Автор Тема: Волга ГАЗ 2410 1988 - каквато искам да бъде  (Прочетена 40382 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 11, 2018, 12:26:16
Прочетена 40382 пъти

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Здравейте колеги.
 Най-после реших и аз да пусна тема за новата ми придобивка. Макар да има подобна тема вече и да прочетох в нея, че като цяло не я одобрявате, това не ме отказва от желанието ми да имам волга, в която да присъстват много детайли от всички серии на 24, които на мен лично ми допадат.
Най-вече комбинацията от удобството на салона, дизайна а таблото, подобренията в конструкцията на 2410 с изискания външен вид с много хром и строгост на 24. Аз нямам големи технически познания, нито цел да се придържам строго към оригинала. Желанието ми е в завършен вид да имам волга, която да ми носи радост лично на мен и да е във вида, в който по мое мнение би изглеждала перфектната ГАЗ 24.
  С две думи ще разкажа откъде ми е увлечението по соц-автомобилите. И двамата ми дядовци имаха рядки дори за онова време модели и едни от най-красивите според мен в соц-парка коли. Единият притежаваше шкода 1000 MB с вертикалните стопове, а другият- москвич 408 с четирите фара. Като дете прекарвах по цели дни в тях  през летата като им ходех на гости и на тях се научих да карам. Мислех си, как след време ще ги реставрирам и ще им се радвам, но уви. И двете отидоха на вторични, за което още ме е яд. Разпитвах ги защо са купили точно такива, колко са стрували останалите и ми правеше голямо впечатление с какво страхопочитание говореха за волгите. Още тогава ми се възбуди интереса към тази марка. Звучеше ми някак митична.  Още повече, че по онова време не е било само до парите да я купиш, както е сега със скъпите модели, а освен тях е трябвало връзки, положение, чакане и какво ли не. Всеки с волга тогава не е бил случаен човек събрал някакви пари. Била е символ на статуса и благополучието в едно затворено до някъде за външния свят общество. И така още тогава знаех, че рано или късно ще си купя. Разбира се след време животът ме завъртя и ми оставаше все по-малко възможности времеви и финансови да мисля за това.
Така до преди 2 години, когато случайно попаднах на една запазена волга, която човекът вече  беше започнал да я дава на части. Дожаля ми, още повече, че беше от култовия модел 3102. Този модел пък е бил съвсем недостъпен за простосмъртните до 89та. Без много да му мисля му се обадих, оказа се, че на другия ден е уговорил двигателя. Убедил го да не го сваля, да си откупи продадените в селото дреболии и да я взема цяла. Мислех, че това е най-компромисният вариант хем да сбъдна мечтата си, хем да нямам трета кола в движение, на която да плащам какво ли не. Така намерих с негова помощ платформа и я взех. Започвам да купувам разни неща и да я потягам поне да е в приличен външен и вътрешен вид с подръчни средства и малкото ми технически възможности до момента в който един приятел ми каза, защо даваш пари и си губиш времето с кола, която дори не можеш да караш (тя  беше бракувана). По-добре плащай още, но поне се вози. Не ми се занимаваше с технотестове и реших най-после да взема друга, в движение, та дори да плащам на още една кола граждански, прегледи, данъци, винетки, ремонти и какво ли не.
Тъй като вероятността да намеря 3102 в движение клонеше към 0, се насочих към 2410. Харесваше ми салона, подобен на чайка 14, но не и външния вид, където са обрани плафоните на колонките, отразителите отзад, габаритите под фара и хрома. Държах да е черна, а черна волга си отива с много хром. Решението беше взето и започна чакане да излезе подходяща черна 2410 на прилична цена. За 2 години излязоха няколко обяви, но все около и над 5000 лева. Само една имаше за 2600, но я изпуснах и я купиха преди мен.
Така попаднах на настоящата преди няколко месеца.
Ще продължа с разказа, защото стана много за 1 път :)
« Последна редакция: Февруари 14, 2018, 10:19:23 от dido1903 »

Февруари 11, 2018, 13:07:43
Отговор #1

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Супер, поредна Волга , което мен ме радва адски много !
Пусни снимки на колата , в селото в което държа моята Волга има един старец с такава кола, чиста 24-ка втора серия със салон и волан на 2410 , добър вариянт е а и возията в новия салон е по удобна при всички случаи.

От къде си ?

Февруари 11, 2018, 14:15:43
Отговор #2

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Благодаря колега. Обмислях и аз варианта ГАЗ 24 със седалки и волан от 2410, но на последната и таблото лично според мен е по удобно, има 4 духалки, подгрев на задното стъкло и т.н.
Ще  продължа с разкажа, че през седмицата едва ли ще имам време да пиша... Настоящата се въртя няколко месеца в нета, като започна от цена 5000 и затова не й обръщах внимание.  Накрая цената влезе в моя ценови диапазон и започнах да се замислям. Обадих се на човека и той уверено ми каза, че е перфектна, хем няколко пъти го питах ако има нещо, да ми каже. Все пак съм от Перник, той от Айтос и  не ми се ходи до там с приятел, за да видя волга и да се прибера така. След уверението му, приех, че основен проблем ще са циганиите, които ще се махнат. За жалост истината се оказа друга... Да, на купе е добре, имала е 2 собственика преди  мен, като вторият я е държал едва година. Но е било достатъчно: ел. инсталацията е мазало, светят всякакви неща, слагани са лампички, огледала от не знам какво, пробивана е на места за извращения като сенници на вратите от коренно друга кола, светлоотразители всякакви, лайстни от битака, стикери по стъклата, гуми малки и различни, тасове за 20 лв... Гаврите продължават и в салона. Лепени лъскави неща по таблото, махнато копчето за аварийните, избушен часовника, пробити пластмаси и слагани държачи за чаши, махнати гнездата на коланите и още какво ли не. Аз също няма да я държа в оригинален вид и ще има някои автърмаркет неща, които няма да са по вкуса на ортодоксалните ретро любители, но се надявам всичко да е хармонично, издържано и близко до оригинала, а не гола мацка на стъклото : ) Техническото състояние също не беше цветущо: няма парно, фаровете светеха на дълги, спирачките бяха зле, отпред всичко се клатеше, нямаше казанче за чистачки, газовата е за смяна, на бензин не запали и още много.. Все пак като цяло изпод всички извращения се очертаваше гордия силует на кола, която все още може да бъде върната към славното си минало. Яд ме беше, че не ми каза собственика за тези неща, но ако ми беше казал, аз нямаше да я взема.  Все пак остана надеждата да мине 400км в това състояние на собствен ход и да се прибера благополучно. Така и стана, прибрах се. Майсторът на другите ми две коли я препипа, за да мина на каналите за регистрация, купих нови копче за аварийните, казанче с помпа, спирачни маркучета и я регистрирах.. Целите за напред са: монтаж на частите, които събирам от 2 години- редица хром елементи и някои части, ревизия на ел. инсталацията, смяна на газовата, смяна на гумите, ревизия на механиката, смяна на салона, вероятно тапицер, пребоядисване на някои детайли, оправяне на изпускателната система и още неща. Живот и здраве се надявам до година да добие вида, който искам и да ме радва.
Снимките са от обявата, аз не съм правил, защото като я видя все се сещам какво ме чака и не ми минава през ума да я снимам.



Февруари 11, 2018, 15:52:14
Отговор #3

Неактивен fokke

  • Публикации: 1063
    • fokkerc.com
Напрактика си си купил 2410  и ще си я караш така , евентуално да й сложиш метална маска но до там ...
Не написа колата коя година на производство е ,  аз бях залитнал към 2410 преди да взема моята и останових едно , че късните версии на Волга са с доста по-зле като качество, гният зверски , конверсията според мен на чиста 24ка с интериор на 2410 за мен е по -логично , защото 24-ката е с много хром , влючително врати и тн , сменя се само интериора и караш колата. В твоя случай обаче след като си купил  2410 направи като победовод , Жоро я е пипнал все едно е от завода  2410 . В противен случай тръгнеш ли да я конвертираш  ще смениш замо маската и толкоз , вратите на 2410 са без триъгълното прозорче, бравите не са хром и замисъла се губи.

В крайна сметка това е мое лично мнение , най -важното е човек да се радва, за това ги правим тия коли , не да се возим от точка А до точка Б ...

Февруари 11, 2018, 16:42:55
Отговор #4

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Напрактика си си купил 2410  и ще си я караш така , евентуално да й сложиш метална маска но до там ...
Не написа колата коя година на производство е ,  аз бях залитнал към 2410 преди да взема моята и останових едно , че късните версии на Волга са с доста по-зле като качество, гният зверски , конверсията според мен на чиста 24ка с интериор на 2410 за мен е по -логично , защото 24-ката е с много хром , влючително врати и тн , сменя се само интериора и караш колата. В твоя случай обаче след като си купил  2410 направи като победовод , Жоро я е пипнал все едно е от завода  2410 . В противен случай тръгнеш ли да я конвертираш  ще смениш замо маската и толкоз , вратите на 2410 са без триъгълното прозорче, бравите не са хром и замисъла се губи.

В крайна сметка това е мое лично мнение , най -важното е човек да се радва, за това ги правим тия коли , не да се возим от точка А до точка Б ...

Да, 2410 е. Точно такава исках. Този модел е последния от съветската епоха, производството му спира с разпада на Съюза. От 1988 година е колата. За качеството знам, но след този модел е още по-зле. Спрях се на него, най-вече заради по- удобния салон, шумоизолация, подобренията по двигателя, окачването, спирачките и др. Вратите няма да ги сменявам, защото точно неудобните дръжки за отваряне отвън са може би единственото красиво нещо по външостта спрямо втората серия. Освен това подлакътниците на вратите отвътре са далеч по удобни от малките преди това. Седалките освен по-ергономични и с подглавници и най-важното: шофьорската има регулиране по височина, а за моя ръст това е супер екстра. Иначе за жалост няма да се размине само с предната решетка, искам лайстни на праговете, на задния капак, надписи отстрани, хромирани халогени, плафони на хром детайлите на колонките, светлоотразители отзад и (макар и по-модерни) габаритчета под фаровете. Смята да добавя и още няколко детайла, но ще видим как ще се развият нещата.
« Последна редакция: Февруари 11, 2018, 16:45:58 от wander »

Февруари 17, 2018, 17:51:39
Отговор #5

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Днес махнах циганийките в салона. За жалост пластмасите около скоростния лост са надупчени на 100 места... Снимки ще направя скоро. Не знам как да ги скрия. Намерих в един украински сайт страхотни махагонови апликации за целия салон и табло а колата. Струват 45 евро. Свързах се с продавача и разбрах, че доставката ми е още 25 евро, а преводът още 16 евро през банката. Поради определени причини няма как да платя онлайн като в алиекспрес. Всичко ще ми се върже около 170 лева, но дали ще стигнат до мен един Господ знае. Поне ако стане хем ще е красиво, хем няма да се виждат дупките. Ще рискувам. Надявам се резултатът да е следния: https://www.drive2.ru/l/1986678/

Април 28, 2018, 16:41:32
Отговор #6

Неактивен wander

  • Публикации: 160
За жалост към момента не се случва нищо с колата, тъй като съм зависим от майстори, които само ме отлагат. Отгоре на всичко се налага за известно време да стои на открито поради ремонт на гаража от оградата и отново бавене от майстори. Хубавото е, че след 2 месеца днес ми пристигаха махагоновите апликации от Украйна, които вече бях прежалил, че няма да ги видя и парите са ми заминали. Снимката е отпреди няколко часа. Живот и здраве когато колата е готова ще създадат много по-приятен вид на салона. Иначе се чудя дали да купя уплътнения на вратите оригинални за 150 лева + това за багажника? Какво смятате, струва ли си или има друг начин да намеря такива нови в БГ?


Май 01, 2018, 11:29:00
Отговор #7

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Предлагат се разни универсални уплътнения, който се ползват в производството на машини. За съжаление тотално ми е изветряло от главата как се казваше фирмата, от която купувахме уплътнения, когато работих при един такъв производител.
Що се отнася до по-горния въпрос, относно оригиналноста и модификациите-за мен всичко е наред, когато собственика знае какво иска. Че ще се намерят хора, които много ще държат да ти кажат "това не е така, оригинално е иначе" и тем подобни, е пределно ясно. У нас е широко разпространена тая порода хора, които търсят и преследват спора, в името на самия спор, като целта им е единствено да се докажат като по-умни от опонента си.
Едва ли е необходимо да имаш одобрението им. Колата си е твоя, виждането е твое, ако искаш може и елементи от 21-ва волга да и сложиш, в крайна сметка на кого трябва да прави кеф тази кола, на теб или на останалите?
Аз за ладата си съм получавал много похвали, но това не ми е доставяло толкова удоволствие, колкото да си я карам и да и се радвам аз.

А за покупката, ако купето е наистина здраво и запазено, то покупката е добра. Циганиите и проблемите са на втори план в тази категория автомобили...

Май 01, 2018, 15:51:40
Отговор #8

Неактивен победовод

  • Публикации: 836
Точно така е,приказката за попа,попадията и щерката не е от днес и вчера.Хората имат различни виждания за това как трябва да им изглежда колата.Аз съм твърд привърженик на автентичния вид на ретро автомобила,когато това е възможно .Точно затова,ако изрично не е заявен заводския вид като цел,почти не пиша или по точно,избягвам да пиша в темите за реставрации.
«Волга» — единственный автомобиль, способный передвигаться, будучи неисправным чуть менее, чем полностью.

Май 01, 2018, 20:04:01
Отговор #9

Неактивен wander

  • Публикации: 160
Благодаря за подкрепата колеги. Да, имам в главата си образ на колата в завършен вид към който се стремя, нов всичко става бавно, макар и почти всички от желаните ми части вече да ги имам. Както споменах вече ги събирам от 2 години. Най-общо казано следва смяна цялостна на газовата, ремонт на някои дребни неща, пребоядисване на детайли, смяна на решетката с хромирана, хром детайлите на колонките с габарит, който искам да е заедно с предния под фара, шумоизолация на купето, салон от 3102 с подглавниците и отзад, ще се наложи някакво централно с аларма, нови калобрани, хром тасове, рингове бели на гумите, хром огледала и още доста неща, пък ще видим какво ще излезе накрая. Обещал съм на братовчед си за абитур. му сл. година да е готова. Няма да снимам частите, че са на няколко места и вече у нас стана склад, но ще кача две интересни снимки. Едната е на доработените от мен тасове, а другата на рядка хром емблема за предния капак, която да е черешката накрая :) А иначе май ще трябва да ги купя тези уплътнения, макар цената да не ме устройва, но старите са изгоряли и не стават...

« Последна редакция: Май 01, 2018, 20:08:06 от wander »