Автор Тема: Класическите автомобили и катализатор  (Прочетена 8198 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 12, 2018, 21:13:32
Прочетена 8198 пъти

Неактивен Aleks

  • Публикации: 11
Здравейте!
Масово в медиите чета, че коли които нямат катализатор ще бъдат глобявани и спирани от движение в столицата и големите градове. Как стои въпроса с нашите класически автомобили? Значи на кола с карбуратор няма как да се сложи катализатор. Не е променено устройството на автомобила. Ако например той е произведен под стандарта евро 1, то за мен ще трябва да удовлетвори изискванията за отработени газове за евро 1. Друг е въпроса, че както е в Германия, предполагам няма да може да преминава през така наречените екологични зони. Има ли изключение за ретро автомобилите и как стои въпроса в държавите от европейския съюз , например Германия и България. Да не излезе, че определени територии могат да бъдат преминати само, ползвайки услугите на репатрак. Може ли да бъдем глобявани, при положение че колите ни са изправни в техническо отношение, непроменени по отношение на горивната и изпускателната системи и са в оригинален вид, но същевременно не отговарят на съвременните екологични стандарти? Хайде да коментираме въпроса, мисля че в момента е много актуален.
« Последна редакция: Март 12, 2018, 21:23:27 от Aleks »

Март 12, 2018, 21:48:53
Отговор #1

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3679
Това не е ли само за автомобили,които са произведени с катализатор и са премахнати по някаква причина?
retrobs.com

Март 12, 2018, 22:00:59
Отговор #2

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Здравей.
По-здравословно е да не се четат медиите. Особенно тея популярните нет-медии, тип бултаймс, блиц. Въпросът засяга автомобили които фабрично са имали катализатор, но той е премахнат, беше масова практика (все още съществува). Това си е чиста проба промяна в конструкцията.
Да бъдат залавяни на улицата-невъзможно. Практически невъзможно, няма достатъчно автоконтрольори дори за патрулна дейност... па какво остава да ги карат да се търкалят под колите, та да познават това резонатор ли е или катализатор.
Така че, остава-на ГТП. А там знаете как е...
Нашите стари коли, поне за момента, не минават по отделен параграф. Имали ли са катализатор и той е премахнат, значи има промяна в конструкцията. Нямали ли са-никой не може да ги закача. Не може да бъдем задължавани да покриваме еко нормите на съвременните коли, тъй като няма такава практика по света и няма никаква методика по която да бъде създадено такова правило. Само ми кажи, коя евро норма трябва да покрием и как ще я мерят? Как ще ми измерят колата, колко грама въгледвуокис отделя на час! Защото меренето с газ анализатор, изобщо няма нищо общо с евро нормите. Нека си чешат езиците по медиите... дори не са наясно какво са точно евронормите и как се те мерят.

Март 13, 2018, 10:59:46
Отговор #3

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Здравей.
По-здравословно е да не се четат медиите. Особенно тея популярните нет-медии, тип бултаймс, блиц. Въпросът засяга автомобили които фабрично са имали катализатор, но той е премахнат, беше масова практика (все още съществува). Това си е чиста проба промяна в конструкцията.
Да бъдат залавяни на улицата-невъзможно. Практически невъзможно, няма достатъчно автоконтрольори дори за патрулна дейност... па какво остава да ги карат да се търкалят под колите, та да познават това резонатор ли е или катализатор.
Така че, остава-на ГТП. А там знаете как е...
Нашите стари коли, поне за момента, не минават по отделен параграф. Имали ли са катализатор и той е премахнат, значи има промяна в конструкцията. Нямали ли са-никой не може да ги закача. Не може да бъдем задължавани да покриваме еко нормите на съвременните коли, тъй като няма такава практика по света и няма никаква методика по която да бъде създадено такова правило. Само ми кажи, коя евро норма трябва да покрием и как ще я мерят? Как ще ми измерят колата, колко грама въгледвуокис отделя на час! Защото меренето с газ анализатор, изобщо няма нищо общо с евро нормите. Нека си чешат езиците по медиите... дори не са наясно какво са точно евронормите и как се те мерят.
+1

Март 13, 2018, 12:10:26
Отговор #4

Неактивен oldrat

  • Публикации: 1005
  • beep beep
    • Renault 4F6
Здравей.
По-здравословно е да не се четат медиите. Особенно тея популярните нет-медии, тип бултаймс, блиц. Въпросът засяга автомобили които фабрично са имали катализатор, но той е премахнат, беше масова практика (все още съществува). Това си е чиста проба промяна в конструкцията.
Да бъдат залавяни на улицата-невъзможно. Практически невъзможно, няма достатъчно автоконтрольори дори за патрулна дейност... па какво остава да ги карат да се търкалят под колите, та да познават това резонатор ли е или катализатор.
Така че, остава-на ГТП. А там знаете как е...
Нашите стари коли, поне за момента, не минават по отделен параграф. Имали ли са катализатор и той е премахнат, значи има промяна в конструкцията. Нямали ли са-никой не може да ги закача. Не може да бъдем задължавани да покриваме еко нормите на съвременните коли, тъй като няма такава практика по света и няма никаква методика по която да бъде създадено такова правило. Само ми кажи, коя евро норма трябва да покрием и как ще я мерят? Как ще ми измерят колата, колко грама въгледвуокис отделя на час! Защото меренето с газ анализатор, изобщо няма нищо общо с евро нормите. Нека си чешат езиците по медиите... дори не са наясно какво са точно евронормите и как се те мерят.
+1

Едно е лошо. Както обикновено в нашата т.н. "държава" нещата се случват не както трябва ,а на парче. Ясно е ,че като пръдне някой европейски чиновник ,тука се осира цялата админстрация. Чули не дочули ,учили не доучили , веднага се пуска "новата наредба" по "европейските" директиви и току виж сме настигнали Албания в "перфектното" законотворство. За справка: https://fakti.bg/avto/289671-albania-zabranava-koli-na-poveche-ot-10-godini .
Единствено факта ,че министър председателя си има "дъргели" https://www.24chasa.bg/avto/article/6139680. Вероятно с това ще се съобразят радетелите на пластмасовата ера. C:-) :winktongue: ;D

Март 13, 2018, 12:22:06
Отговор #5

Неактивен fifobradata

  • Публикации: 324
...Значи на кола с карбуратор няма как да се сложи катализатор. Не е променено устройството на автомобила...
С това твърдение не мога да се съглася. Примерите са много от 70те и 80те години. Това, че нямат компютри и ламбда сонди не пречи на наличието на пасивен катализатор през който да преминават газовете и да се "очистват". ;)

Март 13, 2018, 12:36:25
Отговор #6

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
На събранието на БАК Ретро подочух друго - в скоро време в центровете на големите градове по европейски почин ще бъде забранено влизането на автомобили, не отговарящи на последните Евро 6, 7 /ли бяха?/ еко стандарти. За да се избегне тая забрана от собствениците на класики ще трябва да си кихнат определена сума за регистрация като класическо превозно средство по стандарта на ФИВА. В този случай в талона вече се  вписва в категория Историческо, като се готвела наредба, която да освобождава такива МПС-та от забраната. Иначе, ако колата е нямала фабрично катализатор не могат да я спрат от движение, а технически преглед почти всяка може да мине като предварително се "скопи" докато покрие нормите на газ анализатора, колкото да мине проверката и после пак да се "отпуши", за да си върви нормално.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 13, 2018, 12:56:37
Отговор #7

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Моите уважения към БАК Ретро, но на техните събрания явно не знаят за какво говорят точно. Тоя европейски почин, съм сигурен, че не знаят къде и как се прилага. Имат ли представа, как точно ще се реализира една такава идея? Ето, например, на територията на Синя зоня, в София, се забранява навлизането на автомобили, непокриващи Евро 6. Първи въпрос-кой ще я следи тая забрана? На всеки булевард и уличка ще застане чичко екополицай ли? Или ще си издумкат годишния бюджет за камери с OCR и моментална проверка в ИС Регистрация и отчет? А после кой ще седи да зяпа камери и кой точно ще ходи да лови нарушителите?
Тъй че, не се ловете на тея партенки... вярно е, че у нас се случват невероятни неща, но дори и да тръгнат да правят нещо, нещата ще си останат на намерения и "гръмки статии по телевизора". Що се отнася до прословутия статут "Историческо МПС", поздравления за добрите намерения на групата ентусиасти, но е в интерес на собствениците на тези исторически мепесета, това да не се случва никога у нас.
П.С.Моята лада минаваше газ анализатор, без да я скопявам. 1% СО на празен ход, при норма 4.5% и въпреки това никой никога не пожела да я измери.

Март 13, 2018, 13:33:31
Отговор #8

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1170

П.С.Моята лада минаваше газ анализатор, без да я скопявам. 1% СО на празен ход, при норма 4.5% и въпреки това никой никога не пожела да я измери.

Със "скопояването" трябва малко да се внимава! При доста карбураторни коли 1% означава малко или много бедна смес. А почти винаги е по-добре сместа да е малко по-богата отколкото по-бедна. Освен, че всеки собственик може да си "скопи" карбовете и да намали СОто, много карбураторни коли са скопени и фабрично точно с цел екология  ;). И ясно е за сметка на какво. А едно от нещата, което се пропуска е, че замърсяването (както и рушенето на пътищата), e функция и на изминалите километри. Едва ли вуйчо от село долно нанагорнище дето с Москала минава по 500-1000 км на година замърсява и руши колкото нещо съвременно дето e навъртяло незнайни километри и продължава да върти здраво.

Март 13, 2018, 14:43:28
Отговор #9

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
То заради това един от основните автомобилни данъци е акциза на горивата. Именно това е и най-реалния, но парите от него влизат в общата каца...
Що се отнася до ладата, да, бедна беше, но не преобеднена. При 1% СО, свещите ми са керемиденочервени, а не бели. Работи устойчиво до 0.5%... но тогава вече ги избелва, предполагам някъде над 16:1 ламбда, но не съм я мерил, просто няма смисъл да се заигравам толкова, с напълно стандартен двигател ВАЗ. Имах, а и все го имам един друг карбуратор, който даваше богата смес на всички режими, с него вървеше като хала, свещите ми чернееха и пак беше под 4.5% на празен ход. По принцип, измерване се прави и на 3000 оборота, но моя личен газанализатор е само за празен ход, та не знам дали с щедрия карбуратор не съм излизал от нормите. Само дето, както споменах, те и празния ход никога не са ми го мерили, та какво остава за 3000 оборота.
Една от другите ми лади, за малко да я направя да покрива Евро 2 норма, бях намерил карбуратор с актуатори и контролера за него, но не успях да намеря съпътстващите клапани, инсталация и други дребни части, иначе катализатор, ламбда, колектор с ЕГР клапан и бъчонка с активен въглен за бензиновите пари се продават нови. Точно тогава се заинтересувах и как се измерват тези Евро норми и се оказа, че това се прави само при хомологацията... оттам нататък, следенето дали е в тая норма е при периодичните прегледи ГТП, ТЮВ, МОТ и т.н. и по специално, дали са там елементите от тази инсталация или някой ги е изкормил.