Автор Тема: Бракуване и пускане в движение на автомобили  (Прочетена 372393 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Май 22, 2014, 08:46:13
Отговор #150

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Като чета постовете и стигам до извода ,че в различните служби КАТ по области , нещата стоят по различен начин. Преди време ми се наложи да сменя двигателя на стар ЗАЗ. От КАТ ми искаха нотариално заверен договор за покупко продажба на автомобила от който е двигателя или на самия двигател. Наложи се да ходя при нотариус за да го заверявам.
Наложило се е колега да ходиш в нотариуса защото собственика на двигателя не е присъствал в КАТ. Ако е бил с теб лично и си бяхте драснали едно договорче на ръка на един лист хартия от тетрадка нямаше да има проблем никакъв.Просто се опитвам да ви отворя очите как да спестите по някой лев.
« Последна редакция: Май 22, 2014, 08:49:07 от rumen_spasov »

Май 22, 2014, 09:33:55
Отговор #151

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Документа за собственост талона ли е?
Преди време си бях взел от англия рама за мотор, човека ми беше пратил дори регистрационната табела и документи на мотора ,но в КАТ ми казаха ,че трябвало да му върна документите и с тях да отиде в тамошния КАТ ,за да бракува мотора и тогава вече аз мога да докажа ,че съм купил рамата като част ,а не съм му откраднал мотора. Предполагам и за колата ще се искат такива документи ,че е била бракувана ...
То тяхното не е точно талон както нашите.Представлява едно книжле,в което са описани всички тех.данни на колата,промени ако са правени такива/там за джанти изискват разрешение което се вписва/,снимка ако има нещо особенно по нея,както и всички собственици откакто е купена нова.Там нещата с бракуване,спиране от движение и т.н. са регламентирани доста по различно от тук,дълго е за обяснение...В общи линии има ли този документ,и договор между двете страни всичко е наред.

Май 22, 2014, 23:00:28
Отговор #152

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
Благодаря за отговорите   :)

А сега пак ще питам... :))

Един автомобил внесен от чужбина /нов внос/ ,ако искам да го закупя и веднага да го бракувам ,как се процедира ???  ::)

Май 22, 2014, 23:12:47
Отговор #153

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Благодаря за отговорите   :)

А сега пак ще питам... :))

Един автомобил внесен от чужбина /нов внос/ ,ако искам да го закупя и веднага да го бракувам ,как се процедира ???  ::)
Просто не го регистрирай тук и готово!

Май 31, 2014, 08:12:26
Отговор #154

Неактивен ivanboev

  • Публикации: 107
Наложило се е колега да ходиш в нотариуса защото собственика на двигателя не е присъствал в КАТ. Ако е бил с теб лично и си бяхте драснали едно договорче на ръка на един лист хартия от тетрадка нямаше да има проблем никакъв.Просто се опитвам да ви отворя очите как да спестите по някой лев.
  Там е работата ,колега, че собственика беше с мен!!! Обяснихме на служителите какво се опитваме да направим, нямаха нищо напротив, но само със нотариално заверен документ.....

Юни 09, 2014, 12:02:56
Отговор #155

Неактивен zhivko88

  • Публикации: 349
Здравейте, имам стар изгнил товарен микробус с регистрация и ми се искаше да му взема регистрацията и да я сложа на здраво но пътническа каросерия взета от моргата за авточасти, та се чудех дали ще имам проблеми с полицията с тази моя идея  C:-)

Юни 09, 2014, 15:13:03
Отговор #156

Неактивен Toni only Benz

  • Наблюдаван
  • *
  • Публикации: 1088
  • *Only legendary Benz*
Просто не го регистрирай тук и готово!
Ами нали след покупката на автомобил по закон има определен срок за регистрация в КАТ !?!?  :o :o

Август 06, 2014, 13:57:09
Отговор #157

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Колеги имам следният въпрос:
Имам намерение да купя кола, която веднъж ми казват, че е бракувана, веднъж че е спряна от движение. После ми казват че е свалена от отчет. Тоест и продавачите не знаят съвсем.
Как на базата на документите, които имат продавачите мога да разбера дали колата е бракувана или спряна от движение?
До колкото разбирам технотеста за пускане в движение на бракувана кола е около 200 лева, тоест не е болка за умиране.
След като колата е спряна от движение нотариуса ще иска ли някакъв документ за платени данъци?

Август 06, 2014, 14:26:45
Отговор #158

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Петьо, твоите въпроси имат отговори, но за да не те забием в десета глуха, разбери повече за всички налични документи.
За спряна от движение кола също се плаща данък, но за бракувана или свалена от отчет (което може и да е едно и също) данък не се плаща. Ако я продават наследници, ще ти трябва удостоверение за това. Вади се от районното кметство (община). После при нотариуса трябва да се явят всички наследници.
Ако колата е спряна от движение и е с нови номера, големият талон е при колата, малкият е в КАТ. Ако е със стари номера, талонът е в КАТ, а на собственика издават бележка, че колата е спряна от движение.
В КАТ са доста сложни с даването на информация, но в местната данъчна служба би трябвало всичко да лъсне, ако собствениците са действали по законния ред. Т. е. ако са спрели колата от движение, би трябвало да са оставили копие от документите за това, на база на което данъкът им е намален. Ако са бракували колата, би трябвало да се я отписали и от данъчното, за да не плащат данък за нея, т. е. за бракувана кола нотариус не изисква данък, но изисква документа, доказващ брак, което най - често е продупчен или срязан голям талон.

Август 06, 2014, 14:57:12
Отговор #159

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
Мисля че най сигурният източник е КАТ.
Плащат се 40 лв. ако не бъркам, подава се молба до началника на КАТ:  във връзка със закупуване на автомобил номер... моля да ми бъде извършена справка...  Дано поне номер да имаш
Вземи си задължително входящото номерче откъдето подаваш молбата.
В местните данъчни доста от информацията не е актуализирана, макар че наскоро/тази година/ се разшумя, че са си синхрнизирали базата данни с КАТ в което се съмнявам  :)
Успех
В КАТ закони и правила много, но когато стане дума за случай с граждани и позаплетен случай ... ВСИЧКО е относително и зависиш от обслужващият на гишето.
Още веднъж Успех!
П.П Много важно е да видиш разбереш защо е бракувана колата. В случай че е поради разкомплектоване и предаване за скрап нямаш шанс да я пуснеш в движение.

Too dumb for NYC, too ugly for LA