Автор Тема: Бракуване и пускане в движение на автомобили  (Прочетена 376370 пъти)

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 07, 2020, 23:09:02
Отговор #560

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
Понеже тези дни си имах разправии в КАТ с връщане на кола от мъртвите (бракувана с цел съхранение в частен имот), ще драсна 1-2 реда.
Технотест - в София отивате с изряден автомобил и се минава спокойно- искат договор за покупко-продажба (може и да не е заверен пред нотариус), голям талон на автомобила и ако на него не е отбелязано, че е спряна от движение с цел съхранение в частен имот - служебна бележка от КАТ от района, в който е бил последната регистрация на която да пише как е бракувана. Таксата към момента е 330лв. с ДДС
КАТ - тук започват мъките, наскоро са си приели нов закон, че дори и за бракувана кола договора пак трябва да бъде нотариално заверен, като не ги интересува, че договора може да е сключен преди примерно 2-3 години когато това не се изискваше, те си държат на своето и искат нотариална заверка. И ако например предишния собственик е починал, а наследниците в чужбина почва "веселбата"

Колега, изкл. много благодаря за поста и детайлното описание на казуса със затруднения при скорошни наново регистрирания в КАТ.

От моите налични коли мислех за 1-2 от тях, за които имам отдавна само пълномощни, но не съм си правил нотариални договори /основно за да не ми се отворят автоматично данъчни партиди на мое име като купувач, каквото става поне в София от 2012 година насам/, да им прекратя регистрациите.
Това, за да може после след минаване на Технотест, каквато поне доскоро бе обичайната практика при такива казуси, наново да ги регистрирам, като по този начин отърва плащане на насъбрани неплатени данъци от предишните собственици.
Но ако това е така, че искат при наново регистрирането ВЕЧЕ заверен договор, по-добре да им плащам насъбраните за посл. 5 години /давностния период/ данъци, и да си ги прехвърля нормално с данъчни бележки.

А би ли споделил, в кой град или област КАТ службите им, искат нотариална заверка на договори за отчислени/бракувани коли...  /
Поне последно, точно преди 3-4 месеца, като гледах изискванията на сайта на служба КАТ в Дирекция Нац. Полиция, там пишеше, че не се иска нотариална заверка при Договор за закупуване на отчислен автомобил.

А интересно, в сегашната версия на инфото им, липсва текста, който преди бях сигурен че го имаше, че не е необходима нотариална заверка на договора за придобиване на отчислен автомобил.
Сега само пише- представяне на Договор за покупко-продажба, в оригинал и копие.
Което може да се тълкува, и така, и така...  O:-)

https://www.mvr.bg/opp/%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8-%D0%BF%D0%BE-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%81/%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D0%BE-%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BA
« Последна редакция: Декември 07, 2020, 23:20:39 от USfan »

Декември 08, 2020, 00:50:42
Отговор #561

Неактивен Bogi

  • Публикации: 740
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Нотариусите не са задължителни.
Хората ги ползват за машинописки, защото незнаят как да си оформят договора.
Държателя на (големия талон) е лорд.
немец мръсен, бандит магистрален ...

Декември 08, 2020, 09:52:43
Отговор #562

Неактивен 5 GTT

  • Публикации: 156
Преди време, като купувах ЗАЗ-а продавача имаше нотариален договор, но талона /от старите сив и печат бракуван/ е на първия собственик, а не на продавача. Когато я купих отидохме при нотариус и сключихме сделката. Сега имам натариален договор от продавач, който не е по талон. Поради ред причини още не съм правил процедурата по възстановяване на регистрацията. Преди години имах проблем при закупуване на автомобил по същия начин и се наложи да се прави регистрация по талон 2 пъти, защото не можело да се прескочи собственик без да направи регистрация в КАТ. Но в сегашния случай покупко-продажбата е на бракуван автомобил и мисля, че това не би трябвало да е проблем?!

Декември 08, 2020, 21:09:55
Отговор #563

Неактивен RAPTOR

  • Публикации: 18
В КАТ Перник, казаха, че са получили заповед да изискват нотариална заверка от около един месец.


Декември 08, 2020, 21:59:41
Отговор #564

Неактивен Котков

  • Публикации: 660
Преди време, като купувах ЗАЗ-а продавача имаше нотариален договор, но талона /от старите сив и печат бракуван/ е на първия собственик, а не на продавача. Когато я купих отидохме при нотариус и сключихме сделката. Сега имам натариален договор от продавач, който не е по талон. Поради ред причини още не съм правил процедурата по възстановяване на регистрацията. Преди години имах проблем при закупуване на автомобил по същия начин и се наложи да се прави регистрация по талон 2 пъти, защото не можело да се прескочи собственик без да направи регистрация в КАТ. Но в сегашния случай покупко-продажбата е на бракуван автомобил и мисля, че това не би трябвало да е проблем?!


Бракувана вече кола не съществува в правния мир на КАТ, независимо кой на кого я е продал. И при тази ситуация първо ще трябва да минеш през "Технотест". След като издадат необходимия документ, че автомобилът е в абсолютна изправност... с него вече се отива на каналите . След щателна проверка от "компетентните" органи МПС-то се регистрира отново. (В някои случаи)
« Последна редакция: Декември 08, 2020, 22:19:39 от Котков »
They call me Polski Fiat 125p 1975r

Декември 08, 2020, 23:21:46
Отговор #565

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
Преди по- малко от година проверявах в КАТ  за бракуван автомобил в частен имот, провериха в системата и ми предложиха транзитни номера с които да се придвижва до ТИАТ.
Останах изненадан. Служителя каза, че ако имам застраховка може да ми издадат временни номера.
Дано няма промяна  и си остане договора да не е нотариално заверен...
« Последна редакция: Декември 08, 2020, 23:58:40 от exton »
Too dumb for NYC, too ugly for LA

Април 21, 2021, 11:22:51
Отговор #566

Неактивен exton

  • Публикации: 311
    • http://my-fiat.blogspot.com/
Явно, от края на миналата година найстина КАТ искат нотариално заверен договор за покупко-продажба при възстановяване на регистрацията на  бракуван автомобил.
Чета коментари на колеги, минали наскоро процедурата по възстановяване на регистрация
Доста се усложнява всичко за нашите стари возила  :)...
Too dumb for NYC, too ugly for LA

Април 21, 2021, 13:34:45
Отговор #567

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
Явно, от края на миналата година найстина КАТ искат нотариално заверен договор за покупко-продажба при възстановяване на регистрацията на  бракуван автомобил.
Чета коментари на колеги, минали наскоро процедурата по възстановяване на регистрация
Доста се усложнява всичко за нашите стари возила  :)...
Да, нотариалната заверка ще увеличи примерно с до 50 лева разхода /ако е писан договора за покупка на МПС, с цена в него на МПС-то, до 500 лв, примерно/л„
Но тънкия момент е, че би трябвало нотариусите да не се искат поне квитанции за стари платени данъци преди отчисляването, щом като колата вече е отчислена в КАТ.

Интересно по тоя аспект, за липсата на необходимост пред нотариуса, на представяне на квитанциите за данъци от последните 5 години преди датата на нотариалното прехвърляне, какво пише по тия коментари в разните автофоруми.

Април 21, 2021, 18:31:56
Отговор #568

Неактивен Bogi

  • Публикации: 740
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Ще се повторя но.. който държи големия талон е лорд.
Ако отидеш в КАТ и нямаш голям талон, могат да ти поискат и вода от Марс

немец мръсен, бандит магистрален ...

Ноември 05, 2021, 13:54:32
Отговор #569

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Ако някой желае да отдели 10 минути да слуша, моля:

Промяна на собствеността на моторно превозно средство
https://bnr.bg/post/101552102/notarius-kamenov-otgovara-na-slushatelski-vaprosi

Как се прехвърля собствеността на моторно превозно средство? С какъв договор?

Ръчно написано завещание за завещаване на моторно превозно средство – трябва ли да бъде нотариално заверено?

При промяна на собствеността на МПС МВР – КАТ и Нотариалната камара обменят ли по електронен път данните на превозното средство и сключения договор.

Обект на облагане с данък са имуществата и придобитите недвижими имоти, как стоят нещата с моторните превозни средства?

Какво гласи член 9 от наредба № 32 от 29 януари 1997 г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори?

Кои превозни средства се освобождават от данък  и при какви случаи?

На какви вноски се плаща данъкът върху превозните средства и какви са сроковете?

Как се извършва прехвърляне на собствеността на един автомобил и какво гласи член 5а от Закона за местните данъци и такси?

В рубриката "Минути с нотариуса" на предаването "Законът и Темида" нотариус Камен Каменов отговаря на слушателски въпроси.