Автор Тема: Бракуване и пускане в движение на автомобили  (Прочетена 372190 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Август 06, 2014, 16:19:29
Отговор #160

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Благодаря ви за коментарите.
За съжаление варианта с КАТ за мен не върши работа - софийския ми е на 5 мин от офиса, но в случая колата е в Добрич.
Не знам дали от тук мога да получа такова инфо. Хубавото е че собственика по талон е жив и няма да се налага да се занимавам с наследници. Относно свалянето от отчет както го наричат то е било за да не се плащат данъци. Номерата са върнати имат голям талон хората.

Август 06, 2014, 18:12:14
Отговор #161

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... Хубавото е че собственика по талон е жив и няма да се налага да се занимавам с наследници... имат голям талон хората...

Ами това е най - лесният вариант. Купуваш колата с нотариус и си я прибираш. Ще я регистрираш в данъчното и в КАТ, когато я пуснеш в движение.

Август 06, 2014, 18:49:50
Отговор #162

Неактивен SKODA

  • Публикации: 126
имай предвид, че при прекратена регистрация, най-вероятно ще трябва да минеш и Технотест за да я регистрираш наново. само че ако не можеш да минеш технотеста от първия път? не е гарантирано, че като представиш колата на комисията те задължително ще ти дадат документа. тази "практика" на продавачите да прекратяват регистрацията излиза в последствие за сметка на купувача - не само в пари. тези 200 лева ще ги забравиш, но не и ходенето по мъките.
лично моето мнение е че няма да взема кола с прекратена регистрация, освен ако не твърде рядък модел.
« Последна редакция: Август 06, 2014, 18:59:03 от SKODA »

Август 07, 2014, 16:42:56
Отговор #163

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Между другото моя случай вече е ясен. Колата е свалена от отчет, тоест бракувана е.
Нямат талон, сбъркали го били с талона на друга кола, която продават.
Значи трябва да искам от собственика да ходи до кат, за да си извади бележка, която да послужи за пред нотариус и после човекът заедно с жена му трябва да ми прехвърлят колата нотариално.
След това трябва да я направя да се движи и да мина Технотест. След което КАТ и данъчно.
Доста разправия, а относно колко е рядък модела - горе долу е рядък. Въпроса е, че цялата тази разправия ще си заслужава само ако състоянието на колата е добро. То ще е определящо за крайното решение.
Поздрави

Август 07, 2014, 17:43:10
Отговор #164

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
... Колата е свалена от отчет, тоест бракувана е.
Нямат талон, сбъркали го били с талона на друга кола, която продават.
Значи трябва да искам от собственика да ходи до кат, за да си извади бележка, която да послужи за пред нотариус...

Петьо, свалена от отчет и бракувана не е едно и също положение. Някой беше написал, че "бракувана" е кола, която е негодна за движение най - общо казано. Колата може да е съвсем читава и да искаш да си я съхраняваш, без да я караш и съответно да й плащаш данък - тогава се сваля от отчет, за което действие често казваме "бракувана", но преди време всъщност нямаше разлика. Сега има, защото за бракувани май се водят колите предадени на пункт. Доскоро от пункт можеше да се купи дори цяла кола, но сега уж е забранено, но както и да е, да не задълбавам повече в тази посока.
"Свалена от отчет" най - общо казано е отписана от данъчно и КАТ. При всички случаи трябва да има някаква бележка, показваща, че тези действия са били извършени. Да не говорим, че при отписване в КАТ, големият талон се реже или перфорира, което го прави негоден, но може да служи за пред нотариус и Технотест. Т. е. нещо не се вързва... Ако наистина са я снели от отчет, са си загубили дадените им документи (бележки, талони...).
Аз съм купувал две коли, които бяха спрени от движение - една с черни и една с бели номера без знаме. На тази с черните ми дадоха бележката, която удостоверяваше, че колата е спряна от движение, талон нямаше. Със сигурност тогава ходих със стария собственик в КАТ, точни процедурни подробности няма да разказвам, но като изключим малоумното поведение на някои от русенските служители, реален проблем нямаше и колата беше пусната в движение и взех нови номера. За колата с бели табели в КАТ не ходих (но им теглих няколко майни все пак), но я купих и впоследствие продадох със подобна бележка, издадена от КАТ и удостоверяваща, че колата е спряна от движение.
Освен горните (спрени от движение), купих и кола снета от отчет от стария собственик. Колата е прехвърлена нотариално, а от собственика получих големия талон - перфориран, мисля, че беше написано "брак" с маркер, но не съм сигурен, ще проверя по - късно.
Та с една дума - тия хора трябва да имат някакъв документ, карай ги да търсят. Ако наистина не намерят нищо, нека да идат в КАТ, но да кажат, че искат да си пуснат колата в движение, след като са я реставрирали перфектно, но са си загубили документите. Иначе ако поискат справка и не са достатъчно напористи, може и да ги отсвирят.

Август 07, 2014, 17:58:44
Отговор #165

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Ок Роска мерси. Ще видим какво ще намерят.

Август 07, 2014, 19:30:47
Отговор #166

Неактивен SKODA

  • Публикации: 126
бракуван автомобил се продава само с писмен договор, без нотариална заверка на подписите. това е написано в цитата на ЗДвП в по-горния ми пост.

Август 08, 2014, 09:52:56
Отговор #167

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
бракуван автомобил се продава само с писмен договор, без нотариална заверка на подписите. това е написано в цитата на ЗДвП в по-горния ми пост.

Ако има идея за евентуална регистрация впоследствие, е силно препоръчително договорът да е заверен нотариално. Това може да спести много! Иди и обяснявай на КАТ и данъчно какво пише в закона. А освен това не сме сигурни дали няма някоя алинейка, която пък да не ти позволи регистрация с подобен "писмен" документ... Така че - не пестете от глупости, връзвайте гащите ;) .

Август 08, 2014, 10:04:03
Отговор #168

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
А след промяната на закона от миналото лято, бракувана кола може ли да се регистрира?
В случай, че  в бележката издадена от КАТ пише прекратяване на регистрацията/бракувана/ "поради разкомплектоване" как ще бъде регистриран отново?
Повечето автомобили са бракувани  на това основание. И ТИАТ да мине отново, КАТ няма да признаят и да го регистрират.
Става с нова, "изпрана" бележка от КАТ  в която да пише, че автомобилчето  ще се съхранява в частен имот ...но...
С това се сблъсках миналото лято. Промяна някаква дали има оттогава?
« Последна редакция: Август 08, 2014, 10:06:10 от exton »
Too dumb for NYC, too ugly for LA

Август 08, 2014, 10:47:12
Отговор #169

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Абсолютно ако купувам колата и да е бракувана ще има нотариален договор - за 50-100 лева разходи по прехвърлянето не си струват евентуалните главоболия.
Един колега беше писал че с такъв договор от КАТ поискали да дойде и продавача. Ако при мен се получи същото как да извикам в София продавача от Добрич ::)