Автор Тема: Шведските ми купета...  (Прочетена 74320 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 23, 2018, 14:27:56
Отговор #30

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
И Люси, имам го тул кита. То има отвертка с торксове от двете страни т15 т 20 и друга преставка с т25 и плоска отвертка. Един или 2 гаечни ключа, ключ за джанти и едни аджъстибъл гарги. В моята имаше и оригиналната щипка за махане на стереото, но я подарих на Сашо, тъй като оригиналната музика за съжаление беше без код, с неработещ дисплей и изглеждаше уморена. Сложих и китайски пайнер и не е period correct ... ама  ... кот такоа.
Вчера поръчах пружините, Роската е боядисал аеро кита и ще монтирам, но само малко да се стопли.
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Март 23, 2018, 18:13:37
Отговор #31

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Иване, прав си,  :) сега ги загледах по детайлно- супер Аерото вярно са завити навътре лъчите.
Пиша за тях в тоя сайт, и че ги имаи  с 5 болта патерн за НГ 900.

По въпроса на Митко за тапицериите- ето любимото ми комбо но плюш и винил, слагано на 99 турбо и май някои ранни 900.
В случая издържано в бордо цвят като моя плюш. А бордо кожа на 900 също стои много гот.





А за туул кита, готино че твоя е наличен целия.
При моя торксове не открих, иначе има поне още оригиналните ключ за свещи и ключ за болтовете на джантите.
Е, има и отвертки, крушки и други бръмбъзъци, но изглеждат добавени.
На никой обаче от инструментите на пише СААБ, или поне мейд ин Шведен.
А на твоите пише ли нещо подобно, или друго....
Е една снимка по \нета на кабрио туул кита намерих. сигурно твоя е такъв или подобен.



На твоя не знам как ти приличат, ама по принцип поне на закритите евро версии 900, кутията прилича да е правена в час по трудово. Много е нефирмена на вид, и е закачена доста афиф за кората пода на багажника.
Ето по надолу малко снимки от моята.
Иване, а сивата бутилка с масло долу, сешташ ли се какво масло е?
И то се прoвериава с штека.  :))












Друго интересно.

И двете кори на багажника, апропо, и долната, и тази с бордо мокета горната, всъщност са правени от чисто масивно дърво, не пластик или шперплат, и даже си личаг шарките по дървото, дори и на снимките.
Мислех, че моя 900 е нещо на ръка така правен, ама и при Стенли 900-рката тия два плота са дървени.
Все пак ,в Швеция има много борове и ели, що да се хабят фирмата пластик щприц да си конструират специално за тия кори.  O:-)

« Последна редакция: Март 23, 2018, 19:03:56 от USfan »

Март 24, 2018, 19:40:08
Отговор #32

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
Люси, не само кутията за инструментите изглежда като правена в час по трудово. Аз моя нали извадих всичко от него. Такера им е основен крепежен елемент на много неща. И торксове, само че постоянно трябва да сменяш т15 т 20 т 30... имат около 50 вида различни винтове за интеиора.. Сашо ми е казвал ,че един с един няма еднакви инсталации и т.н., бощо взето ръчна но не много прецизна сглобка за съжаление. Не помня дали по инструментите пише сааб, ще проверя. Малко ми е разхвърлен багажника а и трябва да си оправя бензиномера, но не мога да отворя капачката на резервоара, където се намира. Някой ще трябва да ми направи спешъл туул за да го оправя това. За тубичката масло предполагам, че е трансмисионно  ^-^. И това е една друга болна тема и едно друго супер слабо място особено на турботата... Тая кутия навсякъде супер я плюят...
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Март 24, 2018, 21:12:39
Отговор #33

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Чета, но не коментирам, тази марка като цяло не ми е позната. Обаче, като ви гледам мненията, оставам с убеждението, че Сааб като цяло си е автомобил с доста проблеми. На никакви пробези, думкат гарнитури на глава, проблемни скоростни кутии явно, нескопосано събран интериор! Имах по-високо мнение за тези автомобили, въпреки, че като традиционалист, не ми харесват страните конструктивни решения. В интерес на истината, най ми харесват старите Сааби, с двутактовите мотори. Може би защото много харесвам Вартбург :D. Сега разбирам, защо на вторичният пазар, тези коли на държат цена.
« Последна редакция: Март 24, 2018, 21:16:57 от michev »

Март 26, 2018, 18:38:10
Отговор #34

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Чета, но не коментирам, тази марка като цяло не ми е позната. Обаче, като ви гледам мненията, оставам с убеждението, че Сааб като цяло си е автомобил с доста проблеми. На никакви пробези, думкат гарнитури на глава, проблемни скоростни кутии явно, нескопосано събран интериор! Имах по-високо мнение за тези автомобили, въпреки, че като традиционалист, не ми харесват страните конструктивни решения. В интерес на истината, най ми харесват старите Сааби, с двутактовите мотори. Може би защото много харесвам Вартбург. Сега разбирам, защо на вторичният пазар, тези коли на държат цена.

3а цените си в грешка, Ники.  :)
Особено от 2-3 години насам, на всички световни маркети, вкл. и нас, доколкото ги има, и Класик 900, и предшествениците му- 96 и 99, на фона на отн. им проблемност, почват да качват много високи цени.
Е, наи вече турбота кабрио и фастбеци, но и всички добри 900.
Дори 5 врати 900 на над 300000 км+ пробег са отн. високи на цени, хеле па кабриота на малак пробег.
Например на кабриота под 100000 км пробег им искат по 20'30000 Евро цени, и редовно и ги получават.

У нас времето на евтините Сааби 900 Класик нов внос мина. 3а сажаление преди 8-10 години.
Тогава хубави 900 атмосферни имаше по 3-4 бона в лева, а и турбота фастбек трудно минаваха 7-8000 лв. Сега не е така.
А и по принцип, доколкото сам ги гледам наживо напоследак, всички евтини на продаване Сааби 900 в БГ по нашите саитове, са кенефи.
Което е расбираемо, хубавите 900 Сааб маниаците у нас си ги котариат, и редко ги пускат на борсата.
А дори и примерно тиа два броиа нашенски продавашти се сега, и с наи-високи цени турбота, дето по 13-15 бона в лева по Мобилето.БГ- един фастбек и едно кабрио, не са супер свежи.
И двете доста са карани, и са отн. сбиротак на части.

Каква е според мен причината да имат високи цени 900-
исумителното им поведение на шосе, отличната динамика на турбото, интересната форма, и това че поради проблемите с скорости и гниене намалиават броиките.
Моторите иначе, ако и да духат гарнитури, са по принцип далговечни.
На пробег правиат 300-400000 км беспроблемно.
А ето една исвадка от актуалните цени на хубави 900 Класик по немското Мобиле.
Пуснал сам само коли с пробег под 150000 км и турбота- фастбек и кабрио.

Eто, да хванем като отправна точка пробега под 150000 км като на моиа 900, че да ниамат евентуално проблеми с скорости и гниене.
И тук в Мобиле.ДЕ, наи евтинина турбо на под тоиа пробег е на 9900 Евро.
После скачат на 18-20000 Евро, и полсе па скоростнои скачат на 30-40000 Евро.
А наи-скапарскиа на 8000 км турбо кабрио, му искат 68000 Евро.

Е, това ако не са високи цени 3а по принцип само 4 цил. кола, какво ште са.
Абе, то вече по 30-40000 Евро има в света крема на 4 цил. спортисти.
Като напр. Порше 944 турбо или 968 кабрио, или Лотус Есприт, или бре, даже и хубави Алпини А110 има по 40000 Евро.

Така че сума сумарум, напоследак Саабите станаха едни от наи-ценните олдтаимери с предно предаване, макар и даже да не са оште олдтаимери, повечето 900.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?categories=Cabrio&categories=SportsCar&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=21800&makeModelVariant1.modelId=3&maxFirstRegistrationDate=1993&maxMileage=150000&maxPowerAsArray=PS&minPowerAsArray=131&minPowerAsArray=PS&scopeId=C

« Последна редакция: Март 26, 2018, 18:57:36 от USfan »

Март 26, 2018, 22:20:47
Отговор #35

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Сигурно е така, наистина нямам реален поглед. А вероятно и за цените си прав, наистина погледа ми е на база случайно попаднали обяви. Но като цяло моделите от ГМ ерата не се тачат особено.

Март 27, 2018, 00:00:33
Отговор #36

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Сигурно е така, наистина нямам реален поглед. А вероятно и за цените си прав, наистина погледа ми е на база случайно попаднали обяви. Но като цяло моделите от ГМ ерата не се тачат особено.

Ники, смесваш 2 кардинално ДИФЕРЕНТНИ коли.  :D
3атова ти уточниавам по-ѓоре, Класик 900.
А новата Генерациа 900, правена на платформа ВЕКТРА Б, по принцип Саабаджиите не иа обичат много. Но те не са предмет на моиата тема, нито на темата на колегата Иван.
Нашите коли, все пак са от Класик 900 генерациата.

Иначе си прав, че новите 900, наречени НГ 900, или Нова Генерациа 900, саответно, както виждаш и ти, са доста по-евтини, но и по НЕ-Сааби от Класик 900.
Все пак като плус, в НГ 900 все оште се слагат оригиналните Сааб турбо 4 цил-мотори.
Чак след 2003, ако не греша, идват и Вектра 1.8 и 2.8 бенсин мотори в Сааб 9-3 и 9-5.

Интересно е обаче и да се спомене, че като надеждност и обшта непроблемност, НГ 900 и наследника 9-3, са по-добри от Класик 900. Но па са толкова по-нечаровни.

И пак от друга страна, НГ 900, дали покраи надеждността им. или от това че все оште ги има с Сааб мотори, ако са особено хубави на кондициа и редки версии /а и все пак станаха на 20-25 години/, почнаха да качват на цени.

Например хубавите НГ 900 кабрио, ако са по-силните турбо 185 и 200 кониа версии, вече почнаха отново да струват по 5-6000 евро цена по Европа. 
В БГ все оште могат да се намериат 900 кабрио на ниски цени, но все по-трудно и от тиах вече се срештат радикално добри и оригинално сахранени ексемплиари на кондициа.

Може би било интересно на теб инфото, че напри,мер в пика на славата на 900, на дадени 3адокеански маркети, 900 е бил наи-опасниа по продаваемост конкурент на 3 сериа е30.
В страни като Джапан, Австралиа и УСА, в периода 1984 до 1990, 900 турбо не е продаван много по-слабо от 325и. Нито па 900 кабрио от 325 кабрио.

Та така, колкото и да е расличен от баварка 3ка, сериата 900 се е целила и се е хранила от тиа таргет групи клиенти, абонирани по принцип 3а Баварскиа концерн преди 30 години.

Март 27, 2018, 00:17:36
Отговор #37

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Виж, това наистина не го знаех. Но и си признавам, както вече го и направих по-горе, че съм пълен невежа на тема СААБ.

Март 28, 2018, 09:24:58
Отговор #38

Неактивен baiivan

  • Публикации: 160
И аз да вмъкна нещо. Аз за трансмисията и такерите споделих обективно такова, каквото е, но съшевременно автомобилът има собствен чар, хубаво върви, мотора с турбо и APC контролер, 16 клапана и интеркулер е много издържан за времето си. В Щатите масово съм виждал сааби класик в движение на над 300-350 000 мили.
С Люси, относно снимките на тоя скъпия сааб, дето си го сложил в темата ми, за съжаление,  моя спорт пакет няма да е такъв. Тоя баш е Карлсон, макар и да не пише така във фактурата. И факта че е 185 коня си мисля че е някакъв карлсон едишън.
'86 BMW 635csi US spec
'93 SAAB 900 turbo convertible
'67 BMW 2000C manual
'02 BMW e39 530d touring M pack

Март 29, 2018, 22:18:18
Отговор #39

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Аз да изкажа адмирации за тука споменатата обективност. У нас има масова мания за замазване относително типичните проблеми да дадена марка или модел, а не е коректно. Често срещана практика е в конкретни форуми за отделни модели да се дискутират точно този тип въпроси, а не да се леят безкрайни дитирамби на възхвала. Всеки, който се занимава дори и най-бегло с автомобили знае, че свръх хвалебствията са безпочвени и в много случаи дори смешни, като пак ще кажа - у нас са добили патопсихологични размери, така че отново - комплименти за обективността.