречни, без износвания, но за всеки случай, налях сега да седи едно денонощие, светилна газ в цилиндрите.
Това, ако някой от сегментите е запекъл от нагар или ръжди, и това предизвиква пад на компресията, евентуално да се охлаби, и да не трябва да свалям мотора, та да ги преглеждам и евентуално сменям сегментите.

Най-гадния дефект за отстраняване по тая глава са 2 броя скъсани болтове, крепящи закрепването на разпределителния вал върху нея.
Личи си, че от тия налични 12 болта /това не са болтовете за затягане на цил глава, а едни по-малки/ само половината са оригинални черни високоякостни с една специфична СААБ форма, а останалите 5-6 броя са купешки, купени от всяка железария.
Предполагам, че при предишен демонтаж на главата, поради предишно прегряване, са се изгубили някои от ориг. яки болтове, и някой умник >:D е сложил вместо изгубените оригинални, купешки болтчета тип за сглобяване на гардероби, дето примерно са с якост на кашкавал.

В резултат, при първото загряване след такъв предишен ремонт, цил. глава като си е увеличила малко обема на алумина, и тия евтинджос болтове са се скъсали веднага.
Сега, освен всичко друго, ще трябва и тия скъсани стебла да ги разпробивам, ако ремонтирам тази глава.
Самия разпределителен вал, както и 8-те хидравлични повдигача, са ок, нямат особени надирания и износвания.

На 2-3 от снимките си личат остатъците от стеблата на тия 2 болта, стърчат като шпонки от повърхността отгоре на цил. глава.
Като цяло, вероятно причините за прегряването в миналото се интерферират и наслагват.
Но първопричината кола с малък пробег и абс. незапушени охладителни ризи да грее, е в блокирането на термостата още преди години. както и при последвалия ремонт, с неговото несменяне.  O:-)
А 2-та скъсани болта на ОНС механизма, са само лека добавка за усложняване на сегашния ремонт.

Та, как да, за който фен реши да си усложнява живота и да се хване с Сааби, ето повечко на брой информативни снимки от демонтажа, и как изглеждат чарколяците на базов 8-клапанов модел глава от атмосферния двигател тип В-201.

Аз специално преди да правя тая глава, се мятам да търся комплектна турбоглава с всичките и чаркове, или цял комплектен турбомотор.
Мощността от 115 коня на тоя 2 литра инжекцион мотор ми е слабичка, а и както казва колегата Петер1978-
- Един Сааб ако не е с турбо, е все едно половин Сааб!  ))

Та по тоя повод сега ще пусна една обява зя купуване на турбомотор.
А ако някой колега знае стар Класик 900 модел, да се продава или да стои някъде некаран, да пише, ще съм му много благодарен за инфото и евентуалните упътвания.


























« Последна редакция: Ноември 21, 2018, 21:35:52 от USfan »

Ноември 21, 2018, 21:32:07
Отговор #79

Активен USfan

  • Публикации: 10811
И ето и линк към обявата ми за търсене на цял двигател или само цил. глава от турбо версиите на 900.

https://www.classiccar-bg.com/index.php/topic,9967.msg134400.html#msg134400