Автор Тема: Бракуване и пускане в движение на автомобили  (Прочетена 372248 пъти)

0 Потребители и 9 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 15, 2014, 08:49:13
Отговор #140

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
И най важното е всички данъци на колата към момента на бракуването да са платени.Иначе ,ще те върнат да плащаш минимум 5 години назад.
« Последна редакция: Май 15, 2014, 08:54:01 от rumen_spasov »

Май 15, 2014, 08:53:06
Отговор #141

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Реално погледнато при продажба на двигатели и стари автомобили с ниска себестойноаст изобщо не е нужно да ходите при нотариус и да му пълните джобовете! Така или иначе истинската промяна на собственост става в КАТ. Нужно е само един ръчно написан договор  да присъства в КАТ собственика на продаваната кола  или наследниците му с нужните удостоверения и декларации за да подпишат договора пред служител на КАТ.

Май 15, 2014, 20:25:53
Отговор #142

Неактивен SKODA

  • Публикации: 126
всеки автомобил, без значение колко е стар, ако е с регистрация в България се продава /респективно прехвърля/ с договор с нотариална заверка на подписите. в КАТ няма как да прехвърлят собствеността без този договор. в КАТ променят регистрацията, което е различно от собствеността. може собственика да прекрати регистрацията на автомобила, след което купето и двигателят се продават с обикновен писмен договор без нотариални заверки. договора е необходим за да може да се регистрира този двигател на друга кола /трябва да се представи документ за собственост на двигателя, което е изискване по наредбата/.

Май 15, 2014, 21:08:27
Отговор #143

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
всеки автомобил, без значение колко е стар, ако е с регистрация в България се продава /респективно прехвърля/ с договор с нотариална заверка на подписите. в КАТ няма как да прехвърлят собствеността без този договор. в КАТ променят регистрацията, което е различно от собствеността. може собственика да прекрати регистрацията на автомобила, след което купето и двигателят се продават с обикновен писмен договор без нотариални заверки. договора е необходим за да може да се регистрира този двигател на друга кола /трябва да се представи документ за собственост на двигателя, което е изискване по наредбата/.
Не е точно така колега,големия талон е и документ за собственост в КАТ го издават на базата на договор бил той заверен в нотариус или лично от двете страни.Правил съм го милиони пъти Просто когато няма нотариална заверка присъстват и двете страни в КАТ. Дори и след бракуване нещата остават същите.Или минавате през нотариус или пак писмен договор между вас и двамата в кАТ.Когато отидете при нотариус да прехвърляте кола никой не ви иска договор за собственост а големия талон нали?Няма значение двигател ли е или купе, само с писмен договор също не става.Трябва да са бракувани иначе не става.Няма как един и същи двигател да се води на два автомобила..Само с писмен договор никой няма да ви узакони двигател в КАТ. Нужно е присъствието и на двете страни и документ за брак на превозното средство от което е свален двигателя или да е с узаконен друг двигател.
« Последна редакция: Май 15, 2014, 21:14:41 от rumen_spasov »

Май 15, 2014, 21:52:47
Отговор #144

Неактивен SKODA

  • Публикации: 126
извадка от действащия Закон за движение по пътищата:

Чл. 144. (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm3 подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени.

все бях чувал, че Вашият КАТ е либерален, ама чак пък толкова. вярно е, че имаше предложение нотариусите да бъдат "прескочени", за което те протестираха, ама все още не е прието.

Май 16, 2014, 07:37:16
Отговор #145

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Не искам да влизаме в безмислени спорове, колега прехвърлял съм стотици автомобили и много добре знам какво говоря.Пак , ще го кажа, няма никакъв проблем старо превозно средство или двигател да бъде продаден чрез собственоръчно написан  договор стига и двете страни да присъстват при прехвърлянето  в КАТ. Не виждам нищо кой знае колко либерално тук освен,че нотариуса остава с пръст в устата.

Май 20, 2014, 21:06:09
Отговор #146

Неактивен ivanboev

  • Публикации: 107
Като чета постовете и стигам до извода ,че в различните служби КАТ по области , нещата стоят по различен начин. Преди време ми се наложи да сменя двигателя на стар ЗАЗ. От КАТ ми искаха нотариално заверен договор за покупко продажба на автомобила от който е двигателя или на самия двигател. Наложи се да ходя при нотариус за да го заверявам.

Май 21, 2014, 21:34:59
Отговор #147

Неактивен phant0maz

  • Публикации: 13
А как стоят нещата с регистрация на бракуван автомобил в Германия? Колата не е в движение ,не може да мине ТЮВ ,идеята ми е да се вкара в България ремонтира и регистрира. Възможно ли е ?

Май 21, 2014, 23:56:14
Отговор #148

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Ами стига да има документ за собственост,пишете си на ръка един договор с собственика и си я докарваш.Даже може да си я регистрираш тук така както не е в движение,само трябва да я закараш в КАТ.В общи линии е по лесно отколкото ако е купена от тук....

Май 22, 2014, 00:20:07
Отговор #149

Неактивен phant0maz

  • Публикации: 13
Документа за собственост талона ли е?
Преди време си бях взел от англия рама за мотор, човека ми беше пратил дори регистрационната табела и документи на мотора ,но в КАТ ми казаха ,че трябвало да му върна документите и с тях да отиде в тамошния КАТ ,за да бракува мотора и тогава вече аз мога да докажа ,че съм купил рамата като част ,а не съм му откраднал мотора. Предполагам и за колата ще се искат такива документи ,че е била бракувана ...