Автор Тема: Шведските ми купета...  (Прочетена 74280 пъти)

0 Потребители и 9 Гости преглежда(т) тази тема.

Ноември 22, 2018, 23:00:29
Отговор #80

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Люси, скъсаните болтове не са проблем, всичките видимо стърчат над главата, заваряш по една гайка и развиваш. Ако не стане, не се мъчи с разпробиване, ерозийна машина е по-доброто решение. И са се скъсали според мен, не защото са кашкавалени, по-дълги от оригиналните са.

Ноември 22, 2018, 23:23:53
Отговор #81

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Ники, прав си.
И а3 така сам навариавал гаики или болтове на шпилки и остатаци от болтове.
Ако ремонтирам таиа глава, така ште направиа пак.

Ама какво е това- еро3иина машина... O:-)

Ноември 23, 2018, 15:55:50
Отговор #82

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
За ерозийните машини прочети тук, мнение номер 16 дава най-точно обяснение - https://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=114369. С такава машина, сме вадили скъсан в отвор метчик, на алуминиев детайл, който трябваше да се спаси. Не съм присъствал на самата манипулация, че машината беше в завод с много ограничен достъп :D Тези машини, май не са много разпространени, но все пак ги има, след като е имало и българско производство.
« Последна редакция: Ноември 23, 2018, 16:29:15 от michev »

Март 14, 2019, 11:47:52
Отговор #83

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Малко новости по отн. на шведката с англииски мотор.
А именно, Сааба 900 с конструиран от отдавна фалиралата славна фирма Триумф, двигател.
Та, ремонта на цил. глава напредва бавно, но успешно.
Преди месец ра3глобих тотално главата, да се огледа и да се почисти, след което и направиха в един цех в Техн.Университет, ултра3вук, или там, как го викат- рентген диагностика.
Ока3а се идеална главата, бе3 пукнатини, и само с под 0.25 мм дефермациа от контактната хори3онтала, в частта на гарнитурата.

Клапановите гне3да и втулки са и те перфектни, читавите останали 6 клапана идеални (има дефектни обаче два и3пускателни клапана- един прогорел, и един с счупено стебло), така че откачам машинна обработка на раб. повурхности на клапаните.
На шестте оригинални и двата нови клапана само ште им деиствам едно претриване/напасване последователно с 2 пасти- една дву-компонентна на Холтс, като по-ѓруба и после средно фина основа, и една руска с диаматен прах като фин десерт.

Но преди да стигна до притриването на клапаните и шлаифа на главата, имам един дребен, но досаден проблем.
Има две счупени крепежни шпилки на черупките на ра3пред. вала, които ште се опитам да ги махна с 3аварка и вуртене. Ако не стане, ште се ра3пробиват, което е по-трудоемката операциа.
След махането на шпилките, шлаифа на главата, и претриването на клапаните, остава само с нови гарнитури обратен монтаж на главата на мотора, и монтажа обратно там на всички други части, като алтернатор, сервопомпа, компресора на климатика, инжекциона, и сие.

Но това може и да почака, понеже оште се оглеждам активно да си намериа комплект турбоѓлава с перфериата, или комплектен турбомотор.
И така, ето малко снимки. Това е цил. глава, барабар с клапаните.
Виждат се и раждивите повурхности на клпаните, вследствие на вле3лата вода в цилиндрите.
Тиа клапанови окиси с малко триене с телена четка и шкурка паднаха лесно.














А тук се виждат демонтираните шест читави клапани, и оголената цил. глава.
Виждат се и двата дефектни клапани- единиа прогорел, а другиа счупен.

































« Последна редакция: Март 14, 2019, 12:15:31 от USfan »

Март 14, 2019, 11:50:38
Отговор #84

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Тук по-детаилни снимки на свалените клапани.


















Март 14, 2019, 12:06:18
Отговор #85

Активен USfan

  • Публикации: 10811
И тук двете клапанови пасти дето купих-американската и руската, както и снимки на новиа комплект 4 бр. и3пуск клапани, старо ориг. немско прои3водство на фирмата ТРВ от 90-те години.

намирането на комплект с 4 и3пускателни клапана бе особено трудно, понеже оригиналите на Сааб са с течен натрии в стеблата, и се продават само по единично.
Единични цени на и3пускателни клапани на тоиа мотор, в 3ависимост дали нови китаиски бе3 натрии, или НОС шведски с натриеви стебла, в Евро-ибеиа са по 40 до 120 Евро броиката, а в амер. ибеи- по толкова в долари.

След много ровене по Нета, намерих обаче от далечна Канада от Британска Колумбиа провинциата, от един свесен тарговец на части основно на стари Поршета, таиа 20 годишна кутиика с 4 клапана.
Цената бе умерена, но поштенските ра3носки двоини, понеже ги доставиха на даден от мен германски адрес, и оттам ми ги препратиха.
Това, понеже канадскиа продавач и3ра3и скептичност да не се и3губат, ако ги прати до Ост Европа директно, а и не беше сигурен, че ште има валидна 3астраховка на пакета.
Така поне тои мислеше.

И така, клапаните в течение на над 20 години успеха да минат двоино над океана, и единично над ост Европа, докато стигнат до мен.
Ето пастите и новите клапани.





















« Последна редакция: Март 14, 2019, 12:19:17 от USfan »

Декември 23, 2019, 01:09:20
Отговор #86

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Честита Коледа и весели празници, с най-хубави пожелания, на всички почитатели на шведските автомобили /или пък само на шведките  :)) /, и от мен!

Снимките са на оригинални Сааб-издадени коледни картички, от края на 50-те години.






Януари 10, 2020, 14:56:46
Отговор #87

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Gott nytt år!

 :))

На доста италиански класики изпускателните клапани са пълни с натрий.
Любопитното е, че натрият се втечнява около 100 градуса Целзий.
При движението на клапана, той се явява идеален преносител на топлина от основата на клапана, по стеблото и оттам към главата и охладителната и маслена системи.

Не знам обаче дали в твърдо състояние натрия от клапаните е прахообразен. Някой дали си е правил експеримент да отреже такъв клапан?

145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 10, 2020, 17:35:51
Отговор #88

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
На камиона ЗиЛ 130 пак има натрий в изпускателните клапани. Натрият се топи при 90-100 градуса и действа като охлаждаща течност, пренасяйки топлина от главата на клапана към стеблото. На стайна температура натрият е твърд. Не знам как го насипват в завода, но работи ли двигателя, при охлаждане ще бъде като замръзнала капка. Или просто парче мек метал в стеблото.

Януари 10, 2020, 19:25:18
Отговор #89

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Gott nytt år!
На доста италиански класики изпускателните клапани са пълни с натрий.
Любопитното е, че натрият се втечнява около 100 градуса Целзий.
При движението на клапана, той се явява идеален преносител на топлина от основата на клапана, по стеблото и оттам към главата и охладителната и маслена системи.
Не знам обаче дали в твърдо състояние натрия от клапаните е прахообразен. Някой дали си е правил експеримент да отреже такъв...

Ами от оригиналните ми изпуск. клапани 2 бяха дефектирали, един с изгоряла периферия, и един счупен в стеблото. На тоя счупения му разгледах вътре субстанцията.
Значи поне при турбо и инжекция моторите на Сааб, и при ползван прегряван мотор, в студен вид тоя натрий седи на супер малки кръгли топчета, нещо като хайверени топчета, ама много малки, все едно прах.

Тия избомбените клапани заедно с двата ми вида шлайф пасти за клапанови гнезда- американска и руска /от Сибир от смляни диаманти :))/ , ги пробрах някъде.
Ако ги извадя тия седмици и месеци по някой друг повод ще снимам с голямо увеличение стеблото на счупения клапан, да се види тая прах вътре.