Автор Тема: Сбъркано латинско изписване на марка или модел в талона, ето решение  (Прочетена 3462 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 09, 2018, 02:19:15
Прочетена 3462 пъти

Неактивен qwerty95

  • Публикации: 188
Скъпи съфорумци!

Пиша за нещо, което може и да е прецедент, но понеже съм търсил информация на тази тематика и съм видял в Интернет пространството, че има и други потърпевши, но решение за сега не е предложено, реших да опиша как си реших проблема и как да постъпват и други колеги със същия проблем.

Та става въпрос за моята Ниса, която в талона беше изписана NISA, което е грешно. Правилното изписване е NYSA, на полския град, където са се произвеждали, както и на едноименната река. Но навремето, когато са правили регистъра на КАТ, не са обръщали внимание на такива детайли. Въпрос на грамотност. Четох някъде, че притежатели на Discovery страдат от "Diskovery" и кой знае още колко подобни грешки има. В КАТ отгораряли "Ми ние така си го пишем." Е какъв е смисълът да се пише изобщо на латински, ако се пише грешно, а не както пише на емблемата на колата.

Та отивам аз в КАТ София с намерението да ми оправят въпросната буква. На гишетата в дясно от бариерата нямаше хора и влязох да питам. Казаха ми, че и да изпечатат нов талон, пак така ще излезе, защото така е заложено в системата и да съм отишъл да питам дежурен офицер. Отидох при него и той беше доста любезен, лато ми обясни, че те от там не могат да извършат такава промяна и трябва да отида в Дирекция Комуникационни и информационни системи (КИС) в Главна Дирекция Национална Полиция при школата на МВР в Младост, където да поискам да извършат промяната в системата и ако това стане, после не е проблем да ми изпечатат нови талони. Аз се прибрах и чукнах по Интернет да видя къде точно е това място, но се оказа, че КИС има и в министерството, което ми е наблизо. Обадих се по телефона, казах им за какво става въпрос, те ми казаха да опиша в молба какво искам и да им я занеса, и те ще извършат промяната. Написах молба, приложих снимки на Нисата, емблемата от близо да се види как се изписва точно и занесох в министерството, входа от към ул. Паренсов. Изисках входящ номер, защото знаете каква е бюрокрацията. Казаха, че ще се обадят като има резултат. След два месеца чакане реших да им звънна да видя какво става. Оказа се, че те са препратили молбата в КИС в Младост, където всъщност е трябвало да отида и от там са извършили промяната в системата на КАТ, като за мен имало писмо от преди един месец, което още не съм получил.

Направо се вдигнах и отидох в КАТ, пак при дежурен офицер да ги питам какво да правя. Това не трябваше да го правя. Там беше една офицерка, която каза, че е нова и не знае, но беше много любезна и искаше да помогне, та с нея започнахме да обикаляме канцелариите да видим как да си сменя талона. Излезе някакъв началник, типична "чугунена глава" и каза, че Нисата трябва да мине на канал, защото това било промяна на данните в регистрацията. Аз мисля, че той въобще не схвана за какво става въпрос. Промяна на данните за колата няма. Има промяна в системата на КАТ. Аз си взех документите и се наредих направо на ония гишета, четиредесет и нещо, където са за смяна на собственост без смяна на номер и без колата да минава на канал. Питаха защо сменям талона, обясних им, че от КИС са променили една буква и искам нов талон и ме върнаха замо за гражданска отговорност, после ми приеха документите и след малко имах нови талони срещу 13 лв с правилно изписана марка на латиснки NYSA. За майтап на другия ден дойде писмото на КИС по пощата, че са извършили промяната в тяхната система.

Сега мисля да пиша на mobile.bg да оправят и там същото нещо, защото е сгрешено по същия начин.

Пишете тук ако имате сгрешени данни на латински в талоните, интересно ми е колко такива случаи има.
« Последна редакция: Февруари 09, 2018, 08:28:52 от dido1903 »

Февруари 09, 2018, 08:11:25
Отговор #1

Неактивен kinni

  • Публикации: 87
При мен на ежедневката изписването на български е грешно - субару легаЦи :)) :)) Иначе на латиница са се справили. Органи, кво да правиш...

Февруари 09, 2018, 11:15:07
Отговор #2

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Ще ме амбицираш и аз да си губя времето до КАТ. Вярно е много дразнещо да ти объркат наименованието, но пък това е една от особеностите на българските регистрации. Реших, че ще си живея с Nisa...
Другата вопиюща идиотщина е с най-масовите коли от 70-те - Москвичите. При над 300000 броя, сглобени в България, нашите гении не могат да определят кой Москвич какъв модел е,
Съответно в талоните живее Москвич 408/2138, както и 412/2140. А те не са еднакви. Каросериите са с изцяло различни ламарини, в добавка 2138 и 2140 са с друга спирачна система, имат разлики по задния мост и така нататък. Май само двигателите ще излязат 1:1 и то с различни карбуратори. при по-новите модели.
По табела си пише ясно модела, ама кой да чете.
Друг майтап е, че водят отделно Лада и ВАЗ. Това го мернах, разглеждайки бройките в справката. Съответно старите се водят ВАЗ, а новите (основно Ниви) са регистрирани като Лада.
По същия начин има Волга и ГАЗ.

Февруари 09, 2018, 15:46:28
Отговор #3

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Преди време, когато във Варна имаше няколко Шкоди Рапид, в талоните на поне три от тях пишеше различни неща - един беше седан, друг беше 130L Coupe, трети беше 3+1... Има обаче и един, който е написан правилно, което е странно, защото в системата явно съществува и реалният модел :D ...

Февруари 09, 2018, 17:46:51
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
И модела Гарде на Шкода го няма , пишат ги Рапиди.  :))
Питайте Анастас как е заведена неговата 1202 . ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 09, 2018, 23:47:44
Отговор #5

Неактивен bomber

  • Публикации: 4490
  • Vauxhall Chevette Estate 1983; Ford Scorpio Mk 1
В талона на Воксхола ми е написано като модел "1600", вместо Шевет.
Не знам защо.
Това са различни модели.
За да напишат верният модел май ще трябва да пиша и аз.
На Шевет двигател с кубатура 1600 не знам да е слаган серийно.
Everyone can buy a new car...
Real man keeps old ones running!

Февруари 10, 2018, 12:08:31
Отговор #6

Неактивен macho007

  • Публикации: 140
Нищо ново под слънцето, на мен ежедневката ми, Jeep Cherokee 2.5 е писана като Шероки  :))
Иначе свалям шапка на колегата за постоянството и упоритостта да обиколи всичките инстанции...

Март 04, 2018, 00:15:11
Отговор #7

Неактивен vankovarnata

  • Публикации: 237
е сега смешки. 110р на комисия и писана 4 вратка. при въпрос ще не гледам документи - запитване комисията пияна ли беше. кат варна
1000 Malych Bolistek
предизвикай ангела хранител да знаеш кой е над теб.